Смазване на лагерите



Дата05.12.2018
Размер48.7 Kb.
#107080
Смазване на лагерите.

Качествата на смазката - чистота, количество, свойства и стабилност в различни условия, в продължение на дълъг срок на експлоатация - са първостепенен фактор т.е. решаващи за ефективната и безаварийна работа на лагерите, съответно на машините. Най-често използваните смазки са пластичните (греси) и течните (масла).В почти 90% от случаите се предпочитат пластични смазки (поради простотата на конструкцията на лагерните възли), а в случаите, когато смазката трябва да служи и като средство за интезивно охлажане, или пък когато трябва да се посигури смазване и на други машинни части (напр. зъбни предавки в редуктор или скоростна кутия) се предпочита смазване с масло.Смазване с масло е по-удачен, а в много случаи и единствен, вариант, когато скоростите на въртене са твърде високи или твърде ниски.



Пластичните смазки се различават по вида на сгъстителя (обикновено сапуни на метална база – Li, Ca, Na, Ва, Al ), който определя нейната консистентна степен (степените, в реда на увличаване на консистенцията им, са 1; 2; 3, които се определят на база на тяхната пластичност или пенетрация), и на базовото масло (минерално или синтетично), за което важат всички правила и изисквания, както когато би се използвало самостоятелно. Естествено, освен тези основни компоненти, пластичните смазки съдържат и различни подобрители, присадки, инхибитори, антиоксиданти и т.н., които ги правят пригодни за различни условия на работа в т.ч. против стареене и за обезшумяване и намаляване на вибрационното ниво. Една от най-често добавяната присадка е т.н. противозадирна - тип ЕР, която по принцип е компаунд на оловна основа.

Най-често използваните многоцелеви пластични смазки са със сгъстители - литиеви сапуни, с базови минерални масла с начален вискозитет 80-500 mm2 / s (при 40 С). С такива смазки (консистентна степен 2 или 3 и начален вискозитет на базовото масло около100 mm2 / s) са фабрично заредени и общоцелевите, масово произвеждани, т.н.”затворени” лагери (с контактни и безконтактни уплътнения ), като със смазка е запълнено прибл. 30 % от свободното пространство, ограничено от уплътненията.

Освен с гореописаните параметри, пластичните смазки се идентифицират и с т.н. колоидна стабилност ( която до голяма степен дава информация за дълготрайността и и устойчивостта и при температурни и механични натоварвния), точка на прокапване (температура, при която смазката става почти течна) и точка на самозапалване.

Изборът на подходяща пластична смазка става основно на базата на:

- степента на натовареност ( С/Р)

- скоростния показател (dm.n)

- вида на лагера и неговото разположение (хоризонтално, вертикално)

- очакваната работна температура

- фактори, зависещи от околните въздействия (външни топлинни източници, вибрации, агресивна среда, влага и т.н.)

Правила при избор на подходяща смазка:

- за обикновенни случаи (Р/С 0.1, температура до 110С и обороти – в рамките на допустимите) могат да се използват обикновени литиеви греси. Желателно е да са инхибирани с антикорозийни присадки и против стареене.

- при малки скорости на въртене и при големи товари се избират смазки с по-голям начален вискозитет и евентуално с присадки тип ЕР, като се внимава за въздействието им върху другите детайли от възела – каучукови и пластмасови.

- при високи скорости се избират нисовискозни смазки, като се внимава с дозирането им. Високите скорости обуславят и високи температури, поради което антиокислителните присадки са задължителни.

- при наличие на вибрации, поради силното механично въздействие върху смазките, същите трябва да са специални с висока механична якост.

- за лагери на вертикални валове и оси смазките трябва да са със степен на консистеция 3. Смазки с полиуретанови сгъстители са неудачни за случая

- за особено високи или ниски температури трябва да се използват синтетични смазки (както базовото масло, така и сгъстителя)

- при опасност от проникване на влага в работното пространство желателно е наличието на антикорозийни присадки на оловна основа, като се използват смазки основно с кациеви сгъстители.


В общия случай качествена пластична смазка, работеща при нормални условия (температура около70 С; товар по-малък от 0.1 С; без влага, замърсености и т.н.) и без съществени паузи в експлоатацията и, би трябвало теоретически да “надживее” лагера. В практиката това е труднопостижимо. Освен това, в много случаи в работната зона на лагерите се поставя минимално количество смазка, с цел да не се създава допълнително съпротивление, т.е. нов източник на топлина.В такива случаи добавянето на свежа смазка става на кратки интервали от време или непрекъснато. Голямогабаритните и тежко натоварени лагери, както и лагерите, работещи при по-високи температури амортизират много по-бързо смазките си. Доказано е, че всеки 15 С завишение на работната им температура над 80 С предизвикват ускорено стареене на смазката и скъсяват оставащия и “живот” почти с 30 – 40 %.. Ето защо пластичната смазка трябва периодично да се допълва и обновява. За лагерите “закрит” тип, заредени предварително с пластична общоцелева смазка, производителите им гарантират функционалност на смазката в продължение на дълготрайността на лагерите при условие, че по време на тяхната експлоатация няма продължителни паузи и условията на експлоатация не са екстремни – особено по отношение на работната температура. Ако съществува такава вероятност по-доброто решение е да се използват лагери “открит” тип, като работното пространство се уплътни с класически уплътнителни пръстени (т.н. семеринги), така че пластичната смазка да може да се допълва или сменя. Желателно е, особено в етапа на разработване на възела, пластичната смазка да се смени един или два пъти след щателно почистване ( промиване с безин, уайтспирт и др., със следващо подсушаване) на лагерите от продуктите на естественото им износване и напасване.

Течните смазки (масла) се използват за смазване на лагери когато:

-оборотите са много високи или ниски. В общия случай за целта най-подходящи са синтетични масла.

- заедно с лагерите трябва да се смазват и други машинни части

- чрез смазката трябва да се реализира и охлаждане на лагера. В този случай трябва да се създаде непрекъсната циркулация на маслото през охладител и филтър за пречистването му.

Основните начини за смазване с масло са:

- маслена вана, в която лагерът частично е потопен (обикновено при покой - до средата на търкалящото тяло)

- с насочена маслена струя ( със скорост не по-малка от 8 - 10 m / s)

- принудително под налягане по канали и отвори, изработени в корпуса, на вала и в самите лагери



- с маслена мъгла (при особено високи скорости на въртене- напр. шлайфшпиндели).

За течните смазки важат същите правила както за гресите, т.е. за техните базови масла. Изборът на подходящо по кинематичен вискозитет масло, който е решаващ за дълготрайността (а23- инструкция 012/12.03 ), става основно на базата на съотношението “χ” на действителния и кинематичен вискозитет при действителната работна температура към идеално необходимия такъв за същата температура. .В случая трябва винаги χ 1 и ако това по някакви причини е невъзможно, маслото трябва да съдържа ЕР присадка. Обикновено χ =1.5 - 3. Над тези стойности е възможно да се стигне до нежелано повишаване на температурата В общия случай в практиката се използват основно натуралнополучени след крегинговане, пречистени, нелегирани (без присадки) масла. Масла с присадки се използват само в случаи, когато скоростите на въртене, товарите, съответно и температурите са твърде високи или ниски.
Каталог: new -> images -> docs
images -> Формуляр за участие в Pro Bono програмата на „Сдружение Азбукари“
images -> Наименование на продукта
images -> Населено място гр. Бобов дол кметство
images -> Програма за управление и разпореждане с имоти общинска собственост за 2017 г
images -> Начални тръжни цени за отдаване под наем на недвижими имоти Общинска собственост
docs -> На радиални ролкови лагери с къси цилиндрични ролки с основни метрични размери, съгласно iso 15 и гост3478
docs -> Съставни части (детайли) на лагерите
docs -> Дефекти и повреди по лагерите
docs -> Скорост на въртене


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница