С диагноза шизофрения има у нас



Дата10.04.2018
Размер333.48 Kb.
#65660



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
12.04.2017
Национални вестници



70 000 с диагноза шизофрения има у нас


Монитор  стр. 8  

Между 65 000 и 70 000 души в България са болни от шизофрения. Това обяви ръководителят на Клиниката по психиатрия в Александровска болница проф. Вихра Миланова по повод Световния ден за борба с това психично заболяване.

По думите й, реално няма увеличаване на броя на болните и той е постоянен. Няма разлика спрямо предишни години.

Проф. Вихра Миланова изтъкна, че нуждаещите се имат възможност да получат помощ в болничните заведения. Болните от шизофрения могат да се лекуват с най-новите лекарства. Те са от ново поколение и хората ги приемат по-лесно.

Липсва обаче дългосрочна грижа за тези хора, смята проф. Миланова.

"След като получат тук помощ, по-нататък наблюдението и всичко, което е необходимо за връщането им в общността, липсва", поясни тя. Вихра Миланова допълни, че обикновено се сещаме за тези хора, когато стане някакъв инцидент.

Не са ясни точните причините за заболяването, но те са комплексни. От една страна - биологични, генетични, от друга страна - факторите на околния свят.

Заболяването обикновено започва в млада възраст. Един от първите симптоми се изразява в отдръпване от околния свят, затвореност. След това се появяват и другите симптоми като халюцинации, преживяване, че някой те преследва.

"От появата на боледуване до първия контакт с лекар-психиатър минават 2-3 години", коментира проф. Миланова.

Екипът и пациентите на Клиниката по психиатрия в УМБАП "Александровска" организираха антистигма инициативата "Въпреки болестта".



Болницата в Девин открива две нови отделения


Монитор  стр. 8  

Министерството на здравеопазването разреши болницата в Девин да открие още две нови отделения - по гинекология и по физиотерапия.

С новите структури отделенията стават общо шест. Досегашните бяха вътрешно, детско, хирургия и неврология. Болницата разполага с рентген и клинична лаборатория.

През последния месец имаше опасност от затваряне на болницата заради старите дългове, които тежат като воденичен камък. Спешните дългове са 200 000 лева за ток и те едва не затвориха Общинската болница в Девин.

С ЕВН е била постигната договорка да спрат процедурата и в момента текат разговори как да се изплащат поетапно старите задължения.

През март сградата на болницата била на път да бъде обявена за продажба от частен съдебен изпълнител, този път заради стари борчове от 10 000 лева към фирма за доставка на лекарства. Болницата, която обслужва трите общини - Девин, Борино и Доспат, дълго време предни години бе болна тема за района.

Общо задълженията са около 800 000 лева и са направени в периода от 2008 до 2011 г. и по 80% от тях има извадени изпълнители листове. Малката болница обаче не е в състояние сама да се справи с този огромен дълг с лимитираната си оперативна дейност. Общината като принципал търси някакви разумни решения, както и отсрочки от кредиторите.



Болница даде касата на съд


Труд  стр. 5  

Болницата в Силистра даде здравната каса на съд заради неизплатена надлимитна дейност в размер на 86 хил. лв. Толкова са стрували на здравното заведение над лимита му медицинските услуги, които е предоставяло през октомври 2015 г., март и декември 2016 г. и февруари 2017 г. Парите са изхарчени за лечението на нашите пациенти, обясни шефът на болницата д-р Даниела Костадинова, цитирана от БНР. Повечето от тях са били спешни случаи.

Лечебницата е с просрочени задължения в размер на 600 000 лв. и от години не е получавала и средства за капиталови разходи и инвестиции.

Осъдиха лекар, ударил с юмрук полицай


Светлана ВАСИЛЕВА

Труд  стр. 11  

Районният съд в Петрич осъди на пробация известния в града доктор Чавдар В. В съдебната зала стана ясно, че на 26 февруари 2015 г. кардиологът ударил с юмрук полицай от местното районно управление. Така той причинил лека телесна повреда на служителя на реда, който бил дошъл на неговия адрес по сигнал за шумен семеен скандал. Силно афектиран, медикът ударил силно полицая в лицето. "Потърпевшият изпитал болка и страдание, без разстройство на здравето. Той е получил драскотина, оток и кръвонасядане на горната устна, разкъсване на лигавицата й и драскотина в областта на шията", решиха съдиите. Търпейки присъдата си, той е длъжен да се регистрира по настоящ адрес, както и да се явява и подписва пред пробационен служител два пъти седмично за срок от шест месеца.

Подсъдимият Чавдар В. ще заплати направените за наказателното производство разноски от 868.33 лв. Още 209.76 лв. разноски от досъдебната фаза следва да се платят по сметка на ОДМВР-Благоевград. Докторът се разкайвал за стореното.

Морбили плъзна в девет общини


Седем са новите случаи на шарка само за ден

Николай СПАСОВ

Труд  стр. 5  

Морбили, позната като дребна шарка, вече обхвана девет общини. Седем нови случая са били регистрирани само в понеделник, с което броят на заболелите в Пловдивска област за периода от 17 март до 10 април вече е 42-ма души, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ). Новоприетите в Инфекциозната клиника на университетска болница "Свети Георги" в Пловдив са три деца от ромския квартал "Столипиново" - момиче на 4 години, момче на 11 месеца и бебе на 7 месеца; момче на 1 година от Стамболийски, момиче на 1 г. и 4 месеца от Кричим, момиче на 1 г. и 3 месеца от Садово и 9-месечно бебе от Калояново.

Нито едно от децата не е било имунизирано и не е имало контакт с други болни.

Огнища на заразата са още общините Родопи, Раковски, Стамболийски, Марица, Брезово.

33 от заболелите са деца под 4 години, като 16 от тях са бебета под една годинка. Заразата от тях обаче се е пренесла и върху техните неимунизирани майки, бащи, баби и дядовци. Поразени от дребна шарка са и хора на възраст между 45 и 55 години, въпреки че по предписание на РЗИ-Пловдив през последните 3 седмици са били имунизирани 110 лица.



Съдът връща правата на патолог, отнети от Москов


Янина ЗДРАВКОВА

Сега  стр. 2  

Още едно решение на бившия здравен министър Петър Москов катастрофира в съда. Тричленен състав на Върховния административен съд отмени заповедта на Москов, с която той отне за 2 години лекарските права на патолога от Комплексния онкологичен център в Пловдив Петко Маслев. Мотивите са, че на специалиста е наложено най-тежкото наказание, предвидено от Закона за здравето. Права според същия закон обаче могат да се отнемат при повторно нарушение, каквото при Маслев не е имало.

Москов отне правата на патолога в края на миналата година, след като се оказа, че в КОЦ-Пловдив има случаи на оперирани без нужда жени, или са правени по-радикални операции от необходимото. Проверка на агенция "Медицински одит" установи, че има нарушения, "свързани със системно и грубо нарушаване на медицинските стандарти, правилата за добра медицинска практика и други нормативни актове, гарантиращи качеството на оказаната медицинска помощ на пациентите". Според проверката 51 на сто от хистологичните диагнози на Маслев са се оказвали погрешни при ревизии от други патолози, а при детайлно проверени 8 пациенти са установени грешни диагнози от патолога. Пред проверяващите лекарят обясни, че допуснатите пропуски се дължат на "неблагоприятен климат и условия на работа; в малко помещение във временна барака работят 5 души - един лекар и четирима биолози".

Заради допускането на подобни нарушения и Москов, и тогавашният премиер Бойко Борисов накараха общинския съвет в Пловдив да уволни директора на онкодиспансера.

Решението на тричленния състав на ВАС, според което МЗ трябва да плати и 500 лв. разноски по делото на Маслев, може да се обжалва пред по-горната инстанция.

Делото за асансьора в "Майчин дом“ - правосъдие на празни обороти


Наказателният процес продължава вече 5 години. След 30 заседания присъда не се задава, но пък изтичането на давността е все по-близо

Доротея ДАЧКОВА

Сега  стр. 13, 14  

Когато един процес се забави толкова, че да изтече абсолютната давност за преследване на престъплението, това е отказ от правосъдие. Както за жертвите, които няма да получат справедливост, така и за подсъдимите, които няма да чуят "виновен" или "невинен" и ще си останат с клеймото, че са съдени. При подобна развръзка обикновено данъкоплатците покриват сметката чрез обезщетенията за нарушаването на разумните и законовите срокове.

Делото за инцидента с асансьора в университетската АГ болница "Майчин дом" изглежда се е запътило към този сценарий. На 2 март 2010 г. при падането на машината пострадаха 8 души, 6 от които са жени в напреднала бременност.

Наказателният процес още виси пред първата инстанция - Софийския районен съд. Делото е от административен характер - ако бъдат признати за виновни, подсъдимите ще бъдат освободени от наказателна отговорност и глобени между 1000 и 5000 лв. Причината е, че за средна телесна повреда по непредпазливост на повече от един човек наказанието е до 5 години, а обвинените са с чисто съдебно минало. Такъв е законът.

Абсолютната давност за преследване на това престъпление е 15 години. Срокът не изглежда кратък. Но половината вече изтече, без да има изгледи делото да приключи на първа инстанция. Следва още една, която освен да се произнесе окончателно, може и да го върне за преразглеждане. Тъй че опасността казусът да приключи, погасен по давност, е реална. Преди повече от година, в становище на Инспектората към Висшия съдебен съвет е записано, че 3 години и 8 месеца след внасянето на делото в съда то стои на трупчета и давността може да изтече.

Обвинени за инцидента Красимир Паунов - собственик на ЕТ "МБ 97-Красимир Паунов" - фирмата, наета от болницата за ремонт и поддръжка на асансьора, Галин Стоянов - инспектор от държавния технически надзор, който отговарял за злополучния асансьор, Николай Костевски - началник на отдел "Управление на собствеността" в "Майчин дом" и доц. Виктор Златков - изпълнителен директор на лечебното заведение.

Процесът е в съда от 2012 г. Следващото заседание е насрочено за 22 юни. Гледа го Николай Василев.

Ето какви отговори дойдоха от съда на въпросите на "Сега" колко пъти процесът е отлаган, по каква причина и какви мерки са взети, за да има съдебен акт, преди да изтече давността.

Досега са проведени 30 заседания, обясняват от съда. Заседанията са насрочвани съобразно графика на съдебния състав и ангажиментите на четиримата адвокати по делото. Като много често са определяни дни извън вторник и четвъртък, когато по принцип заседава съдия Василев. Като магистратът никога не е ставал повод за отлагане - било с отпуск, заради болест или по друга причина.

Въпреки редовното насрочване, обаче, на 15 от тези 30 заседания изобщо не е даван ход и не са извършвани никакви действия. Причините за отлагането са различни - нередовно призоваване на страните - обвиняеми и прокурор, неявяване на защитници заради заболяване, служебен ангажимент по други дела във висшестоящи съдилища и др., смяна на адвокат и възможност за подготовка на новия защитник с обемните материали по делото, неявяването на вещи лица, или смърт на вещи лица, изготвили експертизите в досъдебното производство.

От съда припомнят, че макар и по закон неявяването на страните, които са редовно призовани, да не е пречка за разглеждане на делото, ако подсъдимите не са редовно призовани, то няма как да се гледа. Същото важи и когато обвиняемият е редовно призован, не се явява, а в негово отсъствие е необходимо задължително участие на защитник, който също идва. Невъзможно е разглеждане на делото и когато не се явяват участници в производство като свидетели или вещи лица.

В отговора на съда е записано още, че магистратът държи вещите лица да бъдат изслушани лично и да им бъдат задавани въпроси, а не само да бъде прочетена експертизата им.

В становището на инспектората отпреди година обаче се сочи, че въпреки редовното насрочване на делото, съдът не е предприел всички мерки за явяването на вещите лица, подсъдимите и адвокатите. Още тогава е препоръчано страните да бъдат дисциплинирани, за да може процесът да приключи. Накрая нищо чудно подсъдимите да потърсят правата си за забавено правосъдие.

В прокурорското постановление срещу четиримата, с което "Сега" разполага, се разказва как на фаталната дата бременните са били в болницата заради Деня на отворените врати там и как на групи са били развеждани из отделенията от медицинска сестра, която също е пострадала при инцидента. След нейните указания в големия асансьор, пригоден да вози болнични легла, влизат общо 14 души. Никой не вижда надписа на таблото, че максималният товар е 500 кг, а лампата на индикатора за претоварване липсва. И когато машината тръгва да се спуска от 12-ия към 7-ия етаж, изобщо не спира, а полита към шахтата.

По време на разследването са направени експертизи, които установяват много нарушения на действащата законова уредба за поддръжката, експлоатацията и контрола на съоръженията с повишена опасност, каквито са асансьорите. Въпросната машина е произведена през 1971 г. и получава заводски №15684. Монтирана в "Майчин дом" през 1976 г. Асансьорът имал устройство за контрол на товара, което било демонтирано на неизвестна дата без разрешение. И това не било открито от никой, отговорен за поддръжката му. На 18 юни 2009 г. асансьорът минал на техническа проверка, но липсата на устройството не била забелязана, нито било издадено разписание за спирането му, както би следвало. В ревизионния акт, изготвен от Галин Стоянов, е предписано в срок до 3 месеца да бъде подменено металното въже, посредством което от ограничителя на скоростта се задействал клиновият механизъм, който би трябвало да спре асансьора при авария. Едва половин година по-късно от ЕТ "МБ 97-Красимир Паунов" правят оферта на болницата за купуване на въже. Цената му е 250 лв. Въпреки това на 2 март 2010 г., т.е. почти 9 месеца след предписанието, въжето на асансьора не е сменено.

И докато наказателният процес се върти на празни обороти, три от пострадалите успяха да осъдят "Майчин дом" в граждански дела за обезщетение. Три от делата минаха по всички инстанции и по тях има окончателни решения.

На една от жертвите на злополучния асансьор бяха присъдени 59 хил. лв. На втора - 70 хил. лв., а на третата - 75 хил. лв.

Магистратите отхвърлят тезата на болницата, че настъпилите вреди са в резултат на виновното поведение на хората, които са претоварили асансьора. Всъщност, хората не са се тъпкали. Кабината е за шестима, но не е малка, тъй като е предназначена за носилки. Не може обаче да се вменява вина на някого, че ползва асансьор, който е в движение. Посетителите на болницата няма как да предполагат, нито да се съмняват в изправността на такова съоръжение, аргументират се съдиите. В експертизата по едно от делата се обяснява, че асансьорът наистина е бил претоварен и това е станало причина за приплъзване на спирачките му, което пък води до инцидента. Но според съвременните изисквания за безопасност асансьорът не трябва да допуска потегляне на кабината при превишаване на номиналната товароподемност. А в тази кабина не е имало устройство срещу претоварване или сигнализация за претоварване, нито пък някой е стоял на вратата му, за да регулира притока на хора.

В гражданските дела се напомня и че през юни 2009 г. от дирекция "Държавен технически надзор" е направено задължително предписание въжето на ограничителя на скоростта на асансьора да бъде сменено до 3 месеца. По време на инцидента, т.е. през март 2010 г., това още не е изпълнено. Така машината изобщо не е трябвало да бъде достъпна за ползване.

През 2015 г. са заведени още 4 граждански дела, които в момента са висящи пред първата инстанция. Първото от тях е обявено за решаване на 8 декември м.г. Това означава, че за съда всички доказателства са събрани и остава само да се произнесе. 4 месеца по-късно решение няма.

По второто дело е заседавано миналата седмица, а след това е отложено за октомври. Третото пък през март е отложено за ноември. На този фон четвъртият процес изглежда като да се движи по бърза писта - преди дни е отложен за юли.

Но пък през това време в прокуратурата получават сигнали от подсъдимите, че част от експертите по делата са дали неверни заключения. Започват проверки и гражданските дела са изискани от МВР, се вижда от електронното деловодство на Софийския градски съд.





Спират помощите за деца без ваксини


Трябва да бъдат взети мерки от социалното министерство за отпадането от клас, каза Денков

Стандарт  стр. 1, 7  

Поставянето на задължителните ваксини на децата може да бъде обвързано със спирането на детските добавки и социалните помощи. Този вариант не изключи вчера образователният министър Николай Денков. На въпрос дали държавата ще предприеме мерки срещу масовото неваксиниране на децата, образователният шеф заяви, че трябва да се действа с положителни стимули - здравна култура и образование. Министърът обаче не изключи и ограничението от помощи и достъп до социални услуги при отказ от ваксинация.

"Извънкласните дейности са начин децата да бъдат задържани в училище", каза още в Сливен министърът на образованието Николай Денков след като присъства на среща на над 200 ученици от цялата страна, които участват в "Училище за толерантност". Според министър Денков отпадането от училище се дължи на социални проблеми, както и на липсата на мотивация. По думите му, по първия проблем трябва да бъдат взети мерки от социалното министерство, които да свържат паричните помощи с посещаването на училище. Министърът смята още, че извънкласните дейности са прекрасен начин детето да бъде задържано в училище с нещо, което му е интересно и то да придобие друго усещане за необходимостта от обучение. Министър Денков припомни, че предприетите от министерството мерки срещу агресията в училищата са насочени преди всичко към превенцията. Органите на МВР и службите за контрол върху оръжието също трябва да поемат своята част от задълженията по осигуряване на безопасността в училище, каза още той.


Акушерката е била всички бебета на дежурството


Телеграф  стр. 10  

Всички деца са били удряни във въпросната вечер, когато е била дежурна акушерката Емилия Ковачева. Огромната агресия и най-много удари обаче е отнесла Никел. Това заяви вчера бащата на пребитото през пролетта на 2015 г, бебе Никол Румен Димитров пред бТВ.

Коментарът на мъжа идва ден след като в Софийския градски съд бяха прожектирани кадрите, на които се вижда, как пеленачето отнася 22 удара в главата и поне пет в тялото. На записа се виждат и множество замахвания към детето, които обаче не са заснети от камерата, тъй като акушерката е с гръб към обектива. "Емилия Ковачева е рецидивист. Когато едно нещо се повтаря, то става рецидив“, категоричен е родителят. Според Димитров целият съдебен процес е безумие, позволено от съдията. Димитров обясни, че съдът позволява на защитника на Ковачева да ходи като бог в съдебната зала и да протака делото. „Тези хора влизат в съдебната зала като сватбари в дискотека и имат безумни искания", заяви гой, визирайки Ковачева и родителите й. Според бащата на Никол бебето било пребито за един фреш и един фотьойл. Бащата на Никол прогнозира, че Ковачева ще започне да се разболява с наближаване на времето за присъда.



Осъдиха кардиолог, ударил полицай


24 часа  стр. 7  

Лекар бе осъден на пробация за удар по полицай от съда в Петрич. Д-р Чавдар Великов, шеф на кардиологичното отделение в санданската болница, получи наказание пробация.

На 26 февруари 2015 г. към 23,40 ч униформени били повикани заради скандал в жилището на доктора. Като пристигнали, Великов ударил с юмрук А. Б. от група "Охранителна полиция". МВР служителят получил оток, кръвонасядане и разкъсване на лигавицата на устата и драскотини по лицето и шията. След инцидента Великов се оплака, че е бит при задържането му и заяви, че ще води дело.

Според присъдата кардиологът ще се подписва пред пробационен служител 2 пъти седмично в продължение на 6 месеца. Той трябва да плати 868 лв. разноски по делото. Присъдата може да се обжалва.



Кой с кои министерства какво може да направи


Колко тежат различните ресори

Иван Т. ТОДОРОВ

24 часа  стр. 13, 14  

Вече се очерта, че ГЕРБ иска да задържи с голяма степен на сигурност следните министерства: финансите, МВР, регионалното развитие, здравеопазването, транспорта, външните работи и най-вероятно - и правосъдието. ГЕРБ сигурно ще продължи да управлява и европейските пари. Най-голямата партия ще държи и на земеделието, където се постигнаха успехи при предишното й правителство. ГЕРБ най-вероятно ще иска да задържи и образованието, защото едно от основните предизборни обещания е да се повишат съществено учителските заплати

Но там все пак може да се търси някакво разделяне на управлението с патриотите. Вероятно Бойко Борисов ще държи и на министерството на младежта и спорта.

Вероятно патриотите ще получат отбраната, опазването на околната среда, енергетиката, икономиката, културата. За енергетиката, изглежда, ще има трудни преговори с ГЕРБ кой да е министър. Твърди се, че има вероятност патриотите да получат вицепремиерско място без ресор. Не са много вероятни, но е възможно да се направят преговори за туризма и даже за правосъдието.

Всъщност в България постът на министър-председателя плюс министерствата на финансите, на вътрешните работи и на регионалното развитие имат по-голяма важност от всички други министерства, взети заедно

Неколкократно в "24 часа" преди години писах за необходимостта да се обособят министерства на енергетиката и на туризма. ГЕРБ правилно ги отделиха в отделни министерства и това доведе до положителни резултати. Но има логика "младежта" да се извади от министерството на спорта и да отиде в министерството на образованието. Спортът е за всички възрасти. А професионалният спорт, изискващ най-сериозно държавно финансиране, е само за малка част от младите хора. Докато образованието и младежта са неделимо свързани.

Вероятно Борисов ще гласува пак нарастващо доверие на нежната половина сред министрите. Жените средностатистически са и по-лоялната част от човечеството.

Въпросът е какво трябва спешно да се промени в държавната политика и в законите, за да се доближим до цивилизованите европейски държави. Темповете ни на развитие се подобриха през 2016 г. и сме втори след Румъния. Това е безспорен успех. Но те са недостатъчни за най-слабо развитата държава в съюза. Естествено, че в образованието е крайно време да се вдигнат съществено заплатите на учителите. Но по-важно е да се въведе много по-голяма обвързаност с резултатите от труда им, а не всички учители да получават приблизително еднакво. Крайно време е да се сложи край на използването на много учебници по един предмет. Така се намалява и качеството, а и се генерира неконтролируема корупция сред директорите, които на практика решават кой учебник да се използва. В здравеопазването няма да се спре източването на пари от здравната каса, докато тя на практика представлява един държавен орган. За да се следи как се харчат парите от здравни осигуровки, трябва да има само три частни здравни каси, отговарящи на високи критерии, които ще си следят как се харчи всяка стотинка. Работещите в държавната здравна каса няма как да имат това за цел. Цените на мобилните телефони рязко паднаха, когато се появи и третият мобилен оператор. Дотогава бяха най-високите в Европа. Ако правителството го е страх да отиде към утвърдените в света пазарни механизми в здравеопазването, по-добре да върне стария модел, където държавата контролира всичко и няма здравна каса. За 12 г. парите за здравеопазване са нараснали в пъти, а качеството - не. Просто парите се точат. Време е да се въведе електронната здравна карта, електронното досие на всеки пациент и електронната рецепта. Софтуер по света има колкото искате и даже могат да ни го подарят.

Не знам защо в България се счита, че повечето на брой полицаи вършат повече работа. Работа върши добре платеният и добре екипиран полицай, който може да ползва и добра експертиза. Нужни са и много повече камери за наблюдение. България е на едно от първите места в Европа и по брой полицаи, и по брой охранители на човек от населението. Ефективно ще е тези охранители да имат повече правомощия, когато трябва да защитят от посегателство охраняваното от тях имущество. А не да не смеят да използват ефективни средства за защита.

Що се отнася до малките населени места -естествено, трябва да се засили полицейското присъствие. Но е блъф как може да се осигури полицай във всяко село и паланка. Там следва да се мисли за внимателен подбор по точни критерии за организиране на доброволни отряди, които да се занимават с охраната и на хората, и на имуществото.

Една от първите стъпки на новото правителство би трябвало да е намаляването на задушаващата бизнеса административна тежест. Кога реално и осезателно ще се ограничи броят на разрешителните режими? Да откриеш даже малък завод, все още е ходене по мъките, свързано с безкрайно бавене и изнудване.

Защо например в икономическата зона около Пловдив се инвестира толкова много. Ами защото хората са направили организация да се справят с цялата бюрокрация и да дадат на инвеститорите бърз положителен резултат. Ами нека държавата да вземе мерки това да стане навсякъде. Има много начини за това. Най-лесният е за много от разрешенията за бизнеса да се въведе по много по-ефективен начин мълчаливото съгласие, т.е. непроизнасянето в срок на администрацията да означава, че е удовлетворила искането на бизнеса. То и сега има такава възможност за лицензионните режими. Но тя се реализира по толкова сложен начин, че на практика не се използва. Поради това нека в министерството на правосъдието да помислят спешно за промени в АПК и да не разчитат, че държавните служители ще им свършат работата. Съвсем невинаги е подходящо забавата на администрацията да се счита за мълчаливо съгласие. Поради това спешно е необходимо при забавяне на администрацията да следват големи глоби.

Необходимо е да се прояви воля за намаляване поне на корупцията в средните ешелони на администрацията до приемливи нива. Не може инспектори в ХЕИ масово срещу примерно 250 лв. да спират да тормозят примерно едно малко кафене. Не е никаква опасност за депутатите и другите висши служители да се приеме вкараният още в миналия парламент законопроект, който премахва провокацията към подкуп като престъпление и допуска да се използват агенти под прикритие. Комисията за борба с корупцията го одобри и нещата спряха дотам. Агентите под прикритие са ефективни само при средните и ниските нива на администрацията.

Спешни са промените в НПК. Безумно е съдът да връща по няколко пъти делата на прокуратурата и така да изтичат давностните срокове. Съдът трябва да правораздава, а не да върши основна работа на една от страните по делото. Едновременно с това следва да се уреди, че повишаването на магистратите ще зависи изцяло от обективен критерий - процент и брой на потвърдените дела от горната инстанция за съдиите, и процент и брой на спечелените дела за прокурорите, които се занимават с определен вид престъпления.

Задръстването на съдебната система с дела отчайва и инвеститорите, и гражданите. Достъпът до върховните съдилища на всеки, без сериозни критерии за такъв достъп, води на практика до съществена липса на правосъдие. Защото един задръстен от дела върховен съд не може да уеднакви практиката си и така за гражданите и организациите е вероятно да не получат справедливо правосъдие. Върховните съдилища трябва да имат много повече време за тълкувателни решения. Сега и двете страни по едно дело могат да си намерят съдебни решения в тяхна полза по почти всички казуси, където няма тълкувателни решения. На кого му е необходим такъв безпрепятствен достъп до противоречиво правосъдие, си остава дълбока тайна. А чуждите инвеститори избягват държави, където не може да разчиташ на правосъдие.

Не знам кога най-после ще се появят смели законодатели и ВСС, които да реорганизират съдилищата така, че да намалее натоварването в тези от тях, които са най-задръстени с дела. Прокуратурата, подкрепена от КС, вече направи сериозна крачка напред в тази насока.



Иван Т. ТОДОРОВ коментира каква структура на правителството би била най-ефективна




Всички бебета са бити при дежурството на Ковачева, обяви бащата на Никол


Земя  стр. 2  

Всички деца са били удряни във въпросната вечер, когато е била дежурна акушерката Емилия Ковачева. Огромната агресия и най-много удари обаче е отнесла Никол, каза пред Би Ти Ви бащата на пребитото момиченце - Румен Димитров.

Той обяви, че иска да попита защитата на акушерката дали това е вярно.

Самият Димитров разполага с въпросната информация от своята защита. Бащата на Никол имал няколко въпроса към адвоката на Ковачева - Владимир Янев. Юристът обаче отказал поканата за участие в сутрешното предаване.

Припомняме, че вчера в съдебната зала бяха гледани записите от камерите с жестокия побой над новороденото бебе.

Румен Димитров смята, че само Ковачева знае бройката на децата, на които е посегнала. Емилия Ковачева е рецидивист. Когато едно нещо се повтаря, то става рецидив, категоричен е родителят.

Той определи целия съдебен процес като безумие, което било позволено от съдията. По думите му процесът се протака умишлено.

"Тези хора влизат в съдебната зала като сватбари в дискотека и имат безумни искания", заяви той, визирайки обвиняемата и роднините й.




Първи смъртен случай от морбили у нас


Епидемия все пак има, въпреки че положението се контролира

Яна АНГЕЛОВА

Жълт Труд  стр. 36  

След като на 17 март у нас се появи първият случай на морбили - в пловдивския квартал "Столипиново", инфекцията вече взе и първата си жертва, от същия квартал. Детето не е било ваксинирано, защото още не е било достигнало имунизационната възраст -13 месеца. В същия момент е живяло в среда с ниско имунизационно покритие, т.е. сред неваксинирани.

Смъртността от това заболяване е 1 на 1000 болни, при предишната епидемия у нас (2009-2011 г.) починаха 24 души, неимунизирани. В Румъния, откъдето заразата дойде у нас, вече са регистрирани 3400 души и има 17 починали. В Италия, Унгария и Великобритания също има заболели, но те са под 1000. У нас засега са регистрирани 36 случая, като лабораторно са потвърдени 21, един се е оказал с рубеола, два са отрицателни, а за 12 се чака резултат. Досега засегнат бе само Пловдив, но вече има случаи и в съседни населени места. Причината е, че първите случаи, които не са били диагностицирани, са приети в детско, а не в инфекциозно отделение и оттам заразата тръгва като вътреболнична инфекция. Това бе причината детското отделение на МБАЛ "Свети Мина" в Пловдив да бъде затворено за пълна дезинфекция. До 19 април там няма да се приемат пациенти, забранени са свижданията. Всички, имали контакт със заразените, са установени и се следи състоянието им, тъй като инкубационният период на шарката е 21 дни. Т.е. възможно е да се появят нови случаи. Човек сее зараза 1 -2 дни преди първите прояви на болестта и през първите 4 дни след появата на обрива.

Майките да имунизират децата си, апелират инфекционисти. Ваксината е безплатна и се поставя на два пъти - на 13 месеца и на 12 години. Един прием не е достатъчен, за да се изгради имунитет за цял живот, но с двете дози е гарантирано, че никога няма да се разболеете. Най-застрашени са децата под 1 година, какъвто е и смъртният случай в Пловдив. У нас се използва комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола. Покритието на национално ниво е добро 92%, но има цели квартали, предимно ромски, където децата не са имунизирани по една или друга причина.

Морбили не е безобидна детска шарка. Тя протича с висока температура, възпаление на горните дихателни пътища и очната лигавица. По цялото тяло се разпространява дребнопетнист обрив. Вирусът е много заразен - всеки, имал контакт с болен, се заразява, ако не е преболедувал или имунизиран. Разпространява се по въздушно-капков път. Той атакува имунната система, затова често води до усложнения като възпаление на средното ухо и на ларинкса с пристъпи на задушаване, бронхопневмонии и в най-тежкия случай - енцефалит.


Д-р Нина ШИШЕНКОВА:

Мръсният въздух води до болести на дихателната система


Модерните устройства за разпрашаване на лекарствата небулизатори, вече са златен стандарт при лечението на бронхиална астма

Невена ПОПОВА

Жълт Труд  стр. 35  



Д-р Нина Шишенкова е алерголог в УМБАЛ "Царица Йоанна ИСУЛ". Има специалности по педиатрия, училищна медицина и клинична алергология. Член е на управителния съвет на Българското дружество по алергология. В сезона на алергиите, настъпващ с цъфтежа на растенията, разговаряме с нея за риска от заболявания на дихателната система, които крие атмосферното замърсяване. Темата е особено актуална, след като Европа осъди нашата страна за мръсния въздух, който дишаме.

- Д-р Шишенкова, моля да споделите като алерголог в една от най-големите ни болници УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ" увеличава ли се потокът на пациентите с алергии?

- Да, увеличава се. Особено сега, защото настъпва поленовият сезон. В същото време той съвпада с размножителния период на акарите, които са мощен прахов алерген и са основна съставка на домашния прах. Тези фактори са важна предпоставка за развитие на алергии, особено като се има предвид, че те действат съчетано с високозамърсения градски въздух, защото попадат в него и се разпространяват навсякъде - и в жилищата, и във външната среда.



- Споделяте ли тревогата на много ваши колеги алерголози поради високата запрашеност на градския въздух?

- Да, споделям тези притеснения и съм съпричастна към всички призиви, които отправя към властите нашата лекарска общност. Лошата хигиена в предблоковите пространства, където играят децата, е една много голяма болка на големия град. Хората смятат, че тези площи не са техни и не ги почистват. В същото време и с просто око е видно, че много жители на големите градове не мият колите си, а това допълнително увеличава запрашеността на въздуха и е фактор за поддържането на постоянно високите й нива. Не се поддържа и необходимата хигиена на превозните средства на градския транспорт. По тази причина праховите частици плътно прилепват по колите, трамваите, тролеите и автобусите и се разпространяват свободно, особено при ветровито време. При валежи частиците се стичат към земята и бързо се всмукват в почвата. После тя изсъхва и се превръща отново в прах, който се разпространява във въздуха. Хората трябва да знаят, че това е една постоянна прахова опасност, която застрашава тях и най-вече децата им. Ето защо ние сме се обръщали към Столичната община с призива столичният кмет да задължи софиянци да мият колите си.



- В практиката си често се срещате с родители на деца, страдащи от бронхиална астма. Имате ли впечатления стриктни ли са в придържането към терапията и назначения режим на детето?

- Общо взето, родителите трудно приемат диагнозата, но в повечето случаи спазват препоръките ни. Ако има нещо, което притеснява обаче, това е фактът, че някои се обръщат само към хомеопати и в един момент по тяхна препоръка спират нашето лечение. Нека родителите да знаят, че това е много опасно.



- Нека се спрем и на поведението на тийнейджърите.

- За съжаление сме свидетели как тийнейджъри сами по свое желание спират лечението си, а това винаги води до сериозни последици. Ето защо е много важен и много необходим добрият родителски контрол и умението да се поддържа мотивацията за продължаване на терапията до момента, в който лекарят прецени, че тя може да бъде спряна. Има обаче нещо потревожно. Все по-често при нас се явяват момичета и младежи в тази възраст със симптоми, които са се появили вследствие на тютюнопушене и което е още по-притеснително вследствие на "напушване" с марихуана. Обществото ни не трябва да си заравя главата в пясъка и да се прави, че не разбира за какво става въпрос.



- Познават ли хората у нас достатъчно възможностите на небулайзерната терапия, която през последните години се превърна в златен стандарт при лечението на бронхиалната астма?

- Небулизаторите действително се утвърдиха в практиката навсякъде по света заради безспорните им качества като средство, което позволява бързо, лесно и безболезнено прилагане на медикамента чрез разпрашаване. Тези устройства подобриха много възможностите за ефикасно лечение, особено в ранната възраст, когато децата трудно приемат лекарства. Съществено предимство на небулизаторите е, че поради спецификата на технологията - разпрашаване на частици с много малък размер, лекарственото вещество достига до точното място на болестния процес. При това без медикаментът да се задържа само в горните етажи на дихателните пътища и без да се разпространява в целия организъм. Така неговото лечебно въздействие е гарантирано, както и неговата без-вредност. Неслучайно в професионалната ни общност в целия свят небулайзерната терапия вече се възприема като златен стандарт. И у нас тези уреди могат да бъдат закупени. Моето мнение е, че всички детски кабинети, както и кабинетите на общопрактикуващите лекари, а така също и спешните структури трябва да разполагат с устройства за небулайзерна терапия. Много деца, а и възрастни могат да изпаднат в състояние, което налага такава намеса, редно е да имаме устройство, с което да приложим терапия.



- Ако трябва да дадете кратък съвет на хората как да се предпазят и лекуват от алергия, на какво бихте наблегнали?

- Първо: не се самолекувайте! Също така - не се страхувайте от алергиите, а търсете съветите на специалист и ги спазвайте. Пазете домовете си чисти, обръщайте внимание на средата, в която живеете и работите. Обичайте се!


11.04.2017
Национални телевизии


Силистренската болница заведе дело в Окръжния съд срещу Здравната каса


БНТ  Новини в 12.00 часа

Силистренската болница заведе дело в Окръжния съд срещу Здравната каса. Причината е решение на Надзорния съвет на Касата, според което на лечебните заведения ще бъде платена надлимитната дейност само за месеците от април до ноември миналата година. До този момент болницата е натрупала над половин милион лева дългове.



Репортер: Искът е на стойност 86 000 лева. Парите са похарчени по клинични пътеки извън определения от Здравната каса период. Основно са лекувани спешни пациенти, чието отлагане за следващ месец е можело да бъде фатално.

Д-р Даниела Костадинова: Никога не бихме върнали нуждаещите си за това, че имаме бюджети. Болниците са със статут на търговско дружество, така че ние сме длъжни ръководството да си търсим средствата, които сме заработили. Така че единственият начин е да заведем иск в съда.

Репортер: Ежемесечното отчитане и заплащане на дейности от Здравната каса е причина за влошеното финансово състояние на болниците. Затова от здравните заведения настояват за връщане на действащите до миналата година тримесечни бюджети.

Д-р Даниела Костадинова: Знаем, че не могат да отпаднат въобще бюджетите, защото те са заложени със Закона за бюджета на здравната каса. Но обещанието е, че ще бъдат тримесечни, както бяха. Това ще ни даде по-голяма свобода за управление на нашия ресурс. Т.е. когато дойдат повече пациенти, ние ще можем да си изтеглим от бюджета за следващия месец.

Репортер: Към днешна дата Силистренската болница е с просрочени задължения в размер на 600 000 лева. От години не е получавала и средства за капиталови разходи и инвестиции.

МЗ се кани да отмени задължителните медицински изследвания за работещите в детски заведения


БНТ  Новини в 20.00 часа

Министерството на здравеопазването се кани да отмени задължителните медицински изследвания за работещите в детски заведения, хранителни магазини и заведения за хранене. Такива изследвания ще се правят само при възникнала епидемична обстановка по преценка на районните инспекторати. Това предвижда изменение на наредба 15 на здравното министерство, която е качена за обществено обсъждане. Какви са рисковете за общественото здраве от подобна промяна и реакциите на това предложение проучи Мария Чернева. Мария, целта на тези периодични изследвания на персонала на детски градини, на ресторанти не е ли именно да се предотвратят епидемични взривове? Кое налага да се отменят и не крие ли това сериозна опасност?



Репортер: Да, така мисля и това е логично, като се има предвид, че източниците на епидемични взривове и хранителни натравяния почти винаги са скрито носителство на някой от персонала и е логично да се търси превенция, а не да се отменя. Но за това след малко. Първо да кажа, че министерството иска да въведе още едно задължително изследване за стафилококи. Както правилно сочат в мотивите си водеща тежест имат хранителните токсоинфекции, причинени от стафилококи. Здравните книжки също ще бъдат отменени заради нароилите се фалшиви такива книжки, но срещу отмяната на задължителните периодични изследвания първи възразиха от БЛС.

Галинка Павлова: Ако периодично се прави такова изследване по-навреме ще се хванат заразоносителите и ще се предотврати един взрив защото едно лечение във болниците е много по-скъпо от една здравна книжка. И аз не мога да разбера - всъщност, ако мотивите са били за това да се спести да бъде по-евтино ако щете за тези които са кандидати за работа т.е. направено е оценка на въздействие на икономическа гледна точка, защо не е направено от здравна гледна точка и какви биха били последствията за общественото здраве. Такава отмяна беше направена през 2006-та година и имаше ако си спомняте един бум във Варна със 100 деца, които заболяха и след това пред 2012 година беше върната тази задължителна периодичност.

Репортер: Само да припомня. Готвачката в детската градина тогава беше носителка на салмонела, та се наложи да се върнат тези задължителни периодични прегледи, Които пък сега искат да ги отменят.

Водещ: Да, ние си спомняме този случай, но какви са мотивите на министъра на здравеопазването сега да отмени периодичните прегледи?

Репортер: Съвсем буквално. С премахването на периодичните изследвания ще се постигне намаляване на финансовите задължения на лицата. Извършването на изследвания само при епидемична обстановка ще спомогне за навременната регистрация на откритите безсимптомни носители и болни. Провеждането на ранни противоепидемични мерки, намаляване на рисковите за обществото. Сега за финансовата тежест. Едно изследване струва между 8 и 12 лв. Не ще да е особено в тежест на работодателите или на персонала. А какво значи навременна регистрация на носителите, когато вече има епидемия? Това е нонсенс и за експертите. Чуйте още едно мнение.

Недялко Калъчев: Смисълът е да има широка профилактика, ежегодна, за да се хващат безсимпомните форми да се хващат преди да е станала епидемията, а не след като е станала. Логиката е да не се допускат епидемии, а не след възникването на епидемиологичен взрив. Би могло да се мисли в тази посока за затягане на контрола а не за отменянето на необходимите изследвания. Това е изследване, което става изключително бавно - то се извършва в рамките на 48 часа и ако контролните органи решат да проверят дали от записаните в журнала 20 човека днес за изследване има следа в лабораторията със съответните 20 теста, съответните 20 теста, 20 епруветки, 20 петрита и т.н. може да бъде много лесно проверено.

Диана Дамянова: Това е щам на салмонела група Б от петък - миналата седмица.

- Значи не са много редки случаите?



Диана Дамянова: Ами не, не са.

Недялко Калъчев: За съжаление се оказа една неприятна за нас находка, че от рапортувани около 350 случая за миналата година около 150 са дошли от тук, което не е нормално като разпределение на брой проби и явно изследвани лица.

Репортер: Когато половината от откритите носители въобще идват само от една лаборатория, можете да си представите колко фиктивно се изпълнява и наистина е по-важно да се засили контрола, отколкото да се отменя.

Водещ: Да се надяваме, че и общественото обсъждане няма да е фиктивно. Да се надяваме, че и промените ще претърпят корекции.


Според НЗОК всеки месец 1 милион лева, дадени за лекарства срещу рак, отиват на боклука


bTV  Новини в 12.00 часа

Според НЗОК всеки месец 1 милион лева, дадени за лекарства срещу рак, отиват на боклука. Защото препаратите за химиотерапия се използват частично, а не напълно. Мерките, които взе касата обаче, разбуниха медицинските среди.



Репортер: Ампула с витамин за 1 лев. Препаратът за химиотерапия е подобен и струва 2000 лв.

Евгения Александрова: Цялата надежда на пациента, който все още не е преглътнал шока от диагнозата, е тук.

Репортер: Досега касата плаща за целия флакон, но вече спира да го прави.

Димитър Петров: Да се икономисат според нас около 1-1,5 млн. месечно.

Репортер: Тези пари се губят, защото не се влива цялото лекарството, а остатъкът се изхвърля заедно с ампулата. Затова касата иска да плаща не на флакон, а на доза. Взима дома от лекарството за един пациент, втора доза за друг, трета и така докато цялото лекарство бъде използвано. Дозите се изчисляват въз основа на теглото – 81 кг за мъжете и 67 кг за жените. Ако има по-тежки или по-леки болни от рак, това за касата е без значение. Тя винаги плаща за химиотерапия с доза 81 кг за мъже и 67 кг за жени. Тук някъде трябваше да се появи лекар, който да обясни дали с новите правила за определяне на дозите ще лекува по-добре болните от рак. Обадих се на поне десетина онколози. Никой от тях не пожела да застане пред камерата. Лекарите са против новата методика, защото смятат, че с нея болницата трябва да доплаща за химиотерапията на пациент, който тежи повече от 80 килограма.

Димитър Петров: Това е абсурдно. Ако има 100 болни с химиотерапия, съм абсолютно сигурен, че средното тегло на стоте болни, които те ще лекуват, ще бъде доста под средното, което ние им плащаме.

Репортер: За да ни лекува от рак, държавата плаща 300 милиона на година.

Евгения Александрова: Аз нямам против да се използва за повече хора. Въпросът е да се използва в достатъчните количества и наистина да не изтичат напразно пари на данъкоплатеца.

Част от нашите пари за здравни вноски отиват на боклука


bTV  Новини в 19.00 часа

Част от нашите пари за здравни вноски отиват на боклука. Лекарствата за химиотерапия не се използват изцяло, а има остатък, който се изхвърля. НЗОК предложение решение, но лекарите не го приемат.



Д-р Радослав Мангладжиев: Ние изписваме лекарствата на опаковки, флакони, ампули, таблетки, а ги дозираме на милиграми.

Пациентът Х се нужда от 150 милиграма, изписват му два флакона по 100.



Д-р Радослав Мангладжиев: Остатъкът бива унищожаван, защото няма как да бъде приложен на друг пациент, документално.

С остатъка от лекарството изхвърляме на боклука и част от парите за цялата опаковка.



Димитър Петров: Но ние казваме, че ще платим средно тегло по статистически данни на български пациент мъж и жена.

За мъж – 81, за жена – 67 кг.



Пациент: Чувствам се по-добре след терапия.

Г-жа Стефанова е под 67 кг и от нейното лекарство ще остане.



Д-р Радослав Мангладжиев: Дори остатъкът от пациента Х да бъде приложен на пациента Y, за да се компенсира разликата, това документално няма как да бъде оправдано. Защото в момента законодателството в тази област е абсолютно кухо. Нямаме модел.

Затова лекарите изписват повече лекарства за химиотерапия, а слагат по-малко. И винаги има остатък, който се изхвърля. Всеки месец 1 млн. лв. от нашите пари отиват на боклука.



Емоционална изповед на бащата на детето, бито от акушерка


bTV  Новини в 12.00 часа

Емоционална изповед в ефира на БТВ. Бащата на новороденото, върху което акушерката Емилия Ковачева прояви агресия в родилното през април 2015, призова за мирна гражданска демонстрация по време на следващото съдебно заседание по скандалния случай.



Румен Димитров: Каня всички хора на 13 юни в 9 часа, тръгвайки на работа, не да стоят пред Съдебната палата, не да скандират, нищо такова. Минете, оставете едно цвете пред въпросната Съдебна палата. Защо? Защото тя като 90-годишен старец, който е с маска и диша и му се вее некрологът от джоба, оставете по една роза, по един карамфил, ако щете, пред Съдебната палата, че хората не спим.


НЗОК ще плаща лечението на онкоболните в зависимост от килограмите и височината им


Нова телевизия  Новини в 19.00 часа

НЗОК ще плаща лечението на онкоболните в зависимост от килограмите и височината им. От фонда изчисляват, че могат да покрият терапията, при положение че мъжете тежат средно 81 кг, а жените средно 67 кг. Какво стои зад тези сметки? Как ще се отрази промяната на болните? Деница Суроджийска с отговора.



Репортер: Иван Василев се лекува в един от софийските онкоцентрове. Въпреки че тежи под 80 кг, плащане според теглото на пациентите го тревожи.

Иван Василев: Има по-пълни хора. Има всякакви. Като го отрежеш, той не може да се лекува.

Д-р Стойчо Кацаров: Има опасност да се стигне до там пациентите да доплащат за лечението или дори по-лошо, да им се смени лечението, за да може да се отговори на тези усреднени изисквания на НЗОК.

Репортер: От касата обаче уверяват, че никой няма да намалява дозите на пациентите, които надхвърлят средното тегло.

Д-р Димитър Петров: На тях се прилагат дозировките, които са заложени в клиничните ръководства.

Репортер: От касата и БЛС променят начина на плащане, защото така щели да спестят милиони от изхвърляне на недоизползвани опаковки лекарства. Трайността им често е само няколко часа.

Д-р Димитър Петров: Това си е чисто разхищение. 25% се изхвърлят. Много от тези ампули струват над 1000 лв.

Репортер: Пациенти с различно тегло ще се комбинират, така че да се оползотворяват пълните дозировки в опаковките.

Д-р Стойчо Кацаров: Нямаме абсолютно никаква гаранция, че ако това са средните числа за хората в България, че точно този месец пациентите на тази болница ще са точно с тези килограми и ръст.

Д-р Филип Маринов: В процеса на лечението има пациенти, които качват килограми, има пациенти, които отслабват сериозно.

Репортер: От касата са категорични – болниците ще плащат вместо здравния фонд, ако не разпределят ефективно лекарствата.

Д-р Филип Маринов: Ако това нещо остане, най-вероятно много от колегите ще се откажат да използват съвременни и модерни лекарства.

Репортер: Дали НЗОК ще следи за такива случаи все още не е ясно.

Водещ: И още. НЗОК обеща да въведе нови схеми за съхранение на скъпите лекарства. Така щели да се спестят милиони годишно.
Национални радиа


Болница Пирогов организира кампания за доброволно кръводаряване


БНР  

Болница Пирогов организира кампания за доброволно кръводаряване. Мобилните екипи ще работят днес и утре от 10 до 14 часа в зала Травматология на втория етаж в основната сграда.

Има недостиг на кръводарители, а нуждите от кръв се увеличават, посочва проф. Фани Мартинова, началник на Клиниката по трансфузионна хематология към Пирогов.

Проф. Фани Мартинова: От едно кръводаряване всеки кръводарител може да спаси няколко души. Цялата кръв се преработва на отделни кръвни съставки. Необходимостта от кръв е изключително голяма. Годишно около 1,5 тона кръв се използват при травматични, хирургични случаи, анемии от различен произход.

В кампанията ще участват служители на Пирогов, близки и познати на пациентите, както и външни посетители, живеещи и работещи в близост до лечебното заведение.






Zdrave.net

София, бул. Др. Цанков” 31 Б, офис 10; Тел.: 0893 33 53 07



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница