Са само три примера за финансирани от ес проекти, в рамките на които са разработени уникални системи за прогнозиране и предупреждение за предстоящи наводнения



Дата23.10.2018
Размер42.76 Kb.
#93752



Европейска комисия

Съобщение за медиите

Брюксел, 28 Август 2014 г.



По-бързи и по-точни предупреждения за наводнения благодарение на научни изследвания в ЕС



Софтуерът за ранно предупреждение на Imprints предоставя обзор в реално време на евентуални внезапни наводнения
Навременните предупреждения за наводнения и мониторингът в реално време на извънредните ситуации при наводнения могат да спасят човешки животи и да предотвратят нанасянето на щети на собственост, инфраструктура и на околната среда. Imprints, WeSenseIt и UrbanFlood са само три примера за финансирани от ЕС проекти, в рамките на които са разработени уникални системи за прогнозиране и предупреждение за предстоящи наводнения.

Управлението и предотвратяването на наводнения е в центъра на проекта Imprints, в рамките на който е разработена платформа за ранно предупреждение с цел намаляване на времето за реакция при внезапни наводнения до около 2 часа и дори по-малко – по този начин евентуално ще се даде на хората повече време да напуснат опасната зона. Платформата се основава на по-добри прогнози за валежите, използването на метеорологични модели и радарни мрежи за наблюдение на времето. Софтуерът може също така да прогнозира водните потоци на място и да предостави цялостна система за ранно предупреждение за внезапни наводнения, за количеството отпадъци, които те могат да носят, и за евентуалните щети за местната инфраструктура.

Службите в областта на водите и хидро-метеорологичните операции в Испания, Швейцария и Франция използват иновациите на този проект за усъвършенстване на своите системи за прогнозиране в реално време. Освен това показателите за внезапни наводнения, разработени в рамките на този проект, се използват в момента в Европейската система за информираност за наводнения (EFAS).

Междувременно WeSenseIt — проект, който приключва през септември 2016 г., използва силата на човешкото наблюдение като важна част от система за ранно предупреждение. Хората участват, като извършват измервания, използвайки нови приложения, които в момента се разработват в рамките на проекта, и като изпращат информация и изображения по мобилни телефони. Новите технологии и подходи се изпробват в Италия, Нидерландия и Обединеното кралство.

Разработихме мобилни приложения, така че наблюдаващите за наводнения във Великобритания могат да се движат по бреговете на реките и да правят снимки с коментари, ако смятат, че има повод за притеснение“, казва координаторът на проекта Фабио Сиравеня от университета в Шефилд. В Италия в края на март 2014 г. бе извършена оценка с участието на около 500 доброволци, като бе симулирано наводнение в град Виченца.

Язовирите и речните насипи са изложени на риск в случай на наводнение. В рамките на проекта UrbanFlood бяха разработени сензори и свързани технологии за наблюдение на насипите за защита от наводнения и бе осигурено ранно предупреждение за риска те да не издържат. Подземните сензори показват състоянието на насипите и всички промени в нивото на водата, а също и други фактори като температура, влажност и движение на земните пластове. След това информацията се оценява от моделиращия софтуер на проекта, който може да подаде сигнал за тревога, ако има проблем. Софтуерът изчислява колко бързо дадено място ще бъде наводнено, ако язовирна стена се скъса и дори предлага най-добрите начини за преместване на хората в по-сигурни райони.

Европейският комисар по въпросите на научните изследвания и иновациите Мойра Гейгън-Куин заяви: „ЕС продължава да финансира научни изследвания и иновации в управлението и предотвратяването на наводненията. Нашата цел е да помогнем на правителствата да вземат адекватни и координирани мерки за намаляване на този риск и за защита на гражданите“.

Съвместният изследователски център на Европейската комисия също изследва наводненията, като разработва европейски и глобални системи за прогнозиране и мониторинг на наводнения като Европейската система за информираност за наводнения (EFAS), Глобалната система за информираност за наводнения (GloFAS) и Глобалната система за откриване на наводнения (GFDS).



За проектите

Imprints получи 3,3 млн. евро по Седмата рамкова програма на ЕС (РП7). В проекта участват 18 изследователски институции от 7 държави (Франция, Италия, Нидерландия, Южна Африка, Испания, Швейцария и Обединеното кралство), както и Съвместният изследователски център на Европейската комисия. Посетете уебсайта: http://floods.jrc.ec.europa.eu/flood-research-at-jrc/flashfloods.html

WeSenseIt получи 5,4 млн. евро финансиране по РП7. В него участват партньори от публичния и частния сектор, като осем от тях са МСП: Quinary (Италия), Disdrometrics (Нидерландия), HydroLogic Research (Нидерландия), Software Mind (Полша), Advantic Sistemas y Servicios (Испания), Starlab Barcelona (Испания), Sensorscope (Швейцария) и Knowledge Now (Обединено кралство). Посетете уебсайта: www.wesenseit.com

За проекта UrbanFlood предоставеното от ЕС по линия на РП7 финансиране възлиза на около 2,3 млн. евро. В него участват: TNO — компания от ИТ сектора (Нидерландия), университетът на Амстердам (Нидерландия), STOWA, която е координатор на изследванията за нидерландските органи в областта на водите (Нидерландия), Cyfronet — институт за компютърни изследвания (Полша), руският филиал на Siemens (Русия) и консултантската фирма HR Wallingford (Обединено кралство). Посетете уебсайта: www.urbanflood.eu



За европейското финансиране на научни изследвания и иновации

От 1 януари 2014 г. започна изпълнението на новата седемгодишна програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“. По нея ще бъдат предоставени близо 80 милиарда евро за научноизследователски проекти и иновации, които имат за цел да повишат конкурентоспособността на европейската икономика и да обогатят познанията в различни области. Средствата от бюджета на ЕС за научни изследвания са насочени главно в области, в които резултатите реално ще подобрят живота на хората и ще задоволят ежедневните им потребности — здравеопазване, околна среда, транспорт, продоволствие и енергетика. Научноизследователските партньорства с предприятия от фармацевтичната промишленост, аеронавтиката, автомобилостроенето, железопътния транспорт и електрониката са и стимул за частния сектор да инвестира в дейности, които ще допринесат за икономически растеж и за създаването на висококвалифицирани работни места. „Хоризонт 2020“ още по-осезателно ще съдейства за превръщането на перспективни идеи в продукти, процеси и услуги с непосредствено търговско приложение.



Най-новата информация относно европейските изследвания и иновации е достъпна тук:

http://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/

http://www.facebook.com/innovation.union

http://twitter.com/innovationunion

За контакти:

Michael Jennings (+32 2 296 33 88); Туитър: @ECSpokesScience

Monika Wcislo (+32 2 295 56 04)



IP/14/950

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница