Седем ефективни принципа, които пасторите могат да използват, за да обучават и подготвят миряни



Дата21.01.2018
Размер76.72 Kb.
#50189
Седем ефективни принципа, които пасторите могат да използват, за да обучават и подготвят миряни

Библейските принципи на обучение и подготовка се откриват в живота на Исус и в служенето на апостол Павел.

01 ИЗБИРАНЕ

Исус проповядва на множествата, служеше на масите, но прекара най-много време в подготовка на учениците Си, които да изпълняват делото Му след Неговата смърт, възкресение и възнесение в небето. Исус знаеше, че, ако не заложи на обучението на учениците, служенето Му нямаше да бъде толкова плодоносно. Той внимателно избра онези, които щяха да бъдат бъдещите лидери на църквата.

През онези дни Исус излезе на планината да се помоли и прекара цяла нощ в молитва към Бога. И като се съмна, повика учениците Си и избра от тях дванадесет души, които и нарече апостоли“ (Лука 6:12, 13).



След като се молил цяла нощ, Исус избрал учениците Си. Избрал ги да изпълнят делото за прогласяването Му като Христос – истинският Месия.

За изпълнението на делото Си Христос не избра учените или красноречивите от еврейския Синедрион, нито римските властимащи. Подминавайки себеправедните юдейски учители, Учителят избра скромни, неуки мъже, за да прогласяват истините, които щяха да преобърнат света. Той имаше за цел да ги обучи и образова като водачи на Неговата църква. Те на свой ред щяха да обучават други и да ги изпращат с евангелската вест. За да имат успех в работата си, трябваше да им бъде дадена силата на Святият Дух. Не чрез човешка мощ или мъдрост трябваше да се проповядва евангелието, но чрез Божията сила“ („Деяния на апостолите“, стр. 17).



След като избра Тимотей, апостол Павел съветваше младия си ученик със следните думи: „И каквото си чул от мене при много свидетели, това предай и на верни човеци, които са способни и други да научат“ (2Тимотей 2:2).

  • Започнете да се молите за онези, които можете да наставлявате и обучавате за мисионски лидери във вашата църква.

  • Изберете ги с молитва.

  • Поканете ги да станат част от малка група за обучение, специално насочена към служене и печелене на души.

Павел извежда длъжностната характеристика на всички църковни водачи в следния силен пасаж:

И Той даде едни да бъдат апостоли, други пророци, други пък благовестители, а други пастири и учители, с цел да се усъвършенстват светиите, за делото на служението, за назиданието на Христовото тяло“ (Еф. 4:11,12).



Фразата „пастири и учители“ се превежда по-добре като „пастор/учители“. Пасторът е ръкоположен от Бога учител, който да подготвя вярващите (членовете) за работа и служба в обществото.

02 ВРЪЗКА

Исус обучаваше учениците Си да служат, като ги вземаше със Себе Си в Своите мисионски пътувания. Докато Го гледаха как работи, те се учеха да служат. Когато наблюдаваха как лекува болните, изгонва духове и избавя измъчените, разбираха естеството на Неговата мисия. Докато слушаха как Исус проповядва, те се учеха да проповядват. Наблюдавайки Го как печели души, те самите ставаха душеспасители. Ето самите думи на Исус към учениците Му:

И Той им каза: Елате при Мен и ще ви направя ловци на човеци“ (Мат. 4:19).



Принципи, които можем да научим от Исусовото служене и как можем да ги приложим

  1. Печеленето на души по-скоро се показва, отколкото се казва. Ако искате да обучите душеспасители, вземете ги с вас да гледат какво правите.

  2. Различните личности имат различни дарби. Помогнете на членовете да открият техните уникални, небесни дарби и ги подгответе да служат в хармония с тях.

  3. Активната работа на полето няма заместител.

Прилагане на Исусовите душеспасителни техники

Докато развивате мисионска програма във вашата местна църква, с молитва

  • Изберете лидери, които могат да водят различните служби

  • Развийте набор от образователни модули, за да обучите тези лидери за служба.

  • Открийте възможно най-добрата подготовка за тези потенциални водачи.

  • Осигурете им необходимите им за работа ресурси. Лидерите водят, но не правят всичко.

  • Използвайте преподавателската си дарба, за да обучавате във вашата специална област на служене и поканете и други да обучават в области, които не познавате толкова добре. Може да се чувствате подготвени да обучавате група, която да изнася библейски курс и да вземате членове с вас, но може да се чувствате неподготвени да учите членовете как да бъдат по-ефективни медико-мисионски водачи. Не е необходимо да обучавате лидери във всяка мисионска насока, но това, с което сте се заели, трябва да го управлявате и ръководите.

03 НАБЛЮДЕНИЕ

Евангелието на Йоан разкрива интересен поглед към Исусовите обучителни методи. Когато Исус забеляза двама мъже да Го следват с явен интерес към всяка Негова дума, Той усети как Святият Дух работи в сърцата им. Реши да ги приеме като Свои ученици. Забележете Неговата стратегия:

И като се обърна Исус и видя, че идат след Него, каза им: Какво търсите? А те Му рекоха: Равви (което значи Учителю), къде живееш?“ (Йоан 1:38).



Той им отговори: „Елате и ще видите“. Те отидоха и видяха къде беше отседнал и останаха при Него този ден. Беше около десетия час. Исус покани тези последователи сами да видят Неговия живот и служене. Успешните модели на служене дават възможност за наблюдение на ефективни методи. Хората се учат както в класната стая, така и чрез лично наблюдение на възможностите за служене. Ние основно се учим чрез наблюдение и прилагане.

  • Поканете водачите на църквата да наблюдават как изнасяте библейски курс.

  • Дайте възможност на членовете, които обучавате как да водят малки групи, да ви наблюдават как провеждате изучаването на Библията в малка група.

  • Дайте възможност на миряните да участват заедно с вас в здравни семинари.

Исус показваше на учениците Си как да служат и те се учеха като Го гледаха какво върши.

04 ОБЯСНЕНИЕ

Исус често оставаше насаме с учениците Си и им обясняваше значението на думите Си. Той споделяше дълбокото значение на методите Си на служене. Обясняваше на учениците Си каква е целта на служенето и как да бъдат успешни свидетели. Пасторите душеспасители внимателно споделят с църковните водачи великите принципи на свидетелстването и мисионирането. Те делегират

отговорности и ясно обясняват плана на служенето.

Ясно определените планове трябва да бъдат свободно представени пред всички, които участват в тях и трябва да е сигурно, че те са разбрани. После изисквайте от онези, които ръководят всички отдели да си сътрудничат в изпълнението на тези планове. Ако този стабилен и радикален метод се възприеме правилно и се следва с интерес и добра воля, ще се избегне много безцелна работа и излишно напрежение“ („Евангелизъм“ стр. 94).



Докато обучавате миряни за служба, жизненоважно е да отделите време да отговорите на въпросите им, да подчертаете отговорностите им и да разработите план за действие.

05 ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ

Някой е казал: „Колкото и да говориш за ходенето, е нищо в сравнение с една добра разходка“. Колкото и дипломи да имаш на стената, те не те правят добър душеспасител. Идва момент, в който душеспасителите се гмуркат надълбоко. След като отдели време за обучение на учениците Си, Исус ги изпрати да свидетелстват.

И Исус пак им рече: Мир вам! Както Отец изпрати Мене, така и Аз изпращам вас“ (Йоан 20:21).

След това Господ определи други седемдесет души и разпрати ги по двама пред Себе Си във всеки град и място, където Сам Той щеше да отиде“ (Лука 10:1).

Любовта и верността към Христос са изворът на всяка истинска служба. В сърцето, докоснато от Неговата любов, се поражда желание да се работи за Него. Нека това желание бъде насърчавано и правилно насочвано. В дома, в квартала, в училището присъствието на бедните, отрудените, невежите или нещастните трябва да се счита не като лош късмет, а като ценна възможност за служене. В това дело, както във всяко друго, умението се придобива в самата работа. Чрез обучение в обикновените задължения на живота и служенето на нуждаещите се и страдащите, се постига ефективност. Без това дори и най-добрите усилия често се оказват безполезни и дори вредни. Във водата, не на земята, хората се учат да плуват“ („Адвентен дом“, стр. 490).



Прилагане на Исусовите принципи

  1. Изберете с молитва водачите на служенето.

  2. Организирайте екипи за служене.

  3. Обучете и подгответе екипи за служене.

  4. Разработете план за действие и обяснете отговорностите.

  5. Осигурете необходимите материали за служене.

  6. Изпълнете вашия план като започнете служенето.

06 ПРОВЕРКА И ОЦЕНКА

След като Исус изпрати седемдесетте, както е записано в Лука 10:1, те се завърнаха да докладват за случилото се по време на служенето им и да оценят методите и резултатите си (Лука 10:1, 18-20). Исус използваше тези случаи да наставлява учениците Си как да служат по-ефективно и да ги окуражава в работата им. Тези два жизненоважни принципа на проверка и отчетност се намират из целия Нов Завет.

Но всеки нека изпитва своите дела и тогава ще може за се хвали само със себе си, а не в сравнение с някой друг“ (Гал. 6:4).

Според дадената ми Божия благодат, като изкусен строител аз положих основа, а друг гради на нея. Но всеки нека внимава как гради на нея“ (1Кор. 3:10).

След дълго време идва господарят на тези слуги и поиска им сметка“ (Мат. 25:19).



Без редовни срещи, посветени на служенето, членовете често се обезкуражават и изоставят делото си. Срещи поне веднъж месечно или през една седмица дават насърчение и желание за по-нататъшно обучение.

  • Отделете специално време, за да разберете какво се случва във вашите групи за служене. За миряните е важно да се срещат с пастора или ръководителя на определено служене и да дават отчети за случващото се в тяхната сфера на мисиониране.

  • Ако това не се прави, ще се постигне съвсем малко. Членовете ще започнат да се обезкуражават и отказват.

  • Срещите са време за проверка и оценка на това, което сме направили или не сме направили, и как да го извършим по-ефективно.

  • Срещите са време за насърчение и наставление.

07 ПРАЗНУВАНЕ – РАДОСТ

Цялото небе се радва, когато се печелят хора за Христовото царство, затова би трябвало и ние да се радваме. Когато свидетелстваме за Божията доброта и сила, другите се окуражават от тези опитности. Възползвайте се от времето за лично служене в църквата и разказвайте какво Бог прави чрез различните служения на църквата. Приемайте служещите и ги насърчавайте да разказват опитностите си за това как Бог ги използва. Направете общ обяд за отделните групи за служене и нека участниците да разказват за Божиите благословения върху служенето им. Силата на ефективното свидетелство за това какво Бог прави и продължава да прави чрез живота на хората, е изключително мотивиращо.

Казвам ви, че също така ще има повече радост на небето за един грешник, който се кае, отколкото за деветдесет и девет праведници, които нямат нужда от покаяние“ (Лука 15:7).



Господ, твоят Бог, е вред тебе, Силният, Който ще те спаси. Ще се развесели за тебе с радост, ще се успокои в любовта Си, ще се весели за тебе с песни“ (Софония 3:17).

  • Празнувайте извършеното от Бог чрез вашето служене.

  • Празнувайте Божието дело във вашето общество.

  • Празнувайте кръщението на нови вярващи, спечелени за Христос чрез групите за служене.

Когато празнувате и се радвате за това, което Бог е направил за вас и членовете ви, ще намерите близост и единство един с друг.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница