Съдържание: В. Пари 1 В. Пари 3 В. Земя 15 В. Сега 18



страница1/17
Дата23.07.2016
Размер2.47 Mb.
#2537
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17
16 май 2008 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА

Съдържание:


В. Пари 1

В. Пари 3

В. Земя 15

В. Сега 18

В. Кеш 26

В. Кеш 27

В. Кеш 27

В.Кеш 29

В.Труд 36

В.Монитор 48

В.Българска армия 55

В. 168 часа 60

В. Дума 69

В. Дума 70

В. Дума 71

В. Дума 71

В. Дума 71

В. Телеграф 72

В. Стандарт 73

В. Стандарт 74

В. Нощен труд 76

В. Политика 76

В. Политика 77

В. Политика 77

В. Политика 79

В. Политика 81

В. Политика 82

В. Политика 83

В.24 часа 84

В. Новинар 98

В.Дневник 105

В.Дневник 107




16.05.2008 г., с. 2
Концесия: Магистрала Тракия
Любимата сделка на царя се провали с трясък
От 2005 г. досега можеше да бъдат проведени три процедури и аутобанът да е почти завършен. Вместо това рискуваме сериозно да загубим европарите за проекта
Илиана Тончева, itoncheva@pari.bg

В деня, в който правителството даде ход на една от най-големите сделки в последните години - приватизацията на Параходство Български морски флот, провалът на друга процедура - концесията на автомагистрала Тракия поставя на сериозно изпитание икономическата политика на настоящия кабинет. И за най-непредубедените отдавна беше ясно, че договорът с българо-португалския консорциум за изграждането на аутобана е неизгоден за страната и концесията в този вариант едва ли ще бъде реализирана. Дори и сделката да беше успяла у нас, вероятно от Европейската комисия щяха да се намесят и да стопират концесията.


Странно изглеждаше съгласието между коалиционните партньори, че договорът от 2005 г. с българо-португалския консорциум трябва да бъде продължен на всяка цена. Може би e странно само за незапознатите с подробностите около сделката. Личният ангажимент на някои политици и депутати от НДСВ да прокарат сделката както в кабинета, така и в парламента, не беше толкова голяма тайна. Особено за медиите, които много често бяха обвинявани в некомпетентност и в изопачаване на фактите. Голата истина обаче рано или късно лъсва и срамът остава именно за тези, които са я подкрепяли. Преди две години обаче позициите на Симеон Сакскобургготски бяха далеч по-различни, отколкото са сега, сапуненият балон още не се беше спукал окончателно.
Това донякъде обяснява твърдата подкрепа за сделката от страна на царското обкръжение. Едва ли и най-горещите привърженици на БСП са вярвали, че нейните депутати, които тогава най-яростно се обявиха срещу концесията на автомагистрала Тракия, в ролята на управляващи ще променят коренно позициите си. Настоящият министър на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов беше именно сред тези, които атакуваха договора за аутобана. През април 2007 г., когато беше подписан анексът към този договор, Гагаузов се опита да убеди правителството, обществото и привържениците на собствената му партия, че са направени драстични подобрения в документа, които гарантират защитата на националните интереси.
Защо обаче министърът пропусна да информира Брюксел точно за гаранциите, които е поела държавата? Колкото до това, че сегашната ситуация с развалянето на сделката е добре дошла за министрите да реализират и частни интереси - малцина в държавата се съмняват в това. Как да обясним факта, че самият Гагаузов, макар и под сурдинка, още преди месеци намекна за първи път пред в. Пари, че български фирми може да поемат дострояването на аутобана.
Никой от управляващата коалиция така или иначе не може да оправдае последното закъснение от три години, което вече може да се окаже фатално. Ако пресметнем и предишното забавяне от 2002 г., когато започна сагата за строежа на магистрала Тракия, се очертава загуба от милиони евро за държавата заради все още нереализирания проект. Според Костадин Паскалев, бивш министър на регионалното развитие, а сега кмет на Благоевград, досега да сме провели три процедури и строежът на магистрала Тракия да е на финала.
Снимка на четири колони – Министър Гагаузов още преди месеци намекна , че български фирми може да завършат Тракия


16.05.2008 г., с. 2
Губещ: Веселин Георгиев
Срещу бившия шеф на Фонд Републиканска пътна инфраструктура Веселин Георгиев вече е образувано досъдебно производство за престъпление по служба. Това стана вчера, броени часове след като главният прокурор се запознал с данните на Сметната палата за дейността на фонда. В тях се съдържала информация за неспазване на процедурите при възлагане на обществени поръчки и за финансови злоупотреби за над 100 млн. лв. Софийска градска прокуратура образува по случая незабавно досъдебно производство без предварителна проверка.


16.05.2008 г., с. 2
От форума
Двоен ръст на проблемните кредити до края на годината
Дано прогнозата на Хърсев наистина да се сбъдне, защото точно сега на България й „трябва” само една ипотечна криза и съвсем ще я втасаме.

Бисерка Маринова


Щом банкерите нямат притеснения, че лошите кредити ще се увеличат, значи наистина няма такава опасност. А и наистина 4% от общата маса няма как да доведат до сътресение на жилищния пазар.

Игнат Първанов


Аз обслужвам ипотечен кредит и действително през последните месеци вноската ми се покачи с 12-13 лв. На фона на перспективата да изгубя досега вложените средства и апартамента си тази сума изглежда смешна.

Иван Балабанов




16.05.2008 г., с. 6
Рециклиране: Мощности
Екобулпак отвори завод за преработка на битови отпадъци
Съоръжението е първото по рода си в България
Борис Начев

Първият в България завод за преработка на битови отпадъци беше открит в столичния квартал Филиповци.

Съоръжението на стойност над 10 млн. лв. е изградено от организацията за оползотворяване на отпадъци от опаковки Екобулпак съвместно с Райфайзенбанк.

Инсталации

Заводът е изграден за 10 месеца и заема обща площ от 11 хил. кв. м. Разполага с две инсталации. Първата е за сортиране и рециклиране на стъкло, а втората за сортиране и балиране на хартия и пластмаса. Общият капацитет на завода е 140 хил. тона входящи отпадъци годишно. За обслужването на производството ще бъдат открити 200 работни места. Заводът ще намали обемът на депонираните в региона отпадъци с около 60%.
Откриване

На откриването присъстваха кметът на София Бойко Борисов и главният изпълнителен директор на Екобулпак Видьо Видев. С този завод гражданите на София могат да са спокойни, че сортирането на битовите отпадъци вече няма да е напразно, каза Борисов. По думите на кмета има готовност до 6 месеца да бъдат изградени още 3 инсталации за сортиране на битови отпадъци около София. До юли консултантът по изграждането на завода за отпадъци на столицата ще е готов с тръжните документи за избор на изпълнители, съобщи кметът. Столичната община е започнала подготовка и на обществената поръчка за поддържане чистотата в Люлин, Овча купел, Триадица и Младост.





16.05.2008 г., с. 10-11
Увеличенията на капитала качват цената на акциите
Някои компании предпочитат обратните изкупувания за връщане на инвеститорското доверие
След като спадът на борсата донесе рекордно ниски стойности на акциите, шефовете на част от компаниите предприеха мерки за обръщане на негативния тренд.

Увеличението на капитала със собствени средства е един от най-честите механизми, които използват акционерите на компаниите. Три дружества вече извършиха тази операция, а други три дружества се очаква да вземат решение в края на юни. Информацията за увеличението на капитала повиши стойността на книжата им между 5 и 25% през последния месец.


Раздаване

Увеличение на капитала със собствени средства вече беше гласувано от акционерите на Медика АД, Момина крепост АД и Дружба стъкларски заводи АД. На общите събрания в края на юни се очаква към тях да се присъединят Холдинг Пътища, Мостстрой АД и Спарки Русе.

Най-голямо ще е увеличението при Холдинг пътища - 71 пъти. Всеки акционер, който притежава една акция в компанията, ще получи нови 70. Това позволи на компанията да повиши пазарната си капитализация със 7.68% през последния месец. Друг представител на пътностроителния бранш - Мостстрой, ще раздаде по 4 нови книжа. Намеренията за петкратното нарастване на капитала са качили цената на компанията с 16.96% в рамките на един месец.

Дебютантът на борсата Спарки Русе ще зарадва инвеститорите си с още по три акции, а капиталът ще нарасне от 3 млн. лв. на 12 млн. лв. Компанията не успя да избегне кризата на борсата и пазарната й капитализация намаля с 30%, но в последните 4 седмици младият представител на БФБ успя да върне над 5% от пазарната си оценка.

Повишение

Медицинските дружества Медика и Момина крепост АД раздадоха съответно по 29 и 5 нови ценни книжа. Акциите на дружеството от Сандански са скочили с 4.77%, а на това от Велико Търново - с 5.58%.

В първия ден, след като увеличеният брой акции на Медика стартираха търговията, някои от старите акционери се възползваха от неосведомени инвеститори и продадоха книжа на 23 пъти по-висока цена. На 7 май бяха купени акции, без да се отчете коригиращият фактор след увеличението. Така част от старите собственици успяха да реализират доходност над 2000% само за един ден.

При повишаването на пазарната капитализация най-много са спечелили акционерите на Дружба стъкларски заводи - 24.49%. След приетото осемкратно нарастване на капитала инвеститорите в компанията получават по 7 нови акции.


Изкупуване

Друг инструмент, с който мениджмънтът на публичните дружества се опитва да върне доверието на инвеститорите, е обратното изкупуване на акции. Оказва се, че този механизъм не е толкова ефикасен, тъй като част от компаниите все още отчитат спад в акциите си, но други бележат ръст до 30%.

Очаква се шест компании да предприемат обратно изкупуване на акции през следващите няколко години. Пет дружества ще изкупят до 3% от капитала си. Това са Стара планина Холд, М+С Хидравлик, Хидравлични елементи и системи АД, Елхим Искра и Неохим. София Комерс-заложни къщи АД не обяви точен процент.

След като стана ясна тази стъпка на мениджмънта им, три от компаниите повишиха пазарната си капитализация. Най-много спечелиха инвеститорите в Неохим - 30.42%. Парите на вложителите в Елхим Искра и ХЕС са се повишили съответно с 5.11% и 0.35%.

Загуба от 6.12% имаше в стойността на акциите при Стара планина Холд, капитализацията на София Комерс е намаляла с 4%, а тази на М+С - с 0.11%.
Написаното не е препоръка за сделки с ценни книжа.
Графика на четири колони – без текст
Коментари: Увеличенията на капитала качват цената на акциите
Има умора от негативния тренд
Позитивизъм на борсата се наблюдаваше за периода 8-13 май. Сплитове с акциите на инфраструктурите дружества Холдинг Пътища и Мостстрой бяха обявени на 12 и 13 май. Спорно е да се твърди, че обявените предстоящи сплитове с книжата на тези компании са тласнали цените на акциите във възходяща посока. Вероятно се е натрупала умора в продължаващия вече седми месец низходящ борсов тренд. Сплитът реално не променя нищо от оперативна и финансово-счетоводна гледна точка. Чрез реализацията на сплит се цели да се повиши ликвидността по позицията, както и да се даде възможност на по-голям кръг от инвеститори да закупят акции. Като цяло акциите на всички компании поскъпваха, не само на тези, обявили сплит. Оптимизмът при инфраструктурните компании беше допълнително подкладен и от новината, че незавършеният участък от магистрала Тракия ще бъде даден на български компании.

Андрей Георгиев, Болкан Кепитъл Мениджмънт
Повишава се ликвидността
Смятам, че в периода на публикуване на тримесечните финансови данни цялата обстановка на капиталовия пазар беше изключително напрегната и само положителни отчети не бяха достатъчни за активизиране на купувачите.

Не трябва да се пренебрегва и фактът, че корекцията от последните месеци повиши степента на корелация между БФБ и международните борси, а настоящата седмица донесе положителни новини и повишения на по-голяма част от индексите на външните пазари. Само по себе си увеличението на капитала със собствени средства е чисто счетоводна операция и положителният ефект от нея е повишаване на ликвидността по позицията. Намеренията за обратно изкупуване на акции също не са признак за подцененост на съответните книжа.

Цените на повечето акции бяха необосновано ниски, а гореизброените фактори просто дадоха спокойствие на инвеститорите, че някои от мениджърите на публичните компании държат на публичността и дребните акционери.

Северин Въртигов, БенчМарк Асет Мениджмънт
Висок психологически ефект

Различно време, различни идеали. Търсенето на причини за движенията на пазара е винаги по-лесно след самите движения. Рационалното поведение на участниците и теоретичните модели често се разминават с действителността. А на нашия пазар още по-трудно се репликират и правят проекции на това какво е трябвало да стане след дадена новина.

Конкретно за последните отчети не е първият път, в който сме свидетели на обратни движения спрямо данните в тях. По отношение увеличение на капитала чрез неразпределените резерви - психологическият ефект е доста висок сред участниците.

Въпреки че теоретично стойността на компанията не се променя, ефектът на променения капитал при такова увеличение влияе. В случая има и друга причина: обявените увеличения и/или обратни изкупувания действат като катализатор на пазара, дълго очаквал тази искра. Да видим дали това ще го „запали”, или ще продължи да тлее на сегашните нива.



Иво Толев, Изп. директор, УД Ултима Капитал Мениджмънт (в процес на регистрация)
Пазарът е на кръстопът
В момента пазарът се намира на кръстопът между по-нататъшен спад и отърсване от лошите времена. Логично е, че отчетите не помогнаха за преодоляване на спада, след като в по-голямата си част бяха очаквани и дори лоши.

Колкото до сплитовете, за мен повишаването на цената на дадена компания, вследствие от такова решение на общото й събрание е остатък от миналото, когато със или без причина акциите растяха безспирно. Обратните изкупувания на този етап са важен сигнал от страна на дружествата, че те смятат цените на книжата си за евтини и затова нямат нищо против да спекулират с тях. Все пак мисля, че нито едното, нито другото е причина за сегашното оживление на борсата. По-скоро наблюдаваме ръст по ограничен брой позиции вследствие на определени очаквания (да речем, нови инфраструктурни проекти или надежда, че мениджмънта ще интервенира в полза на ръст на цените).

Вероятно е позитивната тенденция да се запази поне до следващите нови големи емисии от акции, които очаквам да се случат до есента. Все пак инвеститорите трябва да имат едно наум - че макроикономическата ситуация у нас се влошава, което се отразява и на търгуваните на борсата дружества.

Владислав Панев, Статус Капитал


Мненията на брокерите не представляват препоръка за покупка или продажба на акции


16.05.2008 г., с. 17
Първият мол в Бургас ще отвори до края на ноември
Комплексът Бургас Плаза отваря врати в развиваща се търговска зона, където парцел е купила и австрийската bauMax
Радостина Маркова

Най-късно в края на ноември ще отвори врати първият мащабен търговски център в Бургас - Бургас Плаза (Burgas Plaza). Комплексът включва хипермаркет на френската верига Карфур (Carrefour) и мол на два етажа с около 100 магазина, разположени в северната част на града.


Наематели

Сред ключовите наематели в бургаския мол ще са веригите за облекла Marks&Spencer и Sprider Stores, както и Интерспорт и Техномаркет Европа, съобщи Давид Давидов, директор Търговски и офис площи в Colliers International. Компанията консултира и отдава под наем проекта Бургас Плаза. Средните наемни нива в мола са между 20 и 40 EUR/кв. м в зависимост от размера и местоположението на обектите в него, а около 80% от площите вече са договорени.


Параметри

Бургас Плаза ще бъде изграден на терен от 52 дка и ще има разгъната застроена площ 39 000 кв. м. От тях отдаваемата част ще е около 29 000 кв. м, които включват мола и хипермаркета на Карфур. Предвидени са общо 1270 места за паркиране - около 600 пред водната част и още толкова - на покрива на хипермаркета, от който ще се влиза директно във второто ниво на мола.

Решението да се използва покривът за паркиране бе взето с оглед по-голяма функционалност, но има и търговско значение. По този начин вторият етаж на мола става еднакво привлекателен за търговците с първия, тъй като много хора ще паркират и ще минават през него, слизайки надолу, обясни един от съсобствениците в проекта Таня Косева-Бошова. Чрез дружеството Бриджкорп тя и съдружникът й Ричард Макдоналд придобиха 40% от М.Б. Изгрев, което изгражда мол Бургас Плаза. Останалите 60% станаха собственост на Горт Холдинг на британския инвеститор Хенри Гуин-Джоунс.
Промени

Новите собственици предприемат промени в концепцията на търговския център. Сред тях е премахването на планираните в началото кинозали и засилен акцент върху търговската част. За да постигнем максимално добър микс от наематели, трябва да разполагаме с поне 100 магазина. Така че решихме да включим по-голям брой търговски обекти с малка част с ресторанти и кът за хранене, но без развлекателни площи, обясни Таня Косева-Бошова. Според нея двете ключови предимства на Бургас Плаза са уникалната локация и кратките срокове за отваряне. Търговският център е разположен на ул. Транспортна, в близост до изходите на Бургас за Слънчев бряг и за София. Районът вече се разви като търговска зона с присъствието на големи магазини като Метро, Технополис и австрийската верига от типа „направи си сам” bauMax, която също е купила парцел в близост.


Снимка на шест колони – без текст


16.05.2008 г., с. 18
Ефект: У нас
Кризата задържа над 7% доходността при офисите
За първи път от години се предрича ръст на този показател в Европа
Радостина Маркова

Световната финансова криза доведе до леко обръщане на тренда на пазарите на офис площи в Европа, отчете управляващият директор на консултантската компания Cushman&Wakefield в Словакия Андрю Томпсън. Според него в Централна и Източна Европа се очаква доходността от сделките, която досега плавно намаляваше, да нарасне с 0.25% идните месеци. В България тя още е висока и ще се задържи. Анализаторите очакват до края на годината тя да остане над 7%.


Тенденция

Доходността (yield - англ.) на пазара на имоти отразява съотношението между цените, които инвеститорите плащат за завършени и отдадени сгради, и генерираните от тях приходи от наеми. Най-често тя се обвързва с рисковете на даден пазар. Високата доходност е характерна за неразработени локации, където по-високият риск и липсата на инвестиционен продукт държат високи цените и наемите. Заради скъпото финансиране и отлива на купувачи обаче през последните месеци тя се вдига в цяла Европа. Според Андрю Томпсън в източната част на континента все още има много свободни пари и хора, които искат да купуват. Сделките обаче намаляват, защото инвеститорите по-трудно получават кредити, обясни той. Кризата удря и предприемачите, защото за банките е още по-рисково да отпуснат средства за проекти без наематели. По тази причина някои начинания ще бъдат изоставени.


В България

По данни на Cushman & Wakefield средната доходност на офис пазара в София към момента е 7.5%, докато в повечето източноевропейски столици тя е 5-5.5%. Сходни нива за нашия пазар посочи и съдружникът във фонда Лендмарк Пропърти България Таня Косева-Бошова. Според нея от офис пазара се отдръпват фондове, които разчитат на заемен ресурс, а остават кешовите играчи. Това превръща във водещ фактор по-консервативните инвеститори като пенсионни фондове и застрахователни компании. Красимир Димитров от Source Real Estate Advisers посочи като рисков фактор за купувачите и големия брой нови офис сгради, които ще излязат на пазара до 2-3 години. Засега наемите растат, но в дългосрочен план се очаква задържане, което ще повлияе върху доходността на инвеститорите. Не е учудващо, че много от тях вече не са склонни да плащат досегашните високи цени, коментира той. Анализите на Source са, че доходността на офис пазара у нас ще продължи да намалява, но с по-бавен темп - в рамките на 0.1-0.3% годишно. До края на годината средните нива няма да паднат под 7%.


Снимка на три колони – Кредитната криза доведе до оттеглянето на много купувачи от пазара на офиси


16.05.2008 г., с. 18
Интервю: Андрю Томпсън, управляващ директор на Cushman&Wakefield в Словакия
Наемите в София ще растат и през следващата година
Господин Томпсън, ще продължи ли растежът на наемите в Източна Европа, като се има предвид, че много наематели отлагат разрастването си заради кризата?

- Наемните цени са функция на търсенето и предлагането. При ниско предлагане и високо търсене те трябва да нараснат. В Централна и Източна Европа дори при финансова криза през последните 6 месеца те нарастват заради стабилното търсене. Вижте например Варшава, където се очаква в следващите две години то да превишава предлагането с по 150 хил. кв. м годишно. Специално за София прогнозата на нашите български партньори е, че в рамките на следващите 18 месеца търсенето на офис пазара ще остане по-високо от предлагането. Покачването на наемите ще продължи, особено при новите висококачествени проекти.


Българският партньор на Cushman&Wakefield - Фортън Интернешънъл, посочи 16-18 EUR/кв. м за среден наем на първокласни офиси в София. Високи или ниски са те за Централна и Източна Европа?

- Това са високи нива за столиците от региона. В Прага средният наем за първокласни офиси е 13-14 EUR/кв. м, в Братислава е 12-14 EUR/кв. м. Сравнително ниски са нивата и във Виена. Единствено ситуацията във Варшава е сходна с тази в София. Топнаемите на офис площите там са над 20 EUR/кв. м. Имайте предвид обаче, че тези пазари се променят бързо. Преди 18 месеца във Варшава топнивата бяха 18 EUR/кв. м, а сега достигат 28-30 EUR/кв. м. Друг е въпросът какво е качеството на предлаганите имоти.


Предричате голямо бъдеще на бизнес парковете. Какви са техните предимства?

- Бизнес парковете са чудесна възможност за растящите пазари, като Румъния и България, тъй като предлагат повече гъвкавост за наемателите си. Компаниите тук трудно прогнозират колко ще се разрастват и от какви площи ще се нуждаят. Затова, ако търсят по-големи площи и не държат на централната локация, бизнес парковете са изключително функционални за тях.


Портретна снимка на една колона – без текст




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница