Счетоводна политика на централно военно окръжие I. Общи положения



Дата17.08.2018
Размер221.49 Kb.
#80258
СЧЕТОВОДНА ПОЛИТИКА

НА ЦЕНТРАЛНО ВОЕННО ОКРЪЖИЕ

I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Счетоводната политика на Централно военно окръжие /ЦВО/ е изготвена в съответствие с разпоредбите и изискванията на чл. 164, ал. 1 от Закона за публичните финанси /ЗПФ/, Закона за счетоводството (ЗС), Националните счетоводни стандарти (НСС), ДДС № 20/2004г., изменено и допълнено с ДДС № 14/30.12.2013г. на Министерството на финансите (МФ), Сметкоплана на бюджетните организации (СБО), както и всички нормативни актове, документи и указания, отнасящи се до дейността на бюджетните организации.

Счетоводната политика е система от конкретни принципи, установени правила, процедури и системи, възприети за отчитане на бюджетната и стопанската област, осигуряващи подробна и изчерпателна информация за финансовата дейност на ЦВО.

При прилагането на счетоводната политика финансовата информация, представена в годишния финансов отчет осигурява:

1. Предпоставки за вземане на необходимите управленчески решения при разпределението и изразходването на бюджетите кредити в ЦВО;

2. Достоверно представяне изпълнението на бюджетните сметки и „Сметки за средства от Европейския съюз” /”СЕС”/;

3. Възможност за икономически анализ и оценка на риска при изпълнението на бюджета и др.
II. ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ И ИЗИСКВАНИЯ

Организацията на счетоводната отчетност е съобразена със Закона за устройството на държавния бюджет и отчетността в министерство на отбраната /МО/, която изисква изпълнението на бюджета да се извършва на касова основа, като отчетния период започва на 1 януари и приключва на 31 декември. Във връзка с това всички приходи и разходи на бюджетни средства се отчитат с натрупване в посочения период.

Организацията на документооборота е съобразена със счетоводните принципи съгласно чл. 4 ал.1 от ЗС.

Счетоводната отчетност в ЦВО се осъществява при спазване на задължителните основни принципи, определени в чл. 4 от Закона за счетоводството, както следва:




  1. Текущо начисляване - приходите и разходите по сделки и събития се отразяват счетоводно в момента на тяхното възникване, независимо от датата на плащане или от датата на получаване на паричните средства. Същите се включват във финансовите отчети за периода, за който се отнасят.

  2. Предпазливост - оценяват и се отчитат предполагаемите рискове и очаквани загуби.

  3. Съпоставимост между приходите и разходите - разходите се отразяват във финансовия резултат за периода, през който се черпи изгода от тях, а приходите се отразяват за периода, през който са отчетени разходите за тяхното получаване.

  4. Предимство на съдържанието пред формата - счетоводно се отразяват в съответствие с тяхното икономическо съдържание, същността и финансовата реалност, независимо от съответната им правна форма.

  5. Независимост на отчетните периоди и стойностна връзка между начален и краен баланс - всеки отчетен период се третира сам за себе си, независимо от обективната връзка с предходния и следващия, като данните на финансовия отчет в началото на текущия отчетен период трябва да съвпадат с данните в края на предходния отчетен период.

  6. Запазване при възможност на счетоводната политика от предходния отчетен период за постигане на съпоставимост на
    счетоводните данни и показатели през различните отчетни периоди.


  7. Взаимовръзка и съответствие на отчетените суми по сметките от СБО /съгласно ДДС № 20/2004г./ и по ЕБК /съгласно ДДС № 13/20.12.2013г./ при отразяването на отделните стопански операции на начислена и на касова основа.

В ЦВО счетоводното отчитане се осъществява на документалната обоснованост на стопанските операции и факти, като се спазват изискванията за съставянето на документите, съгласно действащото законодателство и вътрешноведомствените нормативни документи.
III. ЕЛЕМЕНТИ НА ОРГАНИЗАЦИЯ НА СЧЕТОВОДНАТА ДЕЙНОСТ

  1. Индивидуален сметкоплан

За отчитане на бюджетната и стопанската област в ЦВО се прилага индивидуален сметкоплан /Приложение № 1/, изготвен на основание указанията на Министерството на финансите и Сметкоплана на министерството на отбраната.

За осигуряване на по-детайлна информация във връзка с отчитане на дейността в ЦВО и извършване на икономически анализи към сметкоплана са определени подсметки към синтетичните счетоводни сметки и аналитични признаци за отчитане на определени дейности, специфични активи и пасиви.

Всички изменения и допълнения на сметкоплана се извършват при необходимост през годината или на основание допълнителни указания на директора на дирекция „Финанси” и указания на Министерството на финансите.

2. Форми на счетоводството

За счетоводното отразяване на промените в имущественото и финансовото състояние се съставят типови счетоводни операции, като се използват синтетичните счетоводни сметки от Сметкоплана на ЦВО.

Счетоводните регистри за аналитично и синтетично отчитане се съставят като информационни масиви. Регистрите се приключват в края на всеки месец и задължително на 31 декември на отчетния период.

За да се осъществи контрол върху правилността на систематическите (синтетични и аналитични) записвания по счетоводните регистри се съставя оборотна ведомост.

За отразяване на стопанските операции се прилага способът на двустранното счетоводно записване.

3. Счетоводни документи и документиране на стопанските операции

При обработката на счетоводните документи и съставянето на финансовите отчети в ЦВО се спазват правилата, определени в глава втора „Счетоводни документи и форма на счетоводство" от Закона за счетоводството и специфичните изисквания, определени с вътрешноведомствените актове. Счетоводните документи, съобразно съдържащата се в тях информация, се класифицират като първични, вторични и регистри. Формата на счетоводните документи, движението и съхраняването им се регламентират в правила за счетоводния документооборот (с приложение план - график), утвърдени от началника на ЦВО, които са в съответствие с Албума на първичните счетоводни документи, счетоводни регистри и форми на пояснителни документи за отчитане на финансовите и материалните ресурси.


IV. ПЕРИОДИЧНИ И ГОДИШНИ ФИНАНСОВИ ОТЧЕТИ

А. Периодичен финансов отчет

Редът, начинът и сроковете за изготвяне и представяне на периодични /ежемесечни/ финансови отчети, отчети за касовото изпълнение на бюджета, оборотни ведомости и отделни оборотни ведомости и касови отчети за отчитаните средства от Европейския съюз и средствата по други международни програми, и друга отчетна информация се определят от дирекция ”Финанси „ – МО в съответствие с изискванията на Министерството на финансите.



Б. Годишен финансов отчет

Изготвянето на годишния финансов отчет се извършва при спазване указанията на Министерството на финансите за годишното приключване в бюджетните организации.

1. Формата и съдържанието на годишния финансов отчет се определят със заповед на министъра на финансите и дирекция ”Финанси” – МО.

2. Годишният финансов отчет отразява всички факти и процеси, настъпили през отчетния период. Същият представя вярно и точно имущественото и финансовото състояние, промените в паричните потоци и в собствения капитал.

Особено внимание се отделя на документалното прилагане на принципа на „текущото начисляване" за установяване как са отчетени резултатите от сделките и събитията – в периода на възникване или когато е осъществен последващ трансфер на парични средства (или осигуряване на допълнителен лимит за разходи) и отразяване на корекции при необходимост.

3. За осигуряването на законосъобразно, навременно, точно, пълно и с достоверни данни съставяне на годишния финансов отчет, както и предвид факта, че годишното счетоводно приключване е продължителен процес и преминава през отделни, взаимосвързани процедури се изготвят съответни указания на директора на дирекция „Финанси" – МО след получаване на указания от Министерството на финансите.

4. Основните етапи при извършване на счетоводното приключване са:

4.1. Преглед на първичните счетоводни документи и привеждането им в съответствие с изискванията на чл. 7 от Закона за счетоводството.

4.2. Счетоводно отразяване на цялата документация, съставена на основата на извършената дейност.

4.3. Инвентаризация на активите и пасивите, която обхваща:



      1. дълготрайни материални, нематериални и финансови активи;

      2. материални запаси, незавършено строителство;

      3. парични средства в лева и валута;

      4. краткосрочни инвестиции - акции, ценни книжа и др.;

      5. вземания и задължения.

4.4. Отразяване в счетоводните регистри на констатираните и утвърдени липси и излишъци и протоколите за брак.

4.5. Преглед на отчетените целеви финансирания.

4.6. Уточняване на вътрешните разчети между разпоредителите с бюджет.

4.7. Проверка на правилността на счетоводните записвания при отразяване на приходите и разходите.

4.8. Приключвателни счетоводни процедури, в т. ч:


      1. съставяне на необходимите справки

      2. изготвяне на оборотна ведомост преди приключвателните операции;

      3. изготвяне на оборотна ведомост след приключвателните операции;

      4. изготвяне на счетоводен баланс;

      5. изготвяне на обяснителна записка.

5. Промяна в счетоводната политика не се прилага с обратна сила за минали години. При наличието на промени на счетоводната политика, които оказват съществен ефект върху данните от предходни години на ниво консолидирана отчетност и е налице възможност за точна преценка и съизмеримост, в приложението на годишния финансов отчет се оповестяват тяхното естество и размер.

6. В годишните финансови отчети и отчетите за касовото изпълнение на бюджета, и „Сметки за средства от Европейския съюз” не се извършват корекции след представяне и заверка на същите в дирекция „Финанси" – МО.



V. ОЦЕНКА НА АКТИВИТЕ

А. Дълготрайни материални активи

1. Признаване на дълготрайните материални активи

1.1. Дълготрайните материални активи (ДМА) са установими нефинансови ресурси, придобити и притежавани от ЦВО, които отговарят на следните критерии:

1.1.1. имат натурално - веществена форма.

1.1.2. използват се за осъществяване на обичайната (бюджетната)


дейност, административни нужди, отдаване под наем и др.

1.1.3. използват се за повече от един отчетен период (над 12 месеца).

1.1.4. имат стойност над 1000 лв. (стойностен праг на същественост).

За целите на прага на същественост на активите не се включват ДДС и други данъци.

Министерство на отбраната не начислява амортизации на ДМА. Амортизации се начисляват само по решение на Министерския съвет, съгласно разпоредбите на Закона за счетоводството.

Дълготрайни материални активи, които се състоят от разграничими съставни части, отговарящи поотделно на критериите за ДМА (комуникационни мрежи, компютърни мрежи), и имат различен полезен срок за използване се отчитат като един ДМА, по цена на придобиване, формирана от стойността на отделните елементи.

1.2. ДМА, които се изписват на разход в момента на тяхното придобиване и се завеждат задбалансово по сметките от подгрупа 990 „Активи в употреба, изписани като разход”, са:


      1. 9901 - земи, гори и трайни насаждения;

      1. 9902 - инфраструктурни обекти;

      1. 9909 - активи в употреба, изписани като разход.

1.3. ДМА, предназначени за специални дейности по отбраната -въоръжение, специална техника, специални транспортни средства и др., (без възможна двойна употреба) съгласно изготвен и утвърден списък, се изписват на разход в момента на тяхното придобиване по сметка 6098 „Други разходи в страната” и се завеждат задбалансово по дебита на сметка 9978 „Други задбалансови активи", срещу кредита на сметка 9981 „Кореспондираща сметка за зад­балансови активи".

При централно доставени и изплатени ДМА, предназначени за специални дейности, във формированието получател същите се отчитат само по задбалансовите сметки.

За отчетените задбалансово ДМА се организира аналитично отчитане.

При инвентаризиране на активите се извършва инвентаризация и на тези активи, които са изписани директно на разход и са отчетени задбалансово.

За установени липси по вина на материалноотговорното лице се прилагат изискванията на нормативната уредба за търсене на пълна имуществена отговорност за некомпенсируемите липси.


  1. ДМА - публична държавна собственост, при предоставяне на общини и други се отчитат от ЦВО по сметките за дълготрайни материални активи от сметкоплана.

  2. ДМА, които не са публична държавна собственост, не са сгради и се предоставят на други бюджетни организации, се отчитат по сметки от група 76 „Прехвърлени обособени активи и пасиви между държавата, общините и други сектори на икономиката".

  3. ДМА - частна държавна собственост, при предоставяне безвъзмездно на общини и други първостепенни разпоредители, не се отчитат по баланса и сметките от подгрупа 990 „Активи в употреба, изписани като разход” на ползвателя, а се отчитат от съответното министерство или структура на подчинение на МО, предоставила актива.


2. Метод на оценка на дълготрайните материални активи

2.1. ДМА първоначално се оценяват по цена на придобиване, която включва покупната цена и всички преки разходи за привеждане на актива в работно състояние, както следва:



      1. разходи за подготовка на обекта, където ще се използва активът;

      2. разходи за първоначална доставка и обработка;

      3. разходи за монтаж и др.

В цената на придобиване се включват изплатените обезщетения на собственици за отчуждаване на техни активи.

В цената на придобиване не се включват административните раз­ходи, финансовите разходи, разходите за обучение за работа с ДМА, глобите, санкциите, неустойките за причинени загуби и други вреди на трети лица при придобиването на актива. За последваща оценка на ДМА се прилага препоръчителния подход по НСС 16.

2.2. ДМА, получени безвъзмездно, се отчитат по справедлива стойност към датата на осъществяване на безвъзмездната сделка като чужди активи по задбалансовите сметки (сметка 9110 „Чужди дълготрайни активи"), когато срокът на ползване не покрива съществена част от очаквания остатъчен живот на актива.

2.3. Замяната на ДМА с други активи се оценява по справедливата стойност на заменяния или придобития актив, която е точно и ясно определена, и се отчита като придобиване на активи и постъпления от продажби на ДМА.

При замяна на несходни активи, разликата под / над справедливата стойност на заменяния актив се отчита като капиталов трансфер в натура.

2.4. Последващи разходи (основен ремонт, разходи за подобрения, реконструкция, модернизация и разширение), които водят до подобряване на бъдеща икономическа изгода на ДМА, се отчитат по сметките от подгрупа 207 „ДМА в процес на придобиване". При завършване процеса на реконструкция, модернизация и разширения, същите се отнасят по сметки от група 20 „ДМА", като със стойността им се коригира балансовата стойност на актива.

Всички други последващи разходи се признават за текущ разход в периода, в който са направени.

2.5. Разходите за придобиването на ДМА чрез строителство се отчитат по сметка 2071 „Незавършено строителство, производство и основен ремонт". При окончателно приемане на обекта всички набрани разходи се осчетоводяват по сметки от група 203 „Сгради".

Когато разходите се извършват централно, осчетоводяването се извършва текущо в дирекция „Финанси" - МО и при завършване и приемане на обекта се уведомява формированието собственик и се осчетоводяват разходите като вътрешни разчети. Формированието заприходява съответната сграда по сметка от група 203 „Сгради".

2.6. Преглед за обезценка на ДМА се извършва веднъж на две


години при съпоставяне на отчетната стойност на актива с текущата
възстановима стойност, отговаряща на оставащия полезен срок на
икономическа изгода на актива.

2.7. Преоценката на ДМА се начислява и отчита по сметките за


отчитане на положителна и отрицателна преоценка от Сметкоплана
на ЦВО.

  1. ДМА се отписват от баланса на ЦВО при:

    1. продажба;

    2. бракуване;

    3. трансформиране в стока с цел продажба - активът се отписва по балансова стойност;

    4. липси на активи ;

    5. безвъзмездно предоставяне на друга бюджетна организация;

    6. окончателно извеждане от употреба.

Не се отписват ДМА при временно извеждане от употреба за ре­монт, подобрения, реконструкция и др.

4. Предоставяне на активи за безвъзмездно право на ползване

Когато между бюджетните учреждения се предоставят активи за безвъзмездно право на ползване се прилага подходът на приписаните приходи и разходи, съгласно т. 17.15 от ДДС № 20/2004г., изменено и допълнено с ДДС № 14/30.12.2013г.

Начисляването на тези приписани приходи и разходи се извършва еднократно към края на отчетната година.
Б. Стоково - материални запаси

1. Отчитане на стоково - материалните запаси

1.1. Стоково - материалните запаси (СМЗ) са текущи (краткотрайни) материални активи под формата на: материали, продукция, стоки, незавършено производство, придобити чрез покупка.

СМЗ при първоначалното придобиване се оценяват по доставната им стойност, която включва :

1.1.1. покупната цена /разходите по закупуването/. Търговската отстъпка и др. подобни компоненти се приспадат от разходите за закупуване.

1.1.2. митата, таксите, данъците, неподлежащи на възстановяване;

1.1.3. разходите по доставката;

1.1.4. други.

Не се включват в доставната стойност складовите разходи, административните, финансовите и извънредните разходи.



  1. Безвъзмездно предоставени СМЗ на бюджетни организации се отчитат по отчетна стойност - като разход за текущ трансфер в натура, а не като разход за материали.

  2. Заприходяването на СМЗ се извършва въз основа на складова разписка и фактура (при фактурирани доставки), протокол и други първични счетоводни документи.

  3. При изписване на СМЗ се използва методът на средно претеглената стойност.

В края на отчетния период се извършва преоценка на СМЗ по по-ниската от доставката и нетната реализуема стойност. Разликите се отразяват като положителна или отрицателна преоценка.

  1. СМЗ, предназначени за специални дейности по отбраната (без възможна двойна употреба), не се водят по балансовите сметки. Същите се изписват на разход в момента на придобиване по сметка 6098 „Други разходи в странатаи се завеждат задбалансово по сметка 9978 „Други задбалансови активи" по материалноотговорни лица и други необходими аналитични признаци.


В. Парични средства, вземания, задължения, провизии и ангажименти

1. Отчитане на парични средства

    1. плащанията в брой да са в размер равен или по-малък от 15 000 лева, съгласно изискванията на Закона за ограничаване на плащанията в брой за територията на страната;

    2. инвентаризация на паричните средства в лева се извършва ежемесечно в края на месеца;

    3. началникът на сектор “Финанси” разработва вътрешни указания /правила/, с които се регламентират използваните счетоводни регистри, правата и задълженията на касиера, редът за извършване на инвентаризация на паричните средства, кръгът от длъжностни лица, имащи право да се разпореждат с парични средства в брой, длъжностните лица, които извършват контрол на паричните средства в брой.

2. Признаване на провизии

Провизия се признава, когато са изпълнени едновременно следните условия:



    1. има текущо правно задължение, като резултат от минали събития;

    2. има вероятност за погасяване на задължението и необходимост от паричен поток, включващ икономически изгоди;

    3. може да бъде направена надеждна оценка на размера на задължението.

Разходи за провизии за персонала се начисляват само в края на отчетната година, след анализ и оценка на неизползваните отпуски (очакван брой дни и брой на лицата, които ще ползват отпуските през следващата година).

В началото на следващата година начислените разходи за провизии за персонала се сторнират изцяло.

В годишния финансов отчет се оповестява само размерът на провизията с кратко описание на нейното естество.

3. Отчитане на вътрешните разчети

Взаимоотношенията между разпоредителите с кредити в МО и БА се отчитат като вътрешни разчети по сметка 4500 „Вътрешни разчети", която тримесечно се приключва със сметките за отчитане на разполагаемия капитал



4.Отчитане на поети ангажименти в резултат на сключени договори

4.1. поетите ангажименти по сключени договори следва да се осчетоводяват регулярно по сметка 9200;

4.2. стойността на ангажимента представлява стойността, посочена в съответния договор с включен ДДС, акцизи и други подобни данъци;

4.3. дата на възникване на ангажимента е датата на съответното основание /договор, нормативен акт и др./ въз основа на което възниква ангажимента;

4.4. сметка 9200 се кредитира при възникване на ангажиментите и последващите промени в тях, които водят до увеличаване на стойността им, а се дебитира при реализиране / изпълнение на ангажиментите и при промени, които водят до намаляване на тяхната стойност.

5. Счетоводно отчитане на банкови гаранции по Закона за обществените поръчки /ЗОП/ и депозити по договорни отношения

Представените от участниците банкови гаранции за участие в процедурата за възлагане на обществената поръчка се отразяват в отчетността на начислена основа на бюджетните организации като условно вземане до момента /определения срок в ЗОП или в договора за възлагане на обществената поръчка/, в който настъпят законово или договорно регламентираните условия за тяхното задържане или освобождаване.

За отчитане на представените банкови гаранции по ЗОП следва да се използва задбалансова сметка 9214 „Получени гаранции и поръчителства“ от СБО. Счетоводната сметка се дебитира със сумата на банковата гаранция при нейното предоставяне и се кредитира, когато гаранцията е активирана /при задържане или освобождаване/ или срокът и е изтекъл.

За отчитане на представените депозити по наемно - договорни отношения се използва счетоводна сметка 4831 “Временни депозити, гаранции и други чужди средства от местни лица” Сметката се дебитира със сумата на депозита при неговото предоставяне и се кредитира, когато депозита е активиран /при задържане или освобождаване/.


VI. ИНВЕНТАРИЗАЦИЯ НА АКТИВИТЕ И ПАСИВИТЕ

Срокове за провеждане на инвентаризация

Активите и пасивите се инвентаризират в следните срокове:

1. дълготрайните материални активи и нематериалните активи – веднъж на две години;

2. материалните запаси – най-малко веднъж в годината;

3. останалите активи и пасиви – преди съставянето на годишния финансов отчет.
VII. ОТЧИТАНЕ НА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ

1. Отчитане на приходите


    1. приходите се определят по справедливата стойност на полученото или подлежащото на получаване под формата на парични средства и
      се признават на нетна основа, без включени данъци, такси и др.

1.2. приходите от продажба на стоки, услуги и други се признават
когато е прехвърлена собствеността, сумата на прихода може да бъде
надеждно изчислена, направените разходи могат да бъдат надлежно
изчислени, приходите за всяка сделка се признават едновременно с извършените за нея разходи (принцип на съпоставимост на приходите и разходите).

1.3. текущите и авансовите плащания от клиентите не са приход - плащането се признава за пасив, а приходът ще бъде признат след като стоките или услугите се доставят.

1.4. при възникване на неяснота по събирането на сума, която е включена в прихода от продажба, несъбираемата сума се третира като провизия за трудносъбираеми или несъбираеми вземания.

1.5. приходите от излишъци на активи се признават при установяването им.

1.6. приходите от отписани задължения се признават при изтичане на давностния им срок или при наличие на други основания за отписването им.

1.7. приходите от глоби, такси, неустойки, лихви, обезщетения се признават при установяване на правото за тяхното получаване съгласно договор, съдебен иск или други актове.

1.8. приходите от дарения и помощи се отчитат като приходи в момента на получаването им.

1.9. приходи от лихви по банкови сметки се признават за периода,


за който се отнасят.

1.10. не се допуска компенсиране на приходи с разходи, освен когато това е предвидено в съответните счетоводни стандарти.



2. Отчитане на разходите

2.1. разходите се отчитат по икономически елементи и се начисляват за периода, през който са възникнали, независимо дали е извършено плащане или дали са налице средства за плащането им.

2.2. разходите за ремонт и подобрения, модернизация и реконструкция се отчитат в увеличение на стойността на активите.

2.3. отчитането на разходите се организира по раздели, групи, дейности и програми. Фактически извършените разходи се систематизират по разходни параграфи, определени в ЕБК.


VIII. ДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ

1. Отчитане на данъка върху приходите от стопанската област

Съгласно чл. 248 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) Министерството на отбраната се облага с данък върху приходите от извършени сделки по чл. 1 от Търговския закон, както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество. Данъкът е в размер е 3 на сто и е окончателен. Министерството на отбраната се разчита за дължимият данък за поделенията от БА и административните структури, които не са самостоятелни юридически лица в т. ч. и Централно военно окръжие.



2. Отчитане на други данъци

На основание чл. 204, т. 2 от ЗКПО за 2013 год. в ЦВО се облагат с данък социалните разходи в размер на 10 на сто.



3 Отчитане на данъците върху доходите на физическите лица

Съгласно разпоредбите на § 17 от Закона за публичните финанси и ДДС № 16/27.12.2012 год. на Министерство на финансите - начисляването, удържането, отчитането и внасянето от бюджетните организации на данъците върху доходите на физическите лица се осъществява на основата на принципите, правилата и сроковете на централизираното разплащане.

Сумите на начислените от ЦВО данъци върху доходите на физическите лица се отразяват в тяхната отчетност като разходи за персонал и като трансфери за поети данъци върху доходите на физическите лица.
IX. ВЪТРЕШНО- ФИНАНСОВ КОНТРОЛ

Системата за финансово управление и контрол в ЦВО е изградена на основание приетите закони за финансово управление и контрол.

За осъществяването на предварителен контрол по законосъобразност на всички документи и действия преди вземане на решения за поемане на задължение и извършване на разход е назначен финансов контрольор.

За всяко задължение в размер над 10 000 лв. /десет хиляди без ДДС/ за разход се съставя досие за поемане на задължение и досие за разход, където се прилагат копия от всички документи, свързани с поемането на задължението и извършването на разхода. След извършване на предварителния контрол на досиетата за поемане на задължение и извършване на разход, финансовият контрольор попълва контролен лист и с подписа си и изразено писмено мнение, одобрява или отказва да одобри задължението / разхода. За всички документи, свързани с поемане на задължение и извършване на разход, се прилага системата на двойния подпис.



Х. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

1. Счетоводната политика е разработена на основание чл. 164, ал. 1 от Закона за публичните финанси, ДДС № 13/20.12.2013г., ДДС № 20/2004г., изменено и допълнено с ДДС № 14/30.12.2013г. на Министерството на финансите за прилагане на НСС от бюджетните организации в съответствие с принципите и изискванията, определени в Закона за счетоводството и счетоводната политика на Министерство на отбраната.



  1. Настоящата счетоводна политика се прилага през 2014 г.

  2. Прилагането на счетоводната политика се възлага на началник сектор ”Финанси”, контролът на началник отдел „ФСД” в ЦВО.

4. Разпоредителите с бюджет в степен по-ниска от втора изготвят самостоятелна счетоводна политика за 2014 г., съобразена със Счетоводната политика на ЦВО и Министерството на отбраната.

5.Изменения и допълнения в резултат на промяна на нормативната база се извършват по реда на приемане на Счетоводната политика.



Таблица за промени


Дата на внасяне на промяната

Дата на приемане на промяната

Дата на
влизане в сила на промяната


Основание

























































































































































































































































Каталог: sites -> default -> files -> public files -> zapovedi -> cvo
cvo -> Правила за проверка и оценка на военните окръжия и областните военни отдели в централно военно окръжие глава първа общи положения
cvo -> Кодекс се определят правилата за поведение на служителите в Централно военно окръжие
cvo -> Единен армейски тест
cvo -> Вътрешни правила за определяне реда за планиране на работната заплата, допълнителни възнаграждения и награди в централно военно окръжие І. Общи положения
cvo -> Книга за начален инструктаж по безопасност, хигиена на труда и противопожарна охрана и се издава служебна бележка за провеждането му, която се съхранява в служебното дело на инструктирания
cvo -> Правила за определяне на дейностите при изготвяне на документи и подреждане на регистри по военния отчет и административно обслужване на граждани в централно военно окръжие глава първа
cvo -> Програма за подготовката и ученията на въоръжените сили на Република България
cvo -> Конкурсите кандидати за служба в доброволния резерв от отдел „Столичен" в Централно военно окръжие отдел „столичен"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница