Съдържание: В. Труд 1 В. Земя 22 В. Земя 23 В. Новинар 31



страница1/9
Дата12.04.2017
Размер1.34 Mb.
#18993
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
10 март 2008 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА

Съдържание:


В. Труд 1

В. Земя 22

В. Земя 23

В. Новинар 31

В. Телеграф 35

В. Пари 36

В. Пари 36

В. Пари 36

В. Пари 41

В. Пари 41

В. Сега 42

В. Дума 43

В. Дневник 44

В. Българска армия 47

В.24 часа 47

В.24 часа 60

В.Стандарт 61

В. Стандарт 64

В. Стандарт 65

В.Стандарт 69





09.03.2008 г., с. 1-32
Бургаски бизнесмен
Изчезнал безследно
Полицията работи по версия за отвличане
Наталия НЕДЯЛКОВА Лалка КИПРОВА

Шефът на „Гранити" ООД, една от най-големите фирми за доставка на строителни материали в Бургаско, изчезна без­следно в четвъртък вечерта. Полиция­та и прокуратурата в морския град са вдигнати по тревога. Работи се по вер­сия за отвличане, научи „Труд".

36-годишният предприемач е бил видян за последно около 19,30 ч на 6 март. На тръгване от офиса на „Грани­ти" в квартал „Меден рудник" позвъ­нил на приятелката си Мария. Казал й, че се прибира след тежка бизнессреща с турски партньори, с които уго­варяли строеж на бетонов възел. По-късно паркирал колата си „Лексус" в подземния гараж на кооперацията на бул. „Стефан Стамболов", в която е домът му. И оттогава е в неизвестност. Полицията не изключва похитителите да са дебне­ли Стоянов в подземния га­раж. Най-вероятно там той е бил нападнат, натикан в друга кола и откаран в не­известна посока.

До вчера никой не бе пои­скал какъвто и да е откуп от близките на бизнесмена, съобщиха запознати с раз­следването. Ако се окаже, че Стоянов е отвлечен, то­ва ще първото подобно пре­стъпление в Бургас. Затова и в града са командировани експерти от София, раз­следвали подобни случаи.

Сигналът за изчезването на Стоянов бил подаден в полицията в петък сутринта от приятелката му Мария. Младата жена е бременна от бизнесмена, който е вдо­вец. Преди близо 2 години съпругата му е починала. От брака си Стоянов има 6-годишен син.

Запознати коментират, че сегашната половинка на Стоянов има две свои дъ­щери. В Бургас усилено се говори, че преди години Мария имала връзка с не­безизвестния Тодор Стамов-Малкотърновския. Той бе сочен за човек на наркобоса Димитър Желязков-Очите. През август 2004 г. Малкотърновския оцеля по чудо, след като неизвестни килъри откриха стрелба срещу него в центъра на Бургас. Мъжът бе ранен в крака, а приятелят му Ди­митър Видев-Релакса бе убит на място. В момента Малкотърновския е в за­твора, където излежава 4-годишна присъда за поку­шение, извършено през 2001 г. В досието на Стамов има присъда за рекет, дела за грабежи, притежание на дрога и др. По тази причина ченгетата не изключват мистериозното изчезване на Стоянов да има нещо об­що с предишната връзка на приятелката му.

Съседите на бизнесмена са в шок. Домьт му е в цен­търа на града в нова коопе­рация, близо до хотел „Кос­мос".

„За последен път видях г-н Стоянов в четвъртък ве­черта", разказа пред „Труд" управителят на бургаския склад на „Гранити" Стоян Динев. Според него шефът му е бил в добро настрое­ние и както винаги, ходел без охрана.

Инж. Стоянов е роден в Сливен през 1972 г. Завър­шил е специалност„Геоде­зия" във столичния ВИАС, специализирал е в САЩ през 1997-1998 г. През 2002 г. заедно с Ангел Христев основават „Гранити" ООД. И досега двамата съ­дружници са в отлични от­ношения.

На 27 юни м.г. пожар из­бухна в склада на фирмата в индустриалната зона на Бургас. По време на гасенето трима огньборци по­лучиха термичен шок, изгоря и една пожарна кола. Установено бе, че „Гранити" са спазили мерките за безопасност. Складът е бил застрахован и фирмата получи 2 млн. лв. обезще­тение.


Снимка на една колона - Управителят на склада на „Гранити" Стоян Динев раз­говарял към 18,30 ч в че­твъртък с шефа си Стоян Стоянов.
Портретна снимка на една колона - инж. Стоян Стоянов


09.03.2008 г., с. 2
485 домове са опасни
Точно 485 сгради са определени за потенциално опасни в София, 1208 са с нестабилни фасадни орнаменти, които също крият риск. Това сочат данните на дирекция „Архитектура и градоустройство" от края на ноември м. г.„Обследвани са над 3000 обекта", съобщи вчеpa пред „Труд" арх. Влади Калинов, шеф на дирекция „Контрол на строителството" в Столичната община. 306 от тези сгради са „категоризирани" за премахване, а 49 - за укрепване. He е ясно колко от общинските сгради са опасни.

Съборени били 65 от смятаните за опасни къщи в града. До момента са издадени 145 заповеди за разрушаване на подобни обекти. София започна да обмисля спешни мерки за укрепване на рушащите се постройки, едва след като на 19 септември 2006 г. загинаха две момичета при срутването на сграда на „Алабин" 39. Почти нищо обаче не е направено.


Снимка на четири колони – Ул.”Иван Мърквичка” 2 в София. Оголените жици на къщата, обявена за премахване още приз 2005 г., всеки момент може да вземат невинни жертви.


09.03.2008 г., с. 2
Кметството „стопанисва" потенциални сгради убийци
Свършиха общинските жилища в София
Столичната община не разполага с нито едно свободно жилище, което да предостави на хо­ра, пострадали при земе­тресение, пожар или друго природно бедствие.

„Срамота е, че кметство­то не разполага с резервен жилищен фонд!", заяви главният архитект на София Петър Диков. Проверка на „Труд" показа още, че поне 20 общински сгради са пред тотална разруха и никой не предприема действия по съ­барянето им,въпреки че те са обявени за опасни, а по­вечето .имат предписания за събаряне още от 2006 г. В някои от полуразрушените къщи живеят крайно нуждаещи се хора, на които обаче кметството не може да предложи друга алтер­натива. Такъв е случаят с общинския имот на бул. „Ро­жен" 10 в кв. „Надежда". В него живее мъж на средна възраст, който е превърнал една от стаите в тапицерско ателие. „Махнете се! Какво искате от мен? Знам, че къ­щата е опасна. От общината ми връчиха бележка за това. Но нямам друг дом! Няма къде да отида! От 35 години живея тук. А сега си вървете", озъбва се посиве­лият човечец. И затръшва паянтовата си врата.

Дебел оголен кабел, по който тече ток, се вие като питон от друга обявена от общината за събаряне къща на ул. „Мърквичка" в кв. „Връбница". Изоставеният преди години имот често служи за приют на скитници и улични псета. „О... какво снимате? Къщата всеки мо­мент ще падне, но не знам защо общината не взима никакви мерки? Явно чака да загине някое дете, което си играе вътре", провикна се към екипа ни дама, която простираше прането си на ул. „Бричебор". На една от възловите улици в уж пре­стижният кв. „Редута" (къде­то и има и депутатски блоко­ве) Столичната община разполага с два имота - на №20 и №33. И двата са нео­битаеми, а вероятно бивши­те им стопани са струпали пред входните им врати ка­мари от старо желязо. В окаяно състояние се нами­рат и общинските къщи на улиците „Атанас Узунов" 47, „Майор Димитър Думбалаков" 11 и „Даскал Никита" кв. 27.

Така като едното нищо има опасност да се повтори трагедията с рухналата преди две години коопера­ция на ул. „Алабин", която

прати в отвъдното две сту­дентки. „Труд" потърси вче­ра шефката на отдел „Об­щинска собственост" в сто­личното кметство Мария Праматарова. Тя обясни следното: „Очаквам до ме­сец да получа информация за цялостното състояние на всички общински сгради. Те ще бъдат паспортизирани. Надявам се, че ще се на­мерят апартаменти за хора­та, които живеят в тези опасни сгради. Очаквам кметството да отпусне пари за събарянето им, защото проблемът е много серио­зен."

Интересно защо г-жа Праматарова не се разходи до дирекция „Архитектура и градоустройство" на ул. „Сердика" №5, която е на около 700 м от Столичната община) и не вземе списъка с опасните сгради, който бе предоставен на „Труд" от началника на отдел „Кон­трол по строителство" арх. Влади Калинов.

Но докато общинарите се свържат помежду си, може да стане фатално късно. Интересно кой ли ще им е ви­новен тогава!
Снимка на три колони - Бул. „Ро­жен" 10 в кв. „Надежда". Паянтовата общинска къщичка всеки момент може да рухне върху главата на оби­тателя й (на снимката в кръгчето). Човекът, който не пожела да си каже името, знае за опасността, но няма друг подслон.


09.03.2008 г., с. 2
Главният архитект на София Петар ДИКОВ пред „Труд":

Ако стане беля, няма па нося отговорност
„Столичната община трябва да на­прави незабавна ревизия на сградния фонд, да анализира какво е на­личното състояние, кой, защо и как живее там, на основание на какво решение и в какво състояние са жи­лищата", заяви пред "Труд", главният архитект на София Петър Диков.

По думите му трябва да има и обо­ротен фонд, който да поеме аварий­ните ситуации, случаите при отчу­ждаване, когато хората не могат да

си осигурят друго жилище, случаите с граждани, които живеят в опасни сгради. „Не може столичен град, в който живеят милион и половина ду­ши, да стои без оборотен жилищен фонд", натърти Диков. Той посочи ка­то пример случай на пожар в дадена сграда, от която хората трябва да се изнесат. „Какво прави общината вта-къв случай, може би ще ги настани в училище или в хотел?", пита се той. Диков предупреди членовете на

общинската комисия по Устройство на територията и жилищна политика, за опасните сгради, които кметството е предоставило на крайно нуждаещи се.

„В града има най-малко 10 такива сгради. Ако стане беля, искам да знаете, че аз няма да нося отговорност. Добре е да вървим с крачка напред пред трагедиите, а не да взимаме мерки, след като се случат те", подчерта архитектът.
Портретна снимка на една колона - Арх. Петър Диков


09.03.2008 г., с. 4
Срещу бизнесмена Людмил Стойков тръгнало друго дело за пране на пари
Оневиниха собственика на Дюни и САПДРД
Елена ЕНЧЕВА________

Падна част от загадката какво точно се случва с бъл­гарското разследване за из­точване на над 7,5 млн. евро от САПАРД, посочено от Брюксел като мотив да спре финансирането ни по програ­мата. С постановление от 18 януари т. г. прокуратурата е свалила всички обвинения срещу собственика на курор­та Дюни Людмил Стойков. Името му често бе спомена­вано покрай финансирането на кандидат президентската кампания на Първанов. Със същото постановление про­курорът Андрей Андреев ча­стично е прекратил делото и спрямо останалите шест раз­следвани - собственика на фирми, участвали в източва­нето - Марио Николов, и съ­пругата му Мариана, управи­теля на една от фирмите -„Чубра", Иван Иванов, Радмил Петров, Петя Хаджииванова и Ана Шаркова. Те няма да отговарят за участие в ор­ганизирана престъпна група, прала пари. Остават обвиненията,че са извършили доку­ментна измама в особено го­леми размери. Постановле­нието бе огласено от шефа на фонд „Земеделие" Дими­тър Тадаръков по „Дарик" ра­дио. В края на януари той е оспорил прокурорския акт пред съда. Чака се неговото решение, което ще е оконча­телно.

Схемата на източването по САПАРД бе разкрита ми­налия февруари в съвместна акция на Европейската служба за борба с финансо­вите злоупотреби (ОЛАф) и службите на България, Гер­мания и Швейцария. Свежда се до това, че с фалшиви до­кументи стари швейцарски машини за производство на колбаси са били представяни за модерни поточни линии.

„Труд" научи, че делото срещу Стойков е прекратено заради липса на престъпле­ние. Но прокурорът Андреев е разпоредил да остане на­ложеният запор върху имоти на Стойков, тъй като от 2007 г. той е разследван и по друга преписка - за пране на пари. Според публикации в медии­те това второ дело е тръгнало от първото. По него се раз­следва дали част от парите, източени от САПАРД, не са прехвърлени и изпрани в САЩ, а после върнати в Бъл­гария.

„В момента не мога да ви кажа какви прокурорски по­становления има по делото за САПАРД и как са мотиви­рани", заяви пред „Труд" градският прокурор Николай

Кокинов. Ден по-рано, когато гръмна новината, че Еврокомисията спира част от финан­сирането по програмата за­ради забавянето на това раз­следване, Кокинов заяви, че обвинителният акт е готов. Но внасянето му се бавело заради жалба в съда.

Пред „Дарик" Димитър Та­даръков разкри и друг интересен факт. Районният съд издал на фонд „Земеделие" изпълнителен лист за 2 993 000 лв. срещу фирма „Еврофриго", участвала в измама­та. Но градският съд обезси­лил този иск и „Еврофриго" на свой ред с друг изпълнителен лист блокирала сметките на фонда, докато не са й били изплатени оттам 68 хил. лв.
Снимка на две колони - Ще разкрия в четвъртък как роднини на депутати са искали да излъжат Европа и да вземат повече субсидии от полагащите им се, заяви вчера Тадаръков.


09.03.2008 г., с. 6
Хора на Кушлев запорират имоти в Кюстендил
Кирил ФАЛИН________

Близо 255 преписки за незаконно забогатели е образувала комисията „Кушлев1" в Кюстендил, съ­общи пред представители на местните медии инспек­торът от регионалното бю­ро в града Александър Апо­столов.

Окръжният съд се е произнесъл по две дела - в единия от случаите е нало­жено обезпечение на дви­жимо и недвижимо имуще­ство за 107083 лв., а в дру­гия случай запорът е от 645 556 лв. „Става въпрос за ле­ки автомобили, търговски обекти, апартаменти и етажна собственост", уточни инспекторът.


09.03.2008 г., с. 8-9
С МАРТИН ДИМИТРОВ, зам.-шеф на Комисията по бюджет и финанси и депутат от СДС, разговаря Мариела Балева
Пари за батковци? Европа няма да даде!
Без публичност на поговорите няма как да има контрол
Твърде лежерно правителството се отнасяше към контролната система у нас. Трябва да е ясно, че поли­тическата отговорност, която ще бъде по­несена от кабинета за несправяне с усвоя­ването на европейските фондове, за злоу­потребите с европарите, ще е много тежка. И на следващите избори тя ще бъде плате­на в пълна сила заедно с лихвата.
- Седмица след като ста­на ясно, че Еврокомисията (ЕК) ни спира временно па­рите по програма ФАР, он­зи ден пак ни сюрпризираха: спрени са и около 100 млн. евро по програма САПАРД поради възобновени разследвания за измама. Какво ще стане със земе­делците, които разчитаха на тези пари, г-н Дими­тров?

- Проблемът е много серио­зен, тъй като, първо, тези па­ри са планирани в бюджетите на много селски стопанства. И, второ, наблюдаваме ефек­та на доминото: проблемите се пренасят във всички въз­можни европрограми. Не си мислете обаче, че някой от Брюксел ни мисли злото - те­зи хора са експерти, които се интересуват в България да има правила. А такива е ясно, че у нас няма. 2008-а се очер­тава да бъде много трудна го­дина по отношение на евро-фондовете. Година, в която ще лъснат все повече недо­разуменията в тройната коа­лиция.

- Защо се стигна до тези санкции от Брюксел?

- Когато едно правителство не може да се справи с кон­тролните механизми по евро-фондовете, спирането на па­рите по други програми беше въпрос на време. Опасявам се, че подобни мерки ще бъ­дат пренесени и по всички останали еврофондове. Това е много лоша атестация за страната. Защото чуждите инвеститори у нас веднага ще си направят извода, че не­що в България не е наред. И не биха рискували да инве­стират големи средства.

- Вече седмица след пис­мото на Майкъл Лий до ка­бинета, в което поставя 24 въпроса, на които трябва да бъде отговорено до края

на март, изпълнителната власт продължава да мъл­чи. Защо се стигна до това писмо?

- Ще припомня, че още 2007-а с въпроси към минис­трите на финансите и на дър­жавната администрация предупреждавах, че ни чакат проблеми. Това пролича и след като правителството уволни неправомерно над 400 одитора, повечето от кои­то специално подготвени да работят с европейски фондо­ве". Когато елитът на контрол­на система бъде уволняван по подобен начин, не бива да се учудвате, че след това липсва контрол. Между дру­гото тази ситуация е добра за България и не трябва да се достига до някаква истерия.

- Защо смятате, че ситуа­цията е добра?

- Защото ЕК в момента се превръща в необходимия външен натиск за създаване на добра контролна и съдеб­на система у нас. Те могат да ни помогнат да изградим разградения двор на държавата ни. Да възстановим държав­ността.

- Ако ЕК прецени, че па­рите наистина трябва да бъ­дат спрени, какъв знак ще е това?

- Много лош, защото още миналата година България усвои единствено предприсъединителни фондове. Т. е. пари, които е трябвало да бъ­дат усвоени предишни годи­ни, са останали и се използ­ват по-късно. ЕК може да направи много лош извод за нас: слабият контрол по пра­во означава, че има лош кон­трол и по другите европейски фондове. Доказателство е вчерашното писмо за парите от САПАРД. Затова прави­телството трябва да вземе спешни мерки за излизане от тази ситуация. Комисията не се заяжда с нас, а иска кон­кретни резултати.

- Какъв е основният въ­прос, който разчитате от писмото на Майкъл Лий?

- Пита ни къде отиват пари­те от европейските фондове. А те не трябва просто да бъ­дат дадени на приятелски фирми, на батковци, братов­чеди или пък други шуробаджаначески отношения. Те трябва да се превърнат в проекти, които носят висока добавена стойност на обще­ството. А не тези фондове да отиват в малки селца, които не носят голяма полза на об­ществото. Затова са нужни критерии, които да подреж­дат проектите по обществе­ната им значимост.

- За да иска Брюксел уволнение на висши наши чиновници, май работата е много дебела?

- Това е очевидно. И увол­ненията в такъв случай пома­гат. Ако до 31 март правител­ството не успее да отговори по убедителен начин на Брюксел и се стигне до мора­ториум върху еврофондовете, трябва да има оставки на министри.

- От ДСБ вече поискаха оставките на министрите Орешарски и Гагаузов. СДС ще ги подкрепи ли?

-Трета година контролната система се разбива от този кабинет. При това положе­ние абсолютно резонно е по­литическата сметка да се плати с оставки. Опасявам се, че до края на март това правителство не може да отговори адекватно на поставе­ните въпроси. Тъй като целта му не е създаването на добра контролна система у нас. И разбиването й не беше слу­чайно.

-Това разбиване сигурно е плод на дългогодишна дейност?

- Не съм съгласен. Кабине­тът на СДС създаде началото на добра контролна и одитна система в България по евро­пейски образец. Управлява­щите днес я видоизмениха до неузнаваемост и намалиха капацитетите й с пъти.

Както бюджетът, и изли­шъкът се харчи до голяма степен безконтролно, има хора в кабинета, които си представяха, че ще използ­ват същия механизъм и за еврофондовете.

- Конкретизирайте какво имате предвид?

- Милиард и 300 млн. лева от излишъка бяха изхарчени за 18 работни дни. За разум­ния човек е ясно, че това не може да стане. И логичният извод е, че парите са изхар­чени по-рано, в нарушение на Закона за устройство на държавния бюджет. А у нас не може всеки месец да се види какво харчи всяко ми­нистерство по програмите. Заради това от време на вре­ме избиват огромни разходи, за които никой не знае.

- Кои министерства са с най-много харчове от из­лишъка?

- Министерствата на ре­гионалното развитие, на от­браната и на здравеопазва­нето.

- Необходимо ли е да се създаде постоянна коми­сия в НС, която да контролира разходването на европарите?

- Трябва ни мярка, която ще доведе до стабилни ре­зултати. Първата е публич­ност на всички договори. Та­ка всички ще могат да сравн­ят два договора и да попитат: защо тук един км път струва 1 милион, а в другия договор 15 млн. Има нужда от контрол на гражданското общество. Второ, то трябва да участва в регулаторни органи със своя квота. И трето: парламентът да има по-пряко участие, той по конституция има контрол­на функция, която не използ­ва. Знаете ли, че се създаде подкомисия към бюджетна­та комисия, която не е засе­давала още, а тя трябва да контролира разходването на бюджетни средства! Тук вли­зат и еврофондовете.

- И за какво е този юруш за създаване на комисии за щяло и нещяло, като из­лиза, че повечето са проформа?

- Комисия за контрол на евросредствата трябва да има, но тя не е достатъчна. Трябва и гражданското об­щество да е с достъп до тази информация, каквато е и до­брата европейска и светов­на практика. Тези големи до­говори в повечето евространи са публични. И веднага медиите биха открили кой с кого е братовчед, брат или сват.

- В Брюксел научават как се харчат европарите, и то с конкретика. Опози­цията ли топи управлява­щите, или Европа си има очи и уши тук?

- Нивата от ЕК, които се занимават с тези въпроси, са изключително експертни. Това не са политически на­значения, а хора,прекарали живота си в борба с измами­те. И знаят как да получат информация - става въпрос за техните пари. Те не се за­нимават с интрижки, а се ин­тересуват само от спазване на правила. И така ни пома­гат.

- Е, признайте си, че ня­кой път от опозицията са използвали връзките си с европейските политици, за да им подшушнат нещо и да натопят политическия си противник.

- Когато говоря за Бълга­рия в чужбина, единствена­та ми цел е, а вярвам и на всички колеги, страната ми да бъде представена в по-до­бра светлина. Топенето не решава проблемите.

- Какво трябва да напра­ви правителството?

- Първо, независим одит на всички проекти. Второ, конкретен закон за публич­ност на всички големи проекти. Между другото аз и колеги от „Достъп до инфор­мация" работим по въпроса. Не е нормално „Белене",

. „Южен поток", договорът с . „Газпром" да не бъдат пу­блични. Дори някои от депу­татите нямат достъп до тях. Крият анекси от нас. Трябва да се промени дефиницията на търговска тайна. Ако това стане, само тогава медиите и цялото общество ще създадат гражданския контрол, : който липсва в България, върху разходването на евро­фондовете.

- Може ли да изчислите колко сериозен е шамарът от Брюксел?

- Никой не може да каже. По мои изчисления досега са замразени над 350 млн. евро. Да прибавим и новите 100 млн. евро. Ако срокът 31 март не бъде. изпълнен, оз­начава допълнителни проблеми за България, които ще бъдат пренасяни през следващите години.
Портретна снимка на две колони


09.03.2008 г., с. 9
Бойко, събори опасните си сгради
Ивайло КРАЧУНОВ

Десетки общински сгра­ди в София приличат на от­ломки като от бомбарди­ровки. Човек да се чуди и мае в европейска столица ли живее, или в мракобесен град с кошмарни декори.

Като по чудо грохналите общински къщи, които от­давна трябваше да бъдат съборени от районните кметове, не са пратили в гроба невинни жертви. Преди месеци общината с основание подгони соб­ствениците на обявени за опасни частни кооперации да си ги ремонтират. И ги заплаши, че ако не ги при­ведат в нормален вид, ще ги шамароса с глоби от 1000 до 10 000 лв., както пред­вижда Законът за устрой­ство на територията. Хора­та си взеха поука и някои от тях си поправиха фасадите, за да не застрашават живо­та на съседите си.

Хубаво би било обаче Бойко Борисов да даде ли­чен пример, като срути опасните общински коопе­рации. А на тяхно място из­гради „резервни" жилища в случаи на пожари, навод­нения или други стихии. Бюджетът на София от 1 млрд. лв., сигурно ще го по­зволи.




Каталог: press -> March 2008
press -> Европейска комисия Съобщение за медиите
press -> Тема: здравеопазване
press -> Обществени и политически нагласи октомври 2014
March 2008 -> Съдържание: В. Пари 1 В. Пари 8 В. Телеграф 18 В. Труд 18
March 2008 -> Съдържание: В. 24 часа 1 В. Дневник 12 В. Новинар 30 В. Дума 34
March 2008 -> 28 март 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура
March 2008 -> 31 март 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали,архитектура
March 2008 -> 17 март 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали,архитектура


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница