Слънчева система



Дата10.02.2018
Размер162 Kb.
#56406
СЛЪНЧЕВА СИСТЕМА
Увод
Слънчевата система са всички тела в близост до Слънцето и тяхната съдба – произход, еволюция и движения в пространството, - зависи от тази звезда. На всички тези тела се пада едва около 1/750 част от масата на звездата ни. Основната част от телата в нашата система са в обем около 1/5 000 от разстоянието до най-близката звезда от системата на Проксима от Центавър, отстояща на 4,3 светлинни години. Това дава основание да считаме, че върху телата от Слънчевата система оказва влияние единствено Слънцето, което е достатъчно изолирано от другите звезди понастоящем. Теорията на звездообразуването и новооткритите обекти в покрайнините на нашата система обаче предполагат, че Слънцето и звездите от обкръжението му преди 4,6 милиарда години вероятно са възникнали заедно в една област на звездообразуване и вероятно са влизали в състава на звезден куп, където разстоянията между звездите са много по–малки и взаимното влияние между компонентите на купа е доста по-съществено.


Докъде точно се простира гравитационното влияние на Слънцето?

Там, където скоростта на слънчевия вятър става по-малко от тази на звука се оформя повърхност, наречена граница на ударната вълна – вътрешният овал на тази картинка. Счита се, че тя е на 75-90 а.е. от Слънцето.

Там, където слънчевите йони взаимодействат с галактичните, е хелиопаузата. Тя е на разстояние 110 а.е. – средната повърхност на рисунката. Слънчевата хелиопауза се премества през местния междузвезден облак така както лодка плава във вода – в предната си част има главна ударна вълна. Предполага се, че тя е на разстояние 230 а.е.
Телата от Слънчевата система са планетите, техните спътници и т.н. малки тела.
Доскоро в астрономията нямаше точно определение на може би най-употребяваното понятие за телата, въртящи се около Слънцето – планетите. Откриването на извънслънчевите планети и дисковете в различни стадии на формиране на пояси от малки тела около други звезди през последните години обаче наложи необходимостта от въвеждане на общовалидна класификация на телата от звездните системи.

На сесия на Международния астрономически съюз от август 2006 година с Резолюция № 5 се казва:

Съвременните наблюдения промениха нашето разбиране за Слънчевата система и класификацията на обектите в нея. В частност това се касае за понятието планета.

МАС предлага да се приеме решение, че планета е:

Небесно тяло, което


    • има достатъчно маса, за да може да е в хидростатично равновесие и да има почти кълбовидна форма;

    • да се върти около звезда и да не е нито звезда, нито спътник на друга планета;

    • ние разделяме 8-те класически планети, открити до 1900 г., движещи се по почти кръгови орлбити около Слънцето близо до еклиптиката от останалите планетоподобни обекти, които са по-малки от Меркурий.”


И така, в Слънчевата система има 8 планети, които се делят на:

- земеподобни планети - Меркурий, Венера, Земята и Марс и

- планети-гиганти - Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун.


Земята единствена сред себеподобните си планети има един от най-големите спътници в Слънчевата система. Луната е съизмерима по размери с най-малката планета Меркурий или тя е само 4 пъти по-малка от Земята, но е на само близо половин милион км от планетата ни. Строго погледнато, Луната се върти около точка, доста изместена във вътрешността на Земята от геометричния й център. Земята и Луната – две масивни близки тела всъщност обикалят около общ център на масите. Това дава основание да се говори за система Земя-Луна или за двойна планета.
Спътниците на планетите са под непосредственото гравитационно въздействие на планетата, около която кръжат, поради близостта им до по-масивното тяло. Поради това обстоятелство, въпреки че някои от тези спътници са с размери, надвишаващи Меркурий, не спадат към планетите, тъй като не обикалят около звезда.

Около планетите-гиганти има луноподобни спътници и астеридоподобни спътници – каменни отломъци с размери от десетки до стотици км с неправилна форма. Луноподобните спътници на планетите-гиганти са спътници в класическия смисъл на думата, т.е. обикалящи около планетата си, тъй като масата им е несъизмеримо по-малка от тази на самата планета.


Малките тела от Слънчевата система са астероидите, намиращи се предимно в астероидния пояс между Марс и Юпитер. Счита се, че това са по-тежки скалисти отломъци от времето на образуване на планетите, които не са успели да се слепят и влязат в състава на голяма планета. „Виновник” за това е Юпитер с неговато „разкъсващо” гравитационно въздействие от външната страна на астероидния пояс.

Малки тела са и кометите, идващи предимно от покрайнините на Слънчевата система вероятно от кометния облак на Оорт някъде около хелиопаузата, докъдето се простира гравитационното влияние на Слънцето. Това са предимно ледени тела, изтласкани от бурния слънчев вятър при формиране на звездата и обкръжението й преди милиарди години.

Отломъците от астероидите и кометите витаят в междупланетното пространство във вид на фин прах и по-големи твърди фракции, наричани метеороиди. При падането на голям метеороид, тежащ грамове или тонове върху повърхността на планета или спътник се образува обикновено кратер. Лунната повърхност например е изпъстрена с кратери от ударен произход с всякакви размери. Такава е повърхността и на Меркурий и другите планети и спътници, лишени от атмосфера. Дори тези от тях, които имат атмосфера пазят следите от космическите катастрофи дълго време.

В новата класификация на телата от Слънчевата система намериха място такива обекти като Плутон и Харон, които преди смущаваха строгата подредба. Новооткритите ледени обекти зад орбитата на Нептун в т.н. пояс на Куйпер вече се наричат планети-джуджета. Към тях се причисляват вече телата като Плутон и Харон, както и най-големият астероид от астероидния пояс Церера.



ХАРАКТИРЕСТИКИ НА ПЛАНЕТИТЕ
ПЛАНЕТИ ОТ ЗЕМНАТА ГРУПА – Меркурий, Венера, Земя, Марс
Основните особености са:


  • че са на значително по-близко разстояние до Слънцето и са значително по-близо една до друга – средно на 0,4 а.е.;

  • размерите и масата им е от порядъка на земната , а сумарно – приблизително половината от земната;

  • средната плътност на веществото им е от порядъка на земната – 5 г/куб.см

  • имат бавно околоосно въртене – ден от 24 часа /Земя и Марс/ до десетки дни /Меркурий/ или стотици дни /Венера/;

  • формата им е близо до сферичната поради бавното им околоосно въртене

  • имат твърда повърхност на силикатно-желязна основа ;

  • някои притежават атмосфера, но не особено плътна, както е при Земята и Марс, други не са успели да задържат газова обвивка поради малките си размери , както е при Меркурий и Луната;

  • състава на атмосферата е предимно от въглероден диоксид, само на Земята в резултат на поява на растенията на сушата първичната атмосфера на тази основа се преобразува в азотно-кислородна сега;

  • Поради малките си размери планетите от земната група или нямат спътници както е при Венера и Меркурий, или имат случайно прихванати бивши астероиди като двата спътника на Марс – Фобос и Деймос. И в това отношение Земята прави изключение от собствената си група – тя единствена притежава своята Луна – само 4 пъти по-малък спътник от самата ни планета, което дава основание да се разглежда системата Земя-Луна като двойна планета. Счита се, че Луната играе ролята на стабилизатор на движенията на Земята в пространството и по-устойчиви природни условия. Това е едно от обстоятелствата, на които се дължи наличието на живот на нашата планета и дългата му еволюция до сложни форми.




ПЛАНЕТИ-ГИГАНТИ – Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун
Основни особености са:


  • групата на планетите-гиганти като цяло е на по-далечно разстояние, отколкото е групата на планетите от земен тип;

  • Разстоянето между отделните планети от тази група също е значително повече – средно 8-10 а.е.;

  • Масата им средно възлиза на повече от 100 земни маси, докато плътността им е около 5 пъти по-малко от земната или сравнима с тази на водата;

  • Огромни са по размери, но се въртят много бързо около оста си – от порядъка на часове;

  • Затова формата им доста се отклонява от сферичната и е по-скоро елипсовидна;

  • До тези далечни светове достига значително по-малко слънчева енергия. Те са студени с температури от порядъка на -100 градуса по Целзий;

  • Планетите-гиганти имат химичния състав на звездите – в тях изобилства водородът и хелият, които се сгъстяват и преминават в течно и твърдо състояние в дълбините. Не може да се говори за наличие на някаква твърда повърхност като при планетите от земната група. Предполага се, че в самите недра на планетите-гиганти е възможно съществуването на своеобразно силикатно ядро. И така, това което виждаме отстрани са горните слоеве на плътната им водородно-хелиева атмосфера, която се оказва доста динамична. В нея бушуват мощни урагани невъобразимо дълго време.

  • Поради големите си размери и маса, гравитацията на планетите-гиганти задържа голям брой спътници около себе, някои от които по-големи от Луната, но мнозинството от тях са безформени скали, прихванати при случайното им преминаване в близост до планетите.

  • Пак поради силното си гравитационно поле планетите-гиганти имат пръстени в приекваториалната си равнина – ледени и прахови частици, камъни и канари от вещество, което не е успяло да се слепи в един или повече спътника или части от разкъсани малки тела, оказали се в близост до големите планети.


Орбитите на тези две групи планети в Слънчевата система лежат в почти една равнина – около равнината на еклиптиката и слънчевия екватор и са леко сплескани елипси – почти кръгови. Всички планети обикалят около Слънцето в една и съща посока и с изключение на Венера и Уран – в една и съща посока около оста си.



Тъй като характеристиките на планетите за по-добро сравнение и нагледност се дават в пъти от земните, ето някои основни параметри на нашата планета и Луната:


ЗЕМЯ
Диаметър 12 756,28 км

Маса 5,98 х 10*24 кг

Плътност 5,52 г/куб.см

Период на околосно въртене 24 часа / в дни 0,99727 части от земното денонощие/

Тропическа година 365,2422 дни или 365 д. 5 ч. 48 м. 45 с.

Разстояние до Слънцето 149 600 000 км или 1 а.е.

Средна орбитална скорост 29,8 км/сек

Ексцентрицитет 0,017

Наклон на земната ос спрямо равнина, перпендикулярна на еклиптиката /наклон на екватора към орбитата/ 23,4º

ЛУНА
Диаметър 3 476 км

Маса 735 х 10*23 г

Плътност 3,3 г/куб. см

Голяма полуос на орбитата около Земята – 384 000 км

Сидеричен период 27,32 дни

Синодичен период 29,5 дни



ЗАКОНИ НА КЕПЛЕР
Видимото въртене на небесната сфера и видимото преместване на небесните тела създават впечатление, че Земята е в центъра на света. Този възглед е широко възприет в древността и е залегнал в основата на геоцентричната система, разработена от александрийския астроном Клавдий Птолемей през ІІ в. пр.н.е.

Едва през ХVІ век полският астроном Николай Коперник обосновал нов възглед, според който около Слънцето обикалят планетите в това число и Земята. Чрез хелиоцентричната система на света сложните заплетени планетни движения лесно се обясняват, имайки предвид положението ни на земни наблюдатели. Коперник за първи път определя относителните разстояния между планетите и Слънцето, както и периодите им на обикаляне около него.





Обяснение на видимото движение на Марс /червеното кръгче/ по земното небе с действителното разположение на телата от Слънчевата система според хелиоцентричната система на Коперник.
Възприемайки възгледа на Коперник, Кеплер търси закономерностите в планетните движения. Използва точните наблюдения на Марс, правени цял живот от Тихо Брахе и извежда знаменитите си 3 закона, залегнали и днес в основите на небесната механика. Изведените по емпиричен път закони на Кеплер, по-късно намират обяснението си чрез закона за гравитацията на великия Нютон.



Закон на Нютон за гравитацията: Силата Fg, с която две тела се привличат взаимно, е правопропорционална на произведението на техните маси M и m, и обратнопропорционална на квадрата на разстоянието d между тях.

G е гравитационната константа, равна на 6,67.10х/-11/ Nm²/kg².


Йохан Кеплер
ПЪРВИ ЗАКОН /1605 г./

Орбитата на всяка планета е елипса, в единия от фокусите на която се намира Слънцето.



Елипсата има един център и 2 фокуса, както е показано долу. f е фокусното разстояние.

С а и b са обозначени най-големия и най-малкият радиус на елипсата, които се наричат голяма и съответно малка полуос. По голямата ос на елипсата има две точки – перихелий и афелий – най-близката и най-далечната съответно точки на планетата до Слънцето.
След извеждане на закона за гравитацията, Нютон обобщава законите за движение на едно тяло около друго така:
Обобщен ПЪРВИ ЗАКОН: Едно небсно тяло се движи около друго под действие на силата на привличане и това става по едно от коничните сечения: елипса, парабола, хипербола.

В този вид законите на Кеплер важат не само за движение на планета около звезда, но и за движение на кометите, двойните звезди и всякакъв друг вид движения, които извършват телата под действие на всеобщото привличане.

ВТОРИ ЗАКОН /1601 г./



При движението на планетите около Слънцето техните радиус-вектори описват равни площи за равни интервали време.

Законът на площните скорости, както още е известен вторият кеплеров закон означава, че планетата се движи с различна скорост в различни части от своята елипсовидна орбита. Най-бързо се движи около точката на перихелия си – най-близо до Слънцето и все по-бавно към афелия си – най-далеч от Слънцето.

Обобщен ВТОРИ ЗАКОН: Площта, описана на радиус-вектора за интервал от време е постоянна величина.

ТРЕТИ ЗАКОН /1618 г./

Квадратите от периодите на обиколките на планетите около Слънцето се отнасят тъй както кубовете на големите им полуоси:

Т1²/ Т2² = а1³/ а2³
Обобщен ТРЕТИ ЗАКОН: Т1²(M + m) / Т2²(M + m) = а1³/ а2³
С други думи, колкото е по-близо до Слънцето една планета, толкова с по-голяма скорост обикаля около него или годината й е по-кратка.

Разбира се, тези закони важат не само за движение на планета около звезда, но и за спътник около планета.

И така, в небесната механика, науката за закономерностите, които са в сила при движението на космическите тела, постоянно се налага решаването на задачата – от видимото положение на небесното тяло да се стигне до действителното му положение и движение в пространството.

Кеплер решава чрез законите си блестящо задачата за движението на две тела в пространството. Но в действителност всички тела взаимно си влияят гравитационно. Търсенето на положението на 3-то тяло под действие на гравитацията на други 2 вече е доста сложна задача. Това е т.н. задача за трите тела в небесната механика, която за първи път решава успешно, макар за частен случай известниятт математик Лагранж през 1772 г. Съгласно Лагранж, ако положенията на две тела с маси m1 и m2 са дадени, то съществуват 5 либрационни точки, наречени в чест на математика лагранжови, в които може да се разположи устойчиво гравитационно трето тяло – трите точки L1, L2, L3 са върху права на която лежат двете зададени тела, а другите две точки L4 и L5 са по върховете на равностранни триъгълници.



Когато Лагранж решил задачата за трите тела, считал, че това е чисто математическо решение. Но всъщност има доста открити тела, разположени именно в някоя от точките на Лагранж. Едни от тях са известните „троянци” и „гърци” – групи от астероиди по орбитата на Юпитер, които са в 4-тата и 5-та точка на Лагранж, т.е. образуват равностранни триъгълници с двете най-големи гравитиращи тела Юпитер и Слънцето.


Земята и Слънцето са други две тела, спрямо които може да се разположи трето тяло в някоя от точките на Лагранж. Във втората точка на Лагранж например на устойчива орбита е спътникът WMAP, който даде удивително детайлни карти на реликтовото лъчение на ранната Вселена, които изявиха нееднородностите, обясняващи клетъчната структура на днешната Вселена.
Каталог: sites -> default -> files -> site-documents -> sun-system -> sun-system
sun-system -> Презентацията космогония надя Кискинова наоп, Стара Загора слънчева система космогония закони на небесната механика 2
sun-system -> Астероиди откриване на астероидите
sun-system -> Курс по обща астрономия
sun-system -> Презентацията космогония надя Кискинова наоп, Стара Загора слънчева система космогония закони на небесната механика 2
sun-system -> Закон за всеобщото привличане и законите на Кеплер, а кометата, открита на "върха на перото" получава името на своя откривател халеева комета
sun-system -> Слънчева система


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница