Събития на седмицата: Хората определиха: Въоръжения грабеж



Дата20.08.2018
Размер118.17 Kb.
#81624


Парламентарни теми

(акценти и действия 21 - 28 март 2011 г.)


Събития на седмицата:

Хората определиха:



  • Въоръжения грабеж със задържане на заложници в Сливен;

  • Япония – земетресение и хуманитарна криза;

  • Япония – опасност от радиация.

Позиция на ПГКБ:

Всъщност събитията на седмицата в страната се разминаха с медийните. А те бяха: протестите и нарастващото недоволство, действията на правителството по повод искания от протестиращи и от случващото се в държавата, задълбочаване на усещането за отсъствие на сигурност и надежда за оцеляване на гражданите.



Коментар:

Нарастващото недоволство започва да очертава тенденция за минаване на границата на мирния протест. Емоциите и отсъствието на предложения за решение могат да излязат от контрол.


Акценти на седмицата:

Тема: Правителството

  • Продължава търсенето на аргументи от миналото за бездействието и невъзможността резултатно да се управлява днес;

  • Правителството „замразява” проблемите с отлагане на решенията (ако има такива). Само с обещания не става. Хората не вярват и в това, че нещо обещано ще се случи (мораториум за горивата).;

  • Оказва се по думите на Б. Борисов, че е било грешка съставянето на това правителство. Може би заради това и всяко управленско действие е на принципа „проба – грешка - отлагане”;

  • Правителството създава несигурност и за своята администрация обявявайки, че предстоят съкращения с цел увеличаване на пенсиите;

  • Правителството продължава дискусията за Пакта за финансова стабилност. С. Дянков провежда срещи и изслушва, но действа според собствените си намерения и амбиции. Позицията на ПГКБ продължава да е, че фискалните ограничения са за закон, а не искане за промени в Конституцията;

  • Правителството направи поредното споразумение със зърнопроизводителите. Допълнително споразумение към това от 8.06.2010 г. Пое и поредното обещание субсидиите да се изплатят до 30.04.2011 г. по схемата за единно плащане. Но само на бенефициенти, без задължение към НАП;

  • Още един проблем за правителството. Отново шап сред животните и възможностите на Министерството на земеделието. Вече назряващ въпрос е кое е по-разумно. Превантивни мерки или унищожаване на добитък. Става въпрос за животните на хората, с които те оцеляват. Вече няколко пъти се прилага единствената мярка за унищожаване на и без това малкото животни в страната. Няма ли друг изход? И тук назрява поредния „бунт” на безнадеждността. Даже заразата вече не е в състояние да уплаши хората пред безсилието и глада.

Позиция на ПГКБ:

Не е късно Б. Борисов и неговият кабинет да се оттеглят от управлението. Кой плаши с твърдението, че ако не беше направил правителство, сега щеше да победи с 90 %? Това е по-скоро признаване на провала. Ние питаме „Докога” със заиграването и казахме „Стига”. Правителството да покаже нещо с което се е справило и е направило за хората. Дотук – само обвинения, замразяване на доходи, отлагане на реформи, закриване на болници. Хаос в образователните идеи, които също са плод на безсилие. Противопоставянето на отделните социални групи и слоеве – като администрация срещу пенсионери е най-малкото цинично. Протестната вълна вече се заражда от отделните хора. Тя няма цвят. Но поставя началото на ново съсловие на недоволните и на негласуващите. Хората вече търсят друг субект.


Тема: Образование

В ход е нова концепция за училищното образование. Няколко акцента:

  • В 11 и 12 клас учениците да учат по ограничен брой предмети и за повишаване професионалната квалификация. Така ще се готвят за университетите;

  • Въвеждане на профилирани предмети;

  • Втора матура – задължителна по профилиран предмет;

  • Допълнителна квалификация на учителите със събиране на кредитни точки;

  • Атестиране на директорите на всеки четири години;

  • Влиза в сила от учебната 2016 – 2017 г., но започва от 7 клас през учебната 2012 – 2013 г.;

Позиция на ПГКБ:

Има и други предложения, колкото екстравагантни, толкова и безумни. Образователната система на училищното образование има нужда от модернизация, но не от пореден експеримент. За кой ли път? Въвеждането на модерна терминология само предизвиква поредните дискусии и смут в учителското и родителско съсловие, но на практика не решава проблеми. Учителите и сега имат нужда от мотивация, от сигурност, от уважение, а не непрекъснато подлагане на „огън” и поставяне под съмнение на техният професионализъм. И родителското съсловие вече трудно издържа на поредните „предизвикателства” на новоизлюпени чиновници. Образованието не е експериментална база и задоволяване на лични амбиции. Все пак каузата е – получаване на знания и възможност за приложението им в обществото.



Реформите във фонд „Научни изследвания”. Взаимни обвинения от ръководството на фонда и С. Игнатов за съзнателно спиране на реформата. Къде е истината за функционирането на фонда и каква ще бъде съдбата му?

Позиция на ПГКБ:

Внимателно обсъждане на темата. Има закон и той трябва да се спазва. Особено внимание към подготовката, рецензирането и класирането на проекти.


Тема: Здравеопазване

Налице са проблеми в общинското здравеопазване. Силно орязаните бюджети от НЗОК в почти от половината общински болници със сигурност води до принудителни фалити. С над 40 % са намалени бюджетите в болниците в Гоце Делчев, Поморие, Кнежа, Крумовград. А с около 40 % в Луковит и Никопол. Назряват протести. Отнемат се добавките на лекарите за работа в трудни райони. Това ще доведе до недостиг от лекари.



Позиция на ПГКБ:

Застрашено е конституционното право на достъп до здравеопазване. На практика имаме заобикаляне на директно закриване на болници. По-лесен е начинът чрез смяна на финансирането. Болниците трябва да се подпомогнат със записаните 8 млн. според Закона за лечебните заведения, които са за такива случаи. Необходима е позицията на Министерството на здравеопазването за съдбата на общинското здравеопазване.


Тема: Горивата

Общо е мнението, че едномесечния мораториум за вдигане цената на горивата не решава проблемите. Правителството лансира мнение без то да е скрепено с документ. По-скоро като обещание на превозвачите. И нищо повече. Големите бензиностанции са против т.нар. меморандум и са категорични, че в тази ситуация ще се намерят начини за противодействие. Продължават и протестите. Остава открит въпросът след месец какво?



Позиция на ПГКБ:

Къде е меморандумът? Никой не го е виждал. Държавата отново конюнктурно решава проблемите. По-скоро ги отлага. Игра на числа, а последствията са непредвидими. Възниква големият въпрос за монополите и реакцията на гражданското общество (интернет-обществото). Недоволните обаче отиват по далеч от протеста за горивата и поставят искания за промяна в управлението. По принцип. Разминаването в говоренето и лансирането на невъзможни решение всъщност не може да подмени факта, че сме в условията на пазарна икономика и конкуренция. Нужна е позиция на БСП.


Тема: Социологически изследвания.

Галъп” – констатациите:



  • Хегемонията на ГЕРБ приключва. Различията между първия и втория, ако сега са изборите не са далечни (24.4 % за ГЕРБ, 17.8 % за БСП). В сравнение със средата на март 2010 г. подкрепата за ГЕРБ спада с 15.5 %, а само от февруари 2011 г. до сега подкрепа за БСП е нараснала с 2 %;

  • 41.2 % няма да гласуват;

  • Достигнати са нива на песимизъм равни на тези по време на Тройната коалиция;

  • Спад в оценката за справяне на правителството с корупцията и управлението на страната;

  • Няма нито една социална група, при която негативната тенденция да не се е увеличила;

  • 71 % не са оптимисти за развитието на икономиката;

За сравнение с НЦИОМ – ГЕРБ – 30 %, БСП – 15.5 %.

„Медиана” – ГЕРБ – 23.6 %, БСП – 15.8 %;

МБМД е сходно с това на НЦИОМ

Позиция на ПГКБ:

Макар и различия в данните е видимо, че доверието в ГЕРБ спада. Независимо, че между доверие и гласували има разлика. Но това е политическият извод. Расте обаче групата на разочарованите и обезверените. Нагласите на хората не са оптимистични и това може сериозно да се отрази на изборите. Внимателно лансиране на посланията. Очакванията са: че цените ще растат (86 %), ръста на безработицата също ( 52 %) и ще се влошава материалното състояние на хората (41 %). За БСП е важно, че се връща самочувствието на твърдото ядро (членове и симпатизанти).


Тема: Доходите

Дебати за повишаване на доходите в Националния съвет за тристранно сътрудничество – акценти:



  • Не може да стане без ревизия на бюджета и да запазим бюджетния дефицит до 3 %.;

  • Говоренето за вдигането на доходите се превръща в традиционен ход преди изборите. Опасно заиграване с хората;

  • Констатира се, че икономиката има някакво оттласкване от дъното. Но то е заложено като прогноза за подобряване в Бюджет`2011;

  • Моментът не е подходящ за вдигане на пенсии.

Позиция на ПГКБ:

Отстояване на лансираните искания на БСП: за повишаване на минималната работна заплата, за увеличаване на майчинските добавки, за индексиране на пенсиите.



Тема: Протести

Национален политически митинг

Успешен политически старт в годината на изборите. Самочувствие за БСП електората. Хората искат освен всичко друго и добра организация на митинга. Искат по-ясно заявяване присъствието на младите. Ядосахме Б. Борисов, макар че ГЕРБ ни направи реклама за митинга. Остава открит въпросът – привлякохме ли недоволните?


Акценти на изминалата седмица:

По законодателството:

  • Приетият ЗИД на Закона за занаятите е поредният пример за лобистко законодателство. За не прецизно законодателство. Макар и разширен списък на занаятите не получи ясен отговор въпросът какво е занаят, какво е професия? Какво ще стане с утвърдилите се в живота занаяти, които не са в списъка. И още въпроси, които вероятно ще наложат поредица от промени в закона. Активна позиция на БСП с предложения и защита в пленарна зала;

  • ЗИД на Закона за медицинските изделия – определено лобистки закон. Министерски съвет и отделни министри (Тр. Трайков) на различни позиции. Остана спорът за медицински изделия и помощни средства;

  • Стратегията за приватизация на „Вазовските машиностроителни заводи" ЕАД Сопот – управляващите наложиха своите позиции, отхвърлиха искането за отлагането на точката. Остър дебат с непримирими позиции. Добро участие на ПГКБ. Изразена позиция в подкрепа на исканията на ВМЗ и на националния митинг.

В парламентарните комисии:

  • Изслушването относно: „Пазара на горива в България – цени, тенденции, проблеми и фактори, които го обуславят” в Икономическата комисия стана без присъствието на поканените министри на икономиката, на транспорта, на финансите, както и на представители на „Лукойл”. Присъства само един зам.-министър. И той и останалите поканени да участват нямаха информация за съществуващ документ – меморандум. За каква позиция на държавата може да става дума?

По парламентарния контрол

  • Главно въпроси с конкретни проблеми от регионите. Декларация на ПГКБ по повод социално-икономическата ситуация в страната. Празна зала;

  • Не спази изискването за разпределение на депутатите за присъствие по време на парламентарния контрол.

Тази седмица подчертано неприсъствие и неучастие на депутатите от ПГКБ в пленарна зала.
Тема: Парламентарна седмица 30 март – 1 април 2011 г. – акценти:

  • ЗИД на Кодекса на труда – урежда нормативно специфичните трудови правоотношения между работодател и надомни работници. Чрез трудов договор със специфични елементи за надомна работа. Определят се задълженията на работник и работодател. Дава се известна свобода на тези, които извършват надомна работа – за началото и края на работното време; въвежда се забрана за установяване на ненормиран работен ден и извънреден труд. В правното пространство има необходимост от подобна регламентация на трудови отношения;

  • ЗИД на Закона за БАН – предвиждат се промени свързани с необходимостта от подобряване условията за качествено развитие на българската наука. Акцентът е върху създаването на Съвет на настоятелите на БАН – представители на министерства, НСОРБ, Съвет на ректорите, представители на неправителствени организации. Има координиращи, съвещателни и контролни пълномощия. Дейността на БАН се отчита пред НС с годишен доклад. Подкрепен от всички парламентарни групи. Остава въпросът това ли е проблемът на българската наука и съветът ли е този, който ще гарантира развитието на научните изследвания;

  • ЗИД на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2011 г. – предлагат се промени свързани с приложението на минималния осигурителен доход по квалификационни групи професии за 2011 г. Преминаването в по-висок клас води до увеличаването на минималния осигурителен доход. Това се отнася за някои категории – медицински сестри, лаборантки. ПГКБ също реагира на този проблем. Промените обаче не разрешават окончателно проблема доколкото за различните болници има различен статут и възможности за заплащане;

  • ЗИД на Закона за данъците върху доходите на физическите лица – промените целят постигане на по-справедливо данъчно облагане на земеделските производители. Създава се възможност земеделските производители и тютюнопроизводители да приспадат от доходите си реално извършените от тях разходи. Новият ред на облагане да се прилага задължително за доходите на физическите лица, регистрирани за целите на ДДС и по избор за доходите на останалите земеделски производители;

  • Закон за хазарта – концентриране на дейност и централизирано управление от страна на министъра на спорта Свилен Нейков. Централизация и съсредоточаване на власт зад поредното сливане на структури с обяснението, че се цели подпомагане на физическото възпитание и спорта. Дали е така и какви са положителните последици от тази промяна в закона?

    • Парламентарен контрол – присъствие в пленарна зала. Особено внимание към министрите: Б. Борисов – изслушване по АЕЦ „Белене” (съгласно поето обещание); С. Игнатов – питане по повод лансираните идеи от новата концепция за развитието на училищното образование; за подготовката на ВУЗ за кандидатстудентската кампания и акцентите на министерството по отношение на висшето образование през следващата учебна година (възможност за изслушване); Тр. Трайков, С. Дянков, Ал. Цветков – позициите на министерствата за цените на горивата; Ст. Константинов – за състоянието и бъдещето на общинското здравеопазване; Цв. Цветанов – състояние и проблеми, свързани с битовата престъпност; С. Дянков – събираемостта на данъците и изпълнението на държавния бюджет.


Обсъждат се идеи за законодателство:

    • Нови идеи за промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Отново се готвят промени, според които окончателно се позволява хора без фармацевтично образование да продават козметика и хранителни добавки в аптеките. В подкрепа на исканията са собственици на веригите и противното мнение на съсловните организации на магистър-фармацевтите, Националната аптечна камара и Българския фармацевтичен институт.

Аргументи: Не е нужно да е фармацевт и така ще са по-малко разходите. В този смисъл 4 000 ще останат без работа. Магистър-фармацевтите смятат, че е опасно, защото могат да продават и лекарства. Ненужни остават и помощник-фармацевтите.
Позиция на ПГКБ:

Да се прецени кое и по-важно сигурността и гаранцията за гражданите в ползването на лекарствата или по-малко разходи за аптеките и работни места или търсене на друг вариант. Все пак има един безспорен факт – аптеките са специализирани институции за отпускане на лекарства. Останалите продукти могат да се продават и на други места, след като не е необходима специалност.



    • Предложение на неправителствения институт за радикален капитализъм за промяна в Закона за политическите партии. Партиите уличени в незаконно финансиране след одит на Сметната палата да губят държавна субсидия и право да участват в следващите избори.

Позиция на ПГКБ:

Като гаранция за носене на отговорност „да”, но като санкционираща мярка е недемократично.



    • Предложение на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси за промяна в ПОДНС. Получени са близо 100 жалби срещу кметове и общински съветници. Комисията спира разглеждането на сигнали за неетични прояви на депутати. Предлагат промени в ПОДНС:

  • идеята за Етичен кодекс не се състоя и затова на комисията трябва да се дадат повече правомощия, като например Комисията да излиза със становище и предложение до Народното събрание за налагане на санкции след изслушване и приемане на доклад;

  • уточняване като понятие и регламентиране със санкции, ако не се спазва понятието „етично поведение”;

  • законотворецът да не използва служебното положение или държавно имущество за лична облага;

  • да пазят конфиденциално информацията и служебната тайна станали им известни в качеството на народни представители; поведението на народният представител да не накърнява по никакъв начин престижа на държавните институции;

  • спазване на добрия тон и на нрави не само в парламента, но и в обществения и личния живот;

  • нарушаването на изискванията да се санкционира с глоба в размер на една месечна заплата;

  • при системни нарушения лишаване от участие в парламентарните комисии и делегации за срок от 1 година.

Позиция на ПГКБ:

Народното събрание придобива още една функция – на санкциониращ орган.



    • Изборният кодекс – има твърдения, че са заложени капани в Изборния кодекс. Породени от сроковете за насрочване, за изборните книжа, за проверка подписите за регистрация на партиите от ГРАО. Това може да съботира изборите.

Позиция на ПГКБ:

Необходимо е да се проверят тези съответствия дали действително няма разминаване и невъзможност да се спазят сроковете.




28 март 2011 г.

АФ/ИМ Отдел „Парламентарна дейност”





Каталог: dobrev k.mbox
dobrev k.mbox -> Кафене новини в памет на закъснялата паметливост срещу злопаметния Първанов
dobrev k.mbox -> Българската комунистическа партия
dobrev k.mbox -> На Дарин Вълев Мирчев София 1784, ж к."Младост-1", Полигона
dobrev k.mbox -> В обединението могат да участват всички социалисти до 35 г. То е отворено и към всички членове на съществуващите и сега младежки организации в бсп, които могат да станат част и от обединението
dobrev k.mbox -> Климент охридски” исторически факултет
dobrev k.mbox -> Българска социалистическа партия национален съвет предварителна календарна справка
dobrev k.mbox -> Въпроси към Кирил Добрев
dobrev k.mbox -> Българска социалистическа партия национален съвет предварителна календарна справка
dobrev k.mbox -> Сценарий Мл. Отговорник 1 Благоевград
dobrev k.mbox -> Регионална телевизия “канал рила”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница