Съдържание увод характеристики на понятието Обществен ред и сигурност Цели и задачи на обществения ред и сигурност



страница1/2
Дата18.12.2018
Размер388.04 Kb.
#107428
  1   2













СЪДЪРЖАНИЕ
УВОД
1. Характеристики на понятието Обществен ред и сигурност

2. Цели и задачи на обществения ред и сигурност
ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


  1. Принципи на Обществения ред и сигурност

  2. Интереси на Обществото

  3. Нормативна база


ГЛАВА ВТОРА

РИСКОВЕ И ЗАПЛАХИ ЗА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД И СИГУРНОСТТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ПЛЕВЕН
1. Външни рискове /от държавно и световно ниво/

2. Вътрешни рискове / от местно значение /

3. Изводи
ГЛАВА ТРЕТА

ПРИНЦИПИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД И СИГУРНОСТТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ПЛЕВЕН
1. Общи положения

2. Приоритети

3. Секторни принципи за подобряване на общественния ред и сигурност

3.1. Сектор охрана на обществения ред

3.2. Сектор безопасност на движението

3.3. Сектор ПБЗН

3.4. Сектор медии

3.9. Сектор общински съвет и общинска администрация
ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

КОНТРОЛ И АНАЛИЗ НА ДЕЙНОСТТА НА ОРГАНИТЕ ПО ОБЩЕСТВЕН РЕД И СИГУРНОСТ



  1. Ред и организация на контролната дейност

  2. Права и задължения на общинските структури по контрола, анализа и прилагането на нормите за обществен ред и сигурност

  3. Административни наказания и глоби


ГЛАВА ПЕТА

ФИНАНСИРАНЕ, ИЗПЪЛНЕНИЕ И МОНИТОРИНГ НА СТРАТЕГИЯТА


  1. Финансиране

  2. Изпълнение

  3. Мониторинг


ЗАКЛЮЧЕНИЕ

УВОД
Стратегията се изготвя, за да представи мерките и действията, които е необходимо да се предприемат за справяне с проблемите свързани с обществения ред и сигурност на територията на Община Плевен, да отговори на предизвикателствата, пред които се изправят компетентните институции, за да поддържат и осигуряват спокойствието на гражданите на Община Плевен. Програмният документ е изработен във връзка със Стратегия за Национална Сигурност на Република България.

За да определим предмета на Стратегията е наложително да характеризираме понятието, да определим целите и задачите, изпълнението на които ще доведе до подобряване на състоянието на обществения ред и сигурност на територията на Община Плевен.

Състоянието на обществения ред и сигурност зависят от целенасочени, организирани, синхронизирани и изпълнявани мерки и действия на компетентните институции, пряко подпомагани от местната общност.
1. Характеристика на понятието „Обществен ред и сигурност”

Понятието „ обществен ред ” е трудно да бъде определено, поради различни аспекти, които могат да бъдат вложени в него. Подхождайки разширително, в смисъла му се включва всяка характеристика на обществото, която води до стабилност в установения порядък.

В този случай „обществения ред” означава и „конституционен ред”, „правов ред”, „ред на държавно управление”. Съответно, нарушението на Конституцията ще бъде същевременно и нарушение на обществения ред, както и всяко правонарушение.

Подхождайки стеснително, в смисъла на понятието се включва порядъкът, който е установен за поведението на лицата на обществени места. Теорията нарича „обществен ред” понятие, което обобщава определени обстоятелства и състояния, и което въплъщава различни правила за поведение.

Въпросите за обществения ред са особено актуални в настоящия момент при действието на нормите на наднационалния правен ред на Европейския съюз. Действията на правилата за свободно движение на хора, услуги, стоки и капитали в рамките на вътрешния пазар може да бъде възпрепятствано от съображения за обществен ред, обществена сигурност и обществено здраве.
В Конституцията на Република България има редица норми, които използват понятието „обществен ред”. Осигуряването на обществения ред е една от важните функции на правителството /чл.105, ал.2/. Може да се приеме, че сигурността е елемент на обществения ред и е необходима предпоставка за гарантиране на националната сигурност.

Защитата на обществения ред е отговорност и на областните управители /чл.143 от Конституцията/. В компетентността на кметове на общини, райони и кметства влиза и опазването на обществения ред /чл.44,ал.1,т.4 и чл.46,ал.1,т.8 ЗМСМА/.

Обобщавайки гореизложеното се налага следната дефиниция за „Обществен ред”, която ще е водеща и ще използваме при разработването на Стратегията:

Общественият ред е състояние в обществената действителност, при което лицата придържат своето поведение към изискванията на нормите, които дадено общество е приело. Общественият ред е едновременно ценност, задача и дейност на цялото общество.”
2. Цели и задачи на обществения ред и сигурност

Общественият ред и сигурността се изграждат върху ценностите на демокрацията, на националната ни култура, правата на човека и гражданина, на равните възможности за развитие на личността, както и на Конституцията и законите на Република България. За постигане на гореизложеното следва да определим следните цели и задачи:




    1. Цели




  • Осигуряване живота и здравето на гражданите;




  • Осигуряване правата и собствеността на гражданите, фирмите, Общината и Държавата.


2.2 Задачи


  • Всеобща ангажираност и взаимодействие на институциите в борбата срещу престъпността;




  • Превенция на антиконституционните прояви;




  • Подобряване безопасността на движението по пътищата;



  • Подобряване на жизнената среда в населените места на територията на Община Плевен;



  • Осигуряване на достъп от инвалидите до всички обществени сгради и безпрепятствено движение по пътната инфраструктура на територията на Община – Плевен;



  • Бързо и качествено обслужване на гражданите от общинските институции;



  • Осигуряване на достъп до правораздавателните институции;



  • Осигуряване възможност за духовно развитие и израстване на обществото;




  • Прозрачност и информираност на гражданите за работата на общинските организации;




  • Осигуряване на възможност за отдих и развлечение на гражданите;




  • Осигуряване възможност на подрастващите за нормален учебен процес, както и насочване и развитие на заложбите и талантите им.



ГЛАВА ПЪРВА
Общи Положения
1. Принципи на Обществения ред и сигурност

Стратегията за обществен ред и сигурност се основава на следните принципи:




  • Законосъобразност и равенство пред закона на всички граждани;




  • Обвързаност и зависимост между сигурността, основните права и свободи на гражданите;



  • Диалог и разширено партниране между гражданите, Общината и Държавата;



  • Изграждане на доверие към държавните и общинските институции и сътрудничество на същите с частния сектор, неправителствените организации и гражданите;



  • Проактивност и координираност в дейността на държавните институции и организации в съответствие с тяхната компетентност;



  • Откритост, прозрачност и отговорност при формирането и провеждането на политиките за обществен ред и сигурност;



  • Ефективност и ефикасност на управленските и изпълнителските дейности;



  • Демократичен контрол над системата за обществен ред и сигурност.



2. На територията на Община Плевен жизненоважните интереси на обществото са;


  • Гарантиране на правата, свободите, сигурността и благосъстоянието на жителите на Община Плевен;




  • Превенция и защита на населението и критичната инфраструктура при кризи, бедствия, аварии, катастрофи и други рискове и заплахи;



  • Преодоляване на негативните демографски процеси, на значителните диспропорции в развитието на региона и изграждане на социално – икономическа среда, осигуряваща условия за развитието на поколения граждани на Община Плевен, способни да гарантират на Община Плевен достойно място в Република България и в национално – политическите, икономическите, финансовите и социалните процеси;



  • Развитие на образованието, възпитанието, културата, науката и научно – приложните дейности в духа на националните и общоевропейските ценности;




  • Изграждане и гарантиране на икономическа, финансова, социална стабилност и икономически просперитет на територията на Община Плевен;




  • Превенция и противодействие на корупцията и престъпността;



  • Ограничаване на посегателствата срещу личността и собствеността;




  • Опазване на околната среда и природните ресурси.


3. Нормативна база
Общественият ред и сигурност на Община Плевен е организиран на базата на следните нормативни документи:


  1. Конституция на Република България




  1. Закон за Местното самоуправление и Местната администрация



  1. Закон за Министерство на Вътрешните Работи



  1. Наредба № 1 „За обществения ред и опазване на общинските и други имоти за общо ползване на територията на Община Плевен” приета с решение № 428/29.01.2009 г. на Общински съвет - Плевен


ГЛАВА ВТОРА
Рискове и заплахи за обществения ред и сигурността на територията на Община Плевен
Мирът, сигурността, развитието и благоденствието са взаимно свързани повече от всякога. Средата за сигурност придобива особено значение за процесите в обществото и живота на гражданите. Нараства взаимната зависимост между личната, националната и международната сигурност.

Външната и вътрешната сигурност стават във все по-голяма степен взаимнозависими и разграничението между тях придобива условен характер. Стратегическо влияние върху вътрешната среда за сигурност оказват международните финансово – икономически и политически процеси, енергийните проекти, ангажиментите на Република България за защита на съвременните демократични ценности, за охрана и контрол на външните граници на ЕС и в борбата с трансграничната престъпност.

Рисковете и заплахите по своята същност и форми на проява стават все повече асиметрични и оказват съществено влияние върху средата за сигурност в глобален и регионален мащаб.
1. Външни за Община Плевен рискове
Сред основните положителни фактори за външната сигурност са утвърждаването на ролята на демократичните институции и процедури, функциониращата пазарна икономика, финансовата и социално – икономическата стабилност и прогрес, реформата на държавната администрация и на ключови държавни институции в контекста на европейската ни интеграция.

Интегрална част на вътрешното законодателство са всички основни документи на Организацията на Обединените Нации, Съвета на Европа и Европейския съюз, регламентиращи спазването на правата на човека и основните свободи. Приети са съответните нормативни актове и са създадени институциите за тяхното прилагане. В страната е създаден правният инстументариум и са изградени институции за защита на човешките права и основните свободи, включително правото на самоопределение, на свободно самоорганизиране за целите на развитие на общности, формиращи се на етнически, възрастов, религиозен, професионален или друг признак.

Съществен принос за гарантиране на обществения ред и сигурност имат службите за сигурност и обществен ред, които осъществяват ранно предупреждение и други дейности от тяхна компетентност в интерес на сигурността на страната и региона.

Механизмът за сътрудничество и оценка на Европейската комисия в областите правосъдие и вътрешни работи има съществено значение за преодоляване на дефицитите в съдебната реформа, противодействието на корупцията и организираната престъпност.

Корупцията и в частност корупцията по високите етажи остава един от основните проблеми на съвременното българско общество. Нейното разпространяване е в следствие от непрозрачната промяна на собствеността, неадекватното регулиране на обществените и икономическите отношения, неефективния контрол и пропуските в правораздаването.

Корупцията заплашва съществуването и спазването на социалните, правните и моралните норми, засилва потенциала на организираната престъпност, уронва авторитета на властите, отслабва тяхното функциониране и компрометира провежданите реформи.

Корупционните практики създават недостатъци в управлението на държавата и общините, изразяващи се в съзнателно или поради некомпетентност увеличаване и усложняване на разрешителни и лицензионни режими. Липса на необходимата прозрачност и последователност при възлагане на обществени поръчки и разходване на публичните средства.

Сред основните заплахи са организираната престъпност и трансграничната престъпност, особено трафикът на наркотици. Най – мащабен деструктивен ефект имат стопанските престъпления, свързани с т.нар. сива икономика и все по – усложняващите се начини на изпиране на пари, които ощетяват държавния бюджет и подкопават благосъстоянието и интересите на гражданите.

Тези форми на престъпност водят до нарушаване на принципите за свободна конкуренция, ограничаване правата на потребителите и стопанската инициатива и влошаване на инвестиционния климат.

Общата или конвенционалната престъпност също продължава да заплашва всекидневието на гражданите, възникват зони на повишен риск за имуществото и живота на гражданите в отделни региони и населени места. Наблюдава се нарастване на несигурността сред хората, живеещи в населени места със значително намаляващ брой жители или в обезлюдяващи райони.

Проблеми за сигурността и интересите на гражданите възникват наред с престъпността и вследствие на лошото управление, бюрократизма, злоупотребите и неефективността в управлението на държавната и общинската собственост.

Относително високият ръст на пътнотранспортните произшествия и последиците от тях дават основание да се говори за "война по пътищата", чиито жертви всяка година стават стотици граждани.

В продължение на години се наблюдава влошаване на здравния статус на населението, както и изразени негативни тенденции в образователното и квалификационното равнище на значителни групи от българското общество, което е предпоставка за недостатъчната интегрираност на някои общности, принадлежащи към етнически малцинства. Съществуващия дезинтеграционен потенциал създава значителното диференциране между социалните групи в обществото, което често се оценява като неприемлива несправедливост.

Неясният в редица случаи произход на капитала намалява авторитета на държавата като основен гарант на законността, а също така подкопава доверието към успелите с труд граждани.

Възползвайки се от икономическата криза и разширяващите се възможности за пътуване, организираната престъпност се активизира в сферата на нелегалната миграция и трафика на хора, особено на жени и дори момичета, с цел сексуална експлоатация и включване в групи за улична престъпност.

Състоянието на транспортната, енергийната и комуникационната инфраструктура, недостигът на публични финансови средства и неефективното им управление влияят негативно върху сигурността.

Съществен конфликтен потенциал съдържа социалната несигурност и рязко изразената социална диференциация. Общественото чувство за социална справедливост ерозира, поради случаите на неправомерно натрупване на богатство.

Рисковете за екологичната сигурност произтичат от замърсяване на почвата, водата и въздуха, унищожаване на природни ресурси вследствие на неправомерна дейност и занижен контрол, а също така от аварии или бедствия.

Постоянният процес на преустройство на службите за сигурност и обществен ред, без да е изработена стратегическа рамка за реформа, ограничи тяхната ефективност в защитата на сигурността и в борбата с престъпността.

Положени са правните основи, изградени са институциите и механизмите и са натрупани значителен опит и практика в защитата на класифицираната информация. Наблюдават се пропуски в превенцията срещу нерегламентирания достъп до нея.


2. Вътрешни за Община Плевен рискове
Вътрешните рискове са тези, които влияят пряко на обществения ред и сигурност на територията на Община Плевен. Най – общо можем да ги разделим на две групи:


    1. Общоопасни за цялото население в региона;




    • Заразяване на населението с радиация;




    • Химическите и биологични замърсявания;



    • Наводнения, пожари, земетресения и други природни бедствия;



    • Престъпността.




    1. Рискове, касаещи определени личности и групи от хора




  • Повишаване на престъпността в региона, която може да се разглежда в две направления – обедняването на хората и липсата на работа и недостатъчната работа по превенцията на престъпленията от вече регистрирани престъпници;



  • Носенето на хладно и огнестрелно оръжие е предпоставка за извършване на посегателства срещу личността и спокойствието на гражданите;



  • Извършването на дейности причиняващи шум, отделяне на прах или други замърсители, значително надвишаващи нормите;



  • Неспазване на правилата за противопожарна безопасност от фирми, магазини и граждани, които водят до пожари с неконролируемо действие и замърсяване на околната среда;



  • Неправилното организиране и неспазване правилата за движение в населените места, като най – фрапиращо е неправилното паркиране;




  • Необезопасяване на строителни обекти;



  • Извършване на действия, които нарушават моралните норми за поведение на обществени места;



  • Недостатъчна ангажираност от родителите по възпитанието и отглеждането на децата им;



  • Извършване на действия и прояви с които се увреждат улици, тротоари, паркове, градини, пазари, зелени площи, пътни съоръжения, и принадлежности на уличната, пътната и алейната мрежа;



  • Употребата на пиротехнически или други запалителни материали, паленето на огън и хвърляне на неугасени предмети на обществени места, улици и паркове;


3. Общи изводи за рисковете и заплахите за обществения ред и сигурност

Външните и вътрешните рискове за обществения ред и сигурност трябва да се разглеждат като едно цяло и да се има предвид, че проблемите в едните, неминуемо водят до проблеми в другите рискове.

Най-важният извод за подобряване на обществения ред и сигурност в крайна сметка е Подобряването на Нормативната база. Друг не по-малко важен извод е Недостатъчната работа по Превенцията.

Тя включва всички предприемани качествени и количествени мерки, които целят да намалят или да допринесат за намаляване нарушаването на обществения ред и на чувството за несигурност у гражданите. Този резултат може да бъде постигнат както чрез пряко предотвратяване на административни нарушения свързани с осигуряването на обществения ред, така и с помощта на политики и на действия, насочени към ограничаване на факторите и на причините за тяхното проявяване.

Превенцията на обществения ред и сигурност трябва да съчетава действията на цялата публична власт, на нейните компетентни органи с тези на органите на местното самоуправление и на създадените от тях специализирани асоциации, на частния сектор, на неправителствените организации, на академичните среди и на гражданството.

Дейностите по превенцията и комплексните мерки трябва широко да бъдат подкрепяни от средствата за масова информация, за да се получи в максимална степен търсеният положителен ефект.

Накрая, но не на последно място е изводът, че трябва да имаме Контрол, който да подобряваме постоянно.
ГЛАВА ТРЕТА
Принципи за подобряване на обществения ред и сигурност на територията на Община Плевен
1. Общи положения
Принципите за подобряване на обществения ред и сигурност са насочени към повишаване на усещането за сигурност сред гражданите, чрез създаване на необходими условия и предпоставки за гарантиране на националните и регионалните интереси, ограничаване на въздействието от рисковете и заплахите и оптималното разпределяне на ресурсите.

Принципите са комплекс от взаимно свързани приоритети и секторни политики, съобразени с политиките за сигурност на Държавата и Общината.


2. Приоритети

Утвърждаването на принципите на доброто управление и противодействието на корупцията имат решаващо значение за принципите и подобряването на обществения ред и сигурност.

Демократичното развитие на обществото е отворен процес и доброто управление и намаляването на негативните последици от корупцията е основна цел, която ще се реализира чрез:


  • Постоянно усъвършенстване на нормативната уредба, ограничаваща възможностите за прилагане на корупционни практики и на проявите на лошо управление;



  • Повишаване на ефективността, прозрачността и отчетността при функциониране на институциите;



  • Ясно разпределяне на задълженията и правомощията на политическите и административните равнища в органите на изпълнителната власт;



  • Повишаване компетентността на общинската администрация и на нейната ефективност;

  • Развиване способностите на служителите да установяват и противодействат срещу опитите за корумпиране;




  • Прилагане на съществуващи и разработване на нови форми на контрол спрямо политическите и административните равнища. Както от страна на обществени организации, така и от отделни граждани;



  • Развитие на взаимодействието, партньорството и участието на гражданите и техните организации при провеждането на антикорупционни политики и мерки от страна на местната власт.

Осъществяването на справедливо и в разумни срокове правораздаване формира доверието на обществото към общинското управление и гарантира правата на гражданите, нормалното функциониране на институциите и икономическите субекти.

Чувството за справедливост в обществото е знак за демократично управление, което ще се постига чрез:



  • Гарантиране на прозрачност и ефективност на всички етапи от правораздаването;




  • Повишаване на професионализма на полицията, прокуратурата и съда и развитие на формите за отчетност пред обществото;



  • Създаване на единна информационна среда за наблюдение и контрол на правораздавателния процес;



  • Гарантиране независимостта на съдебната власт и нейната защита срещу опити за нерегламентирано въздействие;



  • Създаване на ефективни форми за правораздаване по особено опасни за обществото и сложни за разследване престъпления.

Насърчаването на законните форми и прояви на стопанска дейност и гарантирането на приходите в общинския бюджет е от съществено значение за ресурсното осигуряване на Принципите за подобряване на обществения ред и сигурност.

В това направление е необходимо да се предприемат мерки и действия за получаването на положителни ефекти, които ще се постигнат чрез:



  • Подобряване на нормативната и институционалната среда за започване и развитие на стопанска дейност;



  • Ограничаване на сивата икономика, въвеждане на европейски стандарти и засилване ролята и ефективността на контролните органи;



  • Укрепване на органите за финансов одит при възлагане, изпълнение, наблюдение и контрол на обществени поръчки, концесии и публично-частно партньорство;



  • Развитие на формите на добро корпоративно управление и на културата на отчетност от страна на бизнеса и неговите представителни организации.


3.Секторни принципи за подобряване на обществения ред и сигурност
Подобряването на обществения ред и сигурност е отговорност и задължение на институциите от всички сектори на обществения живот. Едни от най – важните сектори, които реализират политики за гарантиране на обществения ред и сигурност са:

3.1.Сектор охрана на обществения ред
Стратегията определя отношенията, свързани с обществения ред на територията на Община Плевен. Регулира характерните условия и потребности на обществения ред в гр. Плевен като регионален център от национално и международно значение.

Охраната на обществения ред се организира на базата на превенция за недопускане на нарушения от различен характер. На територията на общината са възможни нарушения от битов характер, унищожаване или повреждане на общинско имущество, нарушения на правилата за движение, замърсяване на околната среда, унищожаване на тревните площи и горския фонд, предизвикване на пожари, строителни дейности водещи до разрушаване на канализацията, водоисточниците и ВиК съоръженията.

Същевременно появата на безконтролни групи от нарушители на обществения ред, които са способни да предизвикат масови безредици и разрушаване на улични съоръжения, обществени заведения и имущества на гражданите, са също обект на охрана на обществения ред.

Административните нарушения, тяхното разкриване, санкциониране на извършителите и превенция за недопускането им, също така е съществена част от обществения ред и сигурност на територията на Община Плевен

Общественият ред е установения с нормативни актове ред, с който се осигуряват общественото спокойствие, условия и възможности да се упражняват законоустановени права на гражданите и на други правни субекти.

Общинската администрация, в съответствие с предоставените и от нормативните актове правомощия и чрез взаимодействие с държавните органи, обществените организации и гражданите, организира и контролира спазването на обществения ред на територията на Община Плевен.


Във връзка с гореизложеното, основната превантивна дейност на Общинската администрация се изразява в упражняване на строг контрол по спазването на Наредбите на Общински съвет – Плевен от граждани и юридически лица. Необходимо е Общински съвет – Плевен да преразгледа и допълни на основание на Стратегията съответните Наредби, така че те да станат действителна всеобхватна база за поддържането на спокойствието, обществения ред и сигурността на гражданите.

Така обновените наредби и основно Наредба №1 за обществения ред и опазването на общинските и други имоти за общо ползване на територията на Община Плевен трябва да обхванат абсолютно всички аспекти на обществения живот:




  • Да не се допускат или се преустановяват всякакви човешки деяния ( действия или бездействия), които причиняват силен или недопустим шум, прах, миризми, изпарения, вибрации, и всякакви други замърсявания, които увреждат или застрашават живота и здравето на хората, жизнената им среда; или нарушават личните права и свободи, в това число неприкосновеността на личността и на жилището; или пречат на съня, на отдиха и спокойствието им, както и на обществените, културни, образователни, спортни и други потребности, обществените услуги, включително и административното обслужване;




  • Да се осъществява непрекъснат контрол и защита на здравните заведения, детските ясли и градини, училищата, театрите, кината, залите, площадите, ж.п.гарите, автогарите, общественитe сгради, стадионитe и спортните площадки, гробищата, парковете и градините и другите места за обществено ползване;



  • Да се определят формите, редът, взаимодействието и отговорностите при съвместната дейност между полицията и Обществените съвети по сигурност във всяко населено място на територията на Община – Плевен;



  • Да се включат всички институции и неправителствени организации за противодействие разпространението на наркотици и техните прекурсори;



  • Да се засили превенцията с учащите се за ограничаване противообществените прояви и подобряване сигурността в районите на учебните заведения;




  • Да се упражнява системен контрол за възпрепятстване агресивността и вандалските прояви и нарушаване реда на общественитe места;



  • Да се извършва своевременен контрол върху пунктовете за търговия с отпадъци и отломки от черни и цветни метали, закриване на нерегламентираните такива, както и на тези, които изкупуват отпадъци с неясен произход;



  • Да се следят и предотвратяват действията на организирани гастролиращи престъпни групи, като един от факторите за нарастване на битовата престъпност;



  • Да се набелязват конкретни мерки за подобряване взаимодействието между общинските органи за сигурност в т. ч. инспекторите по населени места и органите на МВР;



  • Съобразно Закона за движение по пътищата, структури на общинска администрация да следят, контролират и възстановяват маркировката по пътищата и улиците на населените места. Да определят райони, улици или части от тях за кратковремено или дългосрочно паркиране в определени часове на денонощието. Да контролират съответните Общински паркинги и престоя на автомобилите в тях. Да контролират ограждането и поставянето на съоръжения по улици, площади и алеи, както и правилата за пътуване в обществения транспорт;




  • Да се въведат ясни правила и ежедневен контрол за спазването им по въпросите за амбулантната търговия, времените и преместваемите търговски обекти, летните градини на общински терени, както и търговията с алкохол и тютюневи изделия в близост до учебните заведения;



  • Да се регламентира отглеждането на домашни любимци, селскостопански и диви животни и птици на територията на населените места в Община Плевен, както и контрола върху популацията и грижите за бездомните такива.

Във връзка с гореизложеното, от особенно важно значение е да се определят правомощията на съответните служители от общинска администрация, както и начините и методите на взаимодействие с държавните органи, обществените и граждански организации и гражданите на територията на Община Плевен.


3.2. Сектор безопасност на движението

Подобряването безопасността на пътната инфраструктура и оценявяне влиянието върху безопасността на движението е приоритет при избягване на конфликтните точки – кръгови кръстовища, вливания и отливания на пътникoпотокa, изкуствени неравности, подлези, надлези и др.

Безопасността на движението на територията на Община Плевен трябва да се насочи към поетапно актуализиране на нейната организация, като се пристъпи към:


  • Осигуряване на условия за бързо отвеждане на повърхностните води встрани от пътното платно;



  • Предвиждане и изграждане на технически средства за организация и регулиране на движението и на предпазни и направляващи устройства;



  • Подобряване осветеността в участъци със сложни условия на движение;



  • Разделяне и разпределяне на транспортните и пешеходните потоци по вид, място и време;



  • Канализиране на движението по предназначение и цели чрез пътеуказателна сигнализация;



  • Регламентиране на транспортния и пешеходния достъп до притегателни обекти, обслужвани от пътищата, отворени за обществено ползване;



  • Осигуряване на оптимални режими за паркиране на пътните превозни средства, посредством изграждане на паркинги и гаражи;



  • Осигуряване безопасността на движението в районите на учебните заведения;



  • Контрол по правилата за паркиране, посредством принудително преместване на ППС /паяк/;



  • Постоянно обучение с цел подобряване на образованието на участниците в движението по проблемите на безопасността, с помощта на социални програми, кампании и медийно осведомяване;




  • Повишаване ролята на контрола по спазване правилата за движение и изграждане на система за видеонаблюдение и контрол върху движението;



  • Повишаване на пасивната и активната безопасност на превозните средства.


3.3.Сектор ПБЗН
Защитата на населението при кризи, бедствия, аварии, катастрофи и други заплахи е жизнено важен елемент за обществения ред и сигурност на територията на Община Плевен и обединява усилията на всички държавни, общински органи.

Единният оперативен център управлява дейностите, извършвани от Оперативната група в мястото на инцидента, активираните комисии и групите от Щаба за изпълнение на Общинския план за защита при бедствия.

ЕОЦ осъществява взаимодействието и координацията между институциите, участващи и имащи отношение към плана за защита при бедствия.

Единният оперативен център на Община – Плевен извършва управлението и взаимодействието с Ръководството на място на спасителните и неотложните аварийно – възстановителни работи и Службите за спешно реагиране в района на бедствието.

Управлението на спасителните и неотложните аварийно-възстановителни работи при бедствие, се осъществява от Кмета на Община Плевен и ЕОЦ, които изпращат Оперативна група, за установяване размера на бедствието и Ръководство на място на спасителните и неотложнитe аварийно – възстановителни дейности.

Взаимодействието и координацията между съставните части на Единната спасителна система, участващи в спасителните и неотложните аварийно – възстановителни работи се извършва от Ръководителя на място.

За да бъдат защитени по – добре хората и имуществото им е необходимо да бъде събрана и анализирана огромна по обем информация, касаеща:




  • Ползване на картен материал с обозначени критични участъци по поречията на реките;



  • Взаимодействие с органите на изпълнителната власт;



  • Актуализиране на информацията за средствата за защита на населението.

Дейностите за предотвратяване или намаляване на последствията от природни или предизвикани от човека бедствия, можем да представим в следните основни направления:




  • За намаляване последиците от земетресения;




  • За предотвратяване или намаляване последиците от наводнения;



  • За ликвидиранене на последствията от радиационна авария;



  • За предотвратяване или ограничаване на последствията при авария с опасни вещества;



  • За предотвратяване или свеждане до минимум на последиците от биологично заразяване.

Дългогодишната практика по осигуряване на ПБЗН на територията на Община Плевен, показва наличието на следните съществени проблеми:



  • Сравнително слаба комуникация между структурите на ПБЗН и кметовете на населени места във връзка с недопускането на пожари през пожароопасните сезони;




  • Недостатъчна техническа обезпеченост на гасаческите групи по населените места;



  • Недобро техническо състояние и недостатъчен брой на пожарни хидранти в населените места;



  • Наличие на много изоставени и полусрутени сгради, което е предпоставка за затруднено пожарогасене;

  • Издаване разрешителни за строеж, без съгласуване с представител на РСПБЗН – Плевен;



  • Складиране на значителни количества горими материали в жилищни и обществени сгради;



  • Наличие на недобре изпълнени или непочистени комински тела в районите с отопление на твърдо гориво;



  • Запалването на контейнери за отадъци;



  • Непочистени корита на реки и необезопасени язовири;



  • Необезопасени обекти, съхраняващи препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност, което е предпоставка за замърсяване на околната среда и водите.

Като следствие на гореизложените проблеми и за предприемане на мерки за решаването им, е необходимо:




  • Подобряване на комуникациите между общинската администрация, кметовете на населените места и дежурния център на противопожарната служба;




  • Осигуряване на минимум технически средства за обезпеченост на гасаческите групи по населени места;



  • Задължението за поддържане в изправност на пожарните хидранти е на ВиК, но контролът е необходимо да бъде извършван, както от служителите на ПБЗН, така и от кметовете на населени места;



  • Извършване на проверки от контролните органи и общинска администрация на изоставени и опасни сгради;




  • Създаване на организация от гл. архитект за недопускане издаването на разрешения за строежи, на проектите които са одобрени на ЕСУТ в Община - Плевен, без присъствието на представител на РСПБЗН – Плевен;



  • Актуализиране на наредбата за пожарна безопасност в Община Плевен и включване на ПП изисквания и мероприятия, отнасящи се жилищните и др. сгради, не подлежащи на контрол от органите на ПБЗН;



  • Провеждане на информационно – разяснителна дейност сред населението, за убеждаването му от необходимостта за почистване на димоотводните канали преди настъпване на есенно – зимния сезон, както и спазването на забраната за изхвърляне в контейнерите на горещи остатъци от отоплителни печки на твърдо гориво;



  • Създаване организация и финансиране за почистване коритата на реките и обезопасяване на язовирите;



  • Обезопасяване на обектите, съхраняващи препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност;



  • Сключването на договор за предоставяне на фургони, за ползване при необходимост от нуждаещите се, пострадали при бедствия от Община Плевен. Извършването на ремонти и привеждането им в изправност;



  • Привеждане на всички общински обекти в съответствие с Наредба № Із-2377/15.09.2011 г., за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите;



  • Стопанисване, охрана и експлоатация на имуществото в химическите бази на Общината.


3.4.Сектор медии
Думата „медия“ произлиза от media, което е множественото число на medium, което означава посредник. Ролята на местните медии в Стратегията трябва да бъде посредник между отделните сектори и обществеността.

На първо място, за да получи тази Стратегия гласност и обществен резонанс, задължително трябва медиите да я публикуват, за да може гражданите да се запознаят с нея и да могат да се съобразяват с бъдещите правила за поведение, които ще последват от Наредбите, издадени от Общинския съвет. Медиите – печатни или електронни (интернет, радио, телевизия) трябва да станат основен партньор и на Постоянната комисия по „Обществен ред и сигурност”.

Противодействието на населението на външни и вътрешни рискове ще бъде по–ефикасно, ако гражданите предварително са запознати с тях и с начините за действие при наличието на един или повече от тези рискове.

Информираността как да се действа при радиация, природни бедствия или катастрофи би снижила до минимум броя на жертвите и пострадалите.

Масовите и спортните мероприятия ще са съпроводени с по – малко или дори без инциденти, ако участниците познават правилата за поведение по време на такива мероприятия.

Това ще се случи с помощта на разяснителни кампании в печатните медии, интернет, местните радио и телевизии. Затова е наложително да се възстанови и поддържа мрежата на радиоточките в населените места, особено в малките, където това е единственият начин за разгласяване на съобщенията на общинските власти, полицията и нейните подразделения и други, отговарящи за обществения ред и сигурност органи.

Медиите са и почти единствената обратна връзка, идваща от гражданите към институциите. Отчетохме, че двата най-важни извода за подобряване на обществения ред и сигурност са подобряването на нормативната база и недостатъчната работа по превенцията.

Това трябва да се преодолее с помощта и съвместната работа на отделните сектори с медиите и съобразяване с реалните настроения на обществото.

За изпълнение на всичко това е необходимо всички сектори в приоритетите си и в секторните си принципи да включат и съответната работа с медиите.

3.7.Сектор Общински съвет и администрация
Общинският съвет осъществява прилагането на цялостната политика по опазването на обществения ред и сигурност на територията на Община Плевен, съобразно възложените по законодателството на Република България правомощия . Със свои решения и актове възлага на кмета на общината, директорите на общинските предприятия и кметовете на населени места да приведат в изпълнение конкретни мероприятия и мерки за прилагането и контрола на нормите на поведение на територията на цялата община.

Общинският съвет приема наредби за регулиране на обществения живот, включително и наредба по обществен ред и сигурност. Изпълнението на взетите решения по спазването на наредбите се извършва от Постоянните комисии на Общинския съвет.

Постоянната комисия по „Обществен ред и сигурност” анализира, планира и контролира всички дейности по обществения ред и сигурност и предлага на Общинския съвет конкретни дейности за повишаване сигурността на гражданите, предотвратяване на кризи, бедствия и аварии за защита на населението.

Общинската администрация организира възложените от Общински съвет дейности по обществен ред и сигурност и във взаимодействие с органите на МВР и охранителните фирми провежда необходимите мероприятия.

От практиката, опита и задълбочените анализи на ситуацията в населените места на територията на Община Плевен, могат да се изведат следните съществени проблеми:


  • Неподдържане и непочистване на речните корита и язовири;



  • Неподдържане на гасаческите групи и недостатъчното им материално обезпечаване;



  • Не се регистрират и проверяват ППС с животинска тяга съгласно Наредба №3 на Общински съвет Плевен;



  • Недостатъчна подготвеност на кметовете да изпълняват задълженията си;



  • Ниска събираемост на глоби по Наказателни постановления;



  • Не добра прецизност при определяне средствата за издръжка в дейност „Други дейности по вътрешната сигурност“ в бюджета на Кметствата.

Във връзка с идентифицираните проблеми и за подобряване обстановката на територията на Община Плевен е наложително да се вземат следните мерки:




  • Да се извършва периодичен оглед на речните корита и язовирите от Комисия от Община – Плевен и да се преценят необходимите средства за всяко населено място;



  • Да се оборудват гасаческите групи и аварийните групи на язовири с необходимото им материално обезпечаване;



  • Да се регистрират и проверяват ППС с животинска тяга съгласно Наредба №3 на Общински съвет Плевен;



  • Да се организира обучение на кметовете и кметските наместници във връзка със задълженията им, както и за оказване на първа помощ на пострадали;



  • Да се вземат мерки за принудително събиране на глобите по Наказателни постановления;



  • Подобряване прецизността при определяне средствата за издръжка в дейност „Други дейности по вътрешната сигурност“ в бюджета на Кметствата. Размерът им да е обвързан с отчета за предходната година, анализ на моментната обстановка в населеното място и становище от съответното РУ при ОД на МВР.



Каталог: documents -> Strategii
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”
Strategii -> Отчет изпълнение на управленската програма на правителството
Strategii -> Доклад за наблюдение на изпълнението на плана за развитие
Strategii -> Програма за развитие на физическото възпитание и спорта 2013 2016 г. Анализ на състоянието на спорта в република българия
Strategii -> Цели на администрацията за 2015 г. Наименование на администрацията: Министерство на младежта и спорта
Strategii -> Програма за развитие на физическото възпитание и спорта 2013 2016 г. Анализ на състоянието на спорта в република българия
Strategii -> Доклад за младежта за 2014 година област габрово годишният доклад за изпълнение на Областен план за младежта на Област Габрово за изминалата 2014 г е изготвен на база приоритети и специфични цели в съответствие със


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница