Семинар "Изкуство в търсене на общността" 1-3 декември 2006 г. Програма 1 декември (петък)



Дата01.08.2017
Размер87.68 Kb.
#27047
ТипСеминар






Art in Quest for Community seminar is an initiative of the Red House in collaboration with Goethe-Institute Sofia, with the support of Stability Pact for South Eastern Europe sponsored by Germany.



Семинар "Изкуство в търсене на общността"

1-3 декември 2006 г.



ПРОГРАМА



1 декември (петък)
09.30-13.00 Общността преди представлението; уъркшоп воден от д-р Давид Иерохам и Цветелина Йосифова, България (само за предварително регистрирани)

13.00-14.30 Пауза


Всички презентации и уъркшопи следобед са публични.

14.30-15.00 Представяне на Tallinn Youthwork Centre, Естония; Юлия Петрунитцкина

15.00-15.30 Представяне на Theatre-Media Centre Association, Полша; Малгожата Жижка

15.30-16.00 Представяне на програма „Да чуем детските мечти”, България, Globul Cosmote Group; Хриса Делийска, България

16.00-16.15 Пауза

16.15-16.45 Отърсете се от безразличието (Wake Up From

Indifference), Йелена Милетич, Сърбия


16.45-17.15 Голямата празнота (Big Empty), Йована Кочич, Сърбия

17.15-18.00 Аквариум/Отражение на деня


2 декември (събота)
09.30-13.00 Общността преди представлението; уъркшоп воден от д-р Давид Иерохам и Цветелина Йосифова, България (само за предварително регистрирани)

13.00-14.30 Пауза


Всички презентации и уъркшопи следобед са публични.

14.30-15.00 Бракът между арт терапията и психодрамата (The Marriage of Art Therapy and Psychodrama); Юлия Петрунитцкина, Естония

15.00-15.20 Контекстуално обусловена артистична методология (Context Based Art Methodology) - опитът на Performing Arts Center Multimedia, Македония; Радмила Живанович, Катерина Моянчевска

15.20-15.40 IDO, Сърбия; Небойша Китанович и Миодраг Митич

15.40-16.10 Изкуствата и здравето: един демократичен съюз? (Arts and Health: A Democratic Union?) (Развиване на партньорства и условия за въвличане на младите в изкуствата); Поли Мосли, Великобритания

16.10-16.30 Пауза

16.30-17.30 Уъркшоп за пропускането на малките неща (Workshop of the Oversight), Полша; Малгожата Жижка

17.30-18.00 Аквариум/Отражение на деня


3 декември (неделя)
09.30-13.00 Общността преди представлението; уъркшоп воден от д-р Давид Иерохам и Цветелина Йосифова, България (само за предварително регистрирани)

13.00-14.30 Пауза


Всички презентации и уъркшопи следобед са публични.

14.30-15.00 Малка приказка за МаРТ (A Little Fairy-tale of MaRT), България; Кристиана Бояджиева

15.00-16.00 От историята до обекта (From a Story to an Object) (уъркшоп), Литва/Франция; Офели Кокенпот

16.00-16.15 Пауза

16.15-16.45 Ситуация с изход (A Situation with an Exit), България; Невена Борисова, Николай Божков, Цветелина Господинова

16.45-17.15 The Maya Heritage, документален филм, 30’ (по случай), Полша; Малгожата Жижка

17.15-18.00 Заключителна сесия





Презентации, представяне на случаи и уъркшопи
***

Работа в групи
1 декември, петък; 2 декември, събота; 3 декември, неделя; 09.30 – 13.00 (само за предварителна регистрация)


Общността преди представлението

(1 декември, петък; 2 декември, събота; 3 декември, неделя; от 09.30 до 13.00, само с предварителна регистрация)



д-р Давид Иерохам и Цветелина Йосифова, България
Групова изследователска работа със средства на изкуствата, психодрамата и социометрията в търсене на образите, които ни изразяват и ролите, които ни свързват. За индивидуалната човешка способност за изразяване и превръщане в общност.
***

Публични презентации, представяне на случаи и уъркшопи
1 декември, петък; 14.30-17.15, отворено за публика
Tallinn Youth Work Centre

(1 декември, петък; 14.30-15.00, отворено за публика)



Юлия Петрунитцкина, Eстония

Относно целите и работата на Tallinn Youthwork Centre, информация и съвети за младежта, мащабни и международни проекти, обучение на млади кадри и развитие на работата.

 

Theatre-Media Project Group Association

(1 декември, петък; 15.00-15.30, отворено за публика)



Малгожата Жижка, Полша

Популяризиране на културата, адресирана към хората, които не участват в културни събития, като приоритети и наша важна мисия.

Събираме работодатели от театри, културни центрове и други. Също така, в нашата организация има музиканти, изпълнители, актьори и актриси, кино и театрални режисьори, специалисти – психолози и социолози и други; те ни сътрудничат, грижат се за проектите ни и консултират дейностите ни. (www.sgptm.pl)
Да чуем детските мечти

(част от дейностите за корпоративна социална отговорност на Globul Cosmote Group, България)

(1 декември, петък; 15.30-16.00; отворено за публика)

Хриса Делийска, България

За позицията на Globul Cosmote Group относно корпоративната социална отговорност и тяхната ангажираност в разнообразни социално-артистични проекти с деца , които живеят в три различни институции: Благоевград, Елхово и Велико Търново. По какъв начин може изкуството да е важно за бизнеса.


Отърсете се от безразличието

(1 декември, петък; 16.15-16.45, отворено за публика)



Йелена Милетич, Сърбия

Безразличието на гражданите в след-комунистическия и следвоенен период в индустриалния град Бор и методите да се накарат гражданите да осъзнаят собствената си отговорност. Пощенската картичка, арт е-мейлът и плакатът са създадени през последните четири години. Целта на изкуството е да бъде комуникативно, но последствието от тази идея остана без отговор. Реалността на града се превърна в консервативно, военно и фашистко управление и социален конфликт. Изкуството представя една цялост: първата част – картичката – беше внимание, втората – е-мейл арт – изследване, а последната е последица. Изкуството се опита да бъде комуникативно, но вместо това се превърна в борба между индивидуалности и обкръжение. В крайна сметка изгубих работата си и бях нападната пред стената, където беше създадена първата работа.


Голямата празнота

(1 декември, петък 16.45-17.15, отворено за публика)

Йована Кочич, Сърбия

Вдъхновението дойде от ситуацията, пред която съм изправена в момента... Дългогодишната ми връзка и бъркотията, в която сме забъркани... Ние се борим непрестанно, уплашени, че нещо ще се изпречи между нас и няма да сме способни да го преодолеем. Това е и история за това, какво би се случило, ако се предадем.

Това е история за всички хора, които се страхуват след всичко, което са дали; няма да има какво да се дава... и няма да има нищо, въобще...
2 декември, събота; 14.30-17.30 (отворено за публика)
Бракът между арт терапията и психодрамата

(2 декември, събота; 14.30-15.00, отворено за публика)



Юлия Петрунитцкина, Eстония

История и контекст на психодрамата и социометрията. Спонтанно творчество: централна идея в мислите на Морено. Психодрамата като процес, ориентиран към действието: приложимост на фокус на действие за арт терапия...



Контекстуално обусловена артистична методология (опитът на Performing Arts Center Multimedia, Македония)

(2 декември, събота; 15.00-15.20, публична презентация)

Радмила Живанович, Катерина Моянчевска, Македония

Това е представяне на Център за изпълнителски изкуства Мултимедия, Македония, което ще се опита да обобщи развитието на методологията на Изкуството за социална промяна в Македония и да представи един начин предишният опит в обучението и работата да бъде трансформиран в нова вълна от контекстуално обусловена артистична работа. Чрез показване на стъпките в развитието на тази нова методология и на конкретни примери от трите години на нейното осъществяване под формата на регионални младежки артистични платформи, екипът на Центъра ще се опита да изтъкне няколко ключови въпроса и препятствия, свързани с непрекъснатото развитие на този вид колективна работа.



IDO

(2 декември, събота, 15.20-15.40, публична презентация)



Небойша Китанович и Миодраг Митич, Сърбия

Небойша и Миодраг ще ни разкажат за техния опит в социално ангажирания проект „IDO”, въображаем младежки клуб.





Изкуствата и здравето: един демократичен съюз? (Развиване на партньорства и условия за въвличане на младите в изкуствата)

(2 декември, събота, 15.40-16.10; публична презентация)

Представяне по случай на Поли Мосли, Великобритания (King’s Fund Fellow on Clore Leadership Programme 05-06)

Ще започна с кратко описание на политическия контекст на изкуствата и общественото здравеопазване във Великобритания, който беше в основата на предходния ми проект за създаване на регионална стратегия в тези два сектора. Ще се съсредоточа върху работата с млади хора и ще сравня тазгодишния си опит от работата ми в малък, експериментален театър и голяма психиатрична клиника, като давам примери. Участвала съм в няколко демократични театрални уъркшопа и ще опиша на кратко ценностите, които съм извлякла от този тип практики и потенциала, който те имат в разрушаването на йерархиите и в укрепването на партньорствата. В заключение ще засегна няколко тематични точки като изследването и откриването на равновесието между културното изучаване и свободата на изразяване, с надеждата, че тези теми ще послужат като писти за групова дискусия.


Уъркшоп за пропускането на малките неща

(2 декември, събота, 16.30-17.30)



Малгожата Жижка, Полша

Защото непрекъснато губим нещо в живота си… не забелязваме… не помним… не чувстваме… не знаем… забравяме… Искаме да помислим за това, което сме пропуснали и да го изразим на сцената, за да го открием… забележим… запомним… почувстваме… разберем… осмислим… обикнем…

Правейки театър, ние се опитваме да намерим себе си и другите отново и да странстваме заедно… КАНИМ ВИ ДА СЕ ПРИСЪЕДИНИТЕ КЪМ НАШЕТО ПРИКЛЮЧНИЕ шепнейки думите на поета „Нека се покрием със сърце…”
3 декември, петък, 14.30-17.15 (публични събития)
Малка приказка за МаРТ

(3 декември, неделя; 14.30-15.00, публична презентация)



Кристиана Бояджиева, България

МаРТ е проект, реализиран с подкрепата на Фондация „Родители”, Solidrité Laïque, FONPC и Министерство на външните работи на Република Франция, програма Procopil, „Фонд за подкрепа на иновативни инициативи”. Проектът обединява като участници деца и млади хора от четири целеви групи – деца със слухови, зрителни и физически увреждания, както и деца, които живеят в институции. Целта беше да покажем на децата как едно театрално представление оживява, да им представим процесите в създаването на едно представление. С помощта на игрови модели и водени от различни специалисти, децата и младежите участваха в целия креативен процес и създадоха представление по приказка сами. За три месеца децата изготвиха сценарий, декор и театрално поведение. Последният етап на проекта и представянето на представлението предстоят. Целият процес и информацията за участниците ще бъдат документирани в брошура.


От историята към обекта

(3 декември, неделя, 15.00-16.00, публична презентация)



Офели Кокенпот, Литва/Франция

Уъркшоп, който ти дава възможност да опиташ да направиш нещо триизмерно от приказка или история.


Ситуация с изход

(3 декември, неделя; 16.15-16.45, публична презентация)



Невена Борисова, Николай Божков, Цветелина Господинова, България

Това представяне ще опише артистичния опит на групата в работата с деца, които живеят в една социална институция за деца, лишени от родителски грижи в Благоевград. Как влияе това на условията на живот на тези деца, на връзките помежду им и на нашите връзки с тях? За търсенето и достигането на момент, в който взаимното изразяване става възможно. Какво е влиянието върху артистичния и социалния процес? Какво означава да си служиш със средствата на изкуството? Как променяме подходите си и работните си методи след контактите с определени деца? Моменти от работата, истински истории и участията на децата ще бъдат представени и обяснени.


The Maya Heritage, документален филм, 30’, последван от дискусия

(3 декември, събота; 16.45-17.30; отворен за публика)

Представяне на случай от Малгожата Жижка, Полша

Документален филм за етнографско пътуване, който разказва историята на глобализацията, когато хората вече не живеят в затворени общества, а в една голяма купа, където се разтапят, сблъскват и смесват най-различни традиции, идеологии и религии. Отиваме в Чиапас в CIESAS в Сан Кристобал. Можем да снимаме В. Якоржински, докато работи, докато преподава на ученици, среща се с приятели, посещава индианци… Витек смята, че нашият филм трябва да отговори на следния въпрос: Струва ли си да съхраним традиционната култура на индианците, ако нейните представители не желаят да го направят?



Показваме историята на клана Пасинса. Те са родом от Чимтик, община Ченалхо, в мексиканския щат Чиапас. Местната им култура е тази на индианците Цоцил. Жителите на Чимтик говорят цоцил, един от езиците на маите. Жителите на селото приели презвитерианството през 1950 г.
(http://www.themayaheritage.tox.pl)
Каталог: projects
projects -> Г за реда и критериите за регистрация за упражняване на частна лесовъдска практика и за извършване на дейности в горския фонд
projects -> Новини за общините 27. 08. 2014 г. Фокус
projects -> Г бнр безработицата в Ловешко бележи спад за пореден месец
projects -> И радиационна защита
projects -> Програма на С, която генерира и извежда на екрана редица от числа на Фибоначи: от 1 до зададено от потребителя число оценка: 4
projects -> Нсорб до есента ще има единен регистър за хора с психични заболявания
projects -> Г бнр в бургас започва общественото обсъждане на проекта за Парк "Българско Черноморие"
projects -> Новини за общините 11. 06. 2014 г. Бнр 1040 лева отгоре за Йорданка Фандъкова
projects -> Г. Фокус Зам кметът на Добрич арх. Пламен Ганчев: Продължава ремонтът на сградата на дкц-2


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница