Слово на доц д-р инж. Д. Драганчева при откриване на паметна плоча на ст н. с инж. Петър Атанасов Богданов



Дата23.05.2018
Размер29.34 Kb.
#69492


Слово на доц. д-р инж. Д. Драганчева при откриване на паметна плоча на ст.н.с. инж. Петър Атанасов Богданов

в Центъра по хидро- и аеродинамика, Варна (29.06.2012 г.)
Уважаемо семейство Богданови,

Уважаеми гости, скъпи колеги, съмишленици, приятели,

Събрали сме се да окажем своята почит и признателност към ст.н.с. инж. Петър Богданов, чийто принос в създаването, развитието и утвърждаването на Института по хидро- и аеродинамика във Варна, е огромен.

Петър Богданов е роден през 1933 г. в гр. Ловеч. През 1957 г. завършва корабостроителния факултет на Висшето военноморско инженерно училище „Ф. Е. Дзержински” в С. Петербург, Русия.

Започва работа през 1957 г. като инженер конструктор в КЗ „Г. Димитров” в гр. Варна. Плод на неговия труд от този период са не само конкретни технологични разработки, но и амбициозни проекти, целящи цялостно модернизиране на корабостроителната промишленост.

През 1962 г. Петър Богданов е един от основателите на Научно-изследователския и проекто-конструкторски институт по корабостроене (НИПКИК), на който става първи зам. директор по научноизследователската дейност. С усет към новото, става инициатор на създаването на Електронно изчислителния център (ЕИЦ) към ДСО „Корабостроене”. През 1974 г. той е преназначен за зам. директор на направление „Корабна хидродинамика” в НИПКИК.

Няколко години по-късно Петър Богданов е издигнат на отговорния пост – зам. генерален директор на ДСО „Корабостроене”.

Петър Богданов е в основата на зародилата се през 60-те години новаторска идея за създаване на научно-експериментална база на българското корабостроене с главна цел: ускорено обновяване и развитие на корабостроителния отрасъл на страната.

По идея на Петър Богданов, под негово ръководство и с непосредственото му дейно участие са реализирани всички етапи и дейности, свързани със създаването на експерименталната база и Института по корабна хидродинамика, предшественик на днешния Център.

Институтът е изграден в рекордно кратки срокове с безвъзмездна финансова помощ от Програмата на ООН за развитие, изследователският състав е обучен в задгранични центрове, усвоени са десетки измервателни и изчислителни средства и експериментални методики. Още в първите години са реализирани внушителни по обем поръчкови изследвания за ЦНИИ „Акад. А. Н. Крилов”, Санкт Петербург и за българското корабостроене, резултатите от които се явяват много добър атестат за възможностите на експерименталната база и за високата квалификация на изследователския състав.

През юни 1973 г. Висшата атестационна комисия присъжда на Петър Атанасов Богданов научното звание „старши научен сътрудник втора степен”.

Следват години на упорита и ежедневна работа, която всички ние вършехме с огромен творчески ентусиазъм и младежка енергия, и въпреки трудностите – с голяма доза удоволствие от работата и удовлетворение от получените резултати.

И през всичките тези години имахме един основен вдъхновител и двигател – на глобалните проекти, и на ежедневните задачи – директора на Института Петър Богданов.

Петър Богданов ни даваше личен пример и ни учеше как да побеждаваме в споровете, как да преодоляваме препятствията и да печелим битките, и най-важното – как да не се отказваме да се движим напред и нагоре.

Той ще остане в нашата памет и в историята с материално съграденото и с творчески създаденото – като идеологът, основателят, неоспорим лидер и първи директор на Института по корабна хидродинамика във Варна, който остави част от себе си у всички, работили и воювали заедно с него за достойно място на Института в професионалните изследователски среди.

Добре е да си спомним също, че Петър Богданов се отнасяше с особенно внимание към младите кадри, грижеше се за тяхното професионално и научно развитие, за издигане на техния социален статус.

Днес със сигурност той би оставил своя завет към тях:

«Бъдещето на научните и приложни изследвания по хидро- и аеродинамика в Центъра, както и бъдещето на самия Център, е във Ваши ръце – ръцете на смяната, която идва след нас. От волята, ума, сърцето и работата на всеки един от Вас ще зависи за напред съдбата на този изграден и добре работещ изследователски център».

Ние бихме добавили:



- Само тези, които помнят миналото, ще имат успешно бъдеще!




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница