Силата на информацията! 1999-2006 апис. Всички права запазени. І. Съдържание на модула „апис практика”



Дата21.01.2018
Размер260.52 Kb.
#49952








- СИЛАТА НА ИНФОРМАЦИЯТА!
1999-2006 АПИС. Всички права запазени.
І. Съдържание на модула „АПИС ПРАКТИКА”

АПИС ПРАКТИКА” предоставя на потребителя най-пълната и добре структурирана колекция от актовете на всички видове съдилища в Република България, в съчетание с авторски статии и анализи, изследващи и обобщаващи съдебната практика, както и теми за исковото производство в помощ на юрисконсултите и адвокатите.

Модулът „АПИС ПРАКТИКА” съдържа:


  • Съдебна практика

    • решения и определения на върховните, апелативните, окръжните, военните и районните съдилища, на Европейския съд по правата на човека, а също и на арбитражните съдилища, подредени и класифицирани по разнообразни критерии, улесняващи търсенето и бързото намиране на нужния казус.




  • Статии и анализи на съдебната практика

    • публикувани в специализираните издания статии, както и неиздавани до момента изследвания по проблеми на правоприлагането;

    • анализи на водещи специалисти, съдържащи обстоен и обобщаващ преглед на съдебната практика по определена категория дела или по дадени законови разпоредби.




  • Исково производство

    • теми за исковото производство, разясняващи реда за предявяване на отделните видове искове, особеностите, свързани с доказването на твърденията и доводите на страните, обжалването на решенията и определенията на съда и пр., и предоставящи разнообразен набор от примерни образци и формуляри на искови молби, жалби, искания и други документи, представяни пред съда.



ІІ. Връзка с правно-информационния модул “АПИС ПРАВО”

АПИС ПРАКТИКА” е снабден с удобни средства за връзка с базата на действащото българско законодателство, включена в правно-информационния модул „АПИС ПРАВО”.

Във всички съдебни актове (решения, определения, присъди, разпореждания), статии, анализи, теми за исковото производство и образци на документи има препратки към нормативните текстове, които се цитират в тях или регламентират тяхното действие. Достъпът до съответния нормативен акт се осъществява чрез “кликване” върху препратката. В този случай се отваря нов прозорец, в който курсорът се позиционира върху цитирания член или параграф от нормативния акт.

Забележка: Задължителна предпоставка за работата с „АПИС ПРАКТИКА” е да бъде инсталирана едновременно и правно-информационния модул „АПИС ПРАВО”.

ІІІ. Актуалност на информацията

Информацията в „АПИС – ПРАКТИКА” се обновява след всеки брой на “Държавен вестник”.

С всяка актуализация потребителите получават между 50 и 100 нови съдебни актове на ВКС, ВАС, апелативните, окръжните, районните и арбитражните съдилища. В срок от един месец от постановяването им се въвеждат и решенията на Европейския съд по правата на човека по дела, заведени срещу България. Периодично се прави подбор и на практиката му по дела без българско участие, които формират т.нар. основополагаща практика на Съда, която е задължителна и за РБългария при тълкуване и прилагане на разпоредбите на Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи.

Всеки месец потребителите получават и нови анализи на съдебната практика по различни правни институти и отделни законови разпоредби. Текстовете на вече въведените теми се актуализират като се допълват с най-новата съдебна практика и се добавят съответните коментари.

Потребителят получава актуализирания текст на цитираните в темите за исковото производство нормативни актове в деня на обнародване на измененията. Когато с оглед обнародването на нови и/или изменянето и допълването на нормативни актове се налага актуализиране на тези разработки или на приложени към тях образци, пояснения и др. документи, промяната се извършва в най-краткия възможен срок. При незначителни изменения на законодателството /напр. промяна в размера на таксите, глобите, компетентния орган или др. под./ актуализацията се прави още със съответния или най-късно със следващия брой на “Държавен вестник”. При по-значителни изменения на нормативната уредба информацията в модула се обновява в рамките на един календарен месец.

Нововъведените и актуализираните документи през последните 90 дни преди датата на последната актуализация на модула могат да бъдат прегледани в папка „Нови документи”, като за улеснение на потребителя те са обособени в две подгрупи – „Съдебна практика” и „Статии, анализи, искове”.


ІV. Тематична структура
  1. Основни папки

Правно-информационният модул „АПИС ПРАКТИКА” съдържа следната дървовидна структура от основни папки и подпапки, разположена в лявата част на екрана:



2. „Съдебна практика”


Тематичният раздел „Съдебна практика” е обособен като основна папка в модула и съдържа разнообразна и богата практика на:


  • Конституционния съд на РБ;

  • Върховния съд на РБ (до 1997 г.);

  • Върховния касационен съд;

  • Върховния административен съд;

  • Апелативните съдилища;

  • Военните съдилища;

  • Окръжните съдилища;

  • Районните съдилища;

  • Комисията за защита на конкуренцията;

  • Европейския съд по правата на човека;

  • Арбитражните съдилища при БТПП, при БСК и при Агенцията за обществени поръчки.
По своето естество съдебната практика косвено се явява източник на право, тъй като дава тълкуване на правните норми и попълва празнини в правото. Тя е втората по важност материя, интересуваща всички, които по една или друга причина търсят информация за българското право.

Съдебната практика включва:


        • решения и определения по граждански дела;

        • решения и определения по търговски дела;

        • решения и определения по административно-наказателни дела;

        • решения, определения и присъди по наказателни дела.


Основните предимства на съдържаща се в модула практика са:


        • включване на нови източници, чиято практика до момента не е била публикувана – на районни, окръжни, и апелативни съдилища, на военните съдилища и др.;

        • значително разширяване на обема и тематичния обхват на практиката на ВКС, на Арбитражния съд при БТПП; на Европейския съд за правата на човека, като се обхващат казуси и нормативни разпоредби, по които до момента не е имало публикувана практика;

        • удобен достъп до търсения казус чрез различни класификатори – по постановяващ орган, по години, по термини, по нормативен акт;

        • публикуване на пълния текст на решения и определения – това позволява на потребителите да получат по-пълна представа не само за правните изводи на съда, но и за фактическата обстановка, която ги обуславя;

        • възможност за проследяване цялостното развитие на дадено дело от първата до последната инстанция]

        • възможност за преглед на цялата съдебна практика по алинеи, точки, букви и предложения на разпоредбите на нормативните актове.

В съответствие с изискванията на Закона за защита на личните данни е заличена информацията, индивидуализираща страните и другите участници в производството, недвижимите имоти и др.



2.1. Конституционен съд

В сравнение с останалите съдилища Конституционният съд има особен статут. Въпреки, че в наименованието му се съдържа думата “съд”, той не осъществява присъщата на съдилищата дейност по правораздаване. В Конституцията на РБългария статутът и правомощията на Конституционния съд са регламентирани отделно от тези на органите на съдебната власт.

Актовете, с които той се произнася са групирани в следните папки:


В папка „Решения” е направена допълнителна класификация като актовете за тълкуване на Конституцията и за установяване на противоконституционност на закони са обособени, тъй като на практика това са най-важните актове на Съда. Решенията, с които Конституционният съд се произнася при изпълнение на други свои правомощия са обособени в папка “Други”.
Следва да се има предвид, че решенията на Съда влизат в сила три дни след обнародването им в “Държавен вестник”. За разлика от тях решенията, с които Върховният административен съд се произнася по законосъобразността на подзаконовите актове, влизат в сила от датата на обнародването им. Решенията на тези два държавни органа имат и различни правни последици, поради което и начинът на отразяването им в текстовете на нормативните актове е различен. Върховният административен съд може да отмени изцяло даден подзаконов акт или отделни негови разпоредби и тази промяна се отразява в текста на засегнатия документ съгласно правилата, установени от Закона за нормативните актове. Съгласно Конституцията, обаче, само Народното събрание може да изменя и отменя закони. По тази причина, когато с решение на Конституционния съд даден закон или отделни разпоредби от него бъдат обявени за противоконституционни, не могат да се нанасят поправки в текста на засегнатия документ. Обявеният за противоконституционен текст продължава да съществува, но не се прилага за в бъдеще, като всички правни последици, които вече е породил се запазват, освен ако Народното събрание не го измени или отмени с обратна сила. Когато решението на Конституционния съд засяга цяла разпоредба то се отразява по следния начин, като текстът е отграничен с пунктирани успоредни линии:

Ако за противоконституционна е обявена само някаква част от текста тя се отбелязва с кавички в историята на разпоредбата. Например:



Постановените от Конституционния съд решения и определения са достъпни и от папка “Всички документи”, като актовете са подредени по азбучен ред и според номера им.

В папка „Класификатор по години” актовете на Конституционния съд са подредени в зависимост от годината на постановяването им, а не по годината на образуване на конституционното дело.

2.2. Върховни съдилища

Практиката на Върховния съд на РБългария, на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд е обособена в три отделни папки.

Правно-информационният модул „АПИС ПРАКТИКА” съдържа:


  • съдебната практика, публикувана в различните годишни сборници и издания по дадена правна материя или нормативен акт, в „Бюлетина на ВКС”, в юридическите и икономическите списания;

  • непубликувани съдебни актове на Върховния касационен съд.

Изключително удобство за потребителя е направената допълнителна класификация на практиката на върховните съдилища. Първият критерий за систематизация е видът на делото, който е компетентен да разгледа съответния съд. В съответствие с него практиката е обособена на граждански дела, търговски дела, наказателни дела и административни дела. По този начин се улеснява търсенето на съдебен акт в случаите, когато потребителят разполага със конкретни данни за него. Например известни са му видът на делото или актът (решение, определение и т.н.), кое съдебно отделение е постановило съответния акт и т.н. Тази подкласификация е подходяща и когато потребителят проявява интерес към практиката например по търговски дела като цяло без да се търси конкретен документ. Към отделните видове дела има и класификатори по години, в които съдебните актове са подредени в зависимост от годината на постановяването им. Друго улеснение е предоставената възможност да проследи и всички документи, съдържащи се в папката на конкретния съд.

В зависимост от акта, с който са се произнесли съдиите по даден вид дело, е оформено второто ниво на класификация на практиката – определения, решения, постановления, тълкувателни решения и т.н. Потребителят може да види и всички актове по търговски дела например. В зависимост от това кое отделение е постановило определен акт, е направена и третата подкласификация като към отделните актове е създадена следната структура – І г.о.; ІІ г.о. и т. н. По този начин с колкото по-конкретни данни за определен документ разполага потребителят, толкова по-бързо ще го открие без да се налага да преглежда огромен брой документи.





2.3. Апелативни съдилища

С въвеждането на триинстанционното производство изключително значение придоби и практиката на апелативните съдилища, защото те се оказаха последна инстанция по редица правни спорове (например по свързаните с производството по несъстоятелност). Тъй като тези дела не стигат до върховните съдилища и няма издание, в което да се публикуват постановените по тях актове, дълго време липсваше съдебна практика по редица важни правни материи. Изключително полезни за всички практикуващи юристи (съдии, адвокати, юрисконсулти) е практиката на апелативните съдилища по търговски дела. По-голямата част от нея е уникална, тъй като те се явяват последна инстанция по определена категория от тези дела. Освен това постановените решения касаят правни казуси с голям материален интерес. Сега на потребителя е предоставена възможност да се запознае с практиката на всички апелативни съдилища както по дела, които са разгледали като последна инстанция, така и по дела, спрямо които са били втора инстанция.





2.4. Военни съдилища

За потребителите, чиито професионални интереси са в областта на наказателното право, изключително полезна ще бъде практиката на Военно-апелативния съд – гр. София и другите военни съдилища. Предмет на постановените от тях присъди, решения и определения са разнообразни и сложни юридически казуси, като актовете са подкрепени със солидни правни аргументи.



2.5. Окръжни съдилища

Само в модула „АПИС ПРАКТИКА” потребителите могат да прочетат и съдебна практика на всички окръжни съдилища. В папка „Окръжни съдилища” са създадени отделни подпапки като окръжните съдилища са подредени по азбучен ред. Техните актове са систематизирани според вида им – определения, решения, присъди и др., като е предоставена и възможност за преглед на всички документи на съответния съд.

Окръжните съдилища се явяват касационна инстанция по редица категории дела, поради което тяхната практика е била недостъпна до този момент за потребителите на правните информационни системи. Такива дела, при това с голям материален интерес, са административно-наказателните. По тях страни са съответният държавен контролен орган (ДНСК, ХЕИ, Главната инспекция по труда, Комисията за защита на потребителите, данъчните инспектори) и физически и юридически лица. В модула е включена и интересна практика по граждански (облигационни, вещни и др.), търговски и наказателни (от общ и частен характер) дела. Изключително полезна за потребителите е и създадената възможност да проследят актовете на горните инстанции, постановени по тези дела. Направени са препратки в текстовете на решенията на окръжните съдилища към актовете на Върховния административен съд, на Върховния касационен съд и на съответния апелативен съд.


2.6. Районни съдилища

Модулът „АПИС ПРАКТИКА” съдържа и богата практика на районни съдилища по административно-наказателни и наказателни дела, както и по граждански спорове. Съгласно чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания наказателните постановления, които компетентните държавни органи издават по силата на различни закони, подлежат на обжалване пред районния съд, а като касационна инстанция се произнася съответният окръжен съд. В резултат на това тези дела не стигат до върховните съдилища, поради което липсва и практика по тях, достъпна за широк кръг от юристи.

На потребителите е предоставена възможност да се запознаят с решенията по многообразни правни казуси на Софийския районен съд (по ЗАППТ, по ЗППЦК, по ЗДвП, по ЗСБТ, по ЗХазарта и т.н.), на Районен съд – Петрич по спазването на митническото законодателство и др.



2.7. Арбитражни съдилища

Значително е обогатена и практиката на арбитражните съдилища – АС при БТПП, АС при БСК и АС при Агенцията по обществени поръчки. Засиленият интерес на потребителите е продиктуван от високото качество на постановените актове, тъй като арбитрите са юристи с безспорен авторитет сред правната общност.

На практиката на Арбитражния съд при БТПП са направени допълнителни подкласификации, за да се улесни търсенето на определени документи. Тъй като Съдът е компетентен да разрешава само граждански спорове, не е направена класификация на делата по материя, а първият критерий за разграничаване е видът на постановения акт – определения, решения и т.н. Към всеки от тях е създадена допълнителна структура – по ВАД (вътрешни арбитражни дела) и по МАД (международни арбитражни дела - по които поне една от страните е чужд гражданин или юридическо лице). Направен е и класификатор по години за допълнително улесняване на търсенето на документи.

Освен арбитражна практика, потребителите могат да се запознаят и с устройствените актове на арбитражните съдилища, с препоръчваните от тях арбитражни клаузи и споразумения, с тарифите за таксите, които се събират от тях, със списъците на арбитрите и т.н.





2.8. Комисия за защита на конкуренцията

Въпреки, че Комисията за защита на конкуренцията не е правораздавателен орган, заради значимостта на последиците, които пораждат нейните решения, тя е наричана “Малкия съд”. За да осъществят някои от икономическите си проекти стопанските субекти са длъжни поискат разрешение от Комисията – например за сливане на търговски дружества. В своите актове тя тълкува не само българското законодателство, но и европейските актове в областта на защита на конкуренцията. Това е особено важно като се има предвид предстоящото приемане на България в Европейския съюз и включването й в общия европейски пазар.

Изключително улеснение за потребителя е създадената подробна класификация по материя на актовете на Комисията за защита на конкуренцията.


2.9. Европейски съд по правата на човека

С Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи беше създаден и Съд, който да гарантира спазването им. Европейският съд по правата на човека е компетентен да разглежда жалби, подадени от частноправни субекти (физически лица или търговски дружества) срещу държава, подписала Конвенцията, в които те твърдят, че са нарушени техни права, гарантирани от ЕКЗПЧОС. Република България е страна по нея и по силата на Конституцията тя е част от вътрешното право и има приоритет пред тези норми от националното законодателство, които й противоречат. Това означава, че ако български съд установи несъответствие между нея и разпоредба на нормативен акт, той е длъжен да приложи Конвенцията. С подписването й, РБългария приема и задължителната юрисдикция на Европейския съд - решенията на Съда са задължителни за страните по делата. На практика обаче, задължителна сила имат всички решения, тъй като Съдът е компетентен да разглежда всички въпроси, засягащи тълкуването и прилагането на Конвенцията и протоколите към нея. Той създава постоянна съдебна практика по определени въпроси и когато впоследствие бъде сезиран с някакъв спор, ако в друго свое решение е направил тълкуване на разпоредба от Конвенцията, ще приложи вече направеното тълкуване и към новия казус. Например в Решение от 20.03.1997 г. по делото на Луканов срещу България се казва:

“В настоящето решение Съдът се позовава на следните решения от своята практика: 10.12.1982, Foti and others v. Italy; 18.12.1986, Bozano v. France; 22.02.1989, Ciulla v. Italy; 23.09.1994, Hokkanen v. Finland; 28.10.1994, Murray v. the United Kingdom; 24.11.1994, Kemmache v. France (no. 3); 8.06.1995, Yagci and Sargin v. Turkey; 10.6.1996, Benham v. the United Kingdom; 5.11.1996, Ahmet Sadik v. Greece.”

Това предопределя и голямото значение, което има за правоприлагащите органи, за държавните институции, юристите и обикновените граждани, практиката на Съда не само по дела срещу РБългария, но и срещу други държави. В случаите, когато българският съд трябва да приложи директно разпоредбите на Конвенцията, при тълкуването им той ще бъде обвързан от практиката на Европейския съд. Все по-често в своите актове българските съдии се позовават на практиката на Съда.

Тази основна папка съдържа три вида документи:

• Решения по същество

• Решения по допустимост

• Доклади на Европейската комисия по правата на човека

Към първата подпапка се отнасят решенията, постановени по дела срещу Република България, както и решенията по дела срещу други държави. Последните формират т. нар. основополагаща практика на Съда, която е задължителна и за РБългария при тълкуване и прилагане на разпоредбите на Конвенцията. За улеснение на потребителите е направена и допълнителна класификация на актовете според основните права и свободи, защитавани от Конвенцията. В заглавието на решенията е посочена датата на постановяването им, страните по делото, включително и на английски език, номера и датата на подаване на жалбата от ищеца, както и отделението на Съда и неговия председател, които са се произнесли по нея.

Основополагащата практика на Съда е класифицирана в зависимост от това кое основно право на човека е било предмет на защита по съответното дело.



С решения по допустимост Съдът се произнася относно своята компетентност да разгледа дадена жалба, както и дали тя отговаря на предвидените в Конвенцията изисквания – подадена ли е в срок, дали казусът вече не е разглеждан от Съда и т.н. Поради големия интерес към делата с българско участие в тази подпапка са включени решенията относно допустимостта на жалбите, подадени срещу РБългария.

Преди текста на самия документ са изведени онези разпоредби на Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи, които са послужили като правно основание за постановяване на съответния съдебен акт. Чрез техниката на препращането е осигурена връзка към пълния текст на цитираната норма. Достатъчно е потребителят на „кликне” с левия бутон на мишката върху маркираната в син цвят разпоредба и ще се отвори текстът на Конвенцията. Ако не желае да му се отваря нов документ, но иска да прочете пълния текст на правната норма, потребителят трябва само да постави курсора на мишката върху нормата и на екрана ще се появи нейното съдържание:



2.10. Съдебна практика по правни отрасли

Само в правно-информационния модул „АПИС ПРАКТИКА” е направена изключително детайлна класификация на съдебните актове по правни отрасли – семейно право, наследствено право, облигационно право, търговско право и т.н. Във всеки клон на правото са създадени йерархически подредени структури от понятия, което позволява на потребителя бързо и лесно да достигне до търсените от него решения по конкретна законова хипотеза. Чрез класификацията по правни отрасли се филтрира огромният броя решения по определена материя. Например:



В посочения пример, ако в модула има 20 решения, свързани с приемането на наследство, само 7 от тях касаят конкретно мълчаливото приемане. По този начин се спестява време на потребителя, като се премахва необходимостта той да извършва допълнителни търсения.



2.11. Примери за работа

А) Структура на документите

Независимо от кой съд е постановен даден акт, в структурно отношение документите са оформени по идентичен начин. В наименованието им са посочени видът на акта, номерът и датата на постановяването му, номер и вид на делото, както и годината на образуването му, кой състав на съда се е произнесъл и името на съдията докладчик. Например:



Решение № 13 от 28.01.1997 г. на ВКС по гр. д. № 4270/96 г., IV г. о., докладчик председателят Добрила Василева

Непосредствено след заглавието на документа е посочен източникът, от който е взет актът, ако е бил публикуван. Например: Съдебна практика, Бюлетин на ВКС и ВАС на РБ, кн. 3 - 4/1997 г., стр. 24.

В началото на текста са изведени основните правни разпоредби, които са били обект на тълкуване и разглеждане от съда като чрез техниката на препращането на потребителя е предоставена възможност да види и съответните нормативни текстове. Достатъчно е потребителят на „кликне” с левия бутон на мишката върху маркираната в син цвят разпоредба и ще се отвори текстът на съдебния акт. Ако не желае да му се отваря нов документ, но иска да прочете пълния текст на правната норма, потребителят трябва само да постави курсора на мишката върху нормата и на екрана ще се появи нейното съдържание.

Преди текста на документа е изведено т.нар. мото или есенцията на решението. То съдържа кратко обобщение на правните изводи на съда и ориентира потребителя дали е необходимо да прочете целия текст. Когато е отворен списък със съдебни актове, достатъчно е да бъде маркирано наименованието на документа и в долния десен ъгъл на екрана ще се появи неговото мото.




Освен удобен достъп до търсения казус чрез различни класификатори, на потребителите е предоставена възможност за проследяване цялостното развитие на дадено дело от първата до последната инстанция чрез препратки между техните актове. В края на текста на съдебния акт е поставенаЗабележка, в която са посочени решенията на по-горните (за решенията на районните съдилища) или на първа и втора инстанции (за решенията на ВКС), респ. на първата и касационната инстанции (за решенията на окръжните и апелативните съдилища) и са сложени препратки към техните решения.


Б) Глобално търсене

Функцията „Глобално търсене” се избира от лентата с бутони в горния край на екрана чрез бутона - . Препоръчваме нейното използване в следните случаи:



  • когато искаме да намерим съдебна практика, съдържаща дадена дума или фраза, независимо от това кой съд е постановил даден акт;

или

  • когато искаме да намерим постановен от конкретен съд съдебен акт, съдържащ дадена дума или фраза.

В първия случай в резултат на извършеното търсене на екрана ще се появи списък със съдебни актове, в текстовете на които се среща търсената от потребителя дума или фраза. Например:

Когато потребителят иска да намери думата „издръжка”, но само в съдебните актове, постановени напр. от Върховния касационен съд, е необходимо първо да отвори папката „Върховен касационен съд”, след което да избере папка „Всички документи”. Едва след това трябва да се отвори диалога за търсене от бутона . Потребителят следва да извърши последователно изброените на горната картинка действия, но в „Начин на търсене” трябва да избере „Текущ списък”.



Препоръчваме на потребителите на използват символът , когато не са сигурни дали търсената дума е употребена в единствено или в множествено число. Той се поставя накрая и по този начин автоматично се търсят всички думи, започващи с въведената, без значение как завършват. Например: ако потребителят въведе “иск*”, в резултат на търсенето ще бъдат маркирани всички думи, които започват с “иск”, като “иск”, “искам”, “искане”, “искра”, “искрен”, “искреност” и т.н.
Изключително полезна е функцията, запазваща предишни заявки за търсене, направени от потребителя. Тя е достъпна от диалога за глобално търсене от бутона . Непосредствено след полето, в което се въвежда търсеният текст се намира бутонът . След като се натисне, на екрана се появява прозорец „Предишни търсения”, съдържащ информация кои думи и фрази са били търсени и къде са били търсени (в пълните текстове, в заглавията и т.н.). По този начин потребителят може да си припомни в резултат на каква заявка е получил като резултат определен списък с документи и да я повтори.

Независимо дали е извършено търсене в цялата база на модула „АПИС ПРАКТИКА” или в текущ списък с документи, на екрана се появява следния прозорец:


Ако потребителят не желае да му се показва на екрана в кои папки се съдържат документи с търсената дума, трябва да демаркира „Резултат през папки”.



В) Локално търсене

Функцията „Локално търсене” също се използва за намиране на думи, фрази и цифри, но в текста на вече отворен документ. Тя е достъпна от лентата с бутони в горната част на екрана чрез бутона . След като се натисне, се появява следният диалог за локално търсене:




В полето „Текст за търсене” трябва да се въведе търсената дума или фраза. Препоръчваме на потребителите да използват символът *, когато не са сигурни дали търсената дума е употребена в единствено или в множествено число. След като натисне „Търси”, системата ще маркира първото срещане в документа на търсената дума. За да види следващите места в текста, където е спомената тази дума, потребителят трябва да натиска бутона , разположен непосредствено до бутона за „Локално търсене” в лентата с бутони в горния край на екрана.

Г) Практика по алинеи, точки, букви и предложения на разпоредбите

Изключително предимство на „АПИС – ПРАКТИКА” е предоставената на потребителите възможност да намерят бързо и лесно съдебна практика по конкретна алинея, точка или буква на дадена разпоредба. За целта е необходимо от бутона пред съответната разпоредба на нормативния акт (например чл. 148 от Наказателния кодекс) да избере „ПРАКТИКА” и след това конкретната алинея, точка, буква и предложения на тази норма. На екрана ще се появи списък със съдебни актове, постановени във връзка с нея (виж картинката по-долу).


Д) Печат на документи

Всички съдебни актове могат да бъдат разпечатвани, като за целта е необходимо потребителят да избере бутона от лентата с бутони в горния край на екрана. Предоставена е и възможност преди да се разпечата документа, да се види как ще изглежда той, на колко страници ще е разположен текста и т.н. Функцията „Преглед преди печат” се избира чрез бутона . След натискането му, на екрана се появява следния прозорец:



Потребителят може да разпечата и само част от текста на документа. За целта е необходимо да маркира с курсора на мишката избрания пасаж и да избере функцията „Отпечатване на избран текст” от падащото меню „Система” в горния ляв ъгъл на екрана.





Е) Копиране и прехвърляне на част от текста и на цели документи

Потребителят може да маркира произволно избрана част или целия текст на даден съдебен акт, след което да го копира и прехвърли в друг документ – напр. в нов файл в WORD. За целта е необходимо да извърши следните действия:



  • от падащото меню „Документи”, разположено в най-горната лента на екрана да избере „Маркиране” – автоматично се селектира целия текст на документа. Ако потребителят иска да копира само част от текста трябва да я маркира с десен бутон на мишката;



  • да постави курсора на мишката върху маркирания текст и да натисне десния й бутон;

  • да избере „Копирай текст” от появилия се на екрана прозорец.


Копираният текст може да бъде прехвърлен в произволен друг документ на потребителя.
Предоставена е и възможност за директно прехвърляне и запазване на целия текст на съдебния акт в други файлове:

  • бутон прехвърля текстът на документа в текстов файл (*.txt);




  • бутон прехвърля текстът на документа в HTML файл (*.html);




  • бутон прехвърля текстът на документа в текстов файл (*.rtf или *.doc);




  • бутон прехвърля текстът на документа в PDF файл (*.pdf)..


Ж) Създаване на потребителски бележки в документ

Потребителите имат възможност да създават свои бележки и коментари към текстовете на съдебните актове. След като е отворил даден документ, натиска десния бутон на мишката и на екрана се появява следния прозорец:



След като избере „Добави забележка към параграф” се появява син екран, в който потребителят може да напише произволен текст, да прехвърли копиран предварително текст и т.н. За да се съхрани създадената забележка трябва да се натисне бутона . В документа се появява иконата , която указва, че има създадена потребителска бележка. Потребителят може да копира текста на забележката и да я прехвърли в друга новосъздадена или съществуваща забележка, да я редактира чрез добавяне на нов текст, изтриване на част или целия предишен текст и добавяне на нов и т.н. За да се запазят направените промени, потребителят трябва да натисне бутона .



Внимание! Ако натиснете бутона ще бъде изтрита цялата забележка!


За да прегледа всички създадени от него забележки потребителят трябва да натисне бутона от лентата в горната част на екрана. По този начин не само се избягва необходимостта от търсене на даден документ. В процеса на работа ежедневно се четат много съдебни актове и ако след време потребителят отново е изправен пред казус, който вече е разглеждал, но не може да си спомни конкретния акт с направени от него забележки, бързо и лесно ще го намери.


  1. Статии и анализи на съдебната практика”


Този информационен раздел на модула „АПИС – ПРАКТИКА” включва:

  • Вече публикувани статии и правни становища от водещи специалисти в областта на правото. Редакционният подбор тук основно е насочен към статии, в които се прави преглед и оценка на съдебната практика или се коментират въпроси, които правоприлагането поставя.

  • Нови анализи на съдебната практика – теми, написани специално за „Апис – Практика” от преподаватели, научни работници, практикуващи юристи или други специалисти. Темите предлагат на потребителя аналитичен преглед и обобщен обзор на съдебната практика по определени законови разпоредби, по правни институти или по определена категория дела.

Документите са подредени в две основни папки – „Статии” и „Анализи на съдебната практика”. Във втората папка анализите на съдебната практика са обособени в зависимост от правния отрасъл, към който се отнасят – Гражданско право, Граждански процес и Наказателно право. Направена е и допълнителна класификация с цел улесняване на потребителя.


Относно функционалните възможности – глобално и локално търсене, разпечатване и преглед преди печат, както и създаване на забележки към документите, важи казаното по-горе за „Съдебна практика”. Потребителите следва да имат предвид, че с оглед защитата на авторските права НЕ е възможно копиране и прехвърляне в други файлове на текстовете на статиите и анализите.

4. „Исково производство”



„АПИС – ПРАКТИКА” съдържа над 75 изцяло ориентирани към практиката теми за всички по-важни и често предявявани искове - облигационни, търговски, вещни, трудови, семейни и наследствени искове, както и такива за защита на интелектуална собственост. Освен това на потребителя са предоставени и повече от 200 примерни образци на молби и жалби, които могат да намерят приложение в гражданското съдопроизводство, независимо от предмета на предявения иск – за назначаване на експертиза, за отстраняване на нередовности, за отказ или оттегляне на иска и др.
Темите се разработени от адвокати, практикуващи в съответната правна област и съдържат подробни разяснения относно:

  • същността, предпоставките и сроковете за предявяване на различните искове;

  • съдържанието на съответната искова молба и придружаващите я документи с пояснения за попълването им;

  • възможни усложнения в предмета и страните по делото;

  • разпределението на доказателствената тежест между страните - какво трябва да докаже всяка една от тях и какви доказателства да ангажират в подкрепа на своята теза (документи, експертизи и т.н.);

  • съдебното производство пред първа, въззивна и касационна инстанции – действия на съда при приемане на исковата молба, съдебни заседания, възможни решения и последиците от тях, ред, предпоставки и срокове за въззивно и касационно обжалване;

  • сроковете, таксите и разноските в различните съдебни инстанции и др.

Към всеки иск са приложени:



  • примерни образци на искови молби и други документи (молби до съда, жалби, искания и др.);

  • препоръчителна съдебна практика с препратки към цитираните решения.



След като потребителят отвори дадена папка – напр. „Облигационноправни искове” и избере подпапка „Теми”, в дясната част на екрана се появява списък с исковете, които се съдържат в нея. Когато се маркира заглавието на конкретен документ от списъка, в долната част на екрана се показва неговото съдържание и ако потребителят „кликне” върху елемент от него, текстът на темата ще се отвори точно на това място.

Относно функционалните възможности – глобално и локално търсене, разпечатване и преглед преди печат, както и създаване на забележки към документите, важи казаното по-горе за „Съдебна практика”.

Потребителите следва да имат предвид, че с оглед защитата на авторските права НЕ е възможно копиране и прехвърляне в други файлове на текстовете на темите от раздел „Исково производство”.

Приложените образци могат да бъдат редактирани според изискванията на потребителя чрез прехвърляне на информацията в MS WORD, след което може да се отпечата готовия документ. Препратките към образците и поясненията в тях са маркирани в син цвят, подобно на препратките към разпоредби. Поясненията към образците представляват практически указания относно съдържанието на съответния документ.

Ако потребителят не желае текста на пояснението да му се отваря като нов документ, достатъчно е да постави курсора на мишката върху препратката и на екрана ще се появи неговото съдържание.




5. Нови документи


В папка „Нови документи” потребителят може да види всички нововъведени документи в „АПИС ПРАКТИКА” през последните 90 дни преди датата на последната актуализация на модула.

Поради големия обем на постъпващата нова съдебна практика, тя е обособена в отделна подпапка – „Съдебна практика”.



В подпапка „Статии, анализи, искове” се съдържат новите документи, въведени в „Исково производство” и „Статии и анализи на съдебната практика”.




Каталог: assets -> files
files -> Списък на училищата-гнезда в софия-град, за кандидати след завършен VII клас
files -> Закон за изменение и допълнение на Закона за търговския регистър
files -> Advanced ovarian cancer as a risks of primary multiple malignant tumors after the treatment of extra genital cancer
files -> Конкурс за заемане на академична длъжност „Професор по научната специалност
files -> Закон за обществените поръчки 2016 г програма на семинар 24-26 февруари 2016 г., хотел „Св. София
files -> Семинар актуални проблеми на търговското право и гражданския процес
files -> Декларация за съответствие
files -> На избрани нерецензирани научни трудове
files -> Списък публикации


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница