Събарят касата по банковата схема?



страница1/9
Дата22.12.2018
Размер0.57 Mb.
#108867
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
Прес клипинг: „Здравеопазване”
12 - 14.07.2014




Събарят касата по банковата схема?

Калоян Атанасов
Стотици хиляди думи се изговориха и тонове мастило се изписа за почти неизбежното потъване на здравната каса. Но едно от най-компетентните и аргументирани мнения, върху което си струва човек наистина да се замисли, бе дадено от бившия здравен министър и бивш директор на НЗОК д-р Илко Семерджиев. Здравният експерт каза, че в момента някой се опитва да срути касата с произволни публични приказки и с изнасяне на неверни данни в политическото пространство. Той сравни случващото се с кампанията срещу банковата система, довела до масова паника сред вложителите. По думите му заради неверните приказки за състоянието на здравната каса през последните месеци се е появил невероятен наплив от пациенти към болниците. Семерджиев отчете, че 45% от хоспитализациите за първото полугодие на 2014-а са направени през спешните отделения, но едва 5% от пациентите са останали в интензивните и реанимациите, което е явен признак за системни злоупотреби.

"Това са неща, които не зависят само от числата във фиксирания бюджет, а са въпрос на оперативно управление. То очевидно е изгубено. Основната вина е на тези, които говорят по медиите по един абсолютно безсъдържателен и панически начин. Когато кажете: през септември парите свършват и вие повече няма да бъдете лекувани, всеки, който има хронично заболяване и се чувства застрашен, тича веднага в болницата, дори да му няма нищо. Това е паника, която наподобява банковата", изтъкна бившият министър.

Семерджиев допълни, че е странно да се говори за актуализация на бюджета на касата за 2014-а при сегашното финансово положение. Той напомни, че в отчета на Министерството на финансите за първите четири месеца на годината е записано, че в касата се очертава дефицит от 172 млн. лв., а сега изведнъж ръководството на осигурителния фонд прогнозира недостиг от 328 млн. лева.

"В Закона за държавния бюджет са заложени два буфера за различни разходи към бюджета на Министерството на здравеопазването. Единият е от 194 млн. лв., а другият - от 188 млн. лева. Това са 382 млн. лв. сумарно, които още не са използвани, а вече говорим за актуализация. Когато имате предвиден дефицит от 172 млн. лв. и той е нараснал до 328 млн. лв., а в същото време имате 382 млн. лв. неизползвани, за какво всъщност говорим? Очевидно става въпрос за политическа кампания", заяви Семерджиев.

Тази теза до голяма степен бе потвърдена от финансовия министър Петър Чобанов, който на петъчния парламентарния контрол разкри, че към 31 май 2014-а дефицитът на Националната здравноосигурителна каса е едва 166 млн. лева. Според министъра Чобанов обобщените данни показват, че няма "драматична промяна" спрямо май 2013-а, а допълнителният недостиг от 88 млн. лв. е получен от плащанията за болниците за периода октомври - декември 2013-а, които бяха прехвърлени за тази година. Той отчете, че към 31 май са изразходвани 46% от предвидените разходи на касата - 1.3 млрд. лв. при общо разходи от 2.82 млрд. лева. Събираемостта на здравните осигуровки е 52%, като увеличението спрямо миналата година е 169 млн. лева.

"Решението за актуализацията на бюджета на касата е решение на целия Министерски съвет. В момента се изготвя доклад по темата, който трябва да бъде одобрен от правителството. Ако министрите стигнат до решение за актуализация, то трябва да бъде внесено и одобрено от Народното събрание", обясни Чобанов.

Досега актуализация на бюджета на осигурителния фонд от 328 млн. лв. поискаха Надзорният съвет на институцията, здравното ведомство, Лекарският съюз, болниците и аптекарите. Управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова обяви, че освен актуализация на бюджета максимално бързо трябва да се промени законодателството в частта му за болничната помощ и лекарствата. Очаква се някои дейности догодина да бъдат прехвърлени към извънболничната помощ, а личната карта да се използва като електронен идентификатор, в резултат на което ще се реализират икономии от около 10%, или 282 млн. лева.
НЗОК купува нови компютри
На фона на хроничния недостиг на средства и предстояща актуализация на бюджета Националната здравноосигурителна каса е решила да си обнови компютърната техника. За доставката на 286 персонални настолни компютърни системи и 75 лаптопа ще бъдат похарчени 383.499лева. Според условията на търга устройствата трябва да бъдат осигурени от изпълнителя най-много за един месец. Срокът за получаване на оферти или заявления за участие в надпреварата е 4 август.
Аптеките се превърнаха в хипермаркети

Калоян Атанасов
Дори мижавият туристически сезон не може да обърка плановете на собствениците на аптеки по Черноморието. Напротив - през лятото броят на лекарствените "магазинчета" по южните ни курорти се увеличава двойно и тройно. Новите аптеки и дрогерии по презумпция не работят със здравната каса, защото така им е по-изгодно, а след края на сезона хлопват кепенците и на спокойствие броят пачките. Най-големи летни обороти реализират аптеките на юг - в "Слънчев бряг", Лозенец, Китен, Ахтопол, Царево и Синеморец. Продажбите на противогрипни медикаменти, лекарства за стомашни проблеми и илачи против температура са гарантирани, тъй като вирусите си върлуват, а и Черноморието ни си е все така мърляво. Печалбите скачат значително и от търговията с плажни млека, слънцезащитни кремове и медицинска козметика.

Това е един малък щрих от динамично развиващия се аптечен бизнес, който единствен не усети ударите на икономическата криза. Не само това, ами по данни на анализаторите от IMS Health общият оборот на около 3900 аптеки в страната достига за 2013-а до 2.24 млрд. лева. В тази сума се включва продажбата на лекарства, козметика, медицински изделия, хранителни добавки и биопродукти. Числото дори е по-голямо, тъй като няколкостотин от обектите не влизат в статистиката. Но е прелюбопитно, че в една от най-тежките финансово години за българите средните продажби на една аптека надхвърлят 600 хил. лв., което е ръст с 5.6% спрямо 2012-а.

Този минимум в бранша е следствие от това, че аптеките много бързо се приспособиха към изискванията на глобалния пазар. Времената, когато хората отиваха в кварталното лекарствено дюкянче и след дългите увещания на магистър-фармацевта купуваха не каквото искат, а каквото има, са безвъзвратно отминали. Аптеките все повече се развиват като медицински хипермаркети, в които консултант-продавачи от всеки щанд с усмивка ви насочват към актуалните промоции на натурални продукти, качествена медицинска козметика, хранителни добавки, бебешки храни и памперси, витамини, дамски продукти, и почти между другото - лекарства. Веригите аптеки не се плашат от кризата и смело се разрастват. По-големите собственици вече притежават между 50 и 300 обекта. Инвестицията не е толкова рискова, тъй като за откриването на една голяма аптека с площ над 100 кв. м са необходими между 100 хил. и 200 хил. лв. за наем на помещението, заплати на персонала, обзавеждане и техника, както и за първоначално зареждане. Но ако тя заработи добре, през следващите 12 месеца оборотът й може да надхвърли 1 млн. лева. Инвестицията се изплаща за период от шест месеца до пет години, в зависимост от това дали собственикът е купил и търговското помещение.

Големите аптеки се целят в добрата локация и строго дефинират бизнес приоритетите си. През последните години бяха открити не един и два заредени с "от пиле мляко" просторни обекти на "Медея", "Субра", Фармастор" на типично търговските столични булеварди като "Витоша", "Прага" и "Патриарх Евтимий". Привлекателни за бранша са бизнес парковете, моловете и метростанциите, където работят, минават или пазаруват много хора. Пазарът се ориентира по пътя на новата инфраструктура. Например метрото в София промени драстично столичната аптечна карта. Най-предпочитани сега са моловете заради удобството за потенциалните клиенти да включат аптеката в програмата си за шопинг. Наемите там разбираемо са по-високи, но и оборотите също.

Големите търговски центрове като например хитовия "Парадайс" дори създават конкуренция, като само на метри една от друг са разположени аптеките на "Субра" и "Ес Си Ес франчайз". И двете предлагат пълен асортимент медицински продукти, като разликата е в промоциите, които могат да надхвърлят 1000 на седмица. Постоянните клиенти се привличат и с нови похвати като поименни електронни карти за отстъпка. "Големите" залагат на отворен тип помещения с достъпни за хората щандове, както и на непрекъснато технологично обновление. По изчисления на експертите около 85% от продажбите минават през аптеки, които са част от верига. Затова изискванията да оцелееш на пазара постоянно се повишават.

Друга концепция - "цената определя търсенето", се следва от вериги като "Марешки". По правило те са разположени близо до лечебните заведения и изкушават пациентите с евтини илачи. Те са ориентирани към привличането на масовия клиент и пенсионерите, задължително работят и със здравната каса. По думите на Веселин Марешки около 90% от продажбите му са на лекарства, а аптеките му правят около 43 млн. лв. оборот на месец. Това са предимно медикаменти, изписвани с рецепта и покривани в различна степен от касата. Проблемът е, че трябва да си добре финансово обезпечен за дълъг период от време. Този тип аптеки получават парите си чак около два месеца, след като са продали съответното лекарство. Изискванията за лимит на броя обслужени рецепти също създава трудности на ориентираните към касата аптеки, тъй като ги принуждава да инвестират в нов персонал. Според нормативите средно по 6 минути трябва да отделя един фармацевт за обработката на рецепта и по 3 минути за протокол. Ако аптеката е изпълнила повече рецепти, отколкото могат да се обработят за отчетния период от две седмици, касата не плаща за надлимитните.

Като че ли най-несигурно изглежда бъдещето на малките аптеки. На пазара ще оцелеят само тези, които предлагат пълен асортимент от продукти, приготвят рецепти, имат постоянна клиентела и се намират в слабоконкурентни райони. Броят на единичните обекти постоянно се топи, тъй като някои магистър-фармацевти се пенсионират и се оттеглят от бизнеса, като продават разработените си аптеки на "големите". Оцеляването изглежда просто от гледна точка на статистиката. При средна покупка на стойност 10-15 лв. на човек трябва да привлечеш между 2700 и 4000 клиенти, които да ти донесат спасителния оборот от 40 хил. лв. на месец.



Кабинетът: Здравното министерство просто имитира дейност

И пациенти излязоха да протестират с лекарите
Упрек към здравния министър Таня Андреева, че не придвижва актуализацията на бюджета на здравната каса, а просто имитира дейност, отправи снощи правителствената информационна служба.

"В Министерския съвет за втори път постъпва материал в рамките на 3 дни без финансова обосновка, който в този си вид не може да бъде разгледан нито на заседание на Министерския съвет, нито в парламента. Министерството на здравеопазването знаят реда, по който се предоставят материали за разглеждане от Министерския съвет, заложен в устройствения правилник на МС, което показва, че просто имитират действия пред обществото. Същият материал е върнат в Министерството на здравеопазването, за да се приведе в съответния вид. Същевременно е възложено на Министерството на финансите да подготви съответната финансова част."

Това е текст на официално съобщение на Министерския съвет. В началото му се уточнява, че то е по повод изявления на здравния министър Таня Андреева, че е внесла проекта за актуализация на бюджета на НЗОК в МС за одобрение и придвижване към парламента.

"Каквото е трябвало да свърши здравният министър, го е свършил и не бави топката", обяви по-рано през деня Андреева в парламента. В четвъртък от ведомството обявиха, че актуализацията е внесена в МС още в сряда вечерта.

Финансовият министър Петър Чобанов пък обясни вчера, че ще трябва да бъдат орязани както бюджетите на министерствата, така и на касата, за да се намерят исканите 328 млн. лв. за здравеопазване.

Предупредителни половинчасови протести организираха вчера лекари от университетски, държавни и общински болници в цялата страна. Но имаше и болници, които не излязоха на символичния протест.

В доста здравни заведения пък към лекарския протест се присъединиха и пациенти, които в момента се лекуват там. Във Варна пред болницата

"Св. Анна" се появи дори пациент с катетър. На протест излязоха и болници, които нямат дългове като тези в Монтана и Лом.

Лекарите заплашват от вторник протестът им да стане ефективен.

Фармацевтични компании са предупредили болници, че спират доставките на лекарства заради натрупани дългове, стана ясно на протестите. Такова предупреждение е получила болницата в Хасково. От началото на следващата седмица се прекратяват доставките й за медикаменти заради 800 000 лв. дълг. Имало обаче запаси в складовете, които щели да стигнат за месец, обясни изпълнителният директор на болницата д-р Славчо Близнаков.

3,5 млн. лв. дължи касата на столичните общински болници, заяви кметът Йорданка Фандъкова. Шефовете на лечебните заведения са я уверили, че протестът няма да пречи на обслужването на пациентите. Общината е дофинансирала болниците с 8 млн. лв. за дейности, които касата не плаща и за лечение на неосигурени пациенти.

Само на Първа МБАЛ в София здравната каса има да плаща 1 млн. лв., каза шефът й д-р Цветомир Димитров. Той и колегите му от Първа АТ "Св. София" д-р Иван Костов и Четвърта МБАЛ Димитър Иванов получиха 1,5 млн. лв. от Фонда за устойчиво развитие на София за нова апаратура и ремонт на отделения.


Орешарски: Не ни подкрепиха за промени в здравеопазването

Виктор Иванов
Правителството е направило усилия за подобряване на финансовото положение в здравеопазването, но не е било подкрепено, обяви вчера премиерът Пламен Орешарски във фейсбук.

Здравната каса е останала инертна, пише още Орешарски. Той разказва, че шефката й Румяна Тодорова му казала за няколко добри предложения, които не били одобрени от Надзорния съвет.

"Последният случай също е такъв - вместо да приемат двоен подход, от една страна, да обявят мерки за стабилизиране, от друга страна, предложение за актуализация, те са се фокусирали само в предложението за актуализация, което не е добър подход", пише Орешарски.

"Ако в началото на този век се беше намерил министър или кабинет, който да направи смели реформи, той вероятно щеше да понесе големи негативи, но сега състоянието на касата щеше да бъде съвършено различно. Това е неудовлетворението ми, че в рамките на тази година всъщност ние също не направихме съществени изменения в система", завършва Орешарски.


Седем доказателства, че у нас невъзможни неща няма

Всеки може да стане всякакъв, а някои - да направят всичко

Юри Велев
Голямо объркване виси като градоносен облак в държавата след европейските избори от 25 май. Подредените схеми в елита се разпаднаха и политическите ансамбли започнаха волна програма.

Така се видя, че България е една страна на неограничените възможности, където всеки може да стане всякакъв и невъзможни неща няма. Пей, сърце! Ето ви няколко примера:

1. За 3 лева касова бележка може да ти издадат, а може и да не ти издадат. Оказва се обаче, че и за 3,5 млрд. лв. (случаят с КТБ), раздадени като кредити, документация може да има, може и да се изгуби.

Оказа се също, че е възможно един конкретен човек да изтегли 200 милиона кеш. Нищо, че банкоматът не пуска повече от 400 лева за ден.

2. Възможно е парламентът хем да работи, след като политиците са си стиснали ръцете, хем да не работи. И да не е ясно дали всъщност не е по-добре да не работи, защото може да направи някоя законодателна беля.

3. Невъзможни коалиции за след изборите няма, или поне така излиза от обясненията на леви и десни.

4. Възможно е бюджетът на здравната каса хем да има нужда от актуализация, хем да няма. Същото важи и за бюджета на държавата. Това е така, защото в страната на неограничените възможности не важи правилото, че когато цифрите говорят, дори боговете мълчат. Вярно е друго -когато политиците говорят, числата чинно мълчат Бюджетът например редовно се актуализира (миналата година стана, тази година се говори за актуализация). Едни милиард и половина лева може да са в Здравната каса, но може и да се изтеглят и да отидат за закърпване на бюджета, както стана по Дянково време.

А така и така за лекарите това няма голямо значение - те имат пълната свобода да отидат в Германия и да работят за 5 пъти повече пари.

5. Няма никаква пречка неизвестен до вчера човек - Момчил Неков, да стане евродепутат №1 на партия. Както и няма пречка всеки да стане български депутат поради особеностите на избирателната система - просто трябва да попадне в партийната листа, оттам нататък е лесно.

6. Дълго време се уточняваше какъв да стане Сергей Станишев, а за Бойко Борисов знаем - той може да стане всякакъв.

7. Добавете към това и отдавна известни и всекидневно видими факти от живота:

- всеки може да кара кола по пътищата на родината без условности като шофьорски изпит и трезвеност;

- може да имаш официален доход от 200 лева месечно и да караш БМВ;

- можеш да станеш приказно богат за една нощ; и ще видите, че България е наистина една много, много либерална страна.





Три варианта за парите на касата

Лекарите излязоха на предупредителен протест

Мария Чипилева
Няколко варианта за отпускането на повече средства в здравната каса обмисля кабинетът. Сметките са започнали да се правят още в четвъртък вечерта във финансовото министерство, научи "Стандарт". В петък те продължиха да се обсъждат и в Министерския съвет, където бе и здравният министър д-р Таня Андреева. Идеята е да се подготвят три варианта, които да се представят на вниманието на здравната комисия, обясниха лекари. Депутатите са готови да заседават и в неделя, за да обсъдят кое е най-разумното предложение. Касата поиска още 330 млн. лв., колко пари ще отпуснат обаче управляващите, не е ясно. Повечето медици очакват те да са около 200 млн. лв.

Докато управляващите обсъждаха актуализацията, лекари в цялата страна излязоха пред болниците в петък на обяд. Най-масови бяха протестите сред университетските клиники. В София само пред "Александровска болница" се бяха събрали около 200 души. Чакаме си надлимитните пари още от април, досега касата ни дължи 1.6 млн. лв., каза д-р Костадин Ангелов, директор на болницата. Според него клиниките няма как да работят нормално, когато дори не знаят какви са им прогнозните бюджети. Управляващите явно не разбират, че скоро лекарите ще седят пред болниците, защото няма да има какво да правят в тях, след като няма да разполагаме дори с лекарства, каза и проф. Валентин Игнатов, председател на асоциацията на университетските клиники. Протестът подкрепиха още областните, общинските и частните болници. Ако няма яснота за актуализацията, ще бъдем отново навън във вторник, каза д-р Иван Светулков, председател на сдружението на областните болници. Вече обсъждаме как точно ще протестираме тогава, допълни и д-р Неделчо Тотев, шеф на сдружението на общинските клиники.





Отново хаос във фонда за лечение на деца
В края на мандата здравното министерство предложи девет проекта на правилници и наредби, които правителството може да приеме до края на месеца и така да предизвика хаос в сектора. Предвижда се общественият съвет от представители на неправителствени организации, БЧК и медии вече да нямат право на глас при разпределяне на парите във фонда за лечение на деца. Ведомството предлага концепция да не се дават никакви пари на "Спешна помощ" до края на годината. С решение се предвижда закриването на Националния център по наркомании, който единствен следи лечението на зависимите.
Да отмъстим на несъгласните

Потърпевшите ще бъдат болните деца и техните родители
Какво е нужно на администрацията, за да затвори устата на хората, които следят под лупа действията й и сигнализират при нарушения? За здравното министерство, оказва се, това е един набързо прокаран проект за промяна на правителствено постановление. В последните си седмици ведомството се активизира и започна да предлага спорни промени в сектора. Едни от тях предвиждат при взимането на решения за разпределението на средствата във "Фонд за лечение на деца" вече да не участват представителите на БЧК, неправителствени организации и медии. Разглеждането на молбите за финансиране вече ще се прави от комисия от медицински специалисти и представители на държавни институции. А гражданският и медиен сектор ще отговарят за набиране на дарения за фонда, което също е абсурдно - за лечението на децата трябва да са гарантирани държавни средства.

Досега представителите на неправителствени организации в обществения съвет на фонда бяха тези, които правеха работата на структурата прозрачна за обществото, оказваха натиск за подобрения и не се примиряваха с противоречиви управленски решения. През годините фондът на няколко пъти буксуваше заради лошо управление и родители на болни деца бяха принудени да търсят помощ от дарители. След създаването на обществения съвет и назначаването на Павел Александров за директор на фонда работата потръгна, докато правителството на БСП не реши да назначи своя бивш депутат Ива Станкова начело на структурата. По време на управлението на Станкова точно неправителствените организации сигнализираха за забавяне на дейността на фонда и настояваха за оставката й. Затова и отстраняването им от процеса на взимане на решения сега подозрително прилича на отмъщение и ограничаване на достъпа им до най-важните функции на фонда. А потърпевшите отново ще бъдат болните деца и техните родители





Лекари: Връщаме се в мизерията на 90-те
"Ако недофинансирането продължава и парите от здравната каса се бавят, ще се върнем в 90-те години, когато пациентите идваха в болницата с чаршафи и си купуваха лекарства и храна." Това заявиха лекари от болницата в Търговище, които излязоха вчера на протест. Близо 50 медици напуснаха кабинетите си предупредително, а те и колегите им от цялата страна са готови и на ефективни действия от вторник, ако правителството не одобри актуализацията на бюджета на НЗОК.

Болницата в Търговище има към 350 000 лв. неразплатени разходи, колкото касата им дължи за извършеното лечение през април, казаха от лечебното заведение. За юни пък били изработени 1,2 млн. лв., като над лимита са 400 000 лв.

Заради неразплащането на НЗОК в столичните болници като Пета градска правят списъци на чакащите за планово лечение. А излезлите пред Александровска болница лекари и сестри поискаха оставката на управителя на НЗОК д-р Румяна Тодорова. В "Св. Анна" и "Св. Екатерина" пък са готови и с оставки, ако не се гласува финансовата инжекция.
Как да излезем от кризата в здравеопазването

Проф. Генчо Начев
Здравната система в България е в постоянно задълбочаваща се криза. Криза не само във финансирането на здравните услуги, но и в правното обезпечаване, администрирането и морала. Поставих кризата в морала последна, но всъщност тя е най-страшната и последиците от нея ще траят най-дълго.

Единственият изход е реформата не на парче, на каквато се нагледахме в последно време, а всеобхватна и незабавна. Експертна, дългосрочна и с ясно определени приоритети.

Какви са основните проблеми в системата на здравеопазването:

1. То не е приоритет за никое правителство от 2000 г. насам.

2. Средствата за здравеопазване са недостатъчни - под 4,3% от БВП, или под 300 евро на човек от населението - най-ниските в Европа.

3. Доболничната помощ е неефективна, което води до ненужни хоспитализации.

4. Сгрешена е системата за финансиране както на доболничната, така и на болничната помощ, водеща до неефективно изразходване на и без това ограничените средства

5. Липса на ефективен експертен контрол на медицинските услуги.

6. Грешен е подходът при реимбурсирането на лекарствата за домашно лечение

7. Неравнопоставен е достъпът до квалифицирана медицинска помощ по местоживеене.

8. Безразборно и нерегулирано възникват заведения за болнична помощ независимо от нуждите на такива по места.

9. Законовата база е несигурна. В подкрепа на последното е фактът, че основни закони - за здравето, за лечебните заведения и за здравното осигуряване, са променяни съответно 30, 40 и 90 пъти.

10. Няма завършена система за продължаващо следдипломно образование, недостигат високоспециализирани кадри.

Какво трябва да се направи неотложно: А/ По отношение на приходите:

1. Осигуряваните от държавата групи граждани да бъдат осигурявани на 100% (деца, пенсионери, държавни служители и др.) и незабавно да се издължат невнесените вноски.

2. Създаване на законови механизми за събиране на вноските за задължителното здравно осигуряване.

3. Осигуряване на ниша за реално развитие на доброволното здравно застраховане (непосредствено свързано с пакета, който се покрива от задължителното осигуряване).

4. Създаване на резервен фонд за покриване на евентуален недостиг на средства от задължителното здравно осигуряване в случаи на непредвидени разходи.

Б/ По отношение на разходите:

1. В доболничната помощ да се заложи по-голям процент заплащане на общопрактикуващите лекари за дейност, отколкото за хоспитализация. Това ще доведе до увеличаване на бюджета за тази дейност с около 25%, но ще намали броя на хоспитализациите.

2. При реимбурсирането на лекарствата за домашно лечение съотношението генерици към оригинални лекарства да е 70% към 30% (сега е обратното). Да се въведе стойност по диагноза, например за лечение на хронична сърдечна недостатъчност х лв. Болният ще прецени дали да се лекува с генерици или с по-скъпи оригинални лекарства. 3. В болничната помощ:

3.1. Реално оценяване на клиничните пътеки (КП). Всеки месец от болниците изпращаме на НЗОК и Мф данни за средния разход на пациент по клинична пътека. Крайно време е тези данни да се обобщят.

3.2. Определяне на пакет за болнична помощ, който реално да бъде осигурен от бюджета на НЗОК съобразно реалните стойности на КП. Частните застрахователни фондове да предлагат застраховки за дейностите извън пакета от задължителното здравно осигуряване.

3.3. Приемане на национална здравна карта за потребностите от болнични услуги по специалности. Въз основа на нея - преструктуриране на болниците. Трябва да останат 130-150 болници за активно лечение, равномерно разпределени в страната и осигуряващи равнопоставен достъп за всички региони.

3.4. Осигуряване на законово право на НЗОК да сключва договори за необходимия брой услуги според националната здравна карта и на конкурсен принцип.

3.5. Преминаване към системата на диагностично свързаните групи (ДСГ) за заплащане на болничните услуги. За окончателното въвеждане е необходим период от 1,5 - 2 години. Като начало след обучение на съответните кодировчици да се започне с пилотни проекти в 5 или 10 болници. До окончателното въвеждане на ДСГ да се използва разработената методика в НЗОК за заплащане на КП с коефициент в зависимост от предоперативното състояние на пациента.

3.6. Да се легализират с подзаконов акт правилата за добра медицинска практика, изработени от научните медицински дружества по специалности. Да се създадат експертни комисии по специалности за контрол на спазването на тези правила и в частност -показанията за извършване на една или друга дейност. Да се въведе персоналната отговорност на лекарите за спазването на тези правила с възможност за определени поощрявания или санкции (включително отнемане правото за практикуване).

За оценка на поведението при заболявания, които изискват мултидисциплинарно лечение, да се създадат смесени комисии от съответните специалист.

3.7. Да се въведе ежегодна оценка на качеството на услугите в заведенията за болнична помощ по специалности с възможност за поощряване или санкции. Оценката на качеството да се възложи на експертните комисии към научните медицински дружества (по специалност).

3.8. Да се създаде свободен достъп за специализация на медицински кадри. Да се въведе системата за продължаващо медицинско образование с ресертификация на всеки три години на база количество и качество на извършената дейност.

В/ Всичко изброено по-горе не би могло да даде резултат без:

1. Изграждане на една съвременна, добре обезпечена с оборудване и подготвени кадри спешна помощ, отзоваваща се при нужда за 15-20 минути на мястото на събитието.

2. Въвеждане на електронно здравно досие (здравна карта).

Г/ По отношение демонополизацията на НЗОК има два пътя - "революционен" и "еволюционен". И двата имат предимства и недостатъци. "Еволюционният" има няколко варианта. Обсъждането им би отнело много място и може би би било обект на друга публикация.

Крайно време е МЗ да си влезе в ролята на собственик и активно да управлява своята собственост - държавните болници, като въведе единни структури, единно електронно отчитане и анализ по електронен път. Да осигури тотален превантивен контрол на дейността на болниците и най-важното - да разработи и осъществи програма за развитие на лечебните заведения, като определи къде и как ще се лекуват пациентите в регионалните болници. Да създаде структура, която да поеме незавършеното строителство на болнични сгради и да търси инвестиционни възможности за неговото оползотворяване и развитие.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница