Село буковец, община своге – история, традиции, туризъм



Дата25.02.2018
Размер17.27 Kb.
#58690
СЕЛО БУКОВЕЦ, ОБЩИНА СВОГЕ – ИСТОРИЯ, ТРАДИЦИИ, ТУРИЗЪМ
Село Буковец се намира на 25 км югоизточно от Своге и на 35 км от София. От столицата до с. Буковец може да се достигне с автомобил по републикански път ІІ-16 до с. Реброво и след това се завие надясно за още 15 км. Стига се за около 1 час. Територията на с. Буковец е 37,261 кв.км и граничи със землищата на селата от община Своге – Батулия, Бакьово, Огоя, Осеновлаг, Брезовдол, Лесковдол и Редина. Средната надморска височина на с. Буковец е 1000 м. Населението на селото, по данни от 2013 г., е 18 жители. Кмет на с. Буковец е Петко Николов. Празникът (съборът) на селото е на Петровден, а всяка година в деня на св.Панталеймон, в местността св.Панталей се прави курбан от жители на с. Буковец и на с. Огоя. Село Буковец се намира в подножието на вр.Чукава и носи името си от вековните букови гори, сред които лежи.

Село Буковец е основано през 11 век. В местността Градовската чукла се е намирало укрепено място, в което според местни легенди населението от околните села е намерило убежище от настъпващите турци. Въпреки храбростта на защитниците, турците успяват да превземат укрепеното място. Един от най-известните родове в селото е този на "Косовете"(по диалект "Кьосове").Това е един от родовете, които участвали в основаването на селото и взели дейно участие при защитата от османските нашественици. Има легенда, че родът води началото си от Търновград, откъдето след битката между българската и османските армии, предвождани съответно от патриарх Евтимий и султан Баязид I Светкавицата, много от хората се разбягват из Балкана, търсейки убежище и спасение от османските ятагани. Група от хора поели на запад. В една много ясна сутрин един кос кацнал на рамото на предводителя и след това излетял навътре в гората. Групата също решила да навлезе в гората, а птицата непрекъснато кацала на рамото на водача. Когато стигнали местността Градовската чукла - на това място решили да основат село с помощта на още няколко заварени тамошни родове. Хората започнали да наричат водача на групата "Кьоса", заради птицата, която кацала на рамото му и ги довела до това скрито и мирно балканско място. По-късно потомците му се наричали "Кьосове".



Селската църква „Свети Николай“ е изградена през ранното средновековие от кръстоносци, които са имали военен лагер в местността „Крета”, недалеч от селото. По време на османското владичество, местните селяни зариват цялата църква с пръст, за да я скрият от погледите на турците и по този начин да я предпазят от разграбване и разрушаване. И през всичките тези години селяните предават спомена за заровената църква от поколение на поколение, очаквайки по добри времена за България.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2012
2012 -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
2012 -> Критерии за отпускане на еднократна финансова помощ и награждаване на жители на община елхово I общи положения
2012 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2014 г
2012 -> Област враца походът се провежда под патронажа на
2012 -> София-град Актуализиран на Педагогически съвет №8/04. 09. 2012 г
2012 -> Програма за развитие на селските райони европейски земеделски фонд за развитие на селските райони европа инвестира в селските райони
2012 -> Книгата е създадена по действителен случай. Имената на описаните места и действащите лица са променени
2012 -> Относно Обособена позиция №1


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница