Съдържание ключов сектор на кръстопът Error: Reference source not found



страница1/3
Дата04.10.2017
Размер459.2 Kb.
#31605
  1   2   3


СЪДЪРЖАНИЕ

1. Ключов сектор на кръстопът Error: Reference source not found

2. CARS 21: съвместно стратегическо виждане за промишлеността през 2020 г. Error: Reference source not found

3. Предизвикателствата на икономическото положение Error: Reference source not found

4. План за действие за повишаване на конкурентоспособността Error: Reference source not found

4.1. Инвестиции в авангардни технологии и финансиране на иновации Error: Reference source not found

Научни изследвания, развойна дейност и иновации Error: Reference source not found

Достъп до финансиране Error: Reference source not found

Намаляване на емисиите на CO2 Error: Reference source not found

Емисии на замърсители и излъчван шум Error: Reference source not found

Безопасност на движението по пътищата Error: Reference source not found

Алтернативни горива и инфраструктура Error: Reference source not found

4.2. Подобряване на пазарните условия Error: Reference source not found

Укрепване на вътрешния пазар Error: Reference source not found

Интелигентно регулиране Error: Reference source not found

4.3. Повишаване на конкурентоспособността на световните пазари Error: Reference source not found

Търговска политика Error: Reference source not found

Международна хармонизация Error: Reference source not found

4.4. Изпреварващо адаптиране и управление на преструктурирането Error: Reference source not found

Човешки капитал и умения Error: Reference source not found



Преодоляване на проблемите, свързани с приспособяването на промишлеността Error: Reference source not found

5. МОНИТОРИНГ И УПРАВЛЕНИЕ Error: Reference source not found

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

CARS 2020: План за действие за конкурентоспособна и устойчива автомобилна промишленост в Европа

През последните месеци европейската автомобилна промишленост преминава през един все по-труден период със спад на пазара на нови автомобили в ЕС за пета поредна година. Тази обстановка поражда силен натиск върху някои дружества за преструктуриране на техните дейности, като няколко производители неотдавна обявиха затваряне на монтажни заводи със съответните загуби на работни места. Същевременно обаче европейската промишленост продължава да е изправена пред средносрочното и дългосрочно предизвикателство да запази водещото си място в изключително конкурентна глобална среда, като осигурява решения в областта на мобилността. Ето защо Комисията смята, че е налице спешна нужда от набелязване на план за действие в подкрепа на изправената пред тези предизвикателства автомобилна промишленост.

1. Ключов сектор на кръстопът

Автомобилната промишленост1 е от стратегическо значение за европейската икономика, като нейните продукти и услуги оказват ежедневно въздействие върху живота на европейските граждани. С отрасъла са свързани около 12 милиона преки и косвени работни места и той дава чувствителен положителен принос към търговския баланс на ЕС (с нарастване през последните няколко години, като през 2011 г. достигна стойност от 90 млрд. евро). Промишлеността отчита най-високите частни разходи за научни изследвания и иновации (28 млрд. евро през 2009 г.) и е основен двигател на технологичните иновации. Благодарение на силните си икономически връзки с много промишлени отрасли тя е важен мултипликатор на растежа. Тези връзки са налице както нагоре по веригата на производството, например със стоманодобивната, химическата и текстилната промишленост, така и надолу по веригата ― с ИКТ, ремонтните услуги и услугите за мобилност. Отрасълът произвежда повечето от превозните средства, използвани от гражданите за тяхната лична мобилност и за превоза на товари. Следователно автомобилната промишленост ще играе ключова роля в новата промишлена революция, която има за цел, inter alia, постепенното заместване на въглеводородите като основен източник на енергия и по-ефективното и устойчиво използване на нашите ресурси.

Днес автомобилната промишленост е достигнала историческа повратна точка: очаква се идващото десетилетие да доведе до важни промени в няколко области, които най-вероятно ще променят из основи облика на промишлеността и нейните пазари навсякъде по света. На първо място, променят се моделите на производство и търговия. Докато европейският пазар се смята за напълно развит, редица трети пазари отбелязват бърз растеж и променят търговските потоци и веригата за създаване на стойност в автомобилната промишленост. Силният конкурентен натиск нараства и докато разработват възможности на трети пазари, предприятията от ЕС трябва във все по-голяма степен да се справят с предизвикателства на вътрешния си пазар. На второ място, постигането на поставените цели по отношение на изменението на климата става все по-неотложно, а очакванията, свързани с напредъка на технологиите, са все по-високи. С оглед изпълнението на дългосрочните цели за намаляване на емисиите на парникови газове, както и целите за качеството на въздуха, двигателят с вътрешно горене ще продължи да бъде усъвършенстван, като това е съпътствано от разработването и постепенното въвеждане на революционни технологии, като например електрозадвижването. Също така значителни усилия ще трябва да бъдат положени за по-нататъшното разработване и разпространение на устойчиви горива, които могат да са алтернатива на традиционните дизелово гориво и бензин. В същото време безопасността на движението по пътищата продължава да бъде важна тема.

Както се посочва в съобщението на Комисията, с което наскоро се актуализира промишлената политика на ЕС2, автомобилната промишленост е едно от приоритетните направления на действие, в което инвестициите в нови технологии и иновации трябва да бъдат улеснени. Съобщението дава нов импулс в подкрепа на целите на „ЕС 2020“ за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж и призовава за по-мощна европейска промишленост, която да осигурява растеж и икономическо възстановяване. Важната роля на този промишлен отрасъл за създаването на растеж и работни места, също така и в свързаните с него услуги, е категорично призната. Затова ние трябва да възприемем действен подход.



Настоящото съобщение представя план за действие за автомобилната промишленост, като в него се изтъква ангажиментът на Комисията в подкрепа на конкурентоспособността и устойчивостта на отрасъла. Това е първият конкретен пример за прилагане на нашето актуализирано виждане за промишлената политика в отраслов мащаб, а именно ― в автомобилната промишленост. В него се определят конкретни политически действия въз основа на отрасловия анализ, направен от групата на високо равнище CARS 21, която започна отново дейност през 2010 г. Този план за действие се гради на следните четири стълба:

  • инвестиции в авангардни технологии и финансиране на иновациите чрез поредица законодателни инициативи и подкрепа на научните изследвания и иновациите;

  • подобряване на пазарните условия чрез укрепване на вътрешния пазар и последователно прилагане на интелигентното регулиране;

  • повишаване на конкурентоспособността в рамките на световните пазари чрез ефективна търговска политика и международна хармонизация на нормативната уредба в областта на превозните средства;

  • изпреварващо адаптиране посредством инвестиции в човешки капитал и умения, както и смекчаване на социалното въздействие на преструктурирането.

С тази стратегия Комисията възнамерява да подкрепи дейната роля, която автомобилният отрасъл ще играе в стремежа намаляващият дял на европейската промишленост в БВП, понастоящем около 16 %, да започне да нараства и до 2020 г. да достигне 20 %. Засилването на конкурентоспособността на въпросната промишленост в ЕС, подкрепата за оползотворяването на възможностите за растеж на световните пазари, както и насърчаването на незамърсяващи, безопасни и ефективни превозни средства ― като части от един интегриран политически подход, ще са сред определящите фактори за постигането на този резултат.

2. CARS 21: съвместно стратегическо виждане за промишлеността през 2020 г.

В края на 2010 г. Комисията реши да възобнови дейността на групата на високо равнище CARS 21, която беше първоначално сформирана през 2005 г. въз основа на съобщението на Комисията „Европейска стратегия за незамърсяващи и енергийноефективни превозни средства“3, прието на 28 април 2010 г. Групата имаше за цел даването на препоръки за политики в подкрепа на конкурентоспособността и устойчивия растеж на европейската автомобилна промишленост.

Групата включваше седем комисари, девет представители на държавите членки, както и широка и балансирана група от заинтересовани страни (включително представители на промишлеността и НПО), и прие своя окончателен доклад4 на 6 юни 2012 г. Този доклад представя общото становище на групата относно стратегическото ѝ виждане за автомобилния отрасъл през 2020 г. и предлага конкретни препоръки за редица значими области на политиката.



Анализът, представен в доклада, ясно сочи, че статуквото в европейската автомобилна промишленост не може да бъде запазено: съответно ще трябва да бъдат съобразени настоящите производствени мощности, да се създадат нови методи на производство, да се осигурят и да се използват по-ефективно допълнителни източници на суровини, както и да се разработят нови видове клъстери и бизнес модели. Не по-малко важни са необходимостта от нови профили на уменията и решаването на проблемите, свързани с възможните промени в равнището на заетост. В тази връзка е особено важно да се осигури плавен и балансиран икономически и социален преход чрез изпреварване на потребностите от умения и обучение, както и управление на преструктурирането, като така се насърчат приспособяването на предприятията и преходът в заетостта.

На този фон групата формулира общо становище относно основните характеристики на една мощна и конкурентоспособна автомобилна промишленост и на напредъка към устойчива мобилност на обществото в ЕС през 2020 г., както следва:

  • автомобилен отрасъл, който продължава да бъде от стратегическо значение и основен елемент на европейската промишленост и икономика, осигуряващ качествени работни места на милиони работници в ЕС;

  • отрасъл, от който зависят много други икономически дейности и който същевременно предоставя достъпни и желани продукти, отговарящи на потребителското търсене, на базата на конкурентен пазар за автомобилни продукти и услуги, включително следпродажбени услуги;

  • силна производствена база в ЕС за пътни превозни средства и компоненти, произвеждаща значителна част от превозните средства и частите, които се продават на пазара на ЕС;

  • силна промишлена мрежа с гъвкава и интегрирана верига за доставки и разпространение;

  • отрасъл, който изнася широка гама от висококачествени и високотехнологични превозни средства на трети пазари;

  • световни пазари, които предлагат наистина еднакви правила за всички участници в отрасъла при равни условия за всички технологии;

  • автомобилна промишленост, която е водеща в областта на технологиите и която, като действа координирано с отрасъла на доставчиците на горива, произвежда превозни средства, които са привлекателни за потребителите в ЕС, чисти по отношение на регламентираните замърсители, с по-нисък разход на гориво, безопасни, тихи и свързани в мрежа;

  • набор от технологии на задвижването, при които преобладават авангардните технологии на двигателите с вътрешно горене, като електрозадвижването заема все по-предно място; освен това придобива значимост навлизането на превозни средства, работещи на различен принцип на силово задвижване (като например електрически5 превозни средства и превозни средства с горивни елементи);

  • съответна инфраструктура за пълнене и зареждане на произвежданите превозни средства, работещи с алтернативно гориво, в съответствие с техния пазарен потенциал;

  • работна сила в производството, научноизследователската и развойна дейност и поддръжката, обучена и подготвена да работи с множество технологии.

Необходимо е системното прилагане на практика на интегриран политически подход. Затова този подход трябва да включва следните елементи:

  • действия на частния сектор и на публичната политика на равнището на ЕС, на държавите членки и на регионално равнище, които се допълват взаимно;

  • мерки по отношение на превозните средства, които са ефективно съчетани, когато е целесъобразно, с други мерки, насочени към инфраструктурата и потребителите;

  • икономически ефективни нормативни и алтернативни мерки на политиката, които са ефективно прилагани и изпълнявани, така че да се постигнат дългосрочни цели на обществото и да се даде тласък на иновациите;

  • всички области на политиката, които имат отражение върху автомобилния отрасъл, трябва да бъдат тясно координирани между съответните отговорни органи (в т. ч. търговията, промишлените, екологичните, енергийните, информационните и комуникационните технологии, безопасността на движението по пътищата и общественото здраве, транспорта и политиката в областта на конкуренцията, иновациите и вътрешния пазар), така че да се гарантира икономически ефективно постигане на целите на политиката.

Комисията осъзнава напълно тези предизвикателства и необходимостта от амбициозна стратегия за промишлена политика за автомобилния отрасъл. Комисията ще ориентира своите политики спрямо тази цел и призовава останалите институции, публични органи и заинтересовани страни да следват същия подход в рамките на тяхната съответна сфера на отговорност.

3. Предизвикателствата на икономическото положение

В окончателния доклад на групата CARS 21 се прави задълбочен анализ на сегашната икономическа ситуация в автомобилната промишленост на ЕС. През първата половина на 2012 г. положението се влоши и тази тенденция вероятно ще продължи до края на годината. Продажбите на пазарите на ЕС намаляват (6,8 % спад за първото полугодие на 2012 г. при леките автомобили и 10,8 % спад при търговските превозни средства) в сравнение с вече ниските нива от 2011 г. Настоящите прогнози показват спад от 7,9 % на годишна база на пазара на ЕС за леки автомобили при продажби, възлизащи на 12,1 млн. единици. След период на възстановяване през 2010 г. и 2011 г. пазарът на ЕС за търговски превозни средства се очаква да се свие с 8 % през тази година, като остава на най-ниските нива в историята си. При двуколесните моторни превозни средства новите регистрации са засегнати от дълговата криза и през 2011 г. възлизаха на 1,6 млн. единици, което е с 40 % под равнището от 2007 г.



Производството на превозни средства е в малко по-добро състояние (монтаж на 16 млн. лекотоварни превозни средства, т.е. 1 млн. единици повече от равнището през 2009 г.), стимулирано от износа, както е видно от положителното търговско салдо в размер на 45 млрд. евро през първите пет месеца на 2012 г. (дължащо се главно на износа за САЩ и нововъзникващите пазари). Все пак съществуват значителни рискове за производствените равнища, свързани със забавянето в нововъзникващите икономики. Няколко производители отчетоха финансови загуби на пазара на ЕС, които се дължат предимно на спад на продажбите заедно с отдавнашния структурен проблем със свръхкапацитета6. Някои производители вече обявиха значителни действия по преструктуриране, които ще имат отражение върху тяхната верига за доставки, както и върху заетостта и перспективите за възстановяване в редица европейски региони.

Отговорността за справянето с проблема на преструктурирането е основно на промишлеността, но в същото време от нейна страна се заявява, че е желателно наличието на повече координация и подкрепа на европейско равнище.

Настоящият план за действие, основан на препоръките на CARS 21, поставя дългосрочни цели: запазване на производствената база в Европа, гарантиране на конкурентоспособността и устойчивостта и съставяне на цялостна „пътна карта“ на промишлената политика за автомобилната промишленост през 2020 г.



4. План за действие за повишаване на конкурентоспособността

Комисията планира следните ключови действия в различни области на политиката на ЕС:



4.1. Инвестиции в авангардни технологии и финансиране на иновации

В автомобилната промишленост, както и в други отрасли, се разработват редица нови, незамърсяващи и безопасни технологии, които се очаква да навлязат в значителна степен на пазара през следващите години. Като се изхожда от днешното челно място на Европа в технологично отношение, от съществено значение е тя да остане начело чрез разработване на утрешните решения и постигане на устойчива мобилност. Това следва да бъде насърчено чрез точно насочена и координирана публична подкрепа за научни изследвания и иновации, които отговарят на потребностите на промишлеността и обществото и целят разработването на дългосрочни технологии. За да бъде даден импулс на инвестициите през следващите години, е необходимо в допълнение на нормативните инициативи на равнището на ЕС, както и на национално и местно равнище, да бъде възприет цялостен политически подход, придружен от мерки по отношение на инфраструктурата и търсенето.



Научни изследвания, развойна дейност и иновации

Инвестициите в научни изследвания, развойна дейност и иновации (НИРДИ) са гаранция за конкурентоспособност. Освен това европейското финансиране за НИРДИ в рамките на Седмата рамкова програма за научни изследвания (РП7) и заемите и гаранциите по заеми от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), целящи поощряване на разработването на незамърсяващи транспортни технологии, бяха посочени в доклада на CARS 21 като ключови инструменти за възстановяването от кризата в периода 2008 — 2009 г. и за преодоляването на настоящия конкурентен натиск по отношение на челното място в областта на технологиите. Важно е да се отбележи, че европейските фондове предоставят значителен капиталов лост на автомобилната промишленост на ЕС, която трябва да финансира едновременно НИРДИ по отношение на няколко технологии за силово задвижване (непрекъснато усъвършенстване на двигателите с вътрешно горене, както и разработване на електрозадвижване, силово задвижване с горивни елементи и хибридно силово задвижване) ― в съответствие с перспективата за 2020 г. за разнообразен набор от горива, необходими за постигането на целите, свързани с изменението на климата. Повишаването на безопасността на движението по пътищата е друга област, в която все още има широко поле за основано на обективни данни подобряване на безопасността на превозните средства. Публично-частното партньорство (2009 — 2013 г.) „Европейска инициатива за „зелени“ автомобили“ получи изключително положителна оценка в окончателния доклад на CARS 21, както и дейността по отпускане на заеми на ЕИБ, по-специално във връзка с Европейския механизъм за чист транспорт. Налице е силно изразено съгласие, че и двата инструмента следва да продължат да бъдат използвани.



Комисията:

  • предложи „Хоризонт 20207 като рамка на финансирането на научните изследвания и иновациите за периода 2014 — 2020 г. с общ бюджет в размер на 80 млрд. евро, което представлява значително увеличение в сравнение с РП7, включително ангажимент за реализирането на благоприятна за околната среда европейска транспортна система с ефективно използване на ресурсите. В очакване на окончателните решения, които ще бъдат приети в контекста на следващата многогодишна финансова рамка, се счита, че при финансирането на научните изследвания и иновациите в автомобилостроенето следва да бъде взето предвид икономическото и социално значение на отрасъла;

  • предложи програмата COSME (Конкурентоспособност на предприятията и МСП)8 с бюджет от 2,5 млрд. евро за периода 2014 — 2020 г.;

  • предложи двете програми да поддържат финансови инструменти на ЕС, с което потенциално ще се даде възможност на МСП и по-големите дружества в автомобилния сектор да се възползват от подобрен достъп до дългово и дялово финансиране. Чрез COSME автомобилните МСП следва също да са в състояние да се възползват от мерки за подобряване на достъпа до пазари, а чрез „Хоризонт 2020“ ― от други мерки за повишаване на тяхната привлекателност за инвеститорите;

  • прие своето съобщение „Научни изследвания и иновации в областта на мобилността на бъдещето в Европа“9, в което се предлага разработването на Европейска стратегия за транспортни технологии. Стратегията предвижда съставянето през 2013 ― 2014 г. заедно със заинтересованите страни на „пътни карти“ в областта на технологията, насочени към внедряването на технологии и иновации в десет ключови области на транспорта, включително незамърсяващи, ефективни, безопасни, тихи и интелигентни пътни превозни средства. Това ще спомогне за оптимизирането на приноса на научните изследвания и иновациите за амбициозните цели на Бялата книга за транспорта10 и ще окаже подкрепа за изпълнението на „Хоризонт 2020“;

  • започна изпълнението на Стратегическия план за енергийни технологии (план SET)11, който е свързан с програмите за научни изследвания и иновации в няколко области от стратегическо значение за транспортния отрасъл, и по-специално интелигентните електроенергийни мрежи, алтернативните горива като биогоривата, водорода и горивните елементи, както и съхраняването на енергията. В това отношение ще бъдат осигурени съответните връзки със стратегията за транспортни технологии.

„Хоризонт 2020“ ще осигури обща рамка за научните изследвания и иновациите в областта на транспорта, но същевременно от ключово значение е подробното очертаване на приоритетите и действията за финансирането на научните изследвания и развитието на иновации в автомобилната промишленост. Въз основа също на доклада на CARS 21 Комисията е убедена, че финансирането следва да обхваща дейности, по-близки до пазара, като например обществените поръчки, стандартизацията и демонстрационните дейности. Формата на публично-частно партньорство следва да се насърчава като най-опростен и бърз инструмент и трябва да се търсят синергии с националното финансиране.

Освен това трябва допълнително да се изследват потенциалните синергии между отрасъла и EIT12, по-специално в контекста на планираните бъдещи ОЗИ13 в сферата на производството с добавена стойност и градската мобилност.

Комисията:


  • ще работи съвместно с промишлеността за изработването на предложение за „Европейска инициатива за „зелени“ превозни средства“ (като продължение на публично-частното партньорство „Европейска инициатива за „зелени“ автомобили“) в рамките на „Хоризонт 2020“, включително платформа за разработване на незамърсяващи и енергийно ефективни технологии за превозни средства, както беше обявено в съобщението от 2010 г. за индустриалната политика14. Инициативата ще послужи като средство за привличане на частно финансиране, което ще спомогне за решаването на ключовите предизвикателства, посочени в „Хоризонт 2020“.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница