Славяни и прабългари във великото преселение на народите (ІV~vіі век)



Дата05.03.2018
Размер24.13 Kb.
#61398
СЛАВЯНИ И ПРАБЪЛГАРИ ВЪВ ВЕЛИКОТО ПРЕСЕЛЕНИЕ

НА НАРОДИТЕ (ІV~VІІ ВЕК)



  1. Балканския полуостров през късната античност

Великото преселение на народите започва през ІV век с нашествието на Хуните и готите в земите на Източната Ремска империя, позната в историята като Византия. Местното население предпочита да потърси убежище в планините и труднодостъпните места.

  1. Славяните в европейската история

Славяните принадлежат към индоевропейската етнолингвистична общност. Обособяването им в нейните рамки става през първото хилядолетие пр.Хр. – на север от Карпатите. През ІV век са формирани трите основни славянски групи: източна – анти, западна – венеди и южна – славини. Към средата на V век славините преминават Карпатите и се заселват в провинциите Панония (дн. Унгария) и Дакия (дн. Румъния).

През първата половина на VІ век славяните започват своите набези на юг от река Дунав.



  1. Социално-икономическо развитие и култура на славяните

Славяните живеят в землянки и полуземлянки около водните басейни. Основна социална единица е селската родово-териториална община, възглавявана от старейшина. В духовно отношение славяните са езичници политеисти. Върховен бог бил Перун, единствен господар и гръмовержец. Другите божества са: Волос – на стадата, богатството и семейството; Сварог – на огъня и занаятите; Дажбог – на плодородието; Лада – на красотата.Славяните вярват в живота след смъртта. Погребалните им ритуали са свързани с трупоизгаряне и полагане на праха в керамични съдове.

  1. Прабългарите в европейската история

Прабългарите принадлежат към алтайската етнолингвистична общност. Тяхната прародина се намира в Западен Сибир. През І~ІІІ век те се придвижват към Източна Европа и се установяват в земите на север от Кавказ. За пръв път се споменават със собственото си етническо име „българи“ от римски хронограф през 354 година.

  1. Социално-икономическо развитие и култура на прабългарите

Прабългарските селища обикновено са изграждани в степните и лесостепните местности край бреговете на реките. Конете са използвани не само за военни походи, но и за придвижване в мирно време. Конското месо и мляко е употребявано за храна.

Прабългарите са езичници монотеисти. Почитат един върховен бог Тангра („небе“), господар и владетел на всичко. Върховен жрец е канът. Мъртвите са погребват чрез трупополагане с ориентация север~юг. Използвана е календарна система, основана на 12-годишен лунен зодиакален цикъл.



  1. Прабългарската конфедерация „Старата велика България“

Под ръководството на кан Кубрат от рода Дуло през 632 година българите успяват да създадат могъща за времето си военноплеменна номадска конфедерация, наричана от византийските автори „Старата Велика България“. Нейният създател Кубрат прекарва дълги години в Константинопол и се предполага, че е християнин. През 635 година той получава титлата „патриций“ – най-високата, с която византийците удостояват чуждите владетели.

След смъртта на Кубрат (към 665 г.) върховната власт преминава в ръцете на най-възрастния му син Батбаян (в някои източници – Баян). Хазарският хаганат покорява държавата на Батбаян, тъй като в нея има разединение.



Под натиска на хазарите вторият син на Кубрат – Котраг, заедно с част от прабългарите, се изтегля към средното течение на реките Волга и Кама, където заедно с местното население създава държава. В последствие, през Х век, държавата приема исляма.

Прабългарите начело с Аспарух, третия син на Кубрат, се сражават с хазарите. Изтеглят се на запад към делтата на река Дунав и се заселват в местността Онгъл край Черно море между реките Дунав, Прут и Днепър – днешна Бесарабия.
Каталог: dpetrov79 -> files -> 2017
2017 -> Залезът на средновековната (втората) българска държава
2017 -> Зараждане на националноосвободително движение формиране на българската нация
2017 -> Българите през османската държава (ХV-ХVII век) Социално-икономическа система
2017 -> Антиосманска съпротива на българите през ХV-ХVII век
2017 -> Начало на българската царква, култура и книжнина борба за самостоятелна църква
2017 -> България през първите десетилетия на 14. век
2017 -> Векът на цар симеон велики (893~927) Кризата от 889~893 година: Владимир Расате
2017 -> Развитие и постижения на българската просвета и култура
2017 -> Балканския полуостров в навечерието на едно ново начало


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница