Русенската болница няма да бъде санкционирана заради операцията, при която хирурзи зашиха прободено сърце, съобщиха от Здравната каса



Дата09.05.2017
Размер112.22 Kb.
#20921
www.tv7.bg, 16.10.2015 г.

www.news7.bg/_l.n_i.167892_c.24.html#.ViFAUG4oER8
Награждават лекарите, спасили намушкан в сърцето
Здравната каса няма да санкционира болницата, заради операцията
Русенската болница няма да бъде санкционирана заради операцията, при която хирурзи зашиха прободено сърце, съобщиха от Здравната каса. Лекарите, макар да не са били кардиохирурзи, са имали нужната квалификация и извършената от тях интервенция е по правилата. Здравният министър обяви, че медиците ще бъдат наградени.

Операцията, извършена преди десетина дни от русенските хирурзи, е била направена по спешност. 45-годишният мъж е бил докаран в тежко състояние, с опасност за живота и прободна рана в областта на гърдите. При удара с нож е било засегнато и сърцето.

От болницата обясниха, че състоянието на пациента не е позволявало да бъде транспортиран до друго лечебно заведение. Дежурните хирурзи са реагирали според ситуацията – без да се интересуват дали пациентът е здравно осигурен и дали операцията ще се плати от здравната каса.

От здравната каса пък са категорични, че болницата не е нарушила правилата. Пациентът е бил опериран по клинична пътека за спешни състояния в гръдната хирургия, която отговаря на действителността.

Самият пациент е щастлив, че живее втори живот и е благодарен на лекарите.

Тъй като мъжът е здравно неосигурен, разходите за лечението ще бъдат поети от социалното министерство.

www.actualno.bg, 16.10.2015 г.

http://healthy.actualno.com/Ot-dogodina-shte-ima-bezplatno-lekarstvo-za-vseki-syrdechnobolen--news_501964.html
От догодина ще има безплатно лекарство за всеки сърдечноболен
Напълно платено лекарство за всяко едно сърдечносъдово заболяване на българите ще има от догодина. Става дума за референтния медикамент в групата от препарати за домашно лечение, които имат еднакво въздействие срещу дадена болест, плащани от НЗОК. За останалите обаче, както и сега, ще се доплаща.

Това съобщи пред „Труд“ здравният министър д-р Петър Москов. Той припомни, че в момента касата покрива по 25-50% от стойността на месечната терапията на българите с хипертония, исхемична болест на сърцето и другите сърдечносъдови страдания.

За да се осигури безплатното домашно лечение и това в болниците, за кардиологията догодина ще се заложат 17 млн. лв. повече.

„А целият бюджет на НЗОК за 2016-а се планира да се увеличи със 130 млн. лв.“, издадоха източници от надзорния й съвет (за 2015-а институцията разполага с 3,075 млрд. лв.).

Министърът съобщи още, че и догодина здравната вноска остава 8%, но срещу нея чрез основния пакет осигуреният ще получава напълно покрито лечение на всички социално значими заболявания.

Д-р Москов стои твърдо зад реда НЗОК да продължи да плаща лечението на пострадалите на пътя.

„Но след това застрахователите да покриват направените от касата разходи като й превеждат средства от „Гражданската отговорност“. Такава практика има в Германия“, посочи министърът. Той е изпратил запитване до КФН и до застрахователните компании, за да започне дискусия по темата.


18.10.2015 г., с. 2
БАНКЕРСКИЯТ" ЩАМ ЩЕ ДОМИНИРА НАД СВИНСКИЯ
Швейцарски вирус носи грипната епидемия
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Труд


Очаква се тази зима грипната епидемия да причини вирусът „Швейцария". Той е нов, изолиран е за първи път миналата година и носи името на мястото, където е открит - банкерската държава. Тъй като срещу него няма натрупан групов имунитет, ще разболява масово и затова ще доминира над познатия вече шеста година свински грип. Това съобщи вчера за „Труд" д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.

„Швейцария" (AH3N2) е „братовчед" на вече разболявалите ни „Пърт" и „Виктория". Той и свинският грип са включени в противогрипната ваксина, т.е. който се имунизира, ще получи защита срещу двете зарази. А третата, съставляваща ваксината, е пак нов вирус, но от типа В и се казва „Пукет". От няколко седмици тече кампанията по поставянето на противогрипните ваксини, които са силно препоръчителни за възрастните и хронично болните, тъй като техният организъм е по-податлив на инфекциите. Добре е защитата да си поставят и българите, които всеки ден контактуват с много хора като лекари, полицаи, журналисти, служители в огромни офиси.

„Преди ден изпратихме писма до директорите на болници и на Регионалните здравни инспекции да изпращат проби от тежко болни, за да установим първите случаи на грип", посочи вчера пред „Труд" проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Така веднага ще се види кои вируси ни разболяват.

www.zdrave.net , 17.10.2015 г.



http://www.zdrave.net/news/novini-210/antivaksinalnite-nastroenia-otdelyat-tsivilizovania-62537
Антиваксиналните настроения ни отделят от цивилизования свят, смята проф. Търнев
Няма доказателства, че ваксини причиняват автоимунни ревматични болести
Бойко Бонев

Липсват доказателства, че ваксините предизвикват автоимунии ревматични болести. Това коментира проф. Златимир Коларов в свое писмо, което бе предоставено на медиите по време на провелия се в Благоевград форум, посветен на ваксинопрофилактиката. В своето изказване той отбелязва, че много често някои хора, свързани с антиваксиналните движения, посочват възможната връзка между имунизациите и този тип заболявания. Според него по-скоро може да се говори за съвпадение във времето между ваксинирането и появата или обострянето на съответната автоимунна болест.Проф. Коларовказва, че много от ревматично болните са имунологично компрометирани от болестта и лечението с кортикостероиди и имуносупресори. Поради тази причина те са податливи на всякакви инфекции и се нуждаят от надежна протекция. По думите на специалиста имунизацията на този контингент болни е препоръчителна след преценка на лекуващите лекари.Ревматологът напомня, че благодарение на имунизациите последният случай на едра шарка в света е от 1980 г. По думите му това е безспорен триумф на медицинската наука. Той казва, че досега, благодарение на ваксините, са спасени милиони човешки животи. Проф. Коларов добавя, че наред с едрата шарка в България от десетилетия са забравени заболявания, като дифтерит, коклюш, петнист и коремен тиф. Председателят на Българското дружество на вирусолозите проф. Радка Аргирова заяви по време на форума, че родителите на децата, които подлежат на имунизация, напразно се притесняват от странични ефекти. Тя каза, че повечето са временни и преминават бързо. Специалистът отбеляза, че най-често се говори за странични ефекти при ваксината срещу коклюш, но добави, че тя вече е подобрена и такива не се наблюдават.

Проф. Аргирова отхвърли и твърденията на хората от антиваксиналните движения, че ваксините не предпазват. По думите й, шансът имунизирано дете да се разболее от морбили е едно на милион.Неврологът от Александровска болница проф. Ивайло Търнев коментира, че антиваксиналните настроения ни отделят от цивилизования свят. Според него нелепо е да се обсъжда дали имунизациите да се правят или не в 21 век при едно грамотно население. Той също така каза, че е грозно хората от антиваксиналните движения да използват в подкрепа на своята теза единични смъртни случаи на деца с тежки заболявания.

www.tv7.bg, 18.10.2015 г.



http://news7.bg/_l.n_i.167977_c.24.html#.ViORFNLhBkg
Падат лимитите с въвеждането на пръстовия отпечатък
Четците ще служат за контрол на работното време и ограничаване на достъпа до помещения
Лимитите за направления и прием в болница може да отпаднат след внедряването на четците за пръстов отпечатък. Прогнозата направи представителят на КТ "Подкрепа" в надзорния съвет на здравната каса. Ресорното министерство планира да снабди всички болници, аптеки и лични лекари с четци до следващата пролет.

Четецът превръща пръстовия отпечатък в цифров код. Служи за контрол на работното време и ограничаване на достъпа до помещения. Догодина с подобни устройства ще влизаме в болница, аптека и при личния лекар.

Четецът не може да се манипулира, но ако пръстът е замърсен или не е поставен добре, допуска грешки.

В надзорния съвет на здравната каса са преценили, че системата с пръстов отпечатък е по-сигурна от четците за лични карти, които ползват болниците в момента.

С пръстовия отпечатък пациентът си връща контрола върху парите, които внася в здравната каса, твърди Томов. Личните лекари обаче смятат, че новата система ще затрудни болните.

Предвижда се личните лекари да преглеждат трудноподвижните пациенти в домовете им и да носят четците. Болните ще могат да упълномощят и свой близък да им купи лекарствата от аптеката.


/

19.10.2015 г., с. 24
Факултетът no фармация с нов дом за рождения си ден
ПЛАМЕН ЕНЕВ

Факултетът по фармация към Медицинския университет (МУ) във Варна се сдоби със свой дом по случай седмия си рожден ден. Модерната 9-етажна сграда до денталния факултет бе издигната точно за една година. В строителството и оборудването й са вложени 9,5 млн. лв., като 8 млн. л в. от тях са собствени приходи, обяви ректорът на Медицинския университет проф. Красимир Иванов.

Във факултета по фармация се обучават 350 студенти. 6,5% от тях са чужденци, въпреки че засега учебната програма е само на български език. „Тази есен бяха приети 70 първокурсници, а статистиката показва, че за едно място във факултета са се борили 15 души", съобщи деканът проф. Диана Иванова.

„Това е реален атестат за качеството на образованието във факултета, където подготвяме фармацевти, а не просто продавачи в аптеки", коментира проф. Иванов.

Модерната постройка ще кандидатства за приза „Сграда на годината", стана ясно на церемонията по откриването, на която присъства зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков.

В новия факултет има 3 аудитории, 13 лаборатории, учебно-производствена аптека с прилежаща лаборатория, складова база, библиотека, книжарница, езикова и три компютърни зали, административна част и интерактивна експозиция от лекарствени растения.

Със създаването на новата високотехнологична база, отговаряща на съвременните изисквания за обучение в областта на фармацията, се затваря цикълът от дейности, които един съвременен университет осъществява в областта на медицинското образование за развитието на науката, категорични са от висшето учебно заведение.
Снимка на четири колони – Факултетът по фармация към Медицински университет-Варна празнува своята 7-годишнина в чисто нова 9-етажна сграда. Лентата бе прерязана от ректора на МУ-Варна проф. д-р Красимир Иванов и декана на факултета по фармация проф. Диана Иванова.

19.10.2015 г., с. 4
Заради презапасяване с безплатни илачи
НЗОК на червено с 40 млн. лева за лекарства
Пускат Е-платформа за медикаменти в болниците
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

40 млн. лева дефицит се очертават в Националната здравноосигурителна каса до края на годината. Дупката е в бюджета за лекарствата, които тя отпуска безплатно или с намаление за домашно лечение. Това съобщиха експерти от финансово-осигурителната институция.

Информацията потвърди и заместник-министьрът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, който е и представител на държавата в надзорния съвет на НЗОК. По думите му това е управляема сума пари на фона на общия размер на бюджета й, който е в размер на 3 млрд. и 40 млн. лева.

За да не останат хронично болните без медикаменти и да не бъдат орязани някои от тях, икономисти и надзорници от касата умуват откъде могат да бъдат пренасочени средства.

Най-безболезненият начин да се компенсира недостигът, като същевременно не се посяга на другите пера, е да се преговаря с доставчиците на медикаменти за отлагане на плащанията, като сумите им бъдат изплатени със средствата от бюджета за следващата година.

Според предварителните разговори на надзорници с представители на Българския фармацевтичен съюз и Сдружението на търговците на лекарства на едро, ако се наложи подобна мярка, прехвърлянето на част от средствата в плащанията за януари няма да е проблем.

Финансовите разчети на касата показват, че недостигът на средства от 40 млн. лева се дължи на повишеното потребление на лекарства.

Надзорният съвет очаква повече средства в приходната част на бюджета през 2016-а, отколкото през тази година. Те ще дойдат от увеличаването с 5% на вноска-

та на държавата за нейните чиновници. По тази линия се очаква в касата да се влеят около 80 млн. лева допълнително.

Предстои да бъде въведена и електронна платформа за търговия за медикаменти за болниците. След като тя бъде пусната в действие покупката на медикаменти от лечебните заведения ще става само през нея.

По този начин се очаква да бъдат намалени разходите, да спрат практиките на презапасяване в складовете с ненужни илачи, производство на приятелски фирми, както и да бъде прекратен паралелният износ за трети страни, обясниха от НЗОК.

Практиката показва, че навсякъде в Европа след връзването на аптечните складове към такава платформа разходите са намалели с 18 - 20 процента.



19.10.2015 г., с. 19
Лекарствата сираци изискват гъвкав механизъм за цената
Създаването на ново лекарство винаги поглъща огромен бюджет. Когато то е предназначено за масово заболяване, инвестицията се изплаща сравнително бързо. Не така стои въпросът с медикаментите, които са предназначени за малък брой пациенти. Наричат ги лекарства сираци. Минават десетилетия, преди компанията да покрие разходите си за разработката на новата молекула.

По дефиниция редки болести са тези, чието разпространение е 1 на 2хиляди души население. Уточнението прави названието доста условно. Когато се каже "редки болести", човек обикновено не си представя, че това е съдба за около 400 000 българи - според Световната здравна организация са засегнати приблизително по 6 на сто от населението в отделните държави. Също така не допускаме, че тези заболявания са над 7 хиляди вида и дори да Има създадени лекарства за тях, терапиите са много скъпи именно заради ограничения кръг на приложението им. факт, който предпоставя индивидуален подход. Целта е чрез социално приемлив компромис с производителите да се гарантира на пациентите достъпът до лечение на животозастрашаващото заболяване.

При навременно и правилно прилагане лекарствата сираци осигуряват добро качество на живот и спасение от инвалидност.

Въпреки че в усилията в тази област страната е сред отличниците в Източна Европа, според анализите на Центъра за оценка на здравни технологии и анализи и Института по редки болести България е между държавите в ЕС, в които пациентите имат основание да настояват за по-адекватно лечение. Те се опасяват, че промените, които задължават фармацевтичните компании да правят 10% отстъпки от цената на лекарствата, ще ги изправи пред немотивирани трудности.

Страховете са, че заради новия механизъм фирмите ще започнат да правят икономии и ще се откажат от спонсориране на изследвания и осигуряването на безплатни скъпоструващи медикаменти и отстъпки, каквато практика в момента има.

Заради спецификата на редките болести европейските директиви препоръчват отделянето им от останалите. Целта е създаване на действащ и ефективен модел на здравеопазване, който да осигурява достъп до съвременна терапия и правилно изразходване на ресурсите за редките болести. Налаганият у нас универсален солидарен модел към всички заболявания поставя лекарствата сираци в много неблагоприятна ситуация.

За осигуряване на реална равнопоставеност на пациентите в много държави редките болести се отделят от останалите в системата на здравеопазване и се подчиняват на специфични правила. Те се определят от обстоятелството, че макар лекарствата да са предназначени за много малък брой хора, за тях те са животоспасяващи.

С новия механизъм за фактическо намаляване на цените се очаква да бъдат спестени общо 40 милиона лв. За 2014 г. здравната каса е дала за медикаменти за редки болести над 70 милиона лв., приблизително толкова ще са и за 2015-

а. Това означава компаниите да връщат поне 7 хиляди лв. годишно. Което със сигурност ще ги провокира да намалят даренията си за изпитания на новите лекарства и изследвания, а това ще рефлектира върху пациентите с редки болести.

Според анализа на Центъра за оценка на здравните технологии и Института за редки болести у нас повечето държави в Европа имат гъвкави механизми за договаряне с производителите на лекарства сираци. Моделите в отделните държави са различни, но в крайна сметка осигуряват приемливия компромис между страните.



Например в Италия са въвели практиката на споделяне на риска. В едни случаи при неуспешно лечение с иновативен препарат производителят поема част от разходите за лечението или напълно ги покрива. Но също така се използва и вариант за стимулирането му чрез предлагане на ценови отстъпки. В Англия всички споразумения за лекарства сираци са сключени на индивидуален принцип - например с договаряне на отстъпка или на лимити за разходи или за приложение на един пациент. Във франция, Швеция, Холандия и др. механизмите на договаряне са обвързани по-пряко с реимбурсацията. Но като цяло Европа се старае да балансира интересите, за да не угасва интересът към създаване на терапии за редки болести. От българските пациентски организации се надяват и у нас да се потърсят гъвкави решения за управление на преразхода и споделяне на финансовия риск. Според експертите до това може да се стигне чрез промяна на подхода към лекарствата сираци и консенсусни договори с производителите. Целта на подобна договореност е да се разшири достъпът до нови терапии на пациентите с редки болести. Най-голямата група сред тях са с диагнозата хемофилия - заболяване, свързано с чести кръвоизливи. За подобряване показателите на терапията би помогнал мултидисциплинарен подход към заболяването. За целта се препоръчва резолюция на ЕС за създаването на съвет с участието на здравните власти, лекарите, пациентите и финансиращите институции за гарантирането на минимални терапевтични нива 3 единици фактор на глава от населението. И създаването на специализирани центрове за лечение, като водещ критерий за избор на терапии са безопасността и ефективността им.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница