Сделките с търговски вземания в България и приложението им в агрофирмите



Дата04.09.2017
Размер64.75 Kb.
#29483


ДО СПЕЦИАЛИЗИРАНИЯ НАУЧЕН

СЪВЕТ ПО финанси, Счетоводство



и контрол ПРИ ВАК

УНСС – гр. София

На Ваш № ФСК-53

от 21.01.2010 г.



Р Е Ц Е Н З И Я


на дисертационен труд на тема “Сделките с търговски вземания в България и приложението им в агрофирмите

на маруся василева станчева - линкова

за получаване на образователната и научна степен “доктор по икономика”
Научен ръководител: доц. д-р Румяна Лилова

Рецензент: доц. д-р жельо вътев вътев, хабилитиран по шифър 05.02.05
Настоящата рецензия е съставена според изискванията на Президиума на ВАК от 29.06.1995 г. и съгласно Препоръчителните научни и наукометрични изисквания за оценка на кандидатите за научни степени и научни звания от 2009 г.

1. Актуалност и значимост на разработвания в дисертационния труд проблем за теорията и икономическата практика

Дисертационният труд на Маруся Линкова е посветен на въпроса за сделките с търговски вземания в България. По-специално се изследва тяхната приложимост в аграрните предприятия. използването на сделките с търговски вземания в българската практика е актуална тема за научно изследване. Това се засилва от нарастващата им роля и значимост в световната и българската финансова практика и мястото, което те заемат в системата от решения за инвестиране и управление активите на фирмите. На фона на ограничените конкурентни предимства на българската икономика и навлизането на разнообразни продукти от европейските и други производители, сделките с търговски вземания са един от достъпните инструменти за оцеляване и стабилизиране на националните фирми. Докторантката сполучливо е намерила своята ниша за изследване върху възможностите за приложение на сделките с търговски вземания в агрофирмите. Последните обикновено се избягват от финансовите институции поради завишения риск. В условия на недостиг на финасови ресурси, висок кредитен риск, труднопродаваема продукция и ограничен достъп до банкови кредити лизингът, факторингът и форфетингът имат възможност да осигурят на аграрните предприятия в България ликвиден ресурс при поносима цена и разумен риск. Актуалността на разработената тема се подкрепя и от сполучливия избор на обекта на изследването, а именно земеделските кооперации, които, за да запазят пазарните си позиции, имат нужда от промяна. Сделките с търговски вземания са алтернатива, която следва да се има предвид при управление вземанияна на фирмите и формирането на кредитната им политика. В този смисъл темата, разработена от докторантката, от една страна, е актуална, а от друга – има определена практическа значимост.

В дисертационния труд има ясно формулирани икономически проблем, цел и задачи, предполагащи научно изследване. Основната цел на авторката се свежда до „изследване въздействията на сделките с търговски вземания и възможностите за тяхното използване в аграрните предприятия” (с.3). Обосновава се тезата, че „прилагането на сделки с търговски вземания – лизинг, факторинг и форфетинг в аграрните предприятия на България има специфични особености и може да се разглежда като основа са подобряване на тяхната ефективност и конкурентноспособност” (с.3).

2. Познава ли докторантката литературата, практиката и научните постижения по изследваната проблематика

Докторантката е много добре запозната със състоянието и степента на разработеност на проблема в специализираната икономическа литература, както и практическите достижения в изследваната от нея област. Тя стъпва на богат и разнообразен набор от литературни източници. Към дисертационния труд е приложена библиография, включваща общо 112 заглавия. Литературните източници са ползвани добросъвестно и коректно са цитирани. Авторката демонстрира възможности да систематизира и критично да осмисля съществуващите научни тези или практически проблеми и на тази основа аргументирано да защитава своя позиция. Това ми дава основание да смятам, че тя може успешно да провежда самостоятелно научно изследване.



3. Преценка на публикациите по дисертационния труд

Всички публикации, отразени в автореферата (общо 6 на брой), са по темата на дисертацията. Докторантката има публикувани една студия, издадена през 2008 г. в Годишен аламанах научни изследвания на докторанти на Стопанска академия, две статии в сп. „Управление и устойчиво развитие”, публикувани през 2008 г. и 2009 г. и три научни доклада, изнесени на различни международни конференции – през 2004 г., 2007 г. и 2008 г.. Представените публикации са в издания с научна редакция и рецензии. Запознаването с тях показва, че те представляват части от дисертационния труд и отразяват някои от положителните моменти с характер на приноси. По този начин той става известен на интересуващите се от съответната проблематика представители на финансовата теория и практика.



4. Научни постижения и приноси

Рецензираният дисертационен труд е сериозна теоретико-приложна разработка с общ обем от 192 с., в т. ч. 24 фигури и 16 таблици. Изложението е оформено във въведение, три глави и заключение. В него резултатите от изследването са представени логично, разбираемо и прецизно.

Положително може да се оцени извършеното систематизиране и обобщаване на съществуващите теоретически виждания и концепции на различните автори за използването на сделките с търговски вземания като инструмент за оптимизиране на финансовите активи, за диверсификация на риска и за гарантиране на вземанията. Този анализ е направен на базата на разграничаването на традиционната и модерната концепция на фирмените финанси.

Много добра оценка заслужава представената сравнителна характеристика на основните сделки с търговски вземания. прави се обхватен и критичен анализ между тях, като се открояват техните общи черти и различия, което позволява на авторката да изследва преимуществата и недостатъците им. Очертават се сравнителните предимства на лизинга пред директната покупка на актив, на лизинга пред банковия кредит, на факторинга пред класическата сконтова сделка, на секюритизицията чрез форфетинг пред банковото кредитиране и т. н.

Не може да не се отчете стремежа на докторантката да базира своята разработка върху изследването на широка база реални данни, въпреки че самата тя признава затрудненията при набирането на емпирична информация. Независимо от това голяма част от изводите и препоръките, които са представени в дисертационния труд (особено във втора и трета глава) нямат абстрактен характер, а се основават на задълбочени анализи на конкретен емпиричен материал.

На основата на проведено самостоятелно анкетно проучване се правят препоръки за профила на агрофирмите, потенциални бенефициенти на различните видове сделки с търговски вземания. На базата на анализ на данни от финансовата практика се търси спецификата в предлагането на сделки с търговски вземания в България и се оценява целесъобразността от тяхното прилагане в аграрните предприятия.

Силна практическа насоченост има изложението, в което се изследва значимостта на факторите, влияещи на търговските вземания в агрофирмите, чрез прилагане методиката на регресионно-корелационния анализ. Въз основа на анализа на отделните фактори, влияещи върху величината на търговските вземания, е направена оценка за готовността на потенциалните бенефициенти за търсене и предлагане на сделки с търговски вземания. На тази база се очертават конкретни препоръки за тяхното по-широко използване в аграрния сектор.

Като обобщение може да се изтъкне, че посочените положителни моменти с характер на приноси в дисертационния труд се отнасят главно в два аспекта: 1) пренасяне опита и достиженията на развитите страни в изследваната област и разширяване обхвата на съществуващите знания у нас в тази сфера и 2) съществуването на възможности за приложение на научните постижения в практиката.



5. Критични бележки по представения дисертационен труд

Дисертацията не е лишена и от някои пропуски и слабости. Прави впечатление, че изводите относно приложимостта на сделките с търговски вземания в агрофирмата са направени на основата на изследване само на една организационна форма за агробизнес – земеделски кооперации. Би било целесъобразно изследването да обхване и другите организационни форми.

Данните в синтезираните таблици се отнасят за периода 2000-2008 г., Някои изводи в отделните раздели обаче визират други периоди – например, период 2000-2007 г. на с. 86; 2001-2005 г. на с. 136; 2004-2007 на с. 152.

На с. 127-128 сделките с търговски вземания се разглеждат като аутсорсинг. Именно този аспект на лизинга, факторинга и форфетинга аргументира очакванията за разширяване на тяхното приложение в българската практика и би било удачно да се представи по-широко и детайлно.

В отделен параграф се разглежда кредитния риск при сделките с търговски вземания. Изследването би придобило по-завършен вид, ако техниките за предпазване от риск се съпътстват с примери от практиката в прилагането на лизинг, факторинг и форфетинг в проучените обекти.

Независимо от това считаме, че посочените пропуски и недостатъци не са съществени и не намаляват достойнствата на представената разработка.



6. Заключение

Дисертационният труд има характер на завършено научно съчинение и може да бъде оценен като успешен и полезен както за теорията, така и за практиката. Смятам, че той отговаря на изискванията на Закона за научните степени и звания. Затова предлагам на почитаемите членове на Специализирания научен съвет да присъдят на Маруся Василева Станчева - Линкова образователната и научна степен “ДОКТОР”.


гр. Свищов С уважение:.......................................

25.02.2010 г. (доц. д-р Жельо Вътев)




Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница