Слава на Исус Христос! + Т. Откр



Дата30.12.2017
Размер162.04 Kb.
#37687
Слава на Исус Христос! + Т.Откр.

ПЪРВАТА ТРЪБА”

(ОТКРОВЕНИЕ 8:6,7)

Кратък преговор до тук…

Изяснихме три основни момента, свързани с тълкуването на апокалипсиса.

Първо, как да разберем дали дадена идея в пророчеството трябва да се тълкува буквално или символично?

Второ, когато е очевидно, че става въпрос за символ, как да определим значението му?

Трето, как да узнаем каква структура да използваме – рамката, в която пророчеството се вмества и начина по който да я разтълкуваме?

Дори най-повърхностният първоначален прочит на седемте тръби оставя ясното впечатление, че се отнасят до ужасни събития - бедствия по лицето на земята. Нещо повече, съвсем ясно е, че не става въпрос просто за “природни” бедствия. Те идват от Бога.

Ние открихме и паралели с други места в Библията - Седемте тръби от Откровение съобщават наближаващия край на благодатното време по начина, по който еврейския Празник на тръбите съобщавал предстоящото окончателно очистване на греха от светилището в Деня на омилостивението.

Седемте тръби от Откровение са най-вече предупреждение за идеща гибел – краят на благодатното време, изливането на не примесения с милост Божи гняв чрез седемте последни язви и второто идване на Христос.

Тръбите са Божието средство за привличане на вниманието на човечеството, за да може Бог да ни предупреди, че ни е останало малко време, през което да се подготвим за вечния живот. Тръбите са призив за покаяние, молба за завръщане към Бога.

Разбира се, хората на земята няма да чуят седем буквални тръбни звука. Самите бедствия предизвикани от Бога ще бъдат като “звук на тръби”, които предупреждават света, че предстои Бог да се намеси в човешките дела. Тези гибелни събития ще бъдат толкова страшни, че дори грешниците ще разпознаят чрез тях намесата на Божията десница. Хвърлянето на кадилницата на земята подсказва, че в известен смисъл светът не разполага вече с Божията благосклонност. Става очевидно, че прагът на Божието търпение е достигнат. Преди този период Бог е пазил земята от ужасните бедствия, описани чрез тръбите, но когато кадилницата е хвърлена, Той оттегля закрилата Си и Бог ще ограничава в по-малка степен природните сили и Сатана.

Най- накрая, говорихме, че края на благодатното време ще бъде процес. Ангелът, който хвърля кадилницата отбелязва началото на края на благодатното време като процес, а отворената врата на храма, бележи края, когато Христос прекратява службата Си. Съдът в небето сега съди мъртвите, но когато дойде време да се съдят живите, жителите на земята ще бъдат поканени да изявят своя избор. Ужасните бедствия, нанесени от тези тръби, ще принудят хората да излязат от безразличието си и да вземат окончателно решение “за” или “против” Бога. Господ няма да прекрати благодатното време за когото и да било, преди човекът да е взел окончателно решение. Тръбите ще бъдат критични събития, които ще доведат всяко човешко същество до момента, когато трябва да се вземе решение веднъж завинаги. Когато всеки от живите се определи на коя страна да застане, тогава Исус ще каже “Свърши се!” и съдът наистина ще приключи.


Ползата от изучаването на кн.Откр. – пробуждане сред Божия народ

В Откровението са обрисувани дълбоките Божии неща. Самото име - “Откровение”, с което са озаглавени вдъхновените страници, противоречи на изявлението, че това е запечатана книга. Откровение значи откриване на нещо. Самият Господ откри на Своите слуги тайните, съдържащи се в тази книга. И Той възнамерява те да бъдат открити за изследване от всички. Истините са адресирани до хората, които живеят в последните дни на земната история, както и за живелите в дните на Йоан. Някои от обрисуваните в това пророчество картини принадлежат на миналото. Някои стават сега, а някои се отнасят за края на великата борба между силите на тъмнината и Княза на небето. Други разкриват тържеството и радостта на изкупените в обновената земя.



Нека да не мислим, че тъй като не можем да обясним всеки символ в откровението, е безполезно да го изследваме, за да узнаем значението на съдържащите се в него истини. Този, Който е разкрил тайните на Йоан, ще даде на прилежния изследовател на истината да предвкуси небесните неща. Хората, чиито сърца са готови да приемат истината, ще станат способни да разберат нейните учения и ще получат благословението, обещано на оня, който “слуша думите на пророчеството” и пази нещата “написани в тая книга”.

В откровението намират своя завършек всички книги на Библията. То е допълнение към книгата на Даниил - едната е пророчество, другата е откровение. Книгата, която бе запечатана, не е откровението, а тази част от пророчеството на Даниил, отнасяща се за последните дни.(“Д.Ап.”, стр.263,264)

Ние трябва да провъзгласяваме на света великите и сериозни истини, съдържащи се в кн. Откровение. Тези истини трябва да навлязат във всички идеи и принципи на Божията църква. Трябва да има едно по- тясно и по- прилежно изучаване на тази книга, едно по- сериозно представяне на истините, които съдържа, истини, които се отнасят до всички живеещи в тези последни дни. Всички, които се приготвят да посрещнат Своя Господ, ще направят тази книга предмет на сериозно изучаване и молитва. Тя е точно това, което нейното име означава – откровение на най- важните събития, които ще станат в последните дни на тази земна история.”(Списание “Знамения на Времето”, статия от 4.07.1906г.)

Когато ние като народ разберем какво означава тази книга за нас, между нас ще се види голямо съживление и пробуждане. Ние не разбираме напълно поученията, които тя ни предава, въпреки увещанието да я изследваме и изучаваме.”(“Свидетелства за проповедници”, стр.58,59)

Ключът на книгата “Откровение” – Откр.1:19

Историческа и Есхатологична част

Така е разумно – за да се покрие целият период от над 2000г. Новозаветна история.

Историческата част – за живелите преди нас читатели на книгата

Есхатологичната част – за бъдещето пред нас

Похвата – чрез миналото да видим принципно бъдещето.

Литературната структура на книгата също говори за подобно разбиране в тълкуването на книгата.
Историческата част

Нека да припомним какъв е смисълът на тръбите – Божий съд над потисника!

Започваме с въпросът – Буквално или символично?

Конкретната историческа ситуация преди първата тръба бе, че езическият Рим гонеше християнството. Рим беше врагът, който се нахвърли с цялата си мощ в/у Христовите последователи и им предизвика неописуеми страдания. След 10-те страшни гонения, от 64г. до 313г., Рим промени тактиката си. От политически съображения императорите приеха християнството и го издигнаха като държавна религия. Църквата прие отреденото й място и се съюзи със светската власт. Това бе още по коварен удар с/у християнството. Започна великото отстъпление; започна процес на непрекъснат компромис с Христовите принципи. Църквата изгуби действието на Светия Дух и усвои диктатът на държавата, като средство за налагане на своя авторитет. На свой ред Римската църква започна да пролива езическа и християнска кръв. Сега дойде и Божият отговор чрез едно раздвижване на множество народи, представено чрез първите тръби, известно като “Великото преселение на народите”.

Относно историческата част не можем да приложим, буквалното тълкувание, ще потърсим символиката тук.

През 70-80г. на 19-ти век, старейшината Урия Смит написал книгата “Кратък преглед на настоящата истина”. В предговорът на книгата пише, че тя “е резултат от една серия лекции държана в библейските институти в различни части на страната”.

Елена Вайт препоръчала тези лекции на бр. Урия Смит, като заявила:

Планът, който е бил възприет, старейшинът Смит да ръководи библейските институти в различните щати, е одобрен от Бога.”(4Св.Ц, стр.407)



Откр.8:6,7 Как се изпълни в историята, тръбенето на първия шофар?

Първият удар идва от север – племената на готите. В 378г. в битката при Адрианопол римската армия е разгромена от готската конница, загива император Валент. В 382г. император Теодосий успява да потуши вълненията на вестготите, но след смъртта му, през януари 395г., готите отново се вдигат и противопоставят на Рим. По това време крал на вестготите става Аларих (396-410).



Т.Откр.143-145

Три пъти Аларих и неговата армия застават пред стените на вечният град (както наричат Рим). Първите два пъти е отклонен, но на третия опустошава града. На 24.08.410г., след продължителен глад на обсадените, армията на Аларих превзема Рим. В продължение на шест дни вестготите вилнеят из града. Всичко е залято с кръв. Рим е разрушен - главата на света е отсякана. От 3 милиона жители остават живи около 80 хил. души.

Западната Римска империя бе ударена с градушка от север, залята с кръв и огън. Но това не бе още краят. Изразът “третата част” приемаме като фигуративен израз изразяващ по- малката част.
Есхатологическата част
Задаваме въпросът: Може ли същите стихове, описващи първата тръба, да казват й нещо повече, най- вече свързано със събития в края на човешката история? т.е. Имат ли тръбите и едно есхатологично приложение?

Считам, че да! Определено. Така трябва да се разбират, според ключа на самата книга – Откр.1:19.


Внимателното проучване на библейските доказателства ще ни доведе до изключително важно заключение: Ужасните Божии наказания под формата на природни бедствия ще връхлетят света в самия край на дните. Павел подсказва тази възможност в 1Сол. 5:2, 3:

Защото вие добре знаете, че Господният ден ще дойде като крадец нощем. Когато казват: Мир и безопасност, тогава ще ги постигне внезапна погибел като родилните болки на бременна жена, и никак няма да я избегнат.”

Павел има предвид Второто идване на Христос, когато казва, че “ще ги постигне внезапна погибел”. Според Откровение ужасно земетресение ще опустоши света при Второто идване (виж Откр. 6:12-14).

Исус обясни съвсем ясно, че опустошителни природни земетресения ще се случат преди идването Му и те ще бъдат знамения за Неговото пришествие. Лука и Матей изясняват въпроса, като цитират думите на Исус по тази тема:

И ще станат знамения в слънцето, в луната и в звездите, а по земята бедствие на народите, които ще бъдат в недоумение поради бученето на морето и вълните. Човеците ще примират от страх и от очакване на онова, което ще постигне света, защото небесните сили ще се разклатят” (Лука 21:25, 26).

Забележете, че според Исус народите ще бъдат в недоумение. Това означава: “Боли много, какво да правим сега?” Ние ще изпитаме недоумение, ако някоя вечер се върнем у дома и видим, че къщата гори. Когато казва, че народите (мн. ч.) ще бъдат в недоумение, Исус има говори за международната общност – с други думи, целия свят.

Думите на Матей са дори по-зловещи от тези на Лука:

Защото тогава ще има голяма скръб, небивала от началото на света досега и каквато няма да има. И ако не се съкратяха онези дни, не би се избавил нито един човек, но заради избраните онези дни ще се съкратят” (Матей 24:21, 22).

Изказването на Исус, че ако дните на скръбта не се съкратят, нито един не би оцелял, подсказва, че идещото върху света бедствие ще бъде толкова страшно, че цялото човечество ще бъде заплашено от изчезване. Нищо чудно, че народите ще бъдат в недоумение!

Елън Уайт също предсказва, че страшни природни бедствия ще връхлетят света малко преди второто идване на Христос. Останалата част от главата е компилация и тълкуване на нейни изявления по този въпрос. Следват няколко текста, които подсказват, че ще има бедствия в края на дните, без да дава указание какво точно е тяхното място във веригата от събития:

“На разни места има земетресения, но щетите им са много ограничени… Ужасни трусове ще сполетят земята и величествените палати, издигнати с огромни разходи, ще се превърнат в купчини развалини. Земната обвивка ще бъде разкъсана от изригванията на стихии, скрити в утробата на земята.” i

[Цитира Лука 21:25.] “Да, те [морето и вълните] ще прелеят и ще започнат да унищожават. Ще погълнат кораби, плуващи по необятните води, ще ги отправят във вечността заедно с екипажите им, които дори няма да имат време да се покаят.”ii

“О, да можеше Божият народ да почувства надвисналата заплаха от унищожението на хиляди градове, които сега почти са отдадени на идолопоклонство.”iii

“Наближава времето, когато големи градове ще бъдат пометени. Те трябва да бъдат предупредени за идещите бедствия. Но кой отдава за осъществяването на това дело истинското служене от сърце, което Бог изисква?”iv

“Земните дълбини са Господната оръжейница. Тук бяха скрити оръжията, използвани за гибелта на стария свят. Водите, бликащи от земята, се съединиха с водите от небето, за да изпълнят унищожителното дело.След потопа огънят, както и водата, са били Божии средства за унищожаване на много порочни градове. Бог изпрати тези присъди, за да накара хората, които гледат леко на Неговия закон и потъпкват авторитета Му, да потреперят пред силата Му и да признаят справедливото Му управление. Когато хората видят планините да горят, изригвайки пламъци, а потоци стопена руда да пресушават реки, да заливат оживени градове и да причиняват разорение и опустошение навсякъде, и най-дръзките сърца се изпълват с ужас и неверните и богохулните биват принудени да признаят безкрайната Божия сила.

По-голямо унищожение от това, каквото светът не е виждал, ще бъде засвидетелствано при второто идване на Христос. “Планините треперят от Него и хълмовете се разтопяват, а земята се раздвижва от присъствието Му. Да! Светът и всичките му жители. Кой може да устои пред негодуванието Му и кой може да застане, когато пламне гневът Му?” (Наум 1:5, 6). “Господи, приклони небесата Си и слез, допри се до планините и те ще задимят. Застрели със светкавица, за да ги разпръснеш, хвърли стрелите Си, за да ги поразиш” (Пс. 144:5, 6).

“И ще покажа чудеса на небето горе и знамения на земята долу - кръв и огън, и пара от дим” (Деян. 2:19). “И произлязоха светкавици и гласове, и гръмове, и стана силен трус, небивал откак съществуват човеци на земята, такъв трус, толкоз силен... И всеки остров побягна и планините не се намериха. И едър град, тежък около един талант, падаше от небето върху човеците” (Откр. 16:18, 20, 21).

Когато светкавиците от небето се съединяват с огъня в земята, планините ще горят като пещ и ще изхвърлят ужасни потоци от лава, засипвайки градини и поля, села и градове. Водите на реките ще врат от изхвърлените в тях кипящи разтопени маси, мятайки с неописуема ярост масивни скали и разпръсвайки части от тях по земята. Реките ще бъдат пресушени. Земята ще се гърчи в агония, навсякъде ще има ужасни земетресения и изригвания.

Така Бог ще унищожи безбожните по земята. Но сред бедствията праведните ще бъдат опазени, както Ной бе опазен в ковчега. Бог ще им бъде прибежище и те ще се скрият под крилете Му. Псалмистът казва: “Понеже ти си казал: “Господ е прибежище мое”, и си направил Всевишния обиталището си, затова няма да те сполети никакво зло, нито ще се приближи язва до шатъра ти... Понеже той е положил в Мене любовта си, казва Господ, затова ще го избавя; ще го поставя в безопасност...” “Защото в зъл ден ще ме скрие под покрова Си, ще ме покрие в скривалището на шатъра Си, ще ме издигне на канара” (Пс. 91:9, 10, 14, 27:5). Божието обещание е: “Понеже той е положил в Мене любовта си..., затова ще го избавя; ще го поставя в безопасност, защото е познал името Ми.”

Преди края на благодатното време


Много от адвентистите, които четат тези изказвания на Елън Уайт, ще стигнат до заключението, че те се отнасят до седемте язви след края на благодатното време. Ясно е обаче, че някои от наказанията ще се случат преди края на благодатното време и ще бъдат предупреждение за човечеството, че краят е наближил. Поставил съм в курсив изреченията от следващото изказване, които показват, че Божиите наказания ще дойдат преди края на благодатното време:

“Във видение през нощта стоях на едно възвишение, от което можех да видя как къщите се клатят като тръстика от вятъра. Здания, големи и малки, падаха на земята. Курортни центрове на удоволствия, театри, хотели, богаташки домове биваха разклащани и събаряни. Животът на мнозина бе отнет, въздухът бе изпълнен с писъците на ранените и ужасени хора…

Аз не схванах някакво специално бедствие, но не мога да опиша ужасните сцени, които преминаха пред мене. Изглеждаше, като че ли Божието дълготърпение е изчерпано и денят на съда е дошъл…

Ангелът до мене заяви, че Божието върховно владичество и святостта на Неговия закон трябва да бъдат изявени пред ония, които упорито продължават да отказват да се покорят на Царя на царете. Избралите да станат неверни трябва, поради Божията милост, да бъдат подбудени чрез наказания, за да схванат, ако е възможно, греховността на поведението си.v

“Заръчано ми е да проглася вестта, че градовете са пълни с престъпления и грехове до крайна степен и ще бъдат унищожавани чрез земетресения, огън и наводнение… Бедствията ще дойдат – най-ужасни, най-неочаквани. И тези разрушения ще следват едно след друго… Градовете ще бъдат строго наказани и все пак мярката на Божия гняв няма да бъде пълна, защото някои ще бъдат откъснати от измамите на неприятеля, ще се покаят и ще бъдат духовно обърнати, докато мнозинството ще трупа гняв за деня на гнева.”vi

Тези бедствия ще бъдат преди края на благодатното време, тъй като в резултат от тях някои хора ще се покаят и ще се обърнат към Бога. Това не може да се случи след края на благодатното време. Същата мисъл е изразена и в следните изказвания:

“Има много души, които ще излязат от редиците на света, ще излязат изсред църквите – дори католическата. Те ще имат по-голямо усърдие от тези, които са сред нас и са провъзгласявали истината до настоящето време… Когато кризата ни връхлети и бедствието настъпи, те [душите от други църкви] ще излязат на предните линии, ще се препашат с Божието всеоръжие, ще възвеличат закона Му, придържайки се към вярата в Исус…vii

Времето на Божиите унищожителни наказания е време на милост за тези, които не са имали възможност да научат що е истина. Господ ще гледа нежно към тях. Милостивото Му сърце бива трогнато: Десницата Му все още е протегната да спасява, докато вратата е затворена за онези, които не желаят да влязат.“viii



Промяна на Божието отношение към света


Изключително важно за тълкуването на седемте тръби е да разберем, че идещите Господни наказания ще бъдат резултат от внезапна промяна на Божието отношение към света. Ето три изказвания на Елън Уайт:

“Ангелът, който стоеше до мене… заяви, че Господ е определил време, когато ще посети нарушителите с гняв заради упоритото нарушаване на закона Му.”ix

“Когато Божията обуздаваща десница се оттегли, унищожителят започва своето дело. Тогава в градовете ни ще настъпят най-големите бедствия.”x

“Вярвате ли, че Господ ще дойде скоро и последната голяма криза ще се разрази над света? Скоро ще настъпи внезапна промяна в Божието отношение. Поради своята извратеност светът бива сполетяван от бедствия – наводнения, бури, пожари, земетресения, глад, войни и кръвопролития. Господ е бавен в гнева Си и велик в силата Си… но търпението няма да продължава вечно. Кой е подготвен за внезапната промяна, която ще настъпи в Божието отношение към грешните хора?”xi

Забележете, че контекстът на това изявление е “последната голяма криза”, която “ще се разрази над света”. Тази криза ще дойде в резултат на “внезапна промяна в Божието отношение” към света. Елън Уайт каза, че дори по нейно време Божиите наказания са се изливали над света – наводнения, бури, земетресения и т.н. “Но кой е подготвен – пита тя – за внезапната промяна, която ще настъпи в Божието отношение към грешните хора?” Очевидно е, че ужасните природни бедствия, които Бог ще нанесе над света при започването на последната криза, не са били започнали по нейно време, нито пък са започнали в наши дни (поне докато пиша този текст в началото на 1993 г.). Те няма да започнат, докато не стане “внезапна промяна” в Божието отношение към света. По мое лично мнение внезапната промяна в Божието отношение е предсказана в Откровение чрез хвърлянето на кадилницата.xii Това ще бъде и начало на съда за живите.

Огнени кълба


Елън Уайт прави няколко стряскащи изявления за големи огнени кълба, които падат на земята. В един случай говори за “голяма огнена топка” (ед.ч.), която пада на земята:

“Миналия петък сутринта, точно преди да се събудя, ми бе представена една много впечатлителна сцена. Като че ли се събуждах от сън, но не бях в моя дом. От прозореца видях ужасен пожар. Големи огнени топки падаха върху къщите и от топките излитаха във всички посоки огнени стрели. Невъзможно бе пожарите да се спрат, те пламваха и много места бяха напълно разрушение. Неописуем бе ужасът на хората.”xiii

“Миналата нощ ми бе показана една сцена. Може би никога няма да успея да я разкажа цялата, но ще опитам поне малко.

Сякаш огромно огнено кълбо падна върху земята и размаза големи къщи. На различни места се чуха викове: “Господ е дошъл! Господ е дошъл!” Мнозина не бяха готови да Го посрещнат, но някои възклицаваха: “Слава на Господа!”

“Защо славите Господа?”, питаха онези, върху които идваше внезапно погубление.

“Защото сега виждаме това, което сме очаквали.”

Чу се отчаян отговор: “Ако вярвахте, че тези неща предстоят, защо не ни казахте? Виждахте ни толкова често; защо не ни разказахте за идещия съд и за това, че трябва да служим на Бога, за да не погинем? Сега сме загубени!”xiv

Идещото голямо бедствие


По мое мнение следният абзац е най-значимото изявление, което Елън Уайт е правила за Божиите наказания, идещи над света по време на последната криза:

“В моменти на криза се разкрива характерът. Когато решителният глас прогласи в полунощ: “Ето, младоженецът иде, излизайте да го посрещнете” и спящите девици бяха събудени от дрямката си, стана ясно кои се бяха приготвили за такава случайност. И двете групи бяха изненадани; но едната бе подготвена за събитието, докато другата – не. Така и сега някакво внезапно, непредвидено нещастие, хвърлило душата в смъртна опасност, ще покаже дали действително вярваме в Божиите обещания. Ще стане явно дали душата е подкрепена от благодатта. Голямото заключително изпитание на Божия народ идва в края на благодатното време, когато ще е твърде късно да се задоволят нуждите на душата.”xv

Забележете, че бедствието ще бъде внезапно и неочаквано. Елън говори за него в единствено число – “внезапно, непредвидено нещастие”. Това не означава, че ще е единственото природно бедствие, което ще връхлети света по същото време. Вече видяхме, че има много бедствия. В това изказване Елън Уайт сякаш говори за първото от тях. Но каквото и да е то, ще бъде толкова страшно и сензационно, че ще привлече вниманието на целия свят, тъй като десетте девици – Божият народ в целия свят – ще бъдат заплашени от внезапна смърт. Това личи особено добре от факта, че бедствието ще ускори “голямото заключително изпитание”, свързано с края на благодатното време.

Забележете, че в края на благодатното време за хората идва голямото заключително изпитание, а не внезапно непредвидено нещастие. След като бедствието, което води до изпитанието, трябва да го предшества, очевидно е, че бедствието ще бъде малко преди края на благодатното време. Всъщност самото изпитание трябва да е малко преди края на благодатното време, тъй като то е това, което ще накара всички хора по земята да вземат окончателно решение “за” или “против” Бога. Ако изпитанието се случи буквално “в края на благодатното време”, както казва Елън Уайт, тогава то не би могло да е изпитът, разделящ човечеството на две. Разбирам изказването й в смисъл, че изпитанието ще се случи в края на благодатното време, като предлогът в има повече преносен отколкото буквален смисъл.




i Избрани вести, кн. 3, стр. 391.

ii Пак там, стр. 417.

iii Евангелизъм, стр. 29.

iv Пак там.

v Свидетелства, т. 9, стр. 92, 93; Евангелизъм, стр. 28.

vi Евангелизъм, стр. 27.

vii Избрани вести, кн. 3, стр. 386, 387.

viii Ривю енд херълд, 5 юли 1906 г., цитирано в Адвентен библейски коментар, т. 7, стр. 978

ix Свидетелства, т. 9, стр. 93.

x Сборник ръкописи, 3:314.

xi Основи на християнското възпитание, стр. 356, 357.

xii Някои хора свързват споменатата в това изказване “внезапна промяна в Божието отношение с края на благодатното време, когато Исус прекратява ходатайствената Си служба. Явно, че това не е така, защото Елън Уайт го свързва с “последната голяма криза, която “ще връхлети света”. Вече видяхме в тази глава, че кризата няма да започне преди края на благодатното време. Тя ще предупреди човечеството, че краят на благодатното време настъпва. – Б.а.

xiii Евангелизъм, стр. 29.

xiv “Отразяване на Христовия образ”, стр. 243; Свидетелства, т. 9, стр. 28, Сборник ръкописи, 11:361.

xv Притчи Христови, стр. 412.




Каталог: dataup -> SDABG.NET-IZDANIA -> SDABG.NET%202005 -> SDABG.NET -> VESTITE%20OT%20OTKROVENIE -> Revelation%20matherials
Revelation%20matherials -> Тълкувания на книгата откровение
Revelation%20matherials -> Книга за нас, между нас ще се види голямо съживление и пробуждане. Ние не разбираме напълно поученията, които тя ни предава, въпреки увещанието да я изследваме и изучаваме
Revelation%20matherials -> Апокалипсис-сега!
Revelation%20matherials -> Книга за нас (кн. Откровение), между нас ще се види голямо съживление и пробуждане. Ние не разбираме напълно поученията, които тя ни предава, въпреки увещанието да я изследваме и изучаваме
Revelation%20matherials -> Книгата откровение 1: 10 "Господният ден", на гръцки език "кириаки хемара"
VESTITE%20OT%20OTKROVENIE -> Семинара върху Откровение с Дъг Бачелър. Това е програма 19, урок 18 "Седемте язви от Откровение"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница