С т а н о в и щ е по законопроекта за държавния бюджет на



Дата16.08.2017
Размер59.84 Kb.
#27769


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

С М Е Т Н А П А Л А ТА

С Т А Н О В И Щ Е
ПО ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2005 г.

Сметната палата представя становище по законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2005 г. на основание чл. 6, ал. 1 от Закона за Сметната палата. Становището съдържа преценка на Сметната палата за спазване на законовите изисквания при разработването и внасянето на законопроекта в Народното събрание, както и за съответствието на структурата и съдържанието му със Закона за устройството на държавния бюджет (ЗУДБ) и с други закони, свързани с държавния бюджет. В становището са отразени и някои конкретни бележки за подобряване на законопроекта при подготовката му за второ гласуване.




І. По спазването на законовите изисквания при разработването и внасянето на законопроекта в Народното събрание

1. Законопроектът за държавния бюджет на Република България за 2005 г. е разработен при спазване на законовите изисквания. Министерството на финансите е съставило тригодишна бюджетна прогноза за периода 2005–2007 г. и е разработило разходни тавани по текущи цени по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити и на общините, разходни тавани по проекта на субсидии за нефинансови предприятия и юридическите лица с нестопанска цел за 2005 г., както и актуализирана стратегия за управлението на държавния дълг. Те са одобрени от Министерския съвет с Решение № 645 от 06.08.2004 г. съгласно разпоредбите на чл. 14, ал. 2 от ЗУДБ и чл. 16, ал. 2 от Закона за държавния дълг.

2. Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити са разработили проектите на своите бюджети на основата на бюджетната прогноза, определените им разходни тавани и изпратените бюджетни насоки от министъра на финансите с писмо ДР № 5 от 06.08.2004 г. съгласно изискванията на чл. 15, ал. 1 от ЗУДБ. Проектите на бюджети на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити са представени в Министерството на финансите в определения от него срок и са проведени диалози за обосноваване на приходите и разходите по съответните проекти на бюджети съгласно разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ЗУДБ.

3. Министърът на финансите е изготвил окончателен законопроект за държавния бюджет на Република България за 2005 г. и го е внесъл в Министерския съвет на 25.10.2004 г. заедно с подробен доклад съгласно разпоредбата на чл. 19 от ЗУДБ. Министерският съвет е разгледал и одобрил законопроекта с Решение № 850 от 27.10.2004 г. съгласно изискванията на чл. 20, ал. 1 от ЗУДБ. Той е приел със същото решение и становище по проекта на бюджет на съдебната власт за 2005 г. съгласно Решение № 4 на Конституционния съд от 07.10.2004 г. по конституционно дело № 4 от 2004 г.



4. Законопроектът за държавния бюджет на Република България за 2005 г. е внесен в Народното събрание в срока по чл. 20, ал. 5 от ЗУДБ. Законопроектът е разпределен с Разпореждане № 450-01-348/28.10.2004 г. на председателя на Народното събрание на всички постоянни комисии за обсъждане и изготвяне на съответни доклади по него.
ІІ. По съответствието на структурата и съдържанието на законопроекта със Закона за устройството на държавния бюджет и с други закони, свързани с държавния бюджет


  1. Структурата на законопроекта съответства на обхвата на държавния бюджет, регламентиран с чл. 4 от ЗУДБ. Проектите на републиканския бюджет (чл. 1) и на бюджетите на държавните органи, министерствата и ведомствата (чл. 5) са представени в два варианта – с включен проект на Висшия съдебен съвет и със становище на Министерския съвет съгласно чл. 20, ал. 3 от ЗУДБ и Решение № 4 на Конституционния съд от 07.10.2004 г.

  2. В два варианта е представен и проектът на бюджет на съдебната власт за 2005 г. – проект на Висшия съдебен съвет и становище на Министерския съвет, съгласно чл. 20, ал. 2 от ЗУДБ. В проекта на бюджет на съдебната власт на Висшия съдебен съвет трябва да отпадне предвиденият по чл. 2, ал. 1, т. 2 трансфер за фонд “Съдебни сгради” и фонд “Затворни сгради” към Министерството на правосъдието съгласно Решение № 4 на Конституционния съд от 07.10.2004 г. Във връзка с това трябва да отпаднат и ал. 6, 7 и 8 на чл. 2, както и да се направят съответни промени в чл. 1, ал. 2 и чл. 5, ал. 1, т. 9 от законопроекта с включен проект на Висшия съдебен съвет.

  3. Като самостоятелни части на републиканския бюджет са включени проектите на бюджети на Сметната палата и на Комисията за финансов надзор съгласно изискванията на чл. 3 от Закона за Сметната палата и чл. 28, ал. 1 от Закона за Комисията за финансов надзор.

  4. Част от източниците за финансиране на дефицита по чл. 1, ал. 4 и 5 от законопроекта не съответстват на разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗУДБ, каквото несъответствие съществуваше и през предходната година. Във връзка с това се налага да се направят промени в чл. 3 от ЗУДБ съобразно налагащата се практика за финансиране на дефицита по републиканския бюджет.

  1. В двата варианта на проект на републиканския бюджет и на бюджета на съдебната власт е предвиден резерв за неотложни и непредвидени разходи съгласно изискванията на чл. 11, ал. 1 и 2 от ЗУДБ.

  2. Спазени са изискванията на чл. 8 от Закона за държавния дълг, като с параграф 18 е определен максималният размер на новия държавен дълг и държавните гаранции, които могат да бъдат поети през 2005 г., а с параграф 19 – максималният размер на държавния дълг, който не може да бъде надвишен към края на 2005 г.

  3. В законопроекта за държавния бюджет за 2005 г. са включени нови разпоредби и са направени допълнения, с които се създават възможности за по-добро управление и контрол на бюджетните и други публични средства:

  • на отделен ред е посочена субсидията за вероизповеданията от бюджета на Министерския съвет и се възлага той да утвърди разпределението на субсидията за отделните вероизповедания, регистрирани по реда на Закона за вероизповеданията (чл. 5, ал. 8);

  • в субсидиите за юридически лица с нестопанска цел, разпределени съгласно Приложение № 2 към чл. 8, е предвиден резерв за финансиране на обществено значими проекти, като е регламентирано предоставянето на средствата от резерва да става при определени условия и критерии (чл. 8, ал. 2, 3, 4 и 5);

  • в механизма за определяне на субсидиите за общините от централния бюджет по чл. 10, ал. 1 е включен допълнителен коефициент “К” - за разпределение на средства до общия размер на изравнителната субсидия, без да е посочен начинът за определяне на коефициента;

  • в преходните и заключителните разпоредби на законопроекта (параграф 22, ал. 6 и 7) е предвидено осъществяване на контрол при текущото усвояване на средства и изпълнение на проекти по държавни инвестиционни заеми за 2005 г.;

  • включена е разпоредба, предвиждаща при преизпълнение на приходите по републиканския бюджет да се предоставят допълнителни средства за целеви субсидии за капиталови разходи по бюджетите на общините, разпределени съгласно Приложение № 9, без да са посочени конкретни обекти в отделните общини (параграф 52 от преходните и заключителните разпоредби на законопроекта).



ІІІ. Конкретни бележки по законопроекта

1. Превишението на приходите над разходите на БНБ следва да се посочи като отделен показател по чл. 1, ал. 1, т. 2 с оглед прозрачността на тези постъпления, както и поради предвижданите промени в Закона за Българската народна банка, съгласно които нейният бюджет ще се приема от Управителния съвет на БНБ, а не от Народното събрание, каквато е досегашната практика.


2. Стойностните и натуралните показатели за делегираните от държавата дейности, определени с чл. 11, ал. 3 от законопроекта, да се представят чрез две отделни приложения за по-голяма яснота на закона.


3. В чл. 13, ал. 4 да се определи срок, в който неусвоените средства за екологични обекти могат да се пренасочват за други екологични обекти, за да се усвоят средствата в рамките на бюджетната година.

4. Към чл. 15 да се създаде нова алинея, в която да се определи срок за ежемесечното предоставяне на трансферите на общините за делегираните от държавата дейности съобразно тримесечното им разпределение по чл. 12 от законопроекта.


5. Параграфи 62 и 64 от преходните и заключителните разпоредби на законопроекта следва да се включат в законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2005 г., а параграф 66 – в законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2005 г.

6. В преходните и заключителните разпоредби на законопроекта са пренесени редица разпоредби от законите за държавния бюджет за предходни години (параграф 23 с


19 алинеи – за единната сметка, параграф 24 с 9 алинеи – за банковото обслужване на бюджетните организации, параграф 26 с 23 алинеи – за дължимите вноски за държавното обществено осигуряване). Тези разпоредби би следвало да се регламентират трайно с отделни нормативни актове. Наложително е да се ускори разработването и приемането на нов Закон за устройството на държавния бюджет, който да отговаря на новите изисквания при съставянето, приемането, изпълнението и отчитането на държавния бюджет, включително и на програмни и ориентирани към резултати бюджети.
В заключение, Сметната палата преценява, че законопроектът за държавния бюджет на Република България за 2005 г. е разработен и внесен в Народното събрание съгласно законовите изисквания. Структурата и съдържанието на законопроекта съответстват на Закона за устройството на държавния бюджет и на другите закони, свързани с държавния бюджет, с изключение на финансирането на дефицита по републиканския бюджет, в което са включени и източници, нерегламентирани с чл. 3 от Закона за устройството на държавния бюджет.
Становището е прието на заседание на Сметната палата с Протокол № 38 от 23.11.2004 г.


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница