Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа"



Дата28.10.2018
Размер56.57 Kb.
#103833
ТипСеминар

Семинар на тема „Техники за управление на делата”

18 – 19 юни 2010 г.

Хисар, Хотел „Аугуста СПА”


Приложение 1 към презентация на съдия Стюърт Уолдрип

ПЛАНИРАНЕ НА КОНЦЕНТРИРАНО ГЛЕДАНЕ НА ДЕЛА В СГС

Проблемът

Често, обемни наказателни дела в СГС се гледат в продължаващи цял ден заседания, провеждани на дати, разположени една от друга в интервал от месец или повече. В един дълъг съдебен процес, който отнема месеци, тези времеви интервали между заседанията създават много проблеми, сред които следните:



  • Откриване на възможности пред адвокатите и подсъдимите да измислят номера;

  • Откриване на възможности за възникване на проблеми със свидетели и вещи лица;

  • Необходимост, с оглед подготовката за заседание, както съдията, така и адвокатите периодично да преглеждат много обемните материали по делото;

  • Затрудняване запомнянето на подробности по делото, които са полезни за решаването му.

Предизвикателствата и потенциалното им разрешаване

1. Липса на съдебни зали. Наказателните съдии имат ограничен достъп до съдебни зали и могат да насрочват заседания до два/три дни седмично, според номера (четен/нечетен) на поверения им състав. Често се налага и „чакане на зала” в деня на насрочено заседание. В съдебната палата обаче има помещения, които понастоящем не се използват най-рационално. Така например, една голяма зала на първия етаж е нефункциониращо „кафене”. В сградата има и други неизползваеми помещения. Въпреки че същите не са обзаведени като съдебни зали, те биха могли да служат като такива в настоящия си „спартански” вид на онези, които са готови да направят малка жертва. За целта е необходимо в помещението да се внесат някакви временни пособия (пейки, сгъвами столове) и малко импровизация.

Като млад адвокат в Клифорния, съм участвал в дела, провеждани на най-странни места. През 60-те и 70-те години Южна Калифорния претърпява растеж с много бърз темп, както по отношение на бизнеса, така и на населението. Този процес рефлектира и върху съдебната система, която бива претрупана с дела. Затова гледахме дела в стари църкви, в производствен склад, в затворен магазин за дрехи, в мазето на местен музей и на други необичайни места. Навсякъде тези спартански съдебни зали бяха набързо пригодени за такива, с помощта на наличните мебели и други временни мерки. Наложи се да преглъщаме липсата на комфорт, но пък си свършвахме работата, в чакане на нови съдебни зали. Когато има желание, се намират и начини.



2. Загубване на съдебната зала, в случай, че поредицата от насрочени по едно дело заседания се отложат. Осигуряването на дори една допълнителна „спартанска” съдебна зала ще бъде голям бонус и може да послужи за зала за концетрирано гледане на дела от съдиите от наказателно отделение на принципа „първи по време, първи по право”, чрез записване в списък. В случай на отлагане, допълнителната зала може да бъде ползвана за нуждите на всяко друго дело, което ”чака зала”. Горното не накърнява съществуващите графици и разпределение и може да се приложи бързо и без особени затруднения. Още повече, че при насрочване на последователни дни за заседания, изискващи сложна организирация и участие на много свидетели, адвокатите ще са по-малко склонни към зполупотреби, от психологическа гледна точка. А с въвеждането на резервните защитници, някои от номерата ще престанат.

В случай, че не се даде ход на първото от поредицата заседания, поради болест на адвокат, ще бъдат загубени само 4 дни от съответната седмица, защото следващите 4 заседателни дни вече са насрочени в кратко разстояние спрямо първия блок. Краткото отлагане е достатъчно за упълномощаване на нов адвокат и запознаване на последния с материалите по делото. Междувременно, останалата свободна зала може да се ползва от всеки друг съдия, а съдията по отложеното дело може да използва времето за писане на решения и наваксване с останалата си работа извън съдебна зала.



3. Съдиите не могат да си позволят да посветят времето си само на определени дела за сметка на останалите си дела. В дългосрочна перспертива, концентрираното гледане на дела отнема в цялост по-малко време за разглеждане на делото; повишава качеството и облекчава мотивирането на присъдите; изпраща към обществото категорично позитивен сигнал за работата на съда. Най-чувствителното предимство за съдията е в спестяване на времето за подготовка по изключително обемните материали преди всяко съдебно заседание.

Обичайно, непрекъснато гледане на дело означава, насрочени 4 заседания за 4 поредни дни в рамките на една седмица, с начален час 10:00 часа и краен час 16:30 часа и едночасова обедна почивка. Продължителността на заседанията, разбира се, варира, според конкретните обстоятелства и възможности. Един такъв график позволява на съдията време преди започване на заседанието, както и един пълен ден за работа по други въпроси.

Когато особени нужди налагат това, графикът може да се изготви в първото заседание (с продължителност обичайно един-два часа), като то изиграе роля на предварително изслушване (организационно заседание). На него следва да присъстват само подсъдимите, защитниците им и евентуално вещи лица, с които графикът следва да се съобрази. (По принцип, с оглед необходимото време за работа на вещите лица, е подходящо организационното заседание да е изтеглено във времето преди първия блок от 4 поредни заседания.) Графикът подлежи на промяна в хода на процеса в случай, че извинителни причини налагат това. Промяната ще може да бъде съобразена с участието на съдията във възивни състави и други, вече планирани ангажименти.

Заседанията могат да се планират в блокове от по 4 последователни дни, така че да се предвиди, по преценка на съдията, разумен интервал между блоковете от последователни заседания. Алтернативно, всички заседания могат да се насрочат едно след друго, така че делото да се гледа в последователни дни, колкото седмици е необходимо до окончателното му приключване. (В някои случаи ще е необходимо и планиране на една резервна дата, известен период след последния блок – за разпит на свидетели, които не са се явили и други останали неразрешени въпроси.)

Дори тридневен блок от последователни заседания (по-малко интензивен график) би облекчил тези дела. Още повече, че това ще даде възможност на съдията да съобрази продължително гледаното дело с ангажиментите си по други дела и да запази един (или два) дни седмично за тях, съобразно настоящото разпределение на залите за четни/нечетни дни, според номера на състава. Например – особеното дело да се гледа в “спартанската съдебна зала” в понеделник, сряда и петък, а в четвъртък да се насрочи заседание по друго дело в редовните зали и според съществуващото разпределение.

Утвърден модел. Гореописаният модел се следва в американската система, както на щатско, така и на федерално ниво. Съдебният процес рядко се разделя и рядко има интервали от време между отделните блокове от заседания. Разбира се, понякога има кратък интервал между двете фази на съдебния просец по наказателни дела – по въпроса за вината и въпроса за наказанието. Същевременно, при гореописаният график от 4 заседателни дни на седмица, съдията има достатъчно време през седмицата за организиране на останалата си работа. Освен

това, се избягва насрочване на концетрирани заседания по повече дела, много близо едно от друго – това позволява между натоварените с концентрирани заседания седмици, съдията да работи и по другите си дела.

От общия дух на НКП може да се направи изводът, че законът залага очакване за концентриран процес. Така например, чл.22 ал.1 от НПК изисква съдът да разглежда и решава делата в разумен срок, а чл.260 ал.1 предвижда възможността да се привлече запасен съдия или съдебен заседател, когато разглеждането на делото изисква продължително време. Чл.1 пък залага очакване към съдията да осигури защита на правата на пострадалите, на правата на подсъдимите и на обществения интерес. Дела, чието разглеждане се оказва много проточено във времето, с основание поставят въпроса дали горните са осигурени.

Изглежда, че е по силите на СГС да намери разрешение на дискутираните проблеми, посредством прилагане на поне полу-концентриран процес по дългите наказателни дела.



Програма за развитие на съдебната система

София 1000, ул. „Стара планина” №5, ет. 8

office@prss-bg.org

www.prss-bg.org



Каталог: sites -> default -> files
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница