Шоколадови и захарни изделия. Класификация и асортимент



Дата02.06.2018
Размер111.8 Kb.
#71428
Шоколадови и захарни изделия.

Класификация и асортимент


Шоколад
Шоколадът е представител на голяма група захарно-сладкарски изделия. Произвежда се от какаова маса (фино смляни печени какаови зърна, предварително очистени от люспите и от зародиша) и какаово масло със захар, със или без добавка на различни ароматични и вкусови вещества, както и на продукти, използвани за пълнеж или непосредствено в шоколадовата маса.

Притежава висока хранителна стойност – съдържа от 15 до 68 – 70 % захар, от 3 до 9 % белтъчини, от 20 до 40 % мазнини, от 2 до 10 % вода, дъбилни вещества, алкалоиди, минерални вещества, витамини (във витаминизираните шоколади), и др.



Класификация на шоколада се извършва по различни признаци.

  • По състав шоколадът бива натурален – с по-високо съдържание на какаова маса, с по-тъмен цвят и леко горчив вкус, млечен – с добавка на мляко на прах, и фин млечен шоколад –с добавка на краве масло и мляко на прах.



  • Според начина на производство шоколадът се разделя на няколко групи: шоколад с пълнеж – фондов – съдържа фина кристална маса, получена чрез сваряване на захарно-гликозен сироп със или без добавка на млечни продукти; пралинов – съдържа фина маса, получена чрез смилане на печени маслодайни ядки, захар и мазнини, и вафлен – съдържа вафлена маса, различна по състав и количество; плътен шоколад – без добавки и с добавки, също различни по количество и вид ( орехи, фъстъци, лешници, стафиди, касис и др.); аерошоколад – шоколад с пореста структура, без или със черупка ( плътна маса на повърхността на блокчето); шоколадови фигурки – кухи, плътни и др;.



  • По предназначение шоколадът бива обикновен и кувертюр – полуфабрикат, използван за пълно или частично тункване ( покриване, заливане) на корпуса на съответното изделия, и шоколад със специално предназначение – детски, дитетичен, витаминизиран и с тонизиращо действие.

Окачествяването на шоколада става органолептично и лабораторно.При органолептичното окачествяване се обръща внимание на следните по-важни показатели: цвят – от светл- до тъмнокафяв, в зависимост от състава, но еднакъв по цялата повърхност и в маса; вкус и аромат – характерен за съответния вид шоколад и специфичен за използвания пълнеж, без странични привкус и мирис; форма – ясно очертана, разнообразна, без деформации, консистенция – твърда или специфична (при шоколадите с пълне), повърхност – гладка или релефна, без петна и мехурчета ( допустимо отклонение до 5 % за 1 брой опаковка). Наблюдаваното побеляване на повърхността на шоколада се дължи на образувалия се слой от кристали на захарта или на мазнината.

При лабораторното окачествяване се определят следните показатели: съдържание на влага, съдържание на обща захар, маслено съдържание, съдържание на ядки, финост на смилане на шоколадовата маса и др.

Шоколадът и кувертюрът се произвеждат в разнообразни форми и с различна маса – от 0,003 kg до 2,5 kg., за промишлени цели – до 15 kg.

Видът на опаковката най-често зависи от вида на шоколада и от нетната маса. Така например шоколадът с нетна маса до 0,5 kg се загъва в алуминиево фолио и художествено оформенаобложка или етикет. При шоколад и кувертюр за промишлени цели се използват полиетиленови опаковки, перфаминова или парафинирана хартия с печатан етикет (в зависимот от масата), а при шоколад с пълнеж – станиол и художествено оформен етикет или художествено оформен етикет от каширан станиол. Обвитите шоколадови блокчета най-често се подреждат в худовествено оформени кутии с нетна маса до 2 kg, след което се поставят в каси от вълнообразен картон с нетна маса до 15 kg. Обвитите шоколадови блокчета могат да се подреждат и направо в каси от вълнообразен картон с маса до 6 kg. При шоколада с пълнеж, оформен във вид на блокчета с маса над 100 g , се поставя подложка от картон с цел да се предпази от счупване. Всички използвани за опаковка материали трябва да отговарят на изискванията за опаковане на хранителни продукти – безвредни, чисти, надеждни, без страничен мирис.

Маркировката най-често се поставя върху етиката за загъване. Съдържа данни за предназначение, състав, калоричност, срок на гоност и допустима днвена доса – при детския и диетичния шоколад; за съдържание на въглехидрати, белтъчини, мазнини, калоричност, дата на производство и срок на годност – при шоколада с нетна маса над 100 g. Означават се още: производител, наименование и вид на шоколада, маса-нето и допустимо отклонение, номер на страндартизационния документ. Върху общата и транспортна опаковка (кутиите и касите от вълнообразен картон), освен посочените по-горе данни, се означават броиките шоколад в опаковката и манипулационния знак „Пази то влага”.

Оптималните условия за съхраняване на различните видове шоколад са: температура 15 – 21 0 С и относителна влажност на въздуха – не по-висока от 70 %. Срокът на годност при тези условия зависи от състава на шоколада – от 2 до 6 месеца. При някои видове, като например при витаминизирания шоколад и шоколада с пълнеж, този срок може да бъде по-кратък.



По време на съхраняването трябва да се спазват изискванията за стокова съвместимост. Складовите помещения следва да бъдат чисти и сухи, защитени от пряка слънчева светлина. Касите от вълнообразен картон се подреждат на стифове върху дървени каси, на височина 6 реда, на разстояние не по-малко от 1 m от източниците на топлина. Между стените на помешението и стифовете се оставят пътеки не по-тесни от 70 см.

Транспортирането се извършва със закрити превозни средства, при спазване на условията за складово съхраняване. Всяка партида шоколад се придружава с удостоверение за качество, издадено от предприятието-производител.
Бонбонени изделия


При производството на бонбонени изделия се използват различни бонбонени маси – захарно-гликозна, карамелажна фонданова, млечна, марципанова, ликъорена, фруктова, шоколадова, комбиниране и др. В зависимот от използваната бонбонена маса и от начина на нейната обработка, известни са следните основни групи бонбонени изделия:

Бонбони млечни. Изработват се от захарно-гликозен сироп с добавка на млечни продукти, мазанини, различни вкусови добавки, ароматизиращи вещества и оцветители. В зависимост от структурата и от консистенцията, млечните бонбони биват карамелоподобни и бонбони с дребнокристална структура, а в зависимост от техния състав – без добавки, с добавки и със специално предназначение.

Бонбони карамелажни. Карамелажните бонбони се изработват от карамелажна маса със или без пълнеж, с доплълнително обработена или необработена повърхност, с добавка на различни вкусови и ароматизиращи вещества и на оцветители. В зависимост от начина на производство, от начина на оформяна и на обработването на повърхността, карамелажните бонбони биват: плътни карамелажни бонбони – дропсови, без пълнеж, фигурки; карамелажни бонбони с пълнеж – с делим, с неделим и с двоен пълнеж; с неизтеглена, изтеглена, гланцирана, дражирана или панирана повърхност; с плодов, ликъорен, меден, млечен, марципанов, фонданов или друг вид пълнеж; обикновени и със специално предназначение – витаминизирани, диетични, обогатени с биологично активни съставки.


Бонбони меки нешоколадови. Произвеждат се по технологични инструкции, утвърдени от Министерството на здравеопазването. Най-използвани суровини са марципановата, фондановата, парлиновата и желе масата, с прибавка на други продукти – плодове, витамини и др. Разнообразието при тях е голямо – еднослойни, двуслойни, желе бонбони, маслени бонбони, без прибавки или с прибавки, от фонданова, марципанова, парлинова или друг вид маса и т.н.

Бонбони драже. Изработват се от корпуси с течна, твърда или мека консистенция, покрити със захарна, шоколадова или какова обвивка. Биват с корпус делим или неделим от покривката, едносортни или асорти.

Бонбони шоколадови едносортни. Към тази група спадат бонбоните с лята, разстала или шприцвана основа от чиста или от комбинирана шоколадова маса с плодове, ядки, пълнеж и др. Към тази група се отнасят и формуваните шоколадови бонбони, плътни и черупкови, които се опаковат и продават самостоятелно.

Бонбони желе. Изработват се от желе маса, с мека консистенция, със или без прибавка на плодови и на ядкови съставки и различни вкусови и ароматични вещества.

Шоколадови бонбони тунквани. Имат корпус от различни бонбонени маси, покрити изцяло или частично с кувертюр.

Шоколадови бонбони фулвани. Изработени са от един или от няколко слоя от бонбонени маси, със или без добавка на вкусови и ароматични вещества,защитени от горната или от долната или от към двете повърхности с шоколадов слой.

В отделна група са обособени шоколадовите десерти – корпуси от една или няколко бонбонени маси, поркити изцяло или частично с шоколадов кувертюр.





Окачествяване. При органолептичното окачествяване на бонбоните се обръща внимание на показателите форма, повърхност на лицевата и на долната страна, цвят, вкус и мирис, консистенция и др. Тъй като асортиментът и съставът са доста разнообразни, трудно може да определят изисквания, които да са общовалидни за всички видове бонбони. Така например консистенцията можв да бъде твърда или полутвърда; цветът различен, според вида на бонбоните, употребяваните суровини и прибавените оцветители; вкус и мирис – характерни за даден вид бонбони и съответния пълнеж и т.н.

От показателите, определяни лабораторно, по-важни са следните: съдържание на влага, захар, обща киселинност, пепел, масленост, витамини, соли на тежки метали, кувертюр, сухо вещество и др.

Използваните опаковки са също в зависимост от вида на бонбоните. Така например захарните и каковите бонбони дражета се опаковат в художествено оформени пликчета от целофан или от полиетилен, а шоколадовите дражета – в художествено оформени картонени кутии с нетна маса до 100 g или в кутии с полистиролови подложки с нетна маса до 1 kg.. Същата опаковка се използва и при меките нешоколадови бонбони. Млечните и карамелажните бонбони се обвиват в художествено оформена парафинирана хартия или неутрален целофан, полипропиленово фолио или каширано алуминиево фолио. Шоколадовите десерти се опаковат в алуминиево фолио, художествено оформена парафинирана хартия или художествено оформен топлолепещ целофан. Така обвитите бонбони се поставят в картонени кутии или в каси от вълнообразен картон с различна нетна маса.

Маркировката, поставена върху потребителската опаковка, трябва да бъде трайна и четлива. Най-често съдържа следните данни: производител, наименовани и вид на асортимента, маса и допустимо отклонение, дата на производство, срок на годност, състав, БДС. Транспортната опаковка съдържа следните данни без БДС. Допълнително се означават броят на единичните опаковки, номерът на опаковчика и знаците ''Пази от влага'' и ''Пази от нагряване''.

Бонбонените изделия се съхраняват и транспортират при условията, при които се съхраняват и транспортират шоколадовите изделия. Траиността им при съхранение е както следва: до 6 месеца за захарните дражета и твърдите бонбони в метален амбалаж, до 5 месеца за фуретата без мазнини в пълнежа, до 4 месеца за фуретата с мазнини в пълнежа, до 2 месеца за шоколадовите и меките нешоколадови бонбони.


ЛОКУМ

Локумът е захарно-нишестен продукт с полупрозрачна, желеобразна, еластичнаи мека консистенция. Нарязан е на късове с определени размери, покрити със захар, с или без добавка на маслодайни ядки, различни плодове, плодове пюрета, конфитюри, стафиди и др. Получава се чрез сваряване на захарно-гликозен сироп, нишесте и съответните добавки.

  • В зависимост от състава на основната маса локумът бива – обикновен или локум с гликоза, и локум екстра или локум без гликоза.

  • В зависимост от вида на добавките различаваме локум с плодова, ядкова, плодова и ядкова, млечна или друг вид хранителна добавка.

Окачествяване. Органолептичната характеристика на локума се извършва по показателите: цвят – сжетлокремав до кремав или специфичен, в зависимост от използваната добавка и употребената боя; форма – правилна, паралелепипедна; консистенция – мека, еластична или слабо еластична (при локум с млечна добавка); вкус и аромат – приятни, добре подчертани, типични за състава; странични примеси – не се допускат.

От физико-химичните показатели, определяни лабораторно, по-важни са следните: влага, обща захар, соли на тежки метали, съдържание на добавки, а от микробиологичнитеналичие на коли-форми, на патогенни микроорганизми, на салмонела бактерии и др., изчислени за единица продукт – 1 или 10 g - не се допускат.



Опаковка. Локумът на фитил, покрит със захар, с дължина до 19см и маса от по 100 и 200 g, се увива в целофан, под който се поставя етикет. Локумът с по-голяма дулжина, необвит, се поставя в художествено оформени картонени кутии. Разфасованията на по-дребни късове се опакова също в художествено оформени кутииот картон, с маса до 1 kg. Кутиите с локум се поставят в каси от вълнообразен картон.

Върху всяка потребителска опаковка се поставя следната маркировка: производител, наименование и вид на локума, маса-нето и допустимо отклонение, дата на производство и срок на трайност, състав, контролен номер на опаковката, БДС. Върху транспортната опаковка, освен посочените данни (без БДС и състав), трайно се маркира и броят на единичните опаковки.

Оптималните условия за съхраняване са относителна влажност на въздуха до 75% и температура не по-висока от 18С. Складовете, в които се съхранява локумът трябва да бъдат чисти, проветриви, за предпочитане със северно изложение. Подреждането на касите трябва да е върху палети, на височина до шест реда, на разстояние не по-малко от 1 m от източници на топлина. Между стифовете следва да се оставят пътеки за свободен достъп. Срокът за трайност зависи от вида и от състава на локума.

При спазване на оптималните условия за съхраняеане, гаранционният срок на трайност на локума със сметана и какови стърготини е до 45 дни. За останалите видове локум – до 60 дни. При съхраняване се допуска образуването на повърхностна корица с дебелина до 1 mm.



Транспортирането се извършва със закрити превозни средства, при спазване на изискванията за складово съхраняване.
БИСКВИТИ

Бисквитите са тестени изделия, приготвени от беашно, мазнини, химически набухвателии други вкусови и ароматични вещества, със или без добавка на яйца, захар, млечни продукти и други.

Асортиментът при бисквитите е разнообразен.



  • В зависимост от състава на тестото: обикновени – приготвени от беашно, захар, масло, набухватели и есенции, млечни – приготвени от беашно, захар, масло, мляко прясно, кондензирано или на прах, и бисквити с какаов прах – от тесто със състав за обикновените или за млечните бисквити с прибавка на какаов прах;

  • От начина на формуване – щанцови, шприцовани, валови и коктейлни. Бисквитите могат да бъдат още диетични, детски, солени или безсолни, витаминизирани и др.

Окачествяване. При органолептичното окачествяване на бисквитите се обръща внимание на разгледаните вече показатели при различните шоколадови и бонбонени изделия: външен вид – форма, повърхност и цвят на лицевата и на долната страна, вкус и мирис, счупени и деформирани бисквити, наличие на чужди тела.

При лабораторното окачествяване се определят следните по-важни показатели: обща захар, влага, масленост, пепел неразтворима в 10% солна киселина, пълнеж, алкалност. Соли на тежки метали (мед, арсен, олово), патогенни микроорганизми и плесени не се допускат.

Бисквитите се опаковат в потребителски опаковки с различна нетна маса – от 0,100 до 1,000 kg (при някои видове и с по-голяма нетна маса). За опаковачен материал най-често се използват хартия, целофан, полиетилен и картон. В кутиите от картон, използвани като потребителски опаковки, бисквитите се подреждат в редовена ребро или легнали с еднаквите рисунки на една страна. Транспортните опаковки се изработват от вълнообразен картон и по-рядко от шперплат.

Маркировката е обичайна и съдържа данни за производител, вид и наименование на асортимента, състав, маса нато, дата на производство, трайност, БДС и надпис ''Внимание, чупливо''.

Бисквитите се съхраняват в чисти, проветриви и сухисладкови помещения при температура до 180С и относителна влажност на въздуха до 70%. Не се допускат резки промени в температурата. Подреждането на потребителските и на транспортните опаковки е както при шоколадовите и бонбонените изделия.

Срокът на годност е различен при различните бисквити и зависи от техния състав. В повечето от случаите е между 3 и 6 месеца. При неблагоприятни условия и при по-продължително съхраняване бисквитите стареят – променя се тяхната консистенция, обвивната хартия се покрива с мазни петна, мазнините гранясват, променят се вкусът и ароматът и др.




Транспортирането се извършва с всякакъв вид закрити превозни средства, при добро подреждане и укрепване на транспортните опаковки и спазване на изискванията за стокова съвместимост.

Изготвили:


Александра Антонова Ковачева X в клас



Виктория Радославова Пенева X в клас
Каталог: 2014
2014 -> Закон за правната помощ Обн., Дв, бр. 79 от 04. 10. 2005 г.; изм., бр. 105 от 2005 г., бр. 17 от 2006 г., бр. 30 от 2006 г.; изм и доп., б
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> На финала на предизборната кампания голямата интрига са малките партии
2014 -> Рекламна оферта за Избори за народни представители 2014
2014 -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница