Съдържание част I. Какво разбираме под понятието "дете-центриран подход"



Дата20.07.2017
Размер120.64 Kb.
#26130


Дете-центриран подход в ДИ

(литературен обзор)


СЪДЪРЖАНИЕ
ЧАСТ I. Какво разбираме под понятието "дете-центриран подход"
1. По-общото понятие "подход, основан на правата"

2. Разграничение между "подход, основан на правата" и "подход, основан на правата на детето"

3. "Дете-центриран подход" - допълнително значение на понятието

4. Дете-центриран подход в деинституционализацията


ЧАСТ II. Основни принципи, осигуряващи прилагането на дете-центриран подход
1. Генерични принципи на Конвенцията

2. Принципи, разработени от Оук (всички нива)

3. Принципи, разработени от UNICEF Innocenti Research Institute (местно ниво)
ЧАСТ III. Мониторинг на ДИ, основан на дете-центриран подход
1. Индикатори на ниво работа по случай

2. Индикатори на ниво управление на услуги

3. Индикатори на ниво политики

ЧАСТ I. Какво разбираме под понятието "дете-центриран подход"

1. По-общото понятие "подход, основан на правата"
Правата на човека са тези права, които са от съществено значение, за да живеем като човешки същества - основни стандарти, без които хората не могат да оцелеят и да се развиват в достойнство. Те са присъщи на човешката личност, неотменими и универсални.

Организацията на Обединените нации определя общ стандарт за правата на човека с приемането на Всеобщата декларация за правата на човека през 1948 г. Въпреки, че тази декларация не е част от обвързващо международно законодателство, приемането й от всички страни по света дава голяма морална тежест на основния принцип, че всички хора трябва да се третират еднакво и с уважение.

От тогава ООН приема редица обвързващи международни договори и споразумения за правата на човека. Тези договори са използвани като рамка за обсъждане и прилагане на правата на човека. Чрез тези инструменти, принципите и правата, които те очертават, стават правни задължения на тези държави, които избират да се обвържат с тях. Рамката на правата установява правни и други механизми, които да държат правителствата отговорни в случай, че правата на човека биват нарушени. В нея всички права на човека са неделими, взаимосвързани и взаимозависими.

Подход, основан на правата на човека е такъв подход към човешкото развитие, който е нормативно основан на международните стандарти за човешките права и операционално насочен към промотиране и защита на правата. Това е подход, който се стреми да анализира неравенствата, които лежат в основата на проблемите на човешкото развитие, да елиминира дискриминаторните практики и да балансира разпределението на властта, което възпрепятства човешкото развитие1.


2. Разграничение между "подход, основан на правата" и "подход, основан на правата на детето"
Принципите, изложени в международната рамка за правата на човека се отнасят както за деца и възрастни. Децата са споменати изрично в много от инструментите за правата на човека, а редица стандарти са специално модифицирани или адаптирани.

Конвенцията за правата на детето (CRC) артикулира човешките права на детето всеобхватно и предоставя набор от ръководни принципи, които в основата си оформят начина, по който гледаме на децата. Това систематизиране и дефиниране на правата на децата определят необходимата среда и средства, за да се даде възможност на всяко човешко същество да развие пълния си потенциал2.


Защо разграничението между "подход, основан на правата" и "подход, основан на правата на детето" е важно?
В допълнение към фундаменталните принципи, от които трябва да бъдат постигани всички права, членовете на Конвенцията, изискват предоставянето на специфични ресурси и умения, необходими, за да се гарантира оцеляването и развитието на децата до техния максимален потенциал.

Те изискват създаването на средства за защита на децата от липса на грижи, експлоатация и насилие3.
Освен това, Конвенцията отразява промяна на начина, по който децата биват възприемани като група различна от тази на възрастните, и следователно като носители на отделен набор от потребности и права. Модерните практики в здравеопазването и социалните дейности развивани в рамките на подход, основан на правата на детето, изискват децата да бъдат признати за лица, които имат свой набор от човешки права.

Тези права не зависят от поведението на родителите спрямо държавата (или дори към тях самите). Следователно, модерна система за грижи за децата не възприема децата като "собственост" на техните родители, а индивиди сами по себе си4.
Конвенцията изрично признава, че родителите имат най-важна роля в отглеждането на децата. Текстът насърчава родителите да се справят с темите, свързани с правата на техните деца "по начин, съответстващ на развитието на способностите на детето" (член 5).

Възгледът за децата като "собственост" на родителите им е заменен с разбирането, че докато родителите носят основната отговорност за грижите за децата си, то е работа на държавата и обществото да осигурят закрила на децата, от една страна и от друга, да осигурят условия на родителите да изпълняват своите отговорности.
Програмите, проектите и интервенциите основани на правата на детето трябва да отразяват факта, че децата имат права и че държавите и гражданското общество, включително семействата, имат задължения да защитават правата им и да улесняват тяхната реализация. Тези права са свързани помежду си и взаимно се подсилват. Компетентността на детето да участва активно в реализирането на тези права се признава, но варира в зависимост от възрастта му и етапа на развитие. Подходът, основан на правата на детето включва предприемане на действия за реализиране, закрила или зачитането на правата на децата.

Това означава възприемане и дефиниране на ситуациите не от гледна точка на потребностите на децата, а по отношение на задължението да се отговори на факта, че те имат права5.

3. "Дете-центриран подход" - допълнително значение на понятието
Понятието "дете-центриран подход" се въвежда в документите на Фондация Оук, заедно с понятието "екология на правата на детето". То допълва понятието "подход, основан на правата на детето" като:
а. Разглежда детето не само като индивид, а и като континуитет, отчитайки неговото развитие във времето

б. Отчита ролята на контекста, който може да улесни или блокира реализирането на правата на детето
Промотирането на подход, основан на правата на детето изисква да има разбиране, че децата не живеят в изолация: те могат да бъдат част от основното и разширено семейство, учениците в училище, членовете на обществото, организация, местната общност, гражданцкото общество в страната . Това разбиране за децата в по-широкия контекст на социалните системи, които ги заобикалят може да бъде описано като екология на правата на детето. Тя признава многото интегрирани и контекстуални фактори, които допринасят за реализирането или липсата на реализация на правата на всяко дете чрез поставяне на детето в центъра на поредица от кръгове, представляващи факторите и системите, които влияят и са повлияни от, цялостното развитие на детето. По същия начин, идеята за екологията правата на детето демонстрира как самото дете допринася в своята социална реалност, като едновременно с това, бива повлияно и обслужвано от нея, подчертавайки взаимосвързаността между детското развитие и общественото благополучие.

Няма подход за насърчаване на развитието, закрилата и участието на детето, който да е успешен, без да отчита ежедневната среда, в която децата живеят, да разбира силните и слабите страни на тази среда. Дете-центрираният подход би следвало да инвестира в работа със семейства и общности, да подкрепи техния капацитет за изграждане на подкрепяща, закриляща и уважаваща среда за децата. Всички програми би трябвало да се осъществяват с децата в контекста на техните семейства и общности. Тази идея за дете-центриран подход и екология на правата на детето от една страна информира при разработването и изпълнението на програми, но от друга страна улеснява по-доброто разбиране на различните фактори, влияещи върху децата и у кого са отговорностите за това6.


Мисленето за ролята на средата, в която детето се развива, от своя страна поставя въпроса за "оценяването на това доколко към децата се прилага подход основан на правата, насочен към правата на детето, а не към потребностите на средата"7.

4. Дете-центриран подход в деинституционализацията
Институциите в миналото се базираха на принципа "едно решение за всички без оглед на индивидуалността" ("one-size-fits-all solution") и имаха следните отличителни характеристики,

- деперсонализация

- ригидност на процедурите

- уеднаквено третиране (блоково третиране)

- изолираност от обществото8

Планирането на услуги в общността сега би трябвало да се осъществява въз основа на следните принципи:

1. Подкрепа на семейството и превенция на разделянето

2. Закрила на детето от злоупотреба, нараняване, увреда

3. Осигуряване ан заместващи семейства и алтернативи на грижата в семейството на произход

4. Осигуряване на правото на живот в семейството (освен, ако не съществува риск) и правото на личен живот (развитие своята личност и взаимоотношения с другите)

5. Мерките и интервенциите трябва да бъдат необходими и пропорционални (съответстващи на случая)9
ЧАСТ II. Основни принципи, осигуряващи прилагането на дете-центриран подход
1. Генерични принципи на Конвенцията
Не-дискриминация (чл. 2).
Висшият интерес на децата (чл. 3).
Правото на живот и развитие (чл. 6, ал.2).
Свободното изразяване и уважение към възгледите на децата (чл. 12)

2. Принципи, разработени от Оук (всички нива)
Принципите, разработени от Оук и Child to Child, UK, се прилагат в създаването на програми от грижи за деца. Те са взаимносвързани, взаимно-влияещи си и взаимно допълващи се, но авторите поставят най-голям акцент върху принципа на детско участие, който е ключов за дете-центриран подход и оформяне на среда на общо социално благополучие. Принципите са:
Онован на правата на детето

Детско участие

Не-дискриминация

Най-добър интерес на детето

Уважение и надграждане на силните страни

Да не вредим



3. Принципи, разработени от UNICEF Innocenti Research Institute (местно ниво)
Принципите, разработени от UNICEF Innocenti Research Institute са по същество принципи на методика, базирана на дете-центриран подход. Методиката се нарича "Град, приятел на детето" и включва девет, взаимосвързани, градивни елемента, които представляват съвкупност от принципи, управленски правила и характеристики, които са необходими за да се постигне приятелската към децата среда на местно ниво:
Участие на децата – насърчаване на активното включване на децата в обсъждането на въпроси, които са пряко свързани с тях и съобразяване с тяхното мнение при взимане на решение.
Приятелска към децата законодателна среда – осигуряване на закони, регулации и процедури, които последователно отстояват правата на децата.
Местна стратегия за закрила на детето – изготвяне на детайлна, изчерпателна стратегия или план за действие за изграждане на Град приятел на детето, основан на Конвенцията.
Местна структура и координационни механизми – развиване на постоянни структури към местната власт, които да отчитат първостепенното разглеждане на детската перспектива.
Отчитане и оценка на въздействието - осигуряване на систематичен процес за оценка на въздействието на законите, политиките и практиките по отношение на децата – предварително, по време и след прилагането им.
Осигуряване на детски бюджет – осигуряване на адекватен ангажимент към ресурсите и бюджетен анализ по отношение на нуждите на децата.
Редовен доклад за положението на децата в града – осигуряване на достатъчно наблюдение и събиране на данни относно положението на децата и техните права.
Популяризиране правата на децата – осигуряване познаването на правата на децата от самите деца и възрастните.
Независимо застъпничество за децата – подкрепа за неправителствените организации и развитие на независими институции за закрила на човешките права – детски омбутсман или комисари за децата, които да отстояват правата на децата10.

ЧАСТ III. Мониторинг на ДИ, основан на дете-центриран подход
1. Индикатори на ниво работа по случай
По-долу са изброени фактори за успешна работа по случай, дефинирани в инструмент за оценка, разработен и прилаган от Hope and Homes for Children11
- Професионализъм – опитност, квалифицираност, отношение, подход
- Лични качества – безкористност, емпатия, непредубеденост и липса на предразсъдъци
- Постоянно професионално развитие, обучение и самообразоване
- Междуинституционално сътрудничество по конкретни случаи и по стратегически цели
- Създаване и поддържане на доверителни отношения с потребителите
- Начини за преодоляване на подозрителност и съпротиви на потребителите
- Овластяване на потребителите с партньорство
- Добра методика и инструменти – оценка и индивидуален план
- Реалистични, постижими и ясни цели за потребителите, които да бъдат достигнати чрез малки специфични стъпки
- Гъвкавост на подходите и професионално преценяване
- Ресурси и методи, креативност при справяне с трудни и неподатливи случаи (повече усилия за предразполагане и въвличане на съпротивляващи се потребители)
- Добри професионални взаимоотношения в екипа и взаимно доверие (вкл. с партньорите)
- Взаимозаменяемост между членовете на екипа
- Добро документиране на работата
- Свобода на изразяване на професионални мнения в екипа
- Способност за „активно слушане“ на потребителите и колегите
- Осъзнаване на собствената роля и отговорност у родителите/грижещите се (да не се обвинява само детето)
- Развиване у потребителите на разбиране и на желание за необходима променя (човек може да се промени само ако наистина го пожелае)

2. Индикатори на ниво управление на услуги
Има различни елементи, които могат да бъдат наблюдавани, но един начин е това да става през децата като се събира следната информация:

• Нива на смущения при децата: трудните и постоянни проблеми може да бъдат индикатор, че едно дете се бори с новата ситуация

• Възстановява ли се здравето и развитието на децата

• Становището на участващите специалисти, особено по отношение на детското

развитие и изразеното благополучие

• Мнението на децата относно промяната в живота им12


Наблюдение може да се прави във формата на чек-лист, като по-долу са изброени някои идеи за индикатори:

Наблюдението може да доказват един или повече от следните фактори, които могат да доведат до повреда на поставяне:


• Липса на привързаност към новите грижещи се

• Не-добро наваксване или забавяне в развитието,

• Крие се или бяга от дома или училище

• Признаци на небрежност, като неправилно хранене и липса на внимание към хигиената и занемаряване на външния вид

• Промени в поведението на детето у дома или в училище

• Неподходящо поведение от страна на новите грижещи се в овладяване на трудностите с детето

• Предполагаеми или истински злоупотреба
Примери за индикатори по отношение на персонала - Ключови показатели:

• здравеопазване, развитие и качеството на живот на децата

• Брой и вид причини, поради които децата попадат в системата за грижи

• дали услугите работят над или под капацитета

• Качество на работа на персонала

• Нивата на удовлетвореност от работата на персонала


3. Индикатори на ниво политики
Идеи за индикатори13 са взети от препоръките на Eurochild за подобрение на политиките към страните-членки в процес на ДИ:
Гарантиране на ефективното използване на структурните фондове на ЕС; дали се гарантира, че е спряно финансирането на институционалната грижа, а се фиансира превенцията и грижи и услуги за семейството в общността за всички деца, включително деца с увреждания или предизвикателн поведение;

Деинституционализацията приоритет ли е, има ли национална стратегия, консултирана с организациите на гражданското общество, за създаване на ясни и подробни планове за действие, включително срокове, роли и отговорности;

Координиране на стратегиите за деинституционализация с национални стратегии за намаляване на бедността;

Разработване на механизми за координиране на всички участници в ДИ

Работи ли се по развиване на индикатори и стандарти, които да измерват качетсвото на алтернативните грижи

Инвестира ли се в повишаване на капацитета и развитие на човешкия ресурс

Картографират ли се регулярно потребностите и услугите

Как се осигурява стабилност (вкл. на финансовата страна)

Действията опират ли се на резултати от изследвания, добри практики и т.н.

При принципа "парите следват детето" как се осигурява това те наистина да се харчат за нуждите на детето, а не за нуждите на администрацията

Участва ли НПО в планиране, администриране и разпределяне на европейските средства

Как се осигурява това ре-институционализацията да се избягва на всяка цена

Как се комуникира в обществото; има ли стратегия за повишаване на информираността

Процесът на ДИ осигурява ли участие и овластяване



1 http://www.unicef.org/policyanalysis/rights/index_62012.html

2 http://www.unicef.org/crc/index_understanding.html

3 Convention on the Rights of the Child

4 Mulheir & Browne et al.: DE-INSTITUTIONALISING AND TRANSFORMING CHILDREN’S SERVICES

5 Oak Foundation – Child Abuse Programme Guiding Principles Background and a more detailed elaboration of the programmatic implications of the guiding principles

6 Oak Foundation – Child Abuse Programme Guiding Principles Background and a more detailed elaboration of the programmatic implications of the guiding principles

7 Доклад на Национална Мрежа за Децата: Извадки от ключови източници: Пърси-Смит, Б., Томас, Н. (Percy-Smith B., Thomas N.), “Наръчник по участие на децата и младите хора: аспекти на теорията и практиката”, Рутлидж (Routledge), 2010 г

8 Eurochild Working Paper “De-institutionalisation and quality alternative care for children in Europe - Lessons learned and the way forward”, October 2012

9 Hope and Homes for Children: Mulheir & Browne et al.: DE-INSTITUTIONALISING AND TRANSFORMING CHILDREN’S SERVICES

10 Адаптирана методика за действие "Изграждане на община-приятел", Възоснова на методиката за действие на UNICEF Innocenti Research Centre

11 Автор Д. Бисет, консултанти: Професор Тони Гайе; д-р Веселина Босилкова; Галина Пурчева-Бисет: Предизвикателства, етични въпроси, ключови принципи, предлагани подходи и инструменти, подходящи за оценка на въздействието върху потребителите на социални услуги за деца и семейства

12 Mulheir & Browne et al.: DE-INSTITUTIONALISING AND TRANSFORMING CHILDREN’S SERVICES

13 Eurochild and Hope and Homes: Deinstitutionalization: Mythbuster


Каталог: language
language -> Българска камара на химическата промишленост
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 6 – 13 април 2016 Г
language -> „ Новото при reach, clp, Споделяне на добри практики, Енергийна ефективност и зелена икономика”
language -> За 15 години вестник „мляко+
language -> Решение на 17-18 септември да бъде проведена национална конференция
language -> Онлайн платформа (EN)
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 16 – 23 март 2016 Г
language -> Изложение «месомания 2016»
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 23 – 30 март 2016 Г
language -> Рафинирано слънчогледово олио седмична справка: средни цени за периода 30 март – 6 април 2016 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница