Съдържание и структура на стратегия за вомр



страница1/9
Дата21.06.2018
Размер1.59 Mb.
#75074
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

СЪДЪРЖАНИЕ И СТРУКТУРА НА СТРАТЕГИЯ ЗА ВОМР
(ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ЕЛЕМЕНТИ)

шрифт Times New Roman 12, междуредие 1,15




  1. Описание на МИГ :
    (не повече от 3 страница)

1.1. Данни за общини и населени места, които попадат в територията на МИГ:

- списък на общините, обхванати от МИГ;

Община Родопи, община Перущица

- списък на населените места, обхванати от МИГ;

Община Перущица - гр.Перущица

Община Родопи - с.Белащица, с.Бойково, с.Браниполе, с.Брестник, с.Брестовица, с.Дедово, с.Златитрап, с.Извор, с.Кадиево, с.Крумово, с.Лилково, с.Марково, с.Оризари, с.Първенец, с.Ситово, с.Скобелево, с.Устина, с.Храбрино, с.Цалапица, с.Чурен, с.Ягодово

- брой жители на териториите обхванати от МИГ;

37 660 (5 058 + 32 602) жители по данни на НСИ към 31.12.2014 г.

1.2. Карта на територията:

Териториите, включени в ареала на МИГ „Перущица-Родопи” /Общини Перущица и Родопи/ имат непрекъсната географска връзка по между си. Всички населени места на общините Родопи и Перущица са включени в МИГ.


Карта №1



Карта №2


Общата територия на МИГ граничи с общините: Брацигово, Кричим, Стамболийски, Пазарджик, Съединение, Пловдив, Марица, Садово, Куклен, Чепеларе и Девин.
Както е видно от Карта No 1, двете общини Перущица и Родопи имат непрекъсната географска и административна връзка по между си и образуват ареала на „МИГ Перущица-Родопи”. Територията, обхваната от МИГ е типично селска, в която се редуват три различни типа ландшафт – равнинен, полупланински и планински. Статистически на ниво NUTS 2, територията попада в Южен централен район за планиране.

  1. Описание на процеса на участие на общността в разработване на стратегията
    (неповече от 2 страници)

2.1. Описание на процеса - проведени срещи, семинари, конференции, обучения и обществени обсъждания):

Процесът на разработването на Стратегия за водено от общността местно развитие /СВОМР/ на територията на общините Перущица и Родопи е извършено в съответствие с целите, задачите и планираните дейности в рамките на проект, изпълняван от „МИГ Перущица-Родопи» по подмярка 19.1 "Помощ за подготвителни дейности" от Програмата за развитие на селските райони 2014 - 2020 г., спазвайки принципите на новата политика на ЕС за Водено от общностите местно развитие /ВОМР/ и общите приниципи за стратегическо планиране.

При разработването на Стратегията бяха въвлечени различни обществени групи, чието мнение е важно за вземането на решения от местната общност. В рамките на информационната и обучителни кампании беше ползвана активно съществуващата и работеща Интернет страница (www.mig-p-r.org) на МИГа, която служи като специфичен информационен канал в интернет пространството за предоставяне на актуална информация по прилагането на подхода „ВОМР” в територията, среда за дискусия и обсъждане на основни възможности и механизми сред заинтересованите страни за конкурентноспособно развитие на територията. Процесът на разработване на стратегията за ВОМР се реализира и премина през наколко етапа:

1. Аналитичен етап (проучвания и събиране на статистическа и друга информация);

Оценката на качеството на живот на територията на СНЦ „МИГ Перущица - Родопи“ е около средната и може би малко под нея. Предлаганите услуги не са с необходимото качество, което да отговаря на съвременните потребности, а бизнесът регистрира незадоволително участие в развитието на района. Посоката и темпът на социалната промяна зависи в голяма степен от това как представителите на заинтересованите страни ценностно осмислят идеята за създаване на публично-частни партньорства на местно ниво при разработването на СВОМР и при нейната реализация. Нагласите са базирани върху ценностната система на индивидите, представите им за самите себе си, за проблемите на техните населени места, общините, региона и за света като цяло.

Изготвен бе „Ситуационен анализ на територията на общините Перущица и Родопи“, в който бе взето предвид мнението на всички заинтересовани страни от трите сектора на местната общност: публичен, бизнес и граждански. Събраната информация е подредена и систематизирана в един общ анализ, обхващащ основните характеристики на територията на „МИГ Перущица, Родопи“, отговарящ на изискванията за разработване на СВОМР. Направен е и SWOT анализ и са идентифицирани секторите, в които попадат заинтересованите страни. Описани са подробно и потребностите на малцинствените групи.

Във втория анализ „Идентифициране на проблемите, потребностите и приоритетите на територията на СНЦ „МИГ Перущица - Родопи“ се проследяват причините и начините за осъществяване на ВОМР за социалното приобщаване на ключовите фигури, както и перспективата за приложение на социалните и технологични иновации на територията на МИГ. В резултат на Аналитичния етап е събирана и анализирана първичната и вторична информация, направена е оценка на състоянието на ресурсите и на проектната ориентираност на заинтересованите страни, както и оценка на проблемите на територията и на нейния основен потенциал. На тази база се идентифицират възможностите за устойчиво икономическо и социално развитие на земеделските стопанства, на фирмите, на НПО и на общините от МИГ-а и се формулират инициативи и проекти в рамките на финансовите възможности на Стратегията за водено от общностите местно развитие на МИГ за новия програмен период 2016–2020 г.




  1. Вторият етап включваше организиране на тематични обучения за екипа и местната общност с цел запознаване със стъпките и принципите за разработване на СВОМР

Бяха проведени 2 обучения на екипа на МИГ, вкл. представители на партньорите, проведени в с. Брестовица, в които взеха участие 20 участника, както и 2 обучения на местни лидери, за 41 представители на местната общност. /Виж Приложение №.../. Създаването на капацитет на екипа на МИГ и на местните лидери се оценява като ключов фактор не само за подготовката на стратегическия документ, но и във връзка с изграждането на социален капитал на местната общност, какъвто дефицит бе установен по време на първия етап от процеса.
3. Трети етап – провеждане на информационна кампания и популяризиране на процеса

Този етап беше свързан с подготовка и провеждане на информационни дейности в населените места, където се проведоха:

- 15 броя информационни срещи за 162 участници от 15 населени места на двете общини;

- 4 еднодневни информационни срещи/семинари в населените места с. Ягодово, с. Брестник, с. Извор и с. Скобелево;

- 3 еднодневни информационни конференции за 53 участници. За осигуряване на максимална публичност бяха направени ххх публикации по проекта в регионални медии /Виж Приложение №---/.

4. Четвърти етап - подготовка на СМР (сформиране на работни групи, осъждания, консултиране с местната общност)

В този етап от подготвителните дейности по изработването на СВОМР бяха организирани 2 работни срещи в с. Лилково и с. Брестовица, свързани с консултиране за подготовка на Стратегията, в които участваха 45 души; 4 информационни срещи, свързани с консултиране с местната общност за 93 участника и 3 обществени обсъждания на разработваната Стратегия за ВОМР, в които взеха участие хх представители на местната общност.

По време на цитираните събития работата по стратегическия документ бе подкрепена с актуална информация и експертни мнения на множество представители на територията (служители от общинската администрация, представители на НПО, читалища, училища, местни предприемачи, земеделски производители и граждани). Тяхното мнение бе използвано, както на етапа на проучване на фактическото състояние на територията, така и на етапа на формулиране на целите и интервенциите, необходими за бъдещото развитие на територията.



5. Пети етап - представяне и приемане на изготвената СМР.
В периода януари 2016 – април 2016 г. се проведоха гореописаните 35 събития от различен характер, в които взеха участие над 500 представители на заинтересованите страни /Виж Приложение № хх, от което е видно, че са обхванати 100 % от населените места и над 70 % от заинтересованите страни. В рамките на тези срещи СВОМР бе представена, обсъждана, допълвана и редактирана до варианта, който бе представен на Общото събрание на „МИГ Перущица, Родопи“, което я прие чрез гласуване на ...... май 2016 година.

Чрез предоставяне на информация и консултации от страна на ангажираните експерти, участниците успяха да придобият основни знания за административно-управленските механизми, формиращи потенциала на МИГ, принципите на политиката за ВОМР и рамката за подготовка и изпълнение на новата Стратегия. Броят на населението, обхванато от информационните събития е 3.00 % от цялото население в територията. В резултат на подготвителните дейности бяха идентифицирани 100% от всички заинтересовани лица на територията и беше заявена подкрепа от хх преставители на местната общност за СВМОР, под формата на списъци с подписи на лицата /Виж Приложение №.../.



2.2. Групи/сектори заинтересовани лица, участвали в разработване на стратегията:

Местното партньорство на СНЦ „МИГ Перущица - Родопи“ е движещата сила за разработването и бъдещото изпълнение на СВОМР. То притежава всички характеристики на „водено от общностите” местно партньорство, т.к.:

• Е съставено от партньори, които идват от различни части на местната общност: публичния сектор, частния сектор и гражданското общество и отразява характера и насоката на стратегията;

• Частният сектор е активен и осъзнава своето решаващо значение за гарантиране на устойчивостта на проектите и за осигуряване на необходимия дял от частно финансиране за проектите;

• Общото събрание на МИГ-а, включва представители от заинтересованите страни, вкл. млади хора, етнически малцинства, уязвими групи и др.

В процеса на разработване на стратегията взеха участие ..... представители на заинтересованите лица от трите сектора на местната общност.

От публичния сектор: Общинска администрация, общински съветници, кметове, заместник кметове, кметски наметсници, обучителни институции, училища и детски градини.

От бизнес/стопанския сектор: търговски дружества, кооперации, земеделски производители, занаятчии и самонаети физически лица, осъществяващи стопанска дейност.

От нестопанския/граждански сектор: Училищни настоятелства, читалища, спортни клубове, туристически дружества, НПО в областта на културата, НПО в социалната и екологичната сфера, църковни настоятелства.


  1. Описание на ситуацията в района към момента на кандидатстване:
    (неповече от 10 страници)

3.1. Анализ на нуждите и потенциала за развитие на територията:

Територията на „МИГ Перущица-Родопи” е с обща площ от 573.519 кв.км и включва цялата територия на община Перущица (1 населено място) и на община Родопи (21 населени места). Двете общини са съседни и имат обща граница. По данни на ТСБ Пловдив площта на двете общини поотделно е: община Перущица – 48.719 km2, на община Родопи – 524,8 km2, попадайки в административните граници на област Пловдив и в район на планиране – Южен Централен Район. Средната гъстота на населението е 65.66 д/ km2. Ареалът на МИГ-а е с характеристики на селски район, а част от него (от община Родопи) е определен и като изостанал планински район.

Географски профил – Часто от територията на „МИГ Перущица-Родопи” попада в Горнотракийската низина, а друга част заема северните склонове на Родопите. Ландшафтът е разнообразен и често прелива от равнинен в ниско планински, планински и обратно.

Община Перущица е една от най-малките общини в Пловдивска област. Разположена е на 22 км югозападно от гр. Пловдив, върху северните склонове на Върховръшкия рид на Западните Родопи и заема т.н. предпланинска част на Родопите. Община Родопи е разположена в най-южната част на Пловдивска област и също заема най-северните склонове на Западните Родопи, но една голяма част от общината попада в Горнотракийската низина. Релефът е разнообразен – равнинен, предпланински и планински. Преобладават ниско-планинските и равнинните терени. Високо-планинските терени на Община Родопи обхващат част от северните склонове на планината Родопи, които са стръмни и на височина достигат до 1500 м. надморско равнище. Съчетанието на различни релефни форми дава разнообразен облик на ландшафта и възможности за развитие и диверсифициране на различни форми на земеделие, животновъдство и туризъм.

Низинната част от територията се характеризира със значително по-мека зима и сухо лято, средната годишна температура е около 18 С. Средните максимални температури в тези землища са в рамките на 30 С, а средните минимални температури са от порядъка на 6,5 С.В предпланинските части на територията средната годишна температура е около 10-12 С, а във високите части –тя е в рамките на около 8 С. Средногодишната температура е 12,9 С, абсолют.max t - 41,8 С /юли/; абсолют.мин t -20,7 /февруари/. Средно-годишните валежи от 569 мм на кв.м са под средните за страната с максимум през юли - 65мм и минимум през февруари - 33 мм.

Климатът не е еднороден и се предопределя от географското разположение и разликата в надморска височина на отделните части на територията. Като цяло се преходно-континентален, а във високите части планински. Определя като изключително балгоприятен за развитието на поликултурно земеделие – с ранното започване на пролетта в температурно отношение и продължителен летен период и късна есен.

През територията преминават реките Първенецка, Въча, Тъмрашката река, Чуренската и Пепелашката река. Югоизточно от град Перущица на 2 км се намира микроязовир с вместимост 90 000 куб.м вода, чиято вода се използва за нуждите на поливното земеделие. Микроязовири има ище в с. Марково и с. Белащица, които се ползват основно за напояване и се стопанисват от община Родопи. През летните месеци, поради климатични характеристики на района главно равнинната и предпланинската територия, изпитва сериозен недостиг на вода, както за битови, така и за стопански цели.

В Северните Родопски склонове преобладават плитките и нормално развити излужени канелени, канеленоподзолисти и неразвити почви, най-подходящи за отглеждане на лозя, ябълки, череши /основна овощна култура в района/, захарно цвекло, царевица, слънчоглед, ориенталски тютюн, ливади и пасища. В планинските части почвите са почти изключително кафяви планински горски и са най-подходящи за отглеждане на картофи, пасища и ливади и пшеница.

Почвеният фонд на територията на МИГ, в комплекс с хидроклиматичните условия, предлага много добри възможности за развитие на земеделието. Съществуват добри условия за отглеждането на трайни насаждения /основно лозя и овощни видове/.

На територията няма предприятия, които сериозно да замърсяват околната среда. Тя е бедна на енергийни ресурси и полезни изкопаеми, което не позволява добивни производства с регионално значение. По отношение на околната среда основен проблем са нерегламентираните сметища, където се изхвърлят битови, животински отпадъци и отпадъци, подлежащи на преработка и рециклиране. Общинските ръководства вземат мерки за тяхното отстраняване.

Оптималните климатични условия и разнообразният релеф предопределят разнообразието на растителни и животински видове на територията. Дейностите по отношение опазване, планиране и управление на ландшафта са ключови при устройване на всяка територия.

Демографски характеристики на територията - Активното застаряване и намаляване на населението на територията се дължи на демографските процеси и продължителните действия на множество фактори, които протичат в общините Перущица и Родопи и оказват влияния на демографската ситуация. Една част от тях са резултат от общите тенденции в демографското развитие на повечето европейски страни, други – са свързани със специфичните особености на историческото, икономическото и културното развитие на територията. Преходът към пазарна икономика и последвалата я финансова и икономическа криза поставят най-силен отпечатък върху демографските процеси. Демографските проблеми, валидни в национален мащаб, важат и за двете общини - отрицателен естествен прираст, застаряващо население, емиграция, обезлюдяващи се периферни територии. Независимо от отчетената леко повишена раждаемост през последните години, негативните демографски характеристики остават почти непроменени.

Населението, което живее в населените места, попадащи в обхвата на територията на „МИГ Перущица-Родопи” - към 31.12.2014 г. по данни на НСИ е 36 380 души.

Демографския профил на територията на МИГ не се различава съществено от профила на съседните територии. Районъте съчетава в себе си една от най-малките с една от най-големите общини в Пловдивска област. По брой на населението, територията се определя като една от най-гъсто населените в Пловдивска област. Населението е разположено изключително неравномерно. По-голямата част живее в т.н. „Родопска яка” – предпланинската част на района, а най-малко е населението във високопланинската част, където се намират няколко от селата, застрашени от пълно обезлюдяване – с. Чурен, с. Лилково и с. Ситово.

На настоящия етап, според броя на населението към 31.12.2014 г. - 6 358 човека са до 19 години. Населението над 65 годишна възраст е 8 495 души; възрастовата група между 20-64 години, в трудоспособна възраст е 22 807 души или е 60,56 %. За разлика от тенденцията в страната и областта за нарастване относителния дял на населението в надтрудоспособна възраст, в територията на „МИГ Перущица-Родопи” тенденцията е към намаляване. Това е благоприятен показател, който сочи, че територията притежава по-голям ресурс в трудоспособна възраст спрямо други територии в страната. През 2003 г. населението в трудоспособна възраст е било 57,1 % от цялото население в територията, през 2009 г. процента на населението в трудоспособна възраст се е повишил на 59,8 %. и е достигнал 60,56 % през 2014г.

Местните хора работят основно в селското стопанство, преработката на селскостопанските продукти /най-вече винопроизводството/, хотелиерството и ресторантьорство. Тези фирми използват предимно местен трудов ресурс, като продукцията им е предназначена за пазари в страната и за износ.

Друга особеност на територията е, че общините са разположени в близост до по-големите градски центрове като – Пловдив, Пазарджик и Стамболийски, които разполагат с по-голям демографски потенциал. Ето защо въпреки критичната демографска ситуация в общините, съществуват възможности за по-ефективно използване на по-квалифицирания и с по-високо образователно ниво човешки ресурс, намиращ се в близост.

Основните етнически групи са българи, турци и роми, като по-голямата част от жителите на територията на община Родопи са се самоопределили като българи. В община Перущица повече от 30% от населението се определят като роми. Специфично е, че то е съсредоточено в един квартал, което е предпоставка за дискриминационни прояви и социално напрежение от страна на общността.

Общинските администрации полагат усилия за справяне с безработицата на населението чрез различни европейски, национални и регионални програми. През следващите години, политиката следва да се насочи към приоритетно развитие на ефективни икономически дейности, чрез които да се ограничат неблагоприятните тенденции на демографския профил, да се привличат и запазват местните специалисти.



Социални услуги - Дейностите за подпомагане на социално уязвимите групи от населението в общините Перущица и Родопи се реализират главно чрез дирекциите “Социално подпомагане”, осигурявайки социални помощи и услуги, както за социално слаби семейства, така и на други групи в неравностойно положение – инвалиди, самотни майки и др. Налична е много добре развита система на Социален патронаж и в двете общини. Реализирани са и поредица от проекти, свързани с предоставянето на нови и по-качествени услуги. Наличните социални услуги са достъпни за всички потребители.

  • На територията на МИГ има развити основни социални услуги, но липсва разнообразие и нови практики в социалната област, което е особено важно за територията поради застаряващото местно население, изискващо повече грижи за достоен живот;

  • В социалната сфера са активни не само общините, а читалищата и НПО. Вече и бизнесът се включва в предлагането на подобни инициативи. Все още обаче е необходима по-голяма активност от тяхна страна, за да се подобри качеството на социалните услуги в общността.

Здравеопазване - На територията на двете общини има организирана здравна грижа за населението.

Здравното обслужване в община Родопи се осъществява от следните здравни заведения:

• Многопрофилна болница за активно лечение, разположена на територията на община Пловдив;

• Диагностично консултативни центрове, разположени на територията на община Пловдив;

• Доболнична медицинска помощ осъществявана от 26 общопрактикуващи лекари с практика в по-големите населени места.

Наличният състав общопрактикуващи лекари и стоматолози не е в състояние да осигури доболнично обсужване в малките и високопланинските населени места, в които сградният фонд на здравните служби е в особено голям риск от деструкция.

Здравната инфраструктура в община Перущица е представена само от заведения за доболнична помощ. Болнична помощ в града не се предоставя. Тя се осъществява в областния център гр. Пловдив. В общината функционират 5 общопрактикуващи лекари, 4 стоматолози и 1 лаборатория за медицински изследвания. Те се помещават в сграда на община Перущица – бивша поликлиника (с изключение на един стоматологичен кабинет). В общината има 3 аптеки. Материално-техническата база в сектора здравеопазване е в незадоволително състояние. Необходими са средства за закупуване на съвременно оборудване и подобряване състоянието на сградата на бившата поликлиника.

И за двете общини е характерен високият дял на здравно неосигурени лица, предимно от ромски етнос, което ограничава достъпа им до здравни грижи. Публичните власти полагат усилия за провеждане на широка разяснителна дейност за информиране на гражданите за техните права и задължения като здравноосигурени лица.

Към дейността по здравеопазване спада издръжката на медицинския персонал в здравните кабинети в детските градини и училищата на територията на МИГ. В други дейности по здравеопазването са предвидени и средства за издръжка на здравните кабинети за медикаменти, инвентар и материали, както и средства по ЗЗБУТ.

Застаряващото население на територията на двете общини поставя и проблема за разширяване на мрежата от специализирани услуги за нуждите на възрастните хора по населени места. Този проблем е решим чрез преустройството на съществуващия сграден фонд и кооперирането между публично-частните партньори.

Пред сектора здравеопазване стои необходимост от повишаване нивото на здравното обслужване, повишаване квалификацията на медицинския персонал и разнообразяване на предоставяните здравни услуги.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница