Скъпата онкология не е само "български патент"



страница1/8
Дата24.10.2018
Размер0.57 Mb.
#96976
  1   2   3   4   5   6   7   8
Пресклипинг: „Здравеопазване”
27.06.2015





Скъпата онкология не е само "български патент"


Калоян АТАНАСОВ
Бюджетът на здравната каса неизменно виси на кантар, а онколекарствата са тези, които най-често успяват да го катурнат. Още на първото тримесечие балансите на осигурителния фонд светнаха на червено с около 60 млн. лв., като повече от половината преразход бе за онкопрепарати. Ръководствата на касата и здравното ведомство постоянно търсят как да ограничат точно тези постоянно набъбващи харчове. Болниците са заподозрени, че правят повече от необходимия брои химиотерапии на пациент, от доставчиците се иска по-гъвкаво договаряне на цените, а и в най-скоро време лекарствата вероятно ще се включват в позитивния списък само след професионален анализ на ефекта от лечението с тях.

Всъщност по-скъпите онкологични медикаменти не са „български патент”, а глобална и съвсем нормална тенденция. През 2014-а за лекарства срещу рак са похарчени рекордните 100 млрд. долара, като тази година числото със сигурност ще стане още по-внушително. Причината е, че смъртоносната болест вече се диагностицира в по-ранен стадий, терапията продължава по-дълго, а новите медикаменти са по-скъпи, но и по-ефикасни и лекуват повече болни. Например много пациенти с рак на простатата или на черния дроб живеят дълги години, след като болестта им е лекувана като хронична. Новите лекарства са 'тематично насочени" към генетичния профил на всеки пациент или този на тумора и съответно използването им струва хиляди долари месечно "на глава". Така че разходите за онкология в световен мащаб се очаква да се покачват с по 8% годишно. Дано от здравната каса отчитат тези факти в следващите си бюджети, за да не се налага постоянно да търсим под вола теле.

Ако сравним картинката с тази у нас, разликите са и минимални, и в същото време съществени. През 2014-а здравната каса плати 217 млн. лв. за терапията на 32 000 онкоболни срещу 162 млн. лв. за предишната година при същия брой преминали пациенти. Проблемът е, че се наблюдават драстични разлики в стойностите на лечение на болен между отделните клиники, които досега никой не е анализирал адекватно. Например в "Александровска" средномесечната стойност на терапията е малко над 1711 лв. на пациент, в "Токуда" ставката е около 394 лв., а в "Света София" харчат едва по 89 лева. По презумпция най-скъпо е лечението в онкохематологиите, които третират най-сложните и тежки случаи. Но дори и при една и съща диагноза като рак на гърдата във варненската "Света Марина" химиотерапията струва 1143 лв., докато в "Софиямед" лечението излиза 161 лева.

Здравните власти си обясняват тези огромни маржове в цените предимно с медицински фактори като споменатото приложение на последно поколение медикаменти, които постепенно изместват традиционната нискоефективна онкомедицина. Но съответно и сбърканата система за плащане досега принуждаваше касата да калкулира различни цени за едни и същи препарати. Здравният министър д-р Петър Москов прокара идеята си за провеждане на централизирани електронни търгове за лекарства под надзора на ведомството. Вероятно с тях цените ще паднат, но кога и дали системата ще започне да действа, засега не е ясно.

В средите на специалистите често се говори за постоянното повишение на паралелния и нелегален износ на лекарства. Онкопрепаратите със сигурност са обект на засилен интерес, тъй като у нас са значително по-евтини от Западна Европа. В тази насока и болниците използват различни трикове - на хартия изписват медикаменти, които не са използвали при лечението, касата ги плаща веднъж, след което те заминават за чужбина. По неофициални данни фирмите правят оборот от 30 млн. лв. годишно от паралелен износ на лекарства за рак. Но никой не знае какво се случва "зад завесите", в резултат на което почти всеки месец се чуват воплите на потърпевши пациенти за изчезнал онкомедикамент. "Сол в раната" посипват и големите производители, които периодично изтеглят някой от продуктите си, тъй като заради референтното сравнение на цените им в европейски мащаб вече нямат финансов интерес да продават на дъмпингови цени на малък пазар като нашия. Фармакомпаниите пък периодично спират от производство някои от евтините си лекарства, тъй като са остарели като метод на лечение, а за тях вече е създаден по-ефикасен аналог. Съответно в новопоявилия се медикамент са инвестирани купища пари, които трябва да се върнат скоропостижно чрез по-високата цена.

И стигаме до злоупотребите. Прокуратурата и икономическата полиция подхванаха варненския онкодиспансер и софийската онкохематология заради съмнения за множество фалшиви хоспитализации. Подуправителят на здравната каса д-р Димитър Петров отбеляза, че дори са получени оплаквания от медици за отчитани на тяхно име клинични пътеки и процедури, които не са се състояли. Проверка от страна на осигурителния фонд пък е установила наличие на много болни, които просто лежали в двете лечебници, без да им е изписана терапия. Според него за подобни нарушения никой здравен фонд по света не би продължил да работи с подобни клиники.

"Не става въпрос само за излишни хоспитализации, а за тежки нарушения, свързани с лекарствата при терапиите, където се очертава голям преразход. Най-вероятно ще продължим с дирижирани проверки на тази тематика и в някои аптеки, тъй като недостигът на лекарства и незаконният паралелен износ не може да продължават вечно", казва д-р Петров. По думите му в много случаи здравната каса плаща за лекарства, които не достигат до пациентите. По отношение на онкохематологията и заместник здравният министър д-р Ваньо Шарков спомена, че ведомството също е изпратило документи в прокуратурата. "Имаме данни за това, че стотици истории на заболяването са попълнени по един и същи начин - с една и съща температура, едно и също кръвно налягане и една и съща терапия, което показва, че някой злоупотребява", изтъква Шарков. Въпросните случаи са именно от миналата година.

Пациентски организации от години настояват да се премахне ААС-то за онколекарствата, те да минат на специален режим за внос, както и да отпаднат всички такси за регистрацията им. Така хем ще се намалят разходите на касата по това направление с минимум 50 млн. лв. годишно, хем ще се осигури навременно и ефикасно лечение на повече болни. В допълнение, на търговете за онколекарства ще се конкурират повече кандидати, което естествено води и до по-ниски цени. За съжаление държавата все още не е отворена към тази добра идея. И в този случай бяхме задминати от съседна Румъния, която ще свали цените на лекарствата с 20% като резултат на редуцирането на данък добавена стойност. На тематичен форум за реформата в сектора Петър Москов обясни, че през следващите три години не може да има диференцирана ставка на ДДС за лекарствата, тъй като това щяло да доведе до загуби за държавния бюджет. В същото време председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов репликира, че парите, които държавата ще загуби от намаления данък, ще бъдат компенсирани от спестените разходи на здравната каса. Според него България трябва да последва примера на повечето европейски държави, където ДДС-то за медикаментите е в рамките на 9-11 процента. Можем само да се надяваме, че управляващите рано или късно ще узреят за това решение, а дотогава им остава да се питат - "къде са парите"?






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница