Сценарий : проф. Дойно Дойнов, Тодор Ташев



Дата04.01.2018
Размер86.35 Kb.
#40767
ТипСценарий

ПРОГРАМА

на Българския културен институт

за април 2013
10 април 2013 (сряда), 18.00 ч.

БЪЛГАРСКИ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

бул. „Уяздовске” 33/35, Варшава
ПАНОРАМА НА ФИЛМИТЕ НА АНДРЕЙ АЛТЪПАРМАКОВ

IN MEMORIAM
ПРОЖЕКЦИЯ НА

ДОКУМЕНТАЛНИЯ ФИЛМ

СЛУЖЕБЕН ЗАЩИТНИК”



Режисьор: Андрей Алтъпармаков

Сценарий: проф. Дойно Дойнов, Тодор Ташев

Оператор: Стефан Алтъпармаков
Документален филм за личността на общественика, политика и държавника Илия Цанов. През 1876 г., след потушаването на Априлското въстание, Илия Цанов изпълнява предано своя дълг на служебен защитник на заловените и изправени пред извънреден турски съд бунтовници и спасява всичките 18 души от смъртна присъда. Цанов изиграва изключителна роля в изработването на Топханинския акт през 1886 г., с който се признава Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Във филма са използвани архивни материали и документи от Народна библиотека "Св.св. Кирил и Методий", Библиотека "Иван Вазов" - Пловдив, Централния държавен архив, Държавен архив - Видин, Държавен архив - Русе, Историческите музеи във Видин, Русе, Пловдив и частен архив на Иван Цонев.
16 април 2013 (вторник), 18.00 ч.

БЪЛГАРСКИ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

бул. „Уяздовске” 33/35, Варшава
ОТКРИВАНЕ

НА ИЗЛОЖБАТА

ЗЛАТНИ ФИЛМОВИ ПЛАКАТИ

ОТ БЮРО МЕДИЯ

куратори Камен Балкански и Станислав Станев
Изложбата от плакати на филми, която спечелили големите награди ЗЛАТНА РОЗА през изминалите години, ни показва един изключително интересен поглед към историята на фестивала “Златна роза”. Тя стана възможна благодарение на сътрудничеството на Националния филмов център и Българската Национална филмотека. Тринадесет са фестивалните плакати, който ни представят как се е развил образът на “Златна роза” през последните години. Самата изложба не прави коментар на филмите, нито иска да отваря дискусия за критериите, по които са били оценявани през изминалите десетилетия. Тя има по-скоро архивно-ретроспективен характер и носи настроението и дори наивизма и емоциите на отминали времена, когато киносалоните във всеки град са очаквали новите филми с нетърпението, съпътстващо всяко голямо събитие.




19-21 април 2013 (петък-неделя)

ЦЕНТЪР ЗА СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО – ТОРУН, Киноцентър

ул. „Валовете на ген. Шикорски” 13, Торун
ДНИ НА БЪЛГАРСКИЯ ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ В ТОРУН

19 април (петък), 15.30 ч.
„Корабите са пълни”

Режисьор Костадин Бонев, Сценарист: Влади Киров

Този разказ възстановява едно необичайно пътуване по суша и по вода.  Пътуване, изпълнено с опасности за няколко хиляди деца, изтръгнати от смъртта. В годините на Втората световна война хиляди еврейски деца, бягащи от призрака на войната, са преминали през територията на България и са стигнали до обетованата земя - Палестина. За да се осъществи това уникално пътуване са помогнали много хора - дипломати, политици и обикновени авантюристи. Защо са го направили, могли ли са да постъпят иначе? И още - какво мислят за тези събития оцелелите? Можем ли днес да потърсим проекциите на тази любопитна, изпълнена с изненади случка?



19 април (петък), 20.45 ч.
Вършец. Градът на жените баданте
Режисьор: Стефан Командарев, сценарист: Диана Иванова

Стефан Командарев ни изненадва приятно със завръщането към любимия си документален жанр. Новата му творба „Градът на жените баданте” е разтърсващ, емоционален разказ за нелеката съдба на „италианските” майки от Вършец, тръгнали на гурбет за Италия и оставили у дома своите мъже да се грижат за децата им. Това е филм и за мъжките сълзи на съпрузите им в самотните вечери. Филм за вечната борба между материалното и духовното, за дилемата да останеш тук с „богатството” на семейството, близостта и общуването, но без перспектива за съществуване или да избереш тежката съдба на жена-баданте (баданте е италианска дума и означава професия на жена, грижеща за стари, болни и умиращи хора срещу заплащане и живееща 24 часа в денонощието в дома им), за да осигуриш материалното благополучие на близките си.



20 април (събота) 15.00 ч.
„Имигранти”

Режисьор, сценарист: Андрей Алтъпармаков

Имигранти проследява живота на няколко български семейства, решили се да експериментират с бъдещето си и да прекратят досегашния си начин на живот. Въпреки трудностите, тези хора предпочитат неизвестността, съпътстваща имигранта, отколкото трудното всекидневие в годините на прехода у нас.



20 април (събота) 16.45 ч.
„Европолис”


Режисьор: Константин Бонев, сценарист: Влади Киров

„Европолис” е българо-австрийска продукция за някогашното голямо пристанище на края на Дунава. Днес това място е забравено от бога и неговите жители, останали по-малко от 4000, се надяват на Европа за да тръгне бизнеса. Филмът е мозайка от случки описващи историята на Сулина, размисли за живота и миналото изказани от самите хора. Най -възрастният герой  е над 80, а  най-малкото момче на 12 години.





21 април (неделя) 20.15 ч.
„Коридор № 8”


Режисьор, сценарист: Борис Десподов
Пътят извън пътя. Географска приказка за живота по несъществуващия „Коридор № 8”. Борис Десподов пътува с мислите и чувствата на хората от Черно до Адриатическо море. "С ръка на рамото и с нож зад гърба". Кой би могъл да устои на очарованието на един филм, който толкова радушно приема човешките недостатъци. По думите на автора това е „пътуващ филм” по път, който не съществува”. Планиран, но нереализиран проект за връзка между народи, политически разделени от поколения. "Коридор №8" е инфраструктурен проект на ЕС за връзка между Черно море и Адриатическо море - през България, Македония и Албания - вече 10 години в застой! Но какво знаят за това и как живеят съседите на Балканите?...
23 април 2013 (вторник), 18.00 ч.

НАРОДЕН ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ ВЪВ ВАРШАВА, камерна зала

ул. „Кредитова” 1, Варшава

ЛЕКЦИЯ НА ДОЦ. Д-Р НИКОЛАЙ ПАПУЧИЕВ

НЕСТИНАРИТЕ – РАЗКАЗ З ПРОМЕНЯЩИТЕ СЕ КУЛТУРНИ ТРАДИЦИИ”


Д-р Николай Папучиев е доцент по антропология във Факултета по славянски филологии на СУ „Св. Климент Охридски”, където преподава Антропология на българите, български и славянски фолклор. Участва в редица изследователски проекти в областта на родствената система и обредната култура на българите. Автор е на монографията „Фолклор и национална култура” (2012).

Лекцията „Нестинарите – разказ за променящите се културни традиции” представя механизмите на трансформация, които се извършват в българската традиционна култура в епохата на модерността. Основният акцент се поставя върху начините на функциониране на фолклора като своеобразна идеологическа програма в условията на различни политически режими. С оглед на промените във властта се прави сравнителен анализ на промените, които преживява нестинарската традиция в епохата до и след 1944 година. Лекцията разглежда иновациите в нестинарската традиция и от гледна точка на модернизационните проекти на българската модерност, като се отделя специално внимание на обредната семиотика. Обсъжда се и въпросът за нестинарството като продукт на съвременната масова култура и туристическа индустрия.


Лекцията е придружена от 12-минутен видеоматериал, който визуализира обреда и илюстрира основните въпроси, обсъждани в изложението.


26 април 2012 (петък), 18.00 ч.

БЪЛГАРСКИ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

бул. „Уяздовске” 33/35, Варшава
АВТОРСКА СРЕЩА С ПИСАТЕЛЯ

АНДЖЕЛ ВАГЕНЩАЙН

И ПРЕДСТАВЯНЕ НА КНИГИТЕ МУ

ДАЛЕЧ ОТ ТОЛЕДО” И „СБОГОМ ШАНХАЙ”



НА ПОЛСКИ ЕЗИК

Анжел Вагенщайн е роден през 1922 г. в гр. Пловдив в еврейско семейство. Ранното си детство прекарва в Париж, където родителите му емигрирали по политически причини. Във връзка с една амнистия семейството се завръща в София и Анжел Вагенщайн завършва строителен техникум. След влизането на България във войната на страната на хитлерова Германия той е изпратен в еврейски лагер за принудителен труд, откъдето избягва и се включва в съпротивителното движение срещу фашизма. Предаден при една акция в София Анжел Вагенщайн е осъден на смърт. Присъдата му остава неизпълнена поради навлизането на Червената армия в България.

След войната изучава кинодраматургия в Московската филмова академия.

Автор е на сценариите за над 50 игрални, документални и анимационни филми, произведени в България, Германия, Русия, Чехия, Гърция, Унгария, Грузия, Китай и Виетнам. Негови пиеси за възрастни и деца са поставяни в България, Румъния, Русия и Испания. Филми по негови сценарии са носители на редица големи национални и международни филмови награди.
Трилогията на Анжел Вагенщайн „Петокнижие Исааково“, „Далеч от Толедо“ и „Сбогом Шанхай“ е посветена на съдбата европейските евреи през Втората световна война. Освен в България, те са издадени при много голям медиен отзвук в Германия, Франция, Русия и много други държави. Полският превод на трилогията е издаден на през 2009 година. В галерията на БКИ-Варшава ще бъдат представени последните две части от триптиха на А. Вагенщайн. Автори на преводите са Камелия Минчева-Господарек и Хана Карпинска.
27 април 2013 (събота) 17.00 ч.

КУКЛЕН ТЕАТЪР В БЯЛИСТОК

ул. „Калиновскего” 1, Бялисток
ТЕАТРАЛНА ПРЕМИЕРА

ПЕТОКНИЖИЕ ИСААКОВО”



ПО ЕДНОИМЕННИЯ РОМАН НА АНЖЕЛ ВАГЕНЩАЙН
режисьор: Войчех Кобжински

превод: Камелия Минчева-Господарек

сценография: Веслав Юрковски

музика: Кшиштов Джерма

адаптация: Войчех Кобжински

с участието на: Алиция Бах, Изабела Мария Вилчевска, Збигнев Лютвинчик, Кшиштов Пилат, Павел Шимански, Матеуш Смачни.

Романът на известния български Сценарист Анжел Вагенщайн „Петокнижие Исааково” е разказ за невероятната съдба на двама евреи – шивач и равин от малко градче в Галиция. Парадоксите и капризите на XX в. водят до това, че и двамата сменят родините си, народните идеали, затворите и концентрационните лагери и единственото, което им остава, това са размишленията върху безсмислието на войната. Въпреки трагичния фон, върху който се развива действието, романът е изпълнен с весели истории, еврейски вицове и парадоксални промени на съдбата на героите.



СЪПЪТСТВАЩО СЪБИТИЕ – начало 16.30 ч.

ОТКРИВАНЕ НА ФОТОГРАФСКАТА ИЗЛОЖБА

БЪЛГАРИЯ – МОЯТА ЛЮБОВ

БАЛКАНСКА ДЪРЖАВА ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА ПОЛСКИ ФОТОГРАФИ

Експозицията представя работите на Мирка Ошипа и Пьотр Оствоски. Изложба: „България – моята любов – балканска държава през погледа на полски фотографи” е плод на двумесечното пътуване на авторите в нашата държава. Пътешествието на Мирка Ошипа и Пьотр Оствоски се състоя през август и септември 2006 година и неин резултат е огромен снимков материал. Авторите са се постарали да достигнат до най-отдалечените кътчета на тази страна за да достигнат повече неща от вече типичните туристически атракции. Материалите показват, че в България има какво да се види и със сигурност си заслужава да се опознаят не само Златни пясъци. Допълнителен елемент в снимките е това, че те са правени малко преди България да влезе в Европейския съюз.




НОВИ КНИГИ В БИБЛИОТЕКАТА НА БКИ- ВАРШАВА
Деян Енев Господи, помилуй, Пловдив 2004

Станислав Стратиев Българско зелено, Пловдив 2011

Калин Терзийски Лудост, София 2011

Елена Алексиева Читателска група 31, София 2005

Елена Алексиева Синдикатът на домашните любимци, София 2010

Рада Александрова Другия, София 2010

Александър Секулов Господ слиза в Атина, София 2012

Ангел Игов Кратка повест за срама, София 2011

Златко Енев Реквием за никого, София 2011

Милен Русков Възвишение, Пловдив 2011

Бети Файон Дишащия хълм, София 2010

Яница Радева Бонбониера Велико Търново 2011

Галин Никофоров Къщата на клоуните, София 2011

Георги Господинов Естествен роман, Пловдив 2007

Георги Господинов Физика на тъгата, Пловдив 2012

Христо Карастоянов Паякът, Пловдив 2011



Здравка Евтимова В гръб, Пловдив 2010

БЪЛГАРСКИЯТ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ ЗАПАЗВА ПРАВОТО СИ ДА ПРАВИ ПРОМЕНИ В ПРОГРАМАТА







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница