С ъ д ъ р ж а н и е въведение стр



страница1/4
Дата13.04.2017
Размер0.64 Mb.
#19097
  1   2   3   4

Сдружение „Доза обич” гр. Бургас Новаторство и ефективност,

Тел/факс: 056 82 75 47 доверие и съпричастност,

E-mail: doseoflove@bitex.com тук и сега!

www. doseoflove.org

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е

ВЪВЕДЕНИЕ ................................................................................................................. 4 стр.

І. КРАТЪК ПРЕГЛЕД НА СДРУЖЕНИЕ „ДОЗА ОБИЧ......................................5 стр.

  1. Официални данни .................................................................................................5 стр.

  2. Визия ......................................................................................................................5 стр.

  3. Мисия .....................................................................................................................5 стр.

  4. Организационни цели ...........................................................................................5 стр.

  5. Членства на Сдружение „Доза обич”.................................................................. 6 стр.

  6. Финансиращи организации ................................................................................. 6 стр.



ІІ. РАБОТНИ НАПРАВЛЕНИЯ...................................................................................7 стр.

  • Организационно развитие.................................................................................... 7стр.

  • Направление: Социални и здравни алтернативи за хора със зависимости........................................................................................................... 7 стр.

  • Направление- Социални и здравни алтернативи за предлагащите секс услуги срещу заплащане....................................................................................................7 стр.

  • Направление: Здравна превенция за МСМ........................................................8 стр.

  • Създаване, установяване и мултиплициране на добри практики.................... 8 стр.

ІІІ. ОРГАНИЗАЦИОННО РАЗВИТИЕ

  1. Добри практики....................................................................................................9 стр.

  2. Управление и организация на труда. ................................................................ 10 стр.

  3. Представителство .................................................................................................11 стр.

  4. Сътрудничество и партньори ..............................................................................12 стр.

  5. Работа с широка общественост .........................................................................13 стр.



ІV. НАПРАВЛЕНИЕ – СОЦИАЛНИ И ЗДРАВНИ АЛТЕРНАТИВИ ЗА ХОРА СЪС ЗАВИСИМОСТИ......................................................................................................... 15 стр.
1. Анализ на работната среда.....................................................................................15 стр.
2.Превенция на ХИВ/СПИН сред употребяващи наркотични вещества..........18 стр.


  • Цели, използвани методи и предоставяни услуги........................................... 18 стр.

  • Резултати..............................................................................................................19 стр.

  • Постижения ........................................................................................................ 22 стр.

3.Програма: „Подобряване контрола на туберкулоза в България”................... 22 стр.

  • Цели, използвани методи и предоставяни услуги:...........................................22 стр.

  • Резултати..............................................................................................................23 стр.

  • Тенденции............................................................................................................25 стр.

4.Програма “Консултативен център за употребяващи наркотични вещества”


  • Структура и услуги в Консултативно Информационния Център.................. 26 стр.

  • Резултати..............................................................................................................26 стр.

  • Анализ на количествени данни ....................................................................... 28 стр.

  • Работа с институции и партньори.................................................................... 30 стр.



V. СОЦИАЛНИ И ЗДРАВНИ АЛТЕРНАТИВИ ЗА ПРЕДЛАГАЩИ СЕКСУАЛНИ УСЛУГИ ....................................................................................................................... 30 стр.

1.Анализ на работната ситуация...............................................................................30 стр.

2. Тенденции...................................................................................................................31 стр.

3. Превенция на ХИВ/СПИН сред комерсиални секс работници .......................32 стр.

  • Цели, използвани методи и предоставяни услуги:...........................................32 стр.

  • Резултати..............................................................................................................33стр.

VІ. ЗДРАВНА ПРЕВЕНЦИЯ СРЕД МСМ...............................................................40 стр.
1. Анализ на работната среда..................................................................................... 40 стр.

2.Превенция на ХИВСПИН сред МСМ................................................................... 42 стр.

  • Цели, използвани методи и предоставяни услуги .......................................... 42 стр.

  • Резултати............................................................................................................. 42 стр.

  • Трудности и успехи............................................................................................ 44 стр.

  • Тенденции .......................................................................................................... 44 стр.

VІІ. СЪЗДАВАНЕ, УСТАНОВЯВАНЕ, МУЛТИПЛИЦИРАНЕ НА ДОБРИ ПРАКТИКИ................................................................................................................... 45 стр.

1.Нужди на средата ......................................................................................................45 стр.

2. Проект „Овластяване на публично здравната система и гражданското

общество в борбата с епидемията о ттуберкулоза сред уязвими групи“ ..........45 стр.

  • Цели, използвани методи и предоставяни услуги .......................................... 45 стр.

  • Резултати............................................................................................................. 47 стр.

ВЪВЕДЕНИЕ

Сдружение „Доза обич“ е създадено през есента на 1999г. Дванадесет години след създаването си то има история на организация, която не е прекъсвала практическата и обучителната си дейност, инвестирайки както в своя екип, така и в своите клиенти. Част от постиженията на организацията са запазването на енергичността, адаптивността, гъвкавостта и прогресивното си виждане към работната проблематика.

Идеологията на организацията е свързана със стремеж към цялостност в социалните и здравни проблеми, с които работи. Макар и конкретизирани дейностите са логична последователност на стратегически подход към проблемите в областта на наркоманиите, проституцията и превеницята на ХИВ. Едно от най-ценните постижения е процесът за свързване на теорията и практиката, като макар и отделни, неразривно свързани компоненти на добрата пракитка.

Благодарение на усилията си Сдружението поддържа висок статус на различни нива: сред целевите групи, професионални общности и широка общественост.


Организацията и професионалният и път са подпомогнати от проектно финансиране от различни финансиращи организации и дарители на регионално, национално и международно ниво, които са представители на държавни, общински, неправителствени, общностни и граждански формации.
В контекста на целите на Сдружението, екипът практикува дейности сред общности практикуващи рисково по отношение на ХИВ/СПИН поведение - употребяващи наркотици, проституиращи мъже и жени, лица лишени от свобода, МСМ. Не преки ползватели на услугите ни са професионални формални и неформални общности и широка общественост.

Работната насоченост на Сдружението е свързана към надграждане на стандартните методики за здравна превенция, посредством стимулиране на поведенческата промяна на индивидуално, групово и общностно ниво и чрез подобряване на социалния статус на клиентите. Сдружението работи за установяване на идеологията за понижаване на вредите и на консултативната дейност при справяне със зависимостта, като следваща логична и потребна стъпка в проблематиката на наракоманиите.

Екипът на Сдружението е изграден от хуманитарни специалисти – социални работници, психолози. Като външни за организацията ни експерти са медицински специалисти, социолози и др. През годините екипът развива и обучителния си капацитет и към момента неговите представители са лектори, обучители и експерти по отношение на проблемите в областта на превенцията на ХИВ/СПИН, наркоманиите и проституцията.
Признание за институционалната устойчивост на организацията и професионализма на екипа e и факта за участието на представители на екипа при сформиране на общински и национални стратегии в областта на наркоманиите и ХИВ/СПИН, в работни групи за изписване на работни критерии и добри практики.
Сдружение „Доза обич” е ефективна структура със стабилен ресурс и капацитет за нови успехи, както в практичен сред целевите ни групи план, така и в създаването, приложението, изписването и мултиплицирането на добри практики и в теоретично- научен и обучителен аспект.


  1. ЗА СДРУЖЕНИЕ „ДОЗА ОБИЧ”



  1. ОФИЦИАЛНИ ДАННИ

Сдружение “Доза обич” е неправителствена организация регистрирана по описа на БОС със съдебно решение № 3091/ 25,10,1999г.

Сдружението е вписано в централния регистър към Министерство на Правосъдието, като организация с обществено полезна дейност под № 20050221004 на 21,02,2005г.

Сдружението е вписано и в регистъра на Министерство на Труда и Социалната Политика, като предоставящо социални услуги.

Сдружението се управлява от Общо събрание, а Текущата и Изпълнителната власт е приоритет на Управителния съвет на „Доза обич”.


  1. ВИЗИЯ на Сдружение “Доза обич”:

Свобода на избор за уязвимите групи в гражданско общество, даващо равен шанс за благополучие в социален, здравен и правен аспект.




  1. МИСИЯ на Сдружение “Доза обич”:

Сдружение “Доза обич” е неправителствена организация обединяваща експерти в областта на наркоманиите и превенция на ХИВ/СПИН.

Акцентът на дейността е поставен върху здравния, социалния и правния статус на представителите на групи, практикуващи рисково поведение.

При своето участие в разработването на местни и национални стратегии и програми, екипът разпространява опита си и добрите практики сред организации и колеги.

“Доза обич” е устойчива организация, както във времето, така и в общественото и междуинституционалното пространство.


  1. ОРГАНИЗАЦИОННИ ЦЕЛИ:




  • Превенция на ХИВ/СПИН и други трансмисивни и полово предавани инфекции, сред хора с рисково поведение;

  • Предоставяне на възможности за нормално и подобрено функциониране на хората живеещи с ХИВ/СПИН;

  • Изграждане на съвременна мрежа за социална, здравна и правна защита и помощ на употребяващите наркотици;

  • Изграждане на съвременна мрежа за социална, здравна и правна защита и помощ на мъже и жени, предоставящи сексуални услуги срещу заплащане;

  • Установяване, мултиплициране и популяризиране на добри практики в контекста на визията, мисията и целите на сдружението.


5. ЧЛЕНСТВА НА СДРУЖЕНИЕ „ДОЗА ОБИЧ”

  • Коалиция “АнтиСПИН”

  • Централно Източно Европейска мрежа по намаляване на вредите

  • AIDS Action Europe

  • Местен Общински комитет за превенция на ХИВ/СПИН – Бургас

  • Местен Общински комитет по проблемите на наркоманиите - Бургас

  • Граждански комитет по проблемите на наркоманиите – Бургас




  1. ФИНАНСИРАЩИ ОРГАНИЗАЦИИ ЗА 2011г.




  • Глобален фонд за СПИН, Туберкулоза и Малария, посредством Министерство на Здравеопазване – гр. София

  • Executive Agency for Health and Consumers /EAHC/.


ІІ. РАБОТНИ НАПРАВЛЕНИЯ

Визирайки целите на организацията, екипът конструира усилията си в конкретни работни направления:


1. Организационно стабилизиране и развитие.

Организационното стабилизиране и развитие е предпоставка даваща възможности и основа за изпълнение на всички текущи дейности в Сдружение „Доза обич”. От гледна точка на екипа, този процес не е самоцелен, а е основа обединяваща цялостната дейност на организацията. Чрез него се цели обединяване, цялостна визуализация и стратегически подход към дейностите в Сдружението.

Факторите повлияващи организационната стабилност са, освен конкретната практическа дейност с клиенти, и цялостен стратегически подход към факторите, определящи просперитета на организацията:


  • Качествено управление на човешки ресурс;

  • Управление на материален и финансов ресурс;

  • Представителство;

  • Партньорски взаимоотношения;

  • Работа с широка общественост.


2. Направление - Социални и здравни алтернативи за хора със зависимости.

Една от най-разработените сфери на дейности и развитие на Сдружение „Доза обич” е социалните и здравни алтернативи за хора със зависимости. В това направление най-вече са застъпени услуги за хора употребяващи ПАВ, както и подпомагането на политики обслужващи проблематиката при наркоманиите. Сдружението работи в две основни насоки на областта наркомании: понижаване на вредите от употреба на наркотици и подпомагане лечение на зависимостта. Дейността се практикува, развива и надгражда от дванадесет години назад. За постигане на целите през 2011г. екипите работиха по следните програми:



  • „Превенция на ХИВ/СПИН сред употребяващи наркотични вещества“.

  • „Ограничаване разпространението на ТУБ сред хора с алкохолна и наркоманна зависимост“

  • „Консултативно информационен център за хора със зависимости“




  1. Направление- Социални и здравни алтернативи за предлагащите секс услуги срещу заплащане.

Услугите предлагани на тази целева група са в контекста на понижаване на рисковото поведение, в насока здравна и социална превенция. Дейността се осъществява в рамките на програма:

  • Намаляване на уязвимостта по отношение на ХИВ сред проституиращите мъже и жени.

  • И благодарение на съществуващия Център за социална и здравна превенция за проституиращи мъже и жени.



  1. Направление: Здравна превенция за МСМ.

В изпълнение на организационните ни цели, през 2010г. Сдружението стартира работа и с още една уязвима по отношение на ХИВ целева група – мъже, които правят секс с мъже/МСМ/. Дейността е подкрепена от Министерство на Здрвеопазването, като посредник на Глобален фонд за борба със СПИН, Туберкулоза и Малария. Дейностите, осъществявани сред МСМ са рамкирани в проект:

  • „Намаляване на уязвимостта към ХИВ на мъжете, които правят секс с мъже(МСМ) чрез увеличаване на обхвата на групата с пълен пакет превантивни интервенции“




  1. Създаване, установяване и мултиплициране на добри практики с колеги, професионалисти и заинтересовани лица.

Една от целите на Сдружение „Доза обич” е и установяването и мултиплицирането на добрия опит и практики при работа с целевите групи. В тази връзка екипите работят и в областта на

  • социологически изследвния, които обосновават определени наблюдения и практики.

  • приложение на нови походи и аргументирането им.

  • Мултиплициране и обучения сред колеги и студенти.

Във връзка с тази си цел през 2011г. екипът стратира работа по проект:



  • „Овластяване на публично здравната система и гражданското общество в борбата са епидемията от туберкулоза сред уязвими групи”

и продължи работа като:

  • база за стаж на студенти от БСУ



ІІІ. ОРГАНИЗАЦИОННО СТАБИЛИЗИРАНЕ И РАЗВИТИЕ

В резултат от усилията, постиженията в направление стабилизиране и развитие са следните:



1. ДОБРИ ПРАКТИКИ.

Сдружение „Доза обич” в дванадесет годишната си практика участваше в установяването на редица добри практики на национално, местно и организационно ниво. В контекста на променящата ни заобикаляща среда, всички описани практики са в адаптивен, спряма нуждите на средата процес.




    1. Добри практики от дейности с клиенти:




  • Установяване и поддържане на следните центрове на територията на гр. Бургас:

  • Нископрагов център за употребяващи инжекционни наркотици.

  • Център за здравна и социална превенция за комерсиални секс работници.

  • Център за социална и здравна превенция за мъже правещи секс с мъже.

  • Консултативно информационен център за работа със зависимости.

  • Въвеждане, тестване и доказване като добра практика на работата за понижаване на вредите от употреба на наркотичини вещества / 12 годишна практика/.

  • Установен модел и работа за консултиране на лица с проблемна употреба на ПАВ и зависимости /6 годишна работа/.

  • Въвеждане и практикуване на удачни работни подходи за превенция на вторични рискове при работа с уязвими групи: аутрич работа, поддържане на нископрагови центрове и мобилни услуги. /12 годишна практика /.

  • Установяване на добри практики за превенция на ХИВ/СПИН сред употребяващи инжекционни наркотици, сред комерсиални секс работници, /12 годишна практика/.

  • Стартирал процес при установяване на добра практика сред мъже, които правят секс с мъже /2 годишна практика/ .

  • Установена добра практика за превенция на ХИВ в Бургаски затвор, сред лишени от свобода МСМ и употребяващи наркотици / 10 годишна практика/.

  • Стартирал процес за предлагане на услуги за интервенции /психологически и социални/ за хора, живеещи с ХИВ.




    1. Добри практики при мултиплициране на резултати:




  • Приложение на добрите практики на широк териториален обхват.

  • Обучение на студенти - теоретично и практично, областта на наркоманиите и превенция на ХИВ.

  • Обучение - теоретично и практично на доброволци за работа в областта на наркоманиите и превенция на ХИВ.

  • Обучение на колеги и партньори за практикуване на аутрич практика, превенция и интервенция по отношение на ХИВ.

  • Обучение - теоретично и практично на представители на целевите общности за работа в областта на здравната превенция и понижаване на вредите при практикуване на по-рисково поведение.




    1. Участие в:




  • Изписване на местни и национални стратегии по СПИН и наркомании.

  • Изписване на ръководства, методологии и добри практики в областта на превенцията на ХИВ, наркоманиите и проституцията.




    1. Вътреорганизационни добри практики и тенденции:

Градивните организационни процеси се оформят като вътрешни за структурата тенденции. Част от успехите ни в тези направления са:



  • Установена и обоснована добра практика за управление на дейности в Неправителствения сектор.

  • Установен подход към работни задачи, обвързан с ясни стратегически дългосрочни и краткосрочни цели, със структурирана времева рамка и отговорности.

  • Установен управленски подход, ориентиран към баланс между индивидуални и организационни цели, с преминаване към трансформиращ тип ръководство, с прилежащи добра екипност и висока практическа ефективност.

  • Установена организационна тенденция към динамично надграждане на практики в качествен и количествен аспект

  • Установена добра практика за управление на човешки ресурс с междувременна насоченост към индивидуален подход, вътрегрупови процеси и поддържане на единна организационна култура.

  • Установена добра практика за поддържане на междупартньорски взаимоотношения.

  • Сдружение „Доза обич” е установено като организация с високо реноме, прозрачност и яснота в общественото и междуинституционалното пространство.



2. УПРАВЛЕНИЕ И ОРГАНИЗАЦИЯ НА ТРУДА
Управлението в „Доза обич”, макар и стоящо в страни от проектните дейности е значим фактор за развитието на Сдружението, като цялостна структура. Резултатите от управленския труд рефлектират пряко върху цялостната дейност на Сдружението и върху неговото развитие и градация. Управлението на човешки ресурс е определящ фактор за екипността, организационната култура, които от своя страна са предпоставки за професионално индивидуално и групово порастване. Тази рефлексия проектира израстване в предлагането на услугите и на организацията, като цяло.

2.1. Целите, които управлението си поставя са:



  • Цялостно стратегическо плануване за организационно стабилизиране и надграждане.

  • Баланс между целите и потребностите хармонично във веригата:

- индивидуален подход /към членовете на екипа/ - вътреекипен групов процес – организационнна клутура - проектно /към нуждите в конкретните проекти/ - организационни /в мащаб организационни цели/.

  • Позициониране на приоритетите във времеви план.

  • Координация между материален – финансов – човешки ресурс.

  • Яснота за:

  • управленски подходи и потребности

  • управление и потребности на ниво материални ресурси.

  • Управление и потребности при финансови средства.

2.2. Принципите и методиките, благодарение на които се осигуряват тези потребности са:



  • Трансформиращ тип ръководство на човешки ресурс.

  • Индивидуален подход.

  • Екипно вземане на решения.

  • Гъвкавост, адаптивност, взаимозаменяемост.

  • Ясна йерархия, без рестриктивното и прилагане.

  • Инвестиции в надграждане на индивидуалните и групови ресурси.

  • Ориентация към общи споделени цели, принадлежност към Сдружението.

  • Акцентува се върху поддържане на личната, професионална и екипна мотивация за работа.

  • Други.

Каталог: uploads -> files
files -> Книга на етажната собственост (Загл изм. Дв, бр. 57 от 2011 г.)
files -> П р е д у п р е ж д е н и е от Управителя/Управителния съвет
files -> 10 години движение за социален хуманизъм
files -> Категория : open, индивидуален смесен Хендикап : за жени 8 точки на игра Дати : от 06 октомври до 12 октомври 2008
files -> Xxxv редовна годишна среща „Регионални организации и местни органи 2016”
files -> Списък на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селскотостопанство
files -> Наредба №4 от 11 март 2011 Г. За реда и условията за провеждане на конкурси за полски инспектори
files -> Наредба №31 от 11 септември 2008 Г. За сертифициране на хмел и продукти от хмел и за регистриране на договорите за доставка на хмел
files -> Рег.№ Име на фирмата Адрес на управление и телефон
files -> Т е Х н и ч е с к о з а д а н и е технически изисквания и технически спецификации


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница