Секция “Алгебра” към ими на бан



Дата31.12.2017
Размер33.46 Kb.
#38359

Секция “Алгебра” към ИМИ на БАН



Със своето назначаване за директор на Института по математика през 1951 г. акад. Никола Обрешков създава секция “Алгебра, теория на числата, теория на вероятностите и математическа статистика” и става неин пръв ръководител. През 1954 г. са назначени първите щатни научни сътрудници - Боян Пенков - по вероятности и статистика и Рачо Денчев - по анализ. През 1958 г. Петър Русев става първият щатен сътрудник, назанчен с конкурс по алгебра. През 60-те години на XX век секция “Алгебра” се отделя като самостоятелно научно звено. През периода на интегрирането на ИМ с ИЦ на БАН и ФММ на СУ в рамките на ЕЦММ, секцията е част от сектор “Алгебра” на ЕЦММ. По-късно от секцията се отделя група, занимаваща се с алгебрична и комбинаторна теория на кодирането, която става ядро на секция “Математически основи на информатиката”. След акад. Обрешков ръководители на секция (или сектор) “Алгебра” са били последователно доц. Кирил Дочев (1967-1976), доц. Димитър Димитров (1976-1981), ст.н.с. Михаил Гаврилов (1981-1988), проф. Лъчезар Аврамов (1988-1991), ст.н.с. Васил Кънев (1991-1999). От 1999 г. ръководител е чл.кор. ст.н.с. I ст. Веселин Дренски.


В първите години на съществуване на секцията научната тематика е силно повлияна от научните интереси на нейния ръководител акад. Обрешков и от днешна гледна точка се намира на границата на класическата алгебра, анализа и теория на вероятностите. В началото на 60-те години в секцията започват да се развиват и чисто алгебрични направления. Днес секция “Алгебра” е водещо научно звено в областта на алгебрата, алгебричната геометрия, алгебричната теория на числата и техните приложения в другите области на математиката, информатиката и природните науки, със солидни контакти с известни научни центрове в чужбина.

Секцията винаги активно се е включвала в подготовката на кадри в областта на математиката и информатиката във ФМИ на СУ и в другите висши учебни заведения в България. Голяма част от българските алгебристи са били дипломанти и докторанти на секция и сектор “Алгебра”. Бивши сътрудници и възпитаници на секцията работят в множество чуждестранни университети в САЩ, Германия, Бразилия и др. Сътрудници на секцията активно участват в популяризирането на математиката, в извънкласните дейности по математика и работата с талантливи ученици.


Сътрудници на секция “Алгебра” и техните научни интереси:



Чл.кор. ст.н.с. I ст. д.м.н. Веселин Дренски: алгебри с полиномни тъждества, комбинаторна теория на пръстените, комутативна и некомутативна теория на инвариантите, автоморфизми на полиномни и свободни алгебри, алгебрична комбинаторика , компютърна алгебра.

Ст.н.с II ст. д-р Георги Генов: алгебри с полиномни тъждества, алгебри на Ли, теория на групите, алгебрична комбинаторика.

Ст.н.с II ст. д-р Татяна Гатева-Иванова (на основна месторабота в Американския университет в България, в Благоевград): комбинаторна и компютърна алгебра, уравнение на Янг-Бакстер и асоциативни алгебри и полугрупи, свързани с него, некомутативни базиси на Гробнер, алгебри с полиномни тъждества.

Ст.н.с II ст. д-р Валентин Илиев (хоноруван професор в Американския университет в България, в Благоевград): теория на представянията на групите и нейните приложения в теория на изомерите в органичната химия, алгебрически повърхнини и алгебрически многообразия, мултилинейна алгебра.

Ст.н.с II ст. д-р Атанас Илиев: бирационална алгебрична геометрия, особености на повърхнини и многомерни алгебрични многообразия, многообразия на Фано, специални криви и криви върху повърхнини и 3-мерни алгебрични многообразия, векторни разслоения върху алгебрични многообразия, Лагранжеви многообразия, алгебрично интегруеми системи.

Ст.н.с II ст. д-р Иван Чипчаков: обща теория на полетата, полупрости Артинови пръстени, алгебрична теория на числата (локални и p-адични полета), разширения на полета.

Н.с III ст. д-р Христо Илиев: алгебрически криви, теория на Брил-Ньотер, модули на криви.

Сътрудници на секция “Алгебра” работещи в чужбина към момента:


Ст.н.с II ст. дмн Георги Томанов (понастоящем професор в Универистета в Лион, Франция): Алгебрични групи, групи на Ли, конгруенц подгрупи, централни прости алгебри и алгебри с деление.

Доц. д-р Андрей Тодоров (понастоящем професор в Калифорнийския университет в СанДиего, САЩ): Келерови многообразия и многообразия на Калаби-Яо, огледална симетрия, теория на струните, теория на полето, аритметична алгебрична геометрия и Риманова дзета-функция и др.

Ст.н.с II ст. д-р Васил Иванов Кънев (понастоящем професор в Университета в Палермо, Италия): бирационална алгебрична геометрия, особености на повърхнини и многомерни алгебрични многообразия, многообразия на Фано, специални криви и криви върху повърхнини и 3-мерни алгебрични многообразия, векторни разслоения върху алгебрични многообразия, Лагранжеви многообразия, алгебрично интегруеми системи.

Д-р Димитър Циганчев (понастоящем в Университета на Флорида в Талахаси, САЩ): Алгебрична геометрия, алгебри с полиномни тъждества.

Димитър Стефанов (понастоящем докторант в Университета на Флорида в Талахаси, САЩ): Финансова математика, алгебри с полиномни тъждества, автоморфизми в свободни алгебри.
Каталог: algebra -> info
algebra -> Полиноми с рационални коефициенти. Критерий на Айзенщайн
algebra -> Характеристика на поле. Основни свойства на полетата с ненулева характеристика
algebra -> Крайни полета
info -> Конкурс по алгебра Петър Кирилов Русев, който впоследствие става аспирант на Любомир Илиев и се занимава с комплексен анализ
algebra -> Научни публикации в списания и поредици
algebra -> Анотация На проект Алгебра, логика, алгебрична геометрия и приложения
algebra -> Групи Определение
algebra -> Отчет на секция "Алгебра" към ими-бан за 2006 г. Съдържание Връзка на научната проблематика на секцията с националните и международни приоритети


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница