Съдържание



страница1/6
Дата22.07.2016
Размер0.8 Mb.
#585
  1   2   3   4   5   6
Съдържание:


1Увод


Запознаването с чужди езици е процес на обучение, който се развива интензивно от древността до наши дни. През различните години се променят методиките и средствата, които се използват в този процес, докато целите, които той преследва си остават едни и същи – овладяване лексика и граматика на даден език. Навлизането на компютрите в ежедневието, с техните разширени възможности за обработка и представяне на информация от различен тип (слухова и визуална) оказаха влияние върху споменатото по-горе обучение. Със своите мултимедийни възможности компютърните среди за чуждоезиково обучение привличат потребителя за по-интензивна и продължителна работа. Това води до по-пълно и задълбочено усвояване на залегналия в тях езиков материал.

При всяко едно обучение по чужд език един от акцентите е усвояването на азбуката. Това се е наложило от нейното използване в ежедневието, което започва от произнасяне на собственото име по букви и се стигне до продиктуване на особенно важна информация, свързана с определено лице или събитие.

Целта на настоящата дипломна работа е разработка на мултимедийна среда за запознаване с английската азбука и около 400 основни думи от езика. Средата, получила работното име ABC-LEARN, е организирана в четири основни части, като при всяка следваща се надграждат базата от знания. Две от тях са свързани със запознаване на буквите от английската азбука и някой основни думи. В другите две посредством игри-упражнения се усвоява, залегналия в първите две части материал. Постепенно и систематично се въвеждат думи, които се повтарят и затвърдяват на всеки по-следващ етап. Обучаемия се направлява от съществени, насочващи понятия по най-простия възможен начин посредством илюстрации и звук.

Комуникацията с потребителя се осъществява основно с мишката, което позволява използване на средата в по-малките възрастови групи. Харктерът на упражненията и навигацията в тях позволяват да се работи самостоятелно с продукта. От друга страна познавателните части могат да бъдат използвани от преподавател по английски език в занятия с група от ученици.

Настоящата дипломна работа съдържа 4 части: Съдържание, Увод, Изложение (в което е направен обзор на проблемната област, описание на проектирането и реализацията на продукта, както и резлтати от неговото тестване), Заключение, Списък на използваната литература и пет приложения.

2Изложение

2.1Обзор на проблемната област и теоретична обосновка на предлаганото решение

2.1.1Обучението по чужд език и средствата, които се използват в него


Обучението по чужд език се осъществява основно в две направления – индивидуално и с участието на преподавател. При първият подход обучаемият сам направалява своя процес като следва предварително заложена схема. Той използва учебници с текстове и каритинен материал, както и аудио касети за запознаване с произношението в език. Към някои системи е приложен и филмов материал на видеоносители. Обучаемият сам упражнява контрол върху своята дейност, като определящо е степента на съзнателност към извършваната дейност.

При втория подход обучаемият е направляван от друго лице – преподавател. Отново се следва строго определена последователност от стъпки при овладяване на заложения езиков материал, но тук контрола се осъществява по-прецизно поради спецификата на взаимоотношенията. И в двата случая обучаемият не може самостоятелно да направлява процеса на обучение, или ако в първият това от части е възможно, то липсата на контрол не води до качествена промяна на знанията.

Вярно е, че при чуждоезиково обучение говор се усвоява чрез говор, четене чрез четене. Но също е вярно, че говорът не може да се развие, без изобилие от слухови впечатления, без писмени комуникативни упражнения, които са в услуга на говора. Слушането, четенето и писането стимулират развитието на устната реч. От опит се знае, че разговорният език е истинската база в езиковото обучение и целта е да се подсигури независимо от ограничеността на речниковия запас за началното ниво, максимална употребяемост[7]. И тъй като най-важното при изучаването на език е интересът, то в предлаганата дипломна работа, посредством анимация, звукови ефекти и диалог е положено усилие да се покрие поставената лингвистична цел в съчетание с игрови моменти.

Затова за постигането на ефективен резултат от процеса на обучение се преминава последователно през четене, музика и писане като се използват аудио-визуалните средства на мултимедията. Целта е чрез игровата метода да се проверява в процеса на работа разбирането и усвояването на учения материал. Проверката и оценката на усвоеното става диференцирано. Крайната оценка е продукт и синтез от постиженията на потребителя.

В последните години у нас акцентът в чуждоезиковото обучение е свързан с английския език. Това се наложи от неговото доминиращо място в компютърния свят, филмовата индустрия, музикалния шоубизнес и сателитните програми по телевизията.

2.1.2Продукти за чуждоезиково обучение


На българския пазар се появиха няколко мултимедийни приложения за обучение по английски език. Като наше производство се открои продуктът CALLS на фирмата “Ogy-Edmit”. Той е изграден от няколко диферинцирани части. Всяка една от тях се предлага на пазара самостоятелно и е свързана с овладяването на определени знания от езика. В първата, наречана ELIT – English Learning Interactive Training, обучаемият се запознава с около 1000 думи от най-често употребяваните. Той използва речник, в който може да чуе думата и да види контекстното използване на думата в пет изречения. Освен речник тази част притежава и тематичен курс с думите, ТОЕFL тест, упражнения за граматика и звуков анализатор, в който потребителят може да произнесе определена дума и сравни своята интонация с тази на диктора чрез графична диаграма. Във втората част на системата CALLS е представена английската граматика, базирана на HTML страници. Като са използвани възможностите на Java и анимирани графични файлове са създадени редица от упражнения, целящи да се овладее, заложеното учебно съдържание в курса. Третата част представя видео-интеркативен курс по бизнес английския. Тук са използвани оригинални видео материали от известния телевизионен курс BBC English. Потребителят има възможност чрез различни по тип упражнения да провери своите знания в предметната област.

Това, което липсва в тази разботка е запозването на потребителя с буквите от азбуката. По този начин той е поставен в “странната” ситуация да работи с инструментариум, който не познава. Той пише, чете и говори с букви и звуци, за които има само интуитивна изградена представа.


2.1.3Запознаване и овладяване на чужда азбука


В курсовете за обучение по английски език запознаването и овладяването на азбуката е разработено по различни системи. В някой от тях (English for Preparatory Class) то е ограничено само до информативното представяне на буквите, тяхната подредба и работа с еднотипни задачи, свързани с произнасянето на дадено име по букви. В резултат на това знанията на обучаемия за азбуката след завършването на курса се ограничават до песента “ТHE ABC SONG” (Виж. Приложение 5). По-късно ако е необходимо да се произнесе дадено име по букви или цялата азбука последователно, това се указва не лека задача.

В други системи за обучение по английски език запознаването с азбука е изместено от началото на курса (Tip-Top). При тях символиката и произношението на буквите се разкрива в контекста на дадени думи. Упражненията, които се правят са от строго определен тип с повтаряща се структура. Това води до механичното им изпълнение от страна на обучаемият, без вникване в тяхната съдържателна същност.

И при двата случая водещ в запознаването с азбуката е учителят. Обучаемият не може да извърши тази дейност самостоятелно, поради необходимостта от контрол на неговия резултат.

В предлаганата дипломна разработка сме се опитали да игнорираме споменатите по-горе негативни черти в процеса на запознаване с английската азбука, като сме поставили акцента върху разнородни по вид игри-упражнения, свързани с нея. Основна част от информацията е от графичен и звуков вид, което спомага за по-привлекателно работа на потребителя със средата.

Като ресурсен материал са използавни поредицата от книжки на издателство LADYBIRD – “Alhpabet”, “Colours”, “First Picture Dictionary”, “First 100 verbs”, “First dictionary”, “First 100 words”. По тях се провежда началното обучение по английски език в ЧОУ “Св. Св. Кирил и Методий”, където е доказана ефективността им с успешно полагания всяка година изпит Pitman от възпитаниците. Преподавателите от споменато училище оказаха съдействие при разработката с нейното експериментиране и методически бележки за характера и типа на някой упражнения.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница