Сигурност всеки ден министерство на земеделието и храните



Дата15.01.2017
Размер73.85 Kb.
#12737



СИГУРНОСТ ВСЕКИ ДЕН


МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

Бstraight arrow connector 3ЪЛГАРСКА АГЕНЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ


Гр. София, 1606, бул. ”Пенчо Славейков” № 15A

+359 (0) 2 915 98 20, +359 (0) 2 954 95 93, www.babh.government.bg





ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЕПИЗООТИЧНАТА ОБСТАНОВКА В СТРАНАТА ПО ОТНОШЕНИЕ НА ЗАБОЛЯВАНЕТО СИН ЕЗИК
Настоящият доклад съдържа актуална информация за развоя на епизоотична обстановка по отношение на заболяването син език.

Синият език е трансмисивно вирусно заболяване, което се предава чрез кръвосмучещи насекоми от род Culicoides и се появява най- често през топлите сезони на годината, когато има активен летеж на вектора на заболяването. От син език боледуват всички домашни и диви преживни животни. Заболяването се предава на здравите животни след ухапване от куликоиди, заразени с вируса на синия език. През последните години вируса на синия език разшири ареала си на разпространение и вече се наблюдава на територията на голяма част от европейските държави. Клинични признаци на заболяването се наблюдават основно при овце, а при едри преживни животни и кози заболяването протича почти безсимптомно.

За първи път болестта син език по преживните животни е констатирана на територията на Р България през месец юли 1999 г. в с. Сливарово, област Бургас. Никога до тази дата болестта не е била констатирана на територии, намиращи се след 42-ия паралел. От 06.07.1999 г. до средата на месец август заболяването се разпространи в четири области – Бургаска, Ямболска, Хасковска и Кърджалийска, в райони, непосредствено разположени по границата с Република Турция и Република Гърция.

В края на месец септември 2001 г. заболяването възникна наново на територията на страната, като този път разпространението му беше в областите граничещи с територията на Бивша югославска република Македония и Република Сърбия.

Известни са 24 серотипа на заболяването, като при посочените по-горе епизотии е констатиран серотип 9.

От 2001 г. в Р България се изпълнява програма за надзор на заболяването син език, която включва ежемесечно серологично изследване на животни сентинели, отглеждани в населени места разположени по границата с Р Турция, Р Гърция, Бивша югославска Р Македония и Р Сърбия. Изследването се извършва по време на активния летеж на куликоидите (от месец април до месец октомври). Програмата включва и улов на куликоиди за видово и количествено определяне. От 2007 г. програмата за надзор се съфинансира от Европейската Комисия (ЕК).

При серологично изследване на 04.07.2014 г. на овце, показали клиника на заболяването от стопанство, собственост на Пламен Чобанов, намиращо се в с. Мандрица, община Ивайловград, област Хасково, разположено в непосредствена близост до границата с Р Гърция, болестта бе лабораторно потвърдена.

Със заповед № РД 11-1073 от 04.07.2014 г. заболяването беше обявено, като незабавно бяха уведомени ЕК, Световната здравна организация по здравеопазване на животните (OIE) и съседните страни.

С цел бързо ограничаване и ликвидиране на болестта на 04.07.2014 година в 14.00 ч. беше свикано първото заседание на Националния кризисен щаб, на което бяха набелязани конкретни мерки, съгласно действащото национално и европейско законодателство.

Със заповед № РД 11-1074 от 04.07.2014 г. бяха наложени следните мерки:




  1. Определяне на предпазна (100 км. зона около огнището) и наблюдавана зона (50 км. от външната граница на предпазната зона) около огнището, в които влизат населени места от 8 области на страната – Бургас, Смолян, Кърджали, Хасково, Сливен, Стара Загора, Пловдив и Ямбол и животните изложени на риск в тях.

  2. Убиване и загробване на животните, показали клинични признаци на заболяването;

  3. Извършването на клинични прегледи на възприемчиви едри и дребни преживни животни и вземане на кръвни проби за лабораторни изследване.

  4. Изпращане на пробите, показали положителен резултат за потвърждение и серотипизиране в Референтната лаборатория на ЕС по Син език в Пърбрайт, Великобритания .

  5. Дезинсекция в заразените животновъдни обекти, както и в тези които попадат в предпазната и наблюдавана зона, както и около биотопите на вектора (обработка на водоеми, торища и животновъдни обекти с инсектицидни препарати с цел намаляване популацията на вектора и ограничаване на възможните пътища за предаване на инфекцията)

  6. Обработване на едри и дребните преживни животни с инсектицидни разтвори с репелентно действие.

  7. Забрана за предвижването на възприемчивите животни, освен в случай за незабавно клане и то само в кланици, намиращи се на територията на областта, от която произхождат животните и при спазване на определени предпазни мерки.

  8. Забрана за изкарването на паша на преживни животни в часовете, през които вектора е най-активен от 19.00 до 08.00 часа;

  9. Свикване на областни и общински епизоотични комисии, които да набележат конкретни мерки за предотвратяване на проникването и разпространението на болестта на територията съгласно спецификата и наличните ресурси в района и базирани на “Практическо ръководство за борба с болестта Син език по преживните животни”, одобрено като Приложение към Заповед №РД 11-754/20.07.2009 на НВМС.

На 11.07.2014 г. референтната лаборатория на ЕС по Син език в Пърбрайт, Великобритания потвърди, че се касае за заболяването син език, серотип 4. Наличието на същият серотип беше констатиран на територията на Р Гърция (остров Пелопонес) в началото на месец юни 2014 г.

С цел предприемане на описаните по-горе мерки и осигуряване на необходимите средства за ограничаване и ликвидиране на заболяването на 15.07.2014 г. до Министерство на земеделието и храните е изпратен проект на Постановление на Министерски съвет за одобряване на допълнителните разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2014 г.

На 21.07.2014 г. е получено писмо от Министерство на финансите, в което ни уведомяват, че не съгласуват представения проект на Постановление.

На 28.07.2014 г. и на 30.07.2014 г. до МЗХ е изпратен проект на доклад от министъра на земеделието и храните до Министерски съвет за необходимостта от осигуряване на допълнителни средства по бюджета на МЗХ за 2014 г. за финансиране на мерките за ограничаване и ликвидиране на болестта син език, констатирана на територията на Р България и проект на Постановление на Министерски съвет за одобряване на допълнителните разходи по бюджета на Министерство на земеделието и храните за 2014 г.

На 04.08.2014 г. с Постановление на Министерски съвет № 239 от 31 юли 2014 г. са одобрени допълнителни разходи в размер на 450 000 лв. по бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2014 г. за провеждане на мероприятия за ограничаване и ликвидиране на заболяването син език.

След отпускане на допълнителните финансови средства бяха предприети следните мерки :


  1. Командироване на ветеринарномедицински специалисти от страната в засегнатите от заболяването населени места за извършване на мероприятия по дезинсекция и дезинфекция в и около заразените животновъдни обекти, торищата, и около местата за водопои на животните.

  2. Третиране на възприемчивите животни с инсектициден препарат Пур он в определени животновъдни обекти с цел предпазване ухапванията от куликоиди.

  3. Поставяне на препарати (феромони) в близост до животновъдните обекти с цел привличане и унищожаване на куликоидите.

11.07.2014 г. Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) се обърна към ЕК с молба за предоставяне на диагностикуми и реагенти поради бързото разпространяване на заболяването.

В отговор ЕК изпрати официално писмо с № SANCO G2/FB/1p (2014) 2605543 с което уведоми БАБХ, че не може директно да предостави реагенти и диагностикуми, а е необходимо програмата за надзор на болестта син език за 2014 г, одобрена с Решение 2013/722/ЕС да бъде ревизирана.

С писмо с изх. № 4829 – ЗЖКФ от 29.08.2014 г. до МЗХ е изпратен проект на Постановление на Министерския съвет за предоставяне на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2014 г. в размер на 1 889 960.00 лв.

С Постановление на Министерски съвет № 274 от 4 септември 2014 г. са одобрени допълнителни разходи в размер на 1 889 960.00 лв. за провеждане на мероприятия за ограничаване и ликвидиране на констатирани огнища на болестта син език на територията на двадесет и две области и за повишена епизоотична готовност в останалите области в страната.

На 03.09.2014 година в Брюксел, Белгия бе проведена техническа среща с представители на ГД САНКО относно епизоотичната обстановка в Р България за болестта Син език, на която бе препоръчано България да извърши ваксинация на възприемчивите за болестта син език животни.

Изпратен е доклад до МЗХ с искане за спешно осигуряване на финансови средства за закупуване и прилагане на ваксина срещу болестта син език по преживните животни за 2015 г. Необходими финансови средства са 6 027 600 лева. За да бъде поръчана ваксината, производителят изисква авансово заплащане на 50% от стойността на ваксината, в размер на 2 263 800 лв., които трябва да бъдат осигурени още през м. октомври 2014 г.

С писмо с изх. № 5048 – ЗЖКФ от 12.09.2014 г. до Главния секретар на МЗХ е изпратен проект на Постановление на Министерския съвет за предоставяне на допълнителни разходи по бюджета на министерството на земеделието и храните за 2014 г. за отпускане на допълнителни средства в размер на 6 027 600.00 лв.

На 09 и 10 октомври в МЗХ бе проведена среща с експерти от Европейската комисия (ЕК - CEVET) във връзка със заболяването син език в Р България, на която бе описана епизоотичната обстановка в страната ни, бе посочен опитът на Испания и Италия с ликвидирането на заболяването и бяха разгледани възможностите за извършване на ваксинация през 2015г.

С цел подпомагане с финансови средства и от ЕК се изготви ревизирана програма за надзор на заболяването син език по преживните животни в Р България за 2014 г., която бе изпратена за одобрение от ЕК на 15.10.2014г. Предстои изпращане на преработената програма за 2015 г., в която са включени и необходимите средства за закупуване на ваксина срещу заболяването.


Независимо от навременно предприетите мерки, поради топлите и влажни септември и октомври, болестта продължи да се разпространява и до 27.10.2014 г. заболяването е констатирано в 2 155 населени места на територията на цялата страна. Броят на принудително убитите и умрели животни е :

  • говеда – 368

  • кози – 208

  • овце – 26 195

Обезщетенията на собствениците на принудително убити и умрели вследствие на заболяването син език животни ще бъдат изплащани, съобразно предоставената от Националния статистически институт информация за цени на производител на селскостопански животни за всяка отделна област.

Изплащането на обезщетения на собствениците на принудително убити и умрели от син език животни се извършва на основание Раздел III от Закона за ветеринарномедицинската дейност. С постановление на Министерски съвет № 274 от 4 септември 2014 г. за изплащане на обезщетения на собствениците на принудително убити и умрели животни са одобрени допълнителни разходи в размер на 1 389 960 лв. До 27.10.2014 г. от получените в БАБХ заявления за обезщетяване на собствениците са обработени документи на стойност над 1 720 577 лв. Очаква се разходите за изплащане на обезщетения да надхвърлят значително първоначално предвидената за тази цел сума.



Във връзка със застудяване на времето и намаляване активния летеж на куликоидите през последните дни се наблюдава значително намаляване на смъртността при възприемчивите животни. Очаква се към средата на месец ноември епизоотията от син език да затихне.




Каталог: userfiles -> files -> Oficialen kontrol
files -> Правила за условията и реда за предоставяне на стипендии за специални постижения на студентите във висшето училище по застраховане и финанси
files -> Наредба №111 от 12 октомври 2006 Г. За изпитване на продукти за растителна защита и одобряване на бази на физически и юридически лица
files -> Гарантирани вземания на работниците и служителите
files -> Гарантирани вземания на работниците и служителите
files -> I общи разпоредби Ч
Oficialen kontrol -> Сигурност всеки ден министерство на земеделието и храните


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница