Скаутството в българия и по света



Дата25.01.2018
Размер80.47 Kb.
#51632





СКАУТСТВОТО

в БЪЛГАРИЯ и по СВЕТА

Скаутството е световно младежко движение с над 100 годишна история и традиции.

Възникнало e през 1907 г. в Англия и до наши дни е допринесло за духовното израстване, физическото укрепване и обществената реализация на повече от 28 милиона момчета и момичета по света.

Националните организации на тези страни са обединени в Световната организация на скаутското движение (WOSM).



Скаутството е доброволно, политически независимо, образователно и демократично движение, открито за всички хора по света, без разлика на произход, раса, възраст и вероизповедание, стоящо в съгласие и хармония с целите, принципите и метода на скаутството, такива, каквито са били създадени от неговия основател - лорд Робърт Бейдън Пауел.

Мисията на скаутството е да допринася за образоването и духовното израстване на младите хора и чрез една хуманна ценностна система, основана на обещанието и закона на скаута, да помогне за изграждането на един по-добър свят, в който хората да постигат своите стремежи и да играят творческа роля в развитието на обществото.

Целта на скаутската дейност е да помага на младите хора да развият своя пълен физически, интелектуален, социален и душевен потенциал като личности, като отговорни граждани и като членове на техните местни, национални и международни общества.

Положителният принос на скаутството към обществото е огромен, защото стимулира младите хора да бъдат самостоятелни и отговорни и да се развиват като активни членове на общността.

Програмата на всяка национална скаутска организация е съобразена с националните особености и потребностите на младежите в съответната страна и е базирана на международната скаутска програма. Същевременно игрите, походите и лагерите представляват голямо забавление за децата.

В момента скаутското движение обединява над 28 милиона младежи от цял свят, в 216 страни.
Партньори на Световната организация на скаутското движение, със седалище в Женева, са Съвета на Европа, Международният съвет за национална политика за младежта, Международният олимпийски комитет, Червеният кръст, Световният природен фонд, ЮНЕСКО, Световната здравна организация, Ротари Интернешънъл и др.
Предимства на скаутската организация пред други младежки организации:

  • има най-дълга история сред младежките организации (начало през 1907 г.);

  • включва най-голям брой младежи – 28 млн. младежи в 216 страни в света;

  • това е най-голямата младежка организация с най-много партньори от цял свят;

  • основава се на изпитана дългогодишна схема на обучение, характерна с установени традиции в сферата на работата с млади хора, организация с най-голям опит;

  • скаутското движение на световно равнище е „отворена” система, в която са залегнати чести регионални и международни срещи с обмяна на опит;

  • това е демократична организация, която не дискриминира своите членове по пол, възраст, произход и вероизповедание. Тя е демократична и по отношение на националните особености на скаутите, както и относно техните лични възгледи и светоглед.


Световната организация на скаутското движение работи за:

  • защитата на мира;

  • образованието на младите хора за предотвратяване промените в климата;

  • подпомагането на деца в неравностойно положение и претърпели бедствия като в Хаити;

  • младежките обмени за взаимно опознаване на различните култури.



СКАУТСТВОТО В БЪЛГАРИЯ
Първата искра на скаутската идея пламва в България още през 1911 г. Генерал Н. Жеков, командир на Първи пехотен полк, прави първите опити за прилагането ѝ в страната. По негова инициатива и прякото негово ръководство се формира и първият за страната ни разузнавачески отряд в София.

Развитието на Движението спира за следващите няколко години поради избухването на Балканската война.

Организацията на българските младежи-разузнавачи (ОБМР) се сформира през 1923 година от скаутски отряди от Варна, София и Самоков.

За редовен член на Световната организация на бой-скаутите със седалище в Лондон ОБМР бива призната и приета през втората половина на 1924 г.

Международно признат лагер-училище за водачи на организацията е открит през следващото лятото край с. Владая. По статут лагер-училището, прието от Световното бюро, е приравнено с Централното училище за скаут-мастери в Гилуел парк край Лондон. То е третото в Европа, удостоено с такива права.

Първото Национално джамборе (национален скаутски лагер) е проведено в периода 30.VІІІ-4.ІХ.1924 г. в Борисовата градина. През 1926 г. се провеждат три регионални джамборета (Дупница, Плевен, Стара Загора) като в трите участват общо около 1400 разузнавача.

Членството на 6147 скаута е отчетено от Върховния комитет на Втория конгрес на ОБМР /31.Х. до 1.ХІ.1926 г./. Следващите няколко години са годините на възход на скаутството в България и на изграждане на неговия авторитет като младежко движение.
След голямото земетресение в Чирпан (1928 г.), Разузнавачите от София, Перник и Пловдив се включват активно във възстановителните и помощни работи, с което заслужават всеобща признателност. Няколко десетки отряда (от Стара Загора, Пловдив, София, Перник и др.) се грижат за пострадалото население, като изграждат шест палаткови лагера и две полеви кухни. В продължение на два месеца те се грижат за ранените, участват във възстановителните работи и др. Дори английският вестник “Таймс” пише за доказаната ефективност и благородство на българските скаути.

През следващите години, тези на Втората световна война, последвани от годините на тоталитаризъм в страната, от 1944 до 1989 г., скаутското движение спира своето официално развитие.

Възраждането на Скаутското движение в България започва след 1991 г. Създават се местни скаутски организации, по-късно клубове, в много градове по цяла България. Изгражда се и структурата на националната Организация на булгарските скаути.

Признаването на Организацията на българските скаути (ОБС) от Световната организация на скаутското движение се осъществява по предложение на Световното бюро на скаутското движение на 7.І.1999 г., поради одобрената регионална структура и съгласувания с бюрото Устав. След близо 50 годишно отсъствие българското скаутство отново се завръща в световното Скаутско семейство.

ОРГАНИЗАЦИЯ НА БЪЛГАРСКИТЕ СКАУТИ

(ОБС)

ОБС разполага с клубове в основните градове в България като през последните 3 години се отбелязва значително повишаване на интереса към скаутското движение и формирането на нови клубове по градове.

В момента се създават още 15 клуба, които предстои да станат редовни членове на ОБС през следващата година.

В ролята си на движение със значим принос в обществото ОБС, периодично организира повсеместни екологични и социални национални акции.

Заедно с ежеседмичните занимания на местно ниво, клубовете организират и участват в национални и международни скаутски събития като:

  • Национални летни и зимни скаутски лагери (Национални джамборета) – провеждат се всяка година в различни краища на страната: “Кайлъка 1996/край Плевен; „Гергиница 1997”/край гр.Долна баня; „Дръстър 1998”/край Силистра; „Копривщица 1999”,край гр.Копривщица; „Средец 2000”/край София; „Дунав 2001”/край Силистра и „Пазарджик 2001” край гр.Пазарджик”; „Камчия 2002”/край Варна; „Одесос 2003”/край Варна; „Орлово гнездо 2004”, край Земен; „Асеновци 2005”/край Асеновград; „Витоша 2006”/край София; „Антола 2006”/край Попово, „Скрежинка 2007”/край Карлово;„Струма 2007”/край Земен; „Джендема 2008”/край Плевен; „Дунав 2008”/край Силистра; „Финтекс 2008”/край Габрово; „Секвоя 2009”, край Попово; „Началото 2009”/край Плевен; „Шумен – сърцето на България 2010”/край Шумен.

В рамките на 10 дни всяка година тези лагери събират на едно място над 250 деца и младежи от всички краища на страната, както и гости от други страни.

  • Национални обучения „Обучения за работа в екип” по време на периодичните среши на Клубните водачи; „Обучение на роувъри”/Плевен, м.септември 2009г; „Обучение на обучители” с лектори от Франция и Англия/ Владая, м.март 2010г; „Стратегическо планиране” /София, м.юни 2010г и Варна, м.септември 2010г.

  • Национални инициативи и чествания – „Подари усмивка” за 22-ри февруари/Световният ден на скаутството; Честване на 3-ти март/ Националния празник на България; „Арт-фест” за 24 април/Международен ден за младежка активност; 1-ви юни/ Международен ден на детето; „Часът на Земята”; „Международният ден на младежта”/12 август; „Международният ден на мира”/21 септември; „Международният ден на доброволеца”/5 декември.

  • Международни и световни джамборета -ОБС е активен член на Световната организация на скаутското движение, като всяка година български скаути вземат участие в международни и световни джамборета като:

Холандия 1995г; Чили 1999г; Тайланд 2003г; Тайван - МООТ 2004г; Италия - Roverway 2006/15 участника; Англия 2007/Световно скаутско джамборе за 100 годишнината на Скаутското движение/ 16 участника; Исландия Roverway 2009/22 участника;


  • Работа по младежки проекти – през годините скаутските клубове от страната имат спечелени и успешно реализирани десетки проекти по младежки, социални и екологични програми като: „За чиста околна среда”, „Работа с деца с увреждания”, „Младеж”, „Младежки инициатиативи”, „Младежта в действие”.


Партньори на Организацията на българските скаути са:

  • Министерството на образованието, младежта и науката;

  • Национален център „Младежки програми и инициативи”, по Програма „Младежта в действие” на Европейския съюз;

  • РОТАРИ България;

  • Корпус на мира на САЩ в България;

  • Студентската организация ISIC;

  • Фондация за реформа в местното самоуправление;

  • Български червен кръст;

  • Всички общини, в които има скаутски клубове;

  • Областните управи.


Дългосрочните цели в работата на ОБС в момента са следните:

  • Да приобщи българските деца и младежи към най-популярното в Европа и по света младежко движение, като едновременно с това постави основите на по-отговорно общество.

  • Да усъвършенства имиджа на българското скаутство сред участниците от другите страни, което да направи България притегателен център за скаути от цял свят

Проблемите, които ОБС среща при изпълнението на тези свои цели, се състоят в недостатъчната популярност на скаутството в нашата страна, обусловено от изминалите исторически събития и липсата на приемственост на скаутската идея у поколенията българи (за разлика от скаутството в Европа и САЩ). Това е причина и в по-бавното придвижване в развитието ОБС и необходимостта от много усилия от страна на все повече доброволци.

Тези отрицателни фактори постепенно губят своето влияние и скаутството придобива все по-голяма значимост вече и за българското общество.


Повече информация за скаутите в България и по света може да намерите на:

www.scout.bg Организация на българските скаути (ОБС); www.scout.orgСветовна организация на скаутското движение (WOSM); www.scouts.org.ukСкаутската асоциация във Великобритания; www.scouting.orgНационален съвет на скаутите в САЩ







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница