Сметна палата



Дата21.01.2018
Размер230.96 Kb.
#49506
ТипДоклад


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

СМЕТНА ПАЛАТА

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ДОКЛАД
за резултатите от извършен одит на изпълнението на програма „Здравеопазване на животните” в Министерството на земеделието и храните за периода от 01.01.2007 г. до 31.12.2008 г.

І. ВЪВЕДЕНИЕ
Въз основа на годишната програма за одитната дейност за 2009 г. и в изпълнение на заповеди № № ОР-4-11 от 01.06.2009 г.и ОР-4-20 от 22.12.2009 г. на Коста Костов, член на Сметната палата и ръководител на отделение ІV, е извършен одит на изпълнението на програма „Здравеопазване на животните” в Министерството на земеделието и храните за периода от 01.01.2007 г. до 31.12.2008 г.

В резултат на извършения одит е съставен одитен доклад № 0400001109, приет с решение на Сметната палата № 193 от 22.07.2010 г.

Предмет на извършения одит е изпълнението на програма „Здравеопазване на животните” в Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Одитът обхваща проверка, анализ и оценка на резултатите от изпълнението на дейностите по здравеопазване на животните, включени в съответните програми от програмния и ориентиран към резултатите бюджет (ПОРБ) за 2007 г. и 2008 г. Самостоятелна програма “Здравеопазване на животните” за 2007 г. не е разработена. Дейностите за здравеопазване на животните са включени като продукти/услуги в програма “Развитие на животновъдството” от ПОРБ на министерството. С програмния бюджет на МЗХ за 2008 г. е утвърдена отделна програма “Здравеопазване на животните”.

При одита са изследвани: политиката, стратегията и приоритетите на МЗХ в областта на здравеопазването на животните; ролята на Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС) като един от най-важните контролни органи в сферата на здравеопазването на животните; гарантиране на здравния статус на отглежданите животни, чрез профилактични програми и програми за надзор върху заболяванията; идентификационна система на животните; регистър на животновъдните обекти; разходи за изпълнение на дейностите по здравеопазване на животните.

Основната цел на одита е да се предостави на законодателната и изпълнителната власт, на ръководството на одитирания обект и на други заинтересовани потребители независима и обективна оценка за степента на ефективност на изпълнението на дейностите по здравеопазване на животните, включени в съответните програми на ПОРБ за одитирания период.

Специфичните цели на одита са: да се извърши проверка, анализ и оценка на управлението на дейностите по здравеопазването на животните, включени в програмните и ориентирани към резултатите бюджети на МЗХ за одитирания период, за да се установи наличието на рискове при изпълнението им; да се прецени дали регламентираните в законови, подзаконови и вътрешни актове ред и процедури осигуряват условия за добра управленска практика; да се установи практиката на МЗХ при осъществяване на дейностите по здравеопазване на животните; да се идентифицират пропуските и да се дадат препоръки на ръководството на министерството.

Използваните критерии за оценка са:


  • Съответствие на вътрешната нормативна уредба за управление на дейностите по здравеопазване, включени в ПОРБ за 2007-2008 г., с регламентираните ред и условия в националното законодателство;

  • Наличие на методически и други указания за ръководство и контрол по управлението и изпълнението на дейностите по здравеопазване на животните, включени в ПОРБ за двете години;

  • Спазване на принципите на публичност и прозрачност при изпълнение на дейностите по здравеопазване на животните;

  • Наличие на стратегии, планове и приоритети за управление на дейностите по здравеопазване на животните, включени в ПОРБ;

  • Наличие на утвърдени процедури за отчетност и мониторинг при изпълнение на дейностите по здравеопазване, включени в програмните бюджети.

МЗХ е държавен орган, юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище град София. Министърът на земеделието и храните е централен едноличен орган на изпълнителната власт, който ръководи, координира и контролира осъществяването на държавната политика в областта на земеделието, селските райони, рибното стопанство и аквакултурите.

Определените второстепенни разпоредители с бюджетни кредити към министъра на земеделието и храните са 117, в т.ч. 18 специфични по своята дейност национални служби и агенции (ветеринарномедицинска служба, растителна защита, агенция по лозата и виното и други), чрез които министърът изпълнява правомощията си по управление на държавната аграрна политика при условията на многообразие и сложност на осъществяваните дейности, секторни програми и проекти.

През одитирания период МЗХ се ръководи от Нихат Тахир Кабил (от 16.08.2005 г. до 24.04.2008 г.) и Валери Митков Цветанов (от 24.04.2008 г. до 27.07.2009 г.), които съгласно чл.6, ал. 1 от Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор носят управленската отговорност.

В законоустановения срок по чл.39, ал.3 от Закона за Сметната палата (ЗСП) по одитния доклад не е постъпило становище от ръководителя на одитирания обект.


ІІ. ОСНОВНИ КОНСТАТАЦИИ И ОЦЕНКИ ОТ ИЗВЪРШЕНИЯ ОДИТ

1. Съответствие на вътрешната нормативна уредба за управление на дейностите по здравеопазване на животните, включени в ПОРБ за одитирания период, с националното законодателство

Основните нормативни актове, регламентиращи дейността по здравеопазване на животните са: Закон за животновъдството (ЗЖ); Закон за ветеринарномедицинската дейност (ЗВМД); Правилник за прилагане на закона за ветеринарномедицинската дейност (ППЗВМД); Устройствен правилник на министерството на земеделието и храните (УП на МЗХ) и Устройствен правилник на Националната ветеринарномедицинска служба (УП на НВМС).

Министърът на земеделието и храните, чрез НВМС, осъществява държавната политика в областта на ветеринарномедицинската дейност ( чл. 3 от ЗВМД, изм. ДВ, бр.36 от 2008 г.).

В изпълнение на ЗВМД и ППЗВМД от министъра на земеделието и храните са издадени редица наредби за здравеопазването на животните – за мониторинг на зоонозите при профилактиката, ограничаването и ликвидирането им, за идентификация на животните и регистрация на животновъдните обекти, за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестта класическа чума по свинете, както и програми за надзор, инструкции и др.

Основните дейности по здравеопазване на животните, които се изпълняват от НВМС са: опазване здравето на животните и предпазване на хората от зоонози; опазване територията на страната, хората и животните от заразни и паразитни болести по животните; ветеринарно-санитарен контрол върху отглеждането, развъдната дейност и търговията с животни, контрол върху района на произхода и здравословното състояние на животните; идентификация на животните и регистрация на животновъдните обекти; контрол върху спазването на правилата за защита и хуманно отношение към животните.

Министърът на земеделието и храните осъществява контрол върху дейността на НВМС (чл.2, ал.4 от УП на НВМС).

Основният методологически документ, който регламентира последователността и принципите на цялостния процес по съставяне и отчитане на ПОРБ е разработеният от Министерството на финансите годишен наръчник за министерствата, въвеждащи програмния и ориентиран към резултатите подход на бюджетиране. Съобразяването с предвидената в Наръчника процедура, от страна на МЗХ при съставяне на програма “Развитие на животновъдството”, с включени дейности по здравеопазване на животните за 2007 г. и на програма „Здравеопазване на животните” за 2008 г. от ПОРБ е частично. Липсата на стратегия за здравеопазване на животните до голяма степен прави неясен отговора на първия от трите основни въпроса за идентифициране на структурата на програмния формат на бюджета, а именно: Какво искаме да постигнем?

Стратегическата цел за здравеопазване на животните по ПОРБ на МЗХ за 2007 г. и 2008 г. е формулирана твърде общо и за двете одитирани години.

В общия раздел на ПОРБ за 2007 г. и 2008 г., регламентиращ стратегическите и оперативните цели в областта на политиката на МЗХ за развитие на земеделието няма дефинирани оперативни цели към одитираните програми. В раздела „Преглед на политиката за развитие на земеделието”, представен в ПОРБ на МЗХ и за двете години, стратегическата цел е посочена като оперативна цел. Отделни и неясно формулирани цели са посочени към някои от продуктите/услугите по одитираните програми. Поради липсата на ясно формулирани оперативни цели, не са създадени условия за отразяване на крайния ефект и резултат от провеждана политика в областта на здравеопазването на животните.

Нормативната уредба, регулираща здравеопазването на животните, създава основните предпоставки и условия за организацията и управлението на дейността.

С УП на МЗХ не са регламентирани функции на специализираната администрация на министерството за координация и контрол на дейностите по здравеопазване на животните.1

Общата нормативна уредба в областта на програмното бюджетиране, както и вътрешната нормативна уредба на МЗХ, не регламентират начини и процедури за управление на програми от ПОРБ. 2
2. Анализ на управленския процес – планиране, организация и контрол върху изпълнението на дейностите по здравеопазване на животните, включени в ПОРБ за 2007 г. и 2008 г.

Управленският процес при изпълнението на дейностите по здравеопазване на животните от програма „Развитие на животновъдството” за 2007 г. и от програма „Здравеопазване на животните” за 2008 г. e анализиран и оценен, от аспекта на “управление насочено към резултати, в съответствие с философията на програмния и ориентирания към резултатите подход на бюджетиране, прилаган в МЗХ.

Управлението на програмите обхваща планирането, организацията (координация и отчетност) и контрола върху дейността по изпълнението им. Посредством изпълнението на тези програми, МЗХ осъществява политиката в областта на здравеопазването на животните, като част от държавната политика в областта на земеделието и селските райони.

Целите на одитираните програми от ПОРБ по отношение на дейностите по здравеопазване на животните са идентични: гарантиране на здравния статус на отглежданите животни на територията на Република България; осигуряване на безпроблемно движение на животните между страната ни и останалите страни членки на ЕС; безпроблемен износ за трети страни и реализацията на добиваната от животните продукция.

Постигането на целите се осъществява посредством предоставянето на следните продукти/услуги: разработване на нормативна база; Държавна профилактична програма; контрол за осигуряване на хуманно отношение към животните; контрол върху идентификация на животните; контрол върху ветеринарномедицинската дейност; превантивен контрол за установяване на здравния статус на животните; програми за надзора върху болестите по животните; национална програма за борба с ехинококозата; програма за обезвреждане на странични животински продукти; издаване на ветеринарномедицински списания.

Отговорността за изпълнението на дейностите по здравеопазване на животните от програма „Развитие на животновъдството” и на програма „Здравеопазване на животните” е на НВМС, която в качеството си на второстепенен разпоредител с бюджетни кредити планира и разходва бюджетите на програмите.

Финансирането на дейностите по здравеопазване на животните по тези програми през одитирания период е осигурявано със средства, планирани в бюджета на МЗХ и с целево финансиране от държавния бюджет – за идентификацията на животните, като част от мероприятията по Държавната профилактична програма за задължителните мерки за профилактика и борба срещу заболяванията по животните за 2007 г. и за 2008 г.

Планирането на бюджетите на одитираните програми се осъществява от: НВМС, която изготвя проектобюджета за съответната година и отдел „Бюджет” на МЗХ - анализира проектобюджета и предлага решение за размера на средствата. Работна група, назначена от министъра на земеделието и храните, приема решение за утвърждаването.

Водещо структурно звено при управлението на бюджетния процес в МЗХ е отдел „Бюджет” от дирекция „Финансово – стопански дейности”.

Утвърдените разходи на МЗХ по политики за 2007 г. са в размер на 491 996.2 хил.лв., разпределени както следва: политика в областта на земеделието - 358 648.6 хил.лв.; политика в областта на горското и ловното стопанство - 102 031.5 хил.лв.; политика в областта на рибовъдството - 6 188.6 хил.лв.; политика за развитие на селските райони - 920.1 хил.лв.; администрация - 24 207.4 хил.лв.

Утвърдените разходи по програма „Развитие на животновъдството” са в размер на 55 156.6 хил.лв., от които за дейностите по здравеопазване на животните34 131.5 хил.лв. което представлява 6.9 на сто от ПОРБ на МЗХ за 2007 г.

За 2008 г., утвърдените разходи на МЗХ по политики са в размер на 389 561.6 хил.лв., разпределени както следва: политика в областта на земеделието и селските райони - 361 689.1 хил.лв.; политика в областта на рибарството и аквакултурите - 4 843.9 хил.лв.; администрация - 23 028.6 хил.лв.

Утвърдените разходи по програма „Здравеопазване на животните” са в размер на 25 496. 8 хил.лв., което представлява 6.5 на сто от ПОРБ на МЗХ за 2008 г.

Отчетените разходи за 2007 г. за дейностите по здравеопазване на животните по програма „Развитие на животновъдството” са в размер на 34 131.4 хил.лв., а по програма Здравеопазване на животните” са в размер на 33 003.7 хил. лв. Разходите са усвоени по бюджета на НВМС.

При проверката на документите, съпътстващи планирането на бюджета на дейностите по здравеопазване на животните по програма „Развитие на животновъдството” и на програма „Здравеопазване на животните”, е установено следното:

а) анализите на отдел „Бюджет” са направени от гледна точка на определените разходни тавани на министерството, при липсата на аналитична информация за разходите/ефективността на програмите;

б) специализираните дирекции в МЗХ не са изготвяли анализи за разходите и ефективността на програмите, които да предоставят на отдел „Бюджет” за нуждите на планирането и вземането на управленски решения;

в) ръководството на дирекция „Растениевъдство и животновъдство”, имащо най-пряко отношение към изпълнението на програмите не е запознато с целите, не участва в планирането на бюджета и няма представител в работната група, която приема крайното решение за утвърждаването му;

г) решенията на работната група за определяне размера на бюджета на програма „Здравеопазване на животните” за 2008 г. са приети, без наличието на аналитична информация за разходите, ползите и ефективността на програмата.

В МЗХ няма оторизирано структурно звено от специализираната администрация, което да участва в процеса на планиране с анализи и оценки за ефективността на разходите и ползите от одитираните програми.

Планирането на бюджета и процесът на вземане на решения за утвърждаването му са разпокъсани, като никой от специализираната администрация в МЗХ няма цялостен поглед и ангажимент за разпределението на средствата по дейностите за здравеопазване на животните, в рамките на програмите. 3

Не са спазени принципите на програмното бюджетиране за обвързване на управленските решения с постигнатите резултати и е създаден риск за неефективно разходване на бюджетните средства.

Организацията, като отчетност и координация на дейностите по здравеопазване на животните, е свързана с организационно–управленската структура и функционалните връзки между структурите на МЗХ.

Дирекция „Финансово–стопански дейности” отговаря за финансовото осигуряване и отчетността на програмите от ПОРБ. Дирекцията осигурява финансирането на бюджета на програмата и упражнява контрол върху отчетните форми на касова и на програмна основа, в съответствие с утвърдените разходни лимити и процедури за финансово управление и контрол.

НВМС, в качеството си на второстепенен разпоредител с бюджетни кредити, отговаря за изразходването и отчитането на средствата от бюджета на одитираните програми по предоставените продукти / услуги.

От направения анализ на отчетите за изпълнението на програмния и ориентиран към резултатите бюджет на МЗХ и НВМС през одитирания период е установено следното:

а) в отчетите е генериран значителен обем обобщена информация, но в нея липсват пояснения на представените данни;

б) информацията в отчетите не е анализирана от гледна точка на разходите/ефективността на предоставените продукти/услуги;

в) оценката на показателите за изпълнението на програмите не дава възможност да се разбере дали ползите оправдават разходите;

г) изготвянето на отчетите е на основата на самооценка на НВМС за изпълнението на програмите и е лоша практика при управлението на програмен бюджет;

д) в отчетите на одитираните програми липсва анализ на изпълнението и управлението на продукта/услуга за идентификация на животните като част от системата за администриране и контрол и основа за извършване на всички директни плащания за подкрепа доходите на животновъдите. 4

Координацията по изпълнението на дейностите по здравеопазване на животните през одитирания период е осъществявана изцяло от НВМС.

Извършено е проучване и е направена оценка на въведените и действащи правила и механизми за контрол при изпълнението на дейностите по здравеопазване на животните по програма „Развитие на животновъдството” и на програма „Здравеопазване на животните” на различните управленски равнища.

В МЗХ има утвърдени вътрешни правила на Системите за финансово управление и контрол (СФУК), които са изградени в съответствие със законовите изисквания и гарантират спазването на действащата нормативна уредба.

Контролът по изпълнението на дейностите по здравеопазване на животните от одитираните програми от страна на МЗХ е осъществяван само от дирекция „Финансово– стопански дейности”, отговаряща за финансовото им осигуряване. Дирекцията е упражнявала контрол върху изготвянето на отчетните форми на касова и на програмна основа.

В Централната администрация на МЗХ е създадена дирекция „Вътрешен одит”, която е на пряко подчинение на министъра на земеделието и храните.

Дирекция „Вътрешен одит” подпомага министъра на земеделието и храните при вземането на управленски решения, като оценява рисковете и ефективността на СФУК при управлението на програмите, дейностите и процесите, изпълнявани от министерството.

Вътрешният одит се осъществява по реда на утвърдените Вътрешни правила за дейността на дирекция „Вътрешен одит”. Правилата регламентират правомощията организацията, докладването, съхранението на документацията и др., свързани с дейността на дирекцията.

Разработени са стратегически и годишни планове за дейността на дирекция „Вътрешен одит”, съобразени с целите и приоритетите на министерството и на основата на оценка на риска.

През одитирания период дирекция „Вътрешен одит” не е планирала и извършвала одит на дейностите по здравеопазване на животните от програма ”Развитие на животновъдството” и на програма “Здравеопазване на животните”.

Функциите на Инспектората на МЗХ са регламентирани със Закона за администрацията, УП на МЗХ и Вътрешния правилник за организацията на дейността на Инспектората, утвърден от министъра на земеделието и храните.

Инспекторатът на МЗХ осъществява дейността си в съответствие с нормативната уредба и в зависимост от специфичните искания и потребности от информация на министъра на земеделието и храните, необходима при вземането на управленски решения.

През одитирания период от Инспектората на МЗХ не са извършвани проверки на дейностите по здравеопазване на животните от програма ”Развитие на животновъдството” и на програма “Здравеопазване на животните”.

В МЗХ не е създадена система за мониторинг и контрол върху изпълнението на дейностите по здравеопазване на животните от програма “Развитие на животновъдството” и програма „Здравеопазване на животните”, чрез която да се оценяват ефективността и ефикасността на разходите им при осъществяването на държавната политика в областта на земеделието и селските райони. 5

От МЗХ не е осъществяван контрол върху НВМС при изпълнението на дейностите по здравеопазване на животните от програма “Развитие на животновъдството” и на програма „Здравеопазване на животните”.
3. Анализ на дейността на МЗХ и на НВМС при реализация на одитираните програми

Поради географското си положение Република България е постоянно застрашена от проникването на остри и хронични инфекции и зоонози, чрез непрекъснатия трафик на хора, животни, транспортни средства и други през страната. Това налага поддържането на постоянно действаща система за профилактика и контрол срещу заразните и паразитните болести, бърза диагностика и ефективна борба при възникването на огнища на заболяванията. Едно от основните задължения на България по отношение на ангажиментите, поети пред ЕС, е чрез осъществяването на постоянен контрол да се осигури защита на здравето на животните и защита на потребителите на продукти от животински произход. За целта се създават регистри за идентификация на животните и регистрация на животновъдните обекти. Упражнява се контрол върху безопасността на фуражните суровини, фуражни добавки, премикси, готови и медикаментозни фуражи при производство, транспортиране, търговия, съхранение и употреба.

Визията на новата Стратегия за здравеопазване на животните на ЕС (2007 – 2013) е засилване на превенцията на проблемите, свързани със здравето на животните, преди те да се случили: „По-добре превенция, отколкото лечение”. Стратегията обхваща здравето на всички животни, отглеждани за производство на храни, като земеделски добитък, за спортни цели и в зоологическите градини.

През одитирания период в МЗХ няма утвърдена стратегия за здравеопазване на животните. 6

Разработен е Единен многогодишен национален контролен план за храни, фуражи, здравеопазване на животните и хуманно отношение към тях и защита на растенията (януари 2008 г. – декември 2010 г.), в съответствие с изискването на чл.41 от Регламент № 882/2004 на Европейския парламент и Съвета за официални проверки, които се извършват с цел верификация на изискванията на закона за храните и фуражите, изискванията за здравеопазване на животните и хуманното отношение към тях и чл.29ж от Закона за храните. Една от основните цели на плана е „да се осигури ефективно функциониране в Република България на ефективна система на официален контрол и наблюдение върху изпълнението на правилата за безопасност на храните и фуражите, здравеопазване на животните и хуманното отношение към тях”.

НВМС ежегодно изготвя Държавна профилактична програма (ДПП) и списък на заразните болести, срещу които ветеринарномедицинските органи провеждат мерки за профилактика, ограничаване и ликвидиране. ДПП е основният продукт/услуга в одитираните програми. Програмата и списъкът се изготвят до 31 юли на текущата година, преди изготвяне на държавния бюджет на Република България, и се прилагат за следващата година, обнародват се в „Държавен вестник”. Програмата се утвърждава от министъра на земеделието и храните и съдържа: брой на животните, подлежащи на идентификация по видове; вид и схеми за прилагане на профилактичните мерки и сроковете за тяхното изпълнение.

Министерският съвет по предложение на министъра на земеделието и храните ежегодно утвърждава разходите за идентификация съобразно броя на животните, подлежащи на идентификация по видове и списъка на заразните болести. Списъкът съдържа заразните болести, мерките за профилактиката, ограничаването и ликвидирането им, както и разпределението на финансовите средства за тяхното обезпечаване. Мерките срещу болестите от списъка и разходите за идентификация се финансират със средства от републиканския бюджет, разчетени по бюджета на НВМС (чл.чл. 118-120 от ЗВМД).

ДПП за задължителните мерки за профилактика и борба срещу заболяванията по животните за 2007 г. е утвърдена на 5 юли 2006 г.от министъра на земеделието и горите, в определения със ЗВМД срок. За 2008 г. ДПП е утвърдена на 03.10.2007 г. от министъра на земеделието и храните. Не е спазен срокът за утвърждаване на програмата по чл. 118, ал .2 от ЗВМД (до 31.07. на текущата година).

ДПП съдържа имунопрофилактични мероприятия (ваксинация против антракс, класическа чума по свинете, псевдочума по птиците, бяс, син език, идентификация на животните, резерв от ваксини и др.) и диагностични изследвания при извършването на които, от държавния бюджет се заплаща само стойността на ваксината/диагностикума и манипулацията. В програмата е посочен броят на животните, подлежащи на индетификация по реда на Наредба № 61 от 09.05.2006 г. за условията и реда за идентификация на животните, регистрация на животновъдните обекти и достъпа до базата данни за идентифицираните животни и регистрираните обекти.

От МЗХ са направени предложения до Министерския съвет (МС) и е представена финансова обосновка за необходимите средства за идентификация на животните, съответно за 2007 г. и 2008 г. по реда на чл.120 от ЗВМД. Средствата са утвърдени с решения на МС в рамките на бюджета на МЗХ, в т.ч. на НВМС.

С ДПП са предвидени и профилактични мероприятия, които не са включени в списъка по чл. 118, ал.1 от ЗВМД и следва да се заплащат от собствениците на животни, дезинфекции, дезинсекции, дератизация и девастация, изпращане на материали за лабораторни изследвания.

На основание чл.46а (нов – ДВ, бр.84 от 19.10.2007 г.) от ЗВМД, за изпълнението на ДПП следва да се сключи рамков договор между Български ветеринарен съюз (БВС) и МЗХ, който определя финансовите, ветеринарномедицинските, организационно-управленските, информационните и правните рамки.

За изпълнението на ДПП през одитирания период няма сключени рамкови договори и не са предвидени целеви средства за изпълнението й.

ДПП не съдържа раздел за финансиране и отчитане на средствата по програмата и за контрол върху изпълнението й. Със заповедта на министъра за утвърждаването на ДПП, контролът по изпълнението й е възложен на генералния директор на НВМС – изпълнител на програмата.

В МЗХ няма информация за резултатите от изпълнението на профилактичните мероприятия и програмите за надзор над заболяванията.



В МЗХ не е създадена организация по изпълнението, отчетността и контрола върху ДПП, както и извършването на периодичен анализ на разходите. Тези функции се изпълняват от НВМС и информация в министерството не се събира и не се поддържа. Не е определено и длъжностно лице от министерството, отговорно за изпълнението й. Отсъствието на мониторинг и контрол от страна на МЗХ върху управлението на ДПП генерира рискове за ефективното й изпълнение. 7
4. Анализ и оценка на постигнатите цели и резултати от изпълнението на одитираните програми

Едно от условията за функционирането на вътрешния пазар за животни, суровини и храни от животински произход е даването на здравни гаранции за тяхната безопасност. За тази цел са предприети мерки за усъвършенстване на системата за организиране на здравеопазването на животните, в т.ч. прекратяване на профилактичната ваксинация против класическа чума по свинете, усъвършенстване на системите за идентификация на животните и надзор над заболяванията от групата на Трансмисивните спонгиформни енцефалопатии, профилактика и контрол на екзотични и заразни заболявания, хроничните заразни заболявания и зоонози/бруцелоза по преживните животни, туберколоза, антракс, бяс, лептоспироза и др./ и съвместно с Министерството на здравеопазването изпълнението на Националната програма за борба с ехинококозата.

Целите на програма „Развитие на животновъдството” по политиката в областта на земеделието от програмния и ориентиран към резултатите бюджет на МЗХ за 2007 г. са свързани с развитието на високопродуктивно и конкурентноспособно животновъдство; подобряване на продуктивните и експортните възможности; постигане на висок генетичен прогрес чрез процесите на селекция и репродукция; постигане на Европейските стандарти за качество и безопасност; разработване на технологии за получаване на животинска продукция с по-добри качества, отговарящи на потребностите на пазара и индустрията.

Целите на програма „Здравеопазване на животните” по политиката в областта на земеделието и селските райони от програмния и ориентиран към резултатите бюджет на МЗХ за 2008 г. са свързани с развитието на ефективен животновъден сектор чрез гарантиране здравословния статус на животните и осигуряване на безпроблемна търговия между страните на ЕС и с трети страни.

За изпълнението на стратегическата цел на министерството и за двете години са предвидени ползи/ефекти за обществото и показатели за тяхното измерване в областта на политиката за развитие на земеделието в частта за здравеопазване на животните. Очакваните ползи/ефекти са: организиране здравеопазването на животните; организация и управление на надзора върху болестите по животните; контрол върху ветеринарномедицинските продукти; ветеринарномедицински контрол върху фуражи, фуражни добавки и адитиви; контрол за осигуряване на хуманно отношение към животните; контрол на идентификацията на животните и регистрацията на животновъдните обекти.

Оценката на показателите за полза/ефект по данни от отчетите за изпълнение на ПОРБ за одитирания период показва следното:

а) показателите за полза/ефект са определени на базата на групирани дейности, изпълнявани от НВМС;

б) за дефиниране на показателите за изпълнение е избрана мерна единица %, без да са приложени база данни, за да се определи съотношението към какво количество или брой дейности, региони или животни се отнася;

в) в показателите за изпълнение на програмите не са посочени количествени, качествени и времеви измерители

г) не е посочен инструментариум, с който се осъществява контрол върху изпълнението на предоставяните продукти/услуги.



Отчетите за изпълнението на ПОРБ по политики и програми на МЗХ за одитирания период не съдържат анализи и оценки за степента на постигане на целите, качеството на предоставяните продукти/услуги и ефективността на разходите, в т.ч. по одитираните програми. 8

Дефинираните показатели за ползи/ефекти не са обвързани с целеви стойности съгласно указанията на МФ, което не създава условия за измерване на резултатите и оценяване въздействието от изпълнението на одитираните програми. 9

Не са определени ръководител на програмата, мениджъри на отделните продукти/услуги и финансист, което създава риск за ефективното изпълнение на одитираните програмите и за постигане на напредък в областта на здравеопазването на животните. 10
5. Оценка на рисковете при изпълнение на дейностите по здравеопазване на животните, включени в одитираните програми

Целта на оценката е: да се систематизират установените при одита пропуски, слабости и нарушения, като се отнесат към факторите, влияещи рисково върху ефективното протичане на дейностите; да се направят изводи и заключения за осъществяването на дейностите; да се дадат на ръководството на одитирания обект препоръки за подобряване на управлението на дейностите по здравеопазване на животните, включени в програмните и ориентирани към резултатите бюджети на МЗХ.

Процесът по изпълнение на дейностите по здравеопазване на животните от програма “Развитие на животновъдството” и на програма „Здравеопазване на животните” не е управляван системно, в т.ч. не са дефинирани рисковете и не е изграден ред за тяхното управление и контрол.

Причините, обуславящи високите нива на оперативния, контролния и присъщия риск са в резултат на: липсата на утвърдени правила, процедури и механизми, регламентиращи взаимоотношенията между участниците в процеса на управление; липсата на вътрешен контрол и отсъствието на лична отговорност. 11

Основна причина за високото ниво на управленския риск е липсата на мониторинг и контрол от страна на специализираната администрация на МЗХ за оценка на управлението, като постигнати резултати.

ІІІ. ПРЕПОРЪКИ
На основание на чл. 41, ал. 1 от ЗСП на министъра на земеделието и храните се дават следните препоръки:

1. Да възложи на структурно звено от специализираната администрация на МЗХ наблюдението, контрола и оценката за изпълнението на дейностите по здравеопазване на животните, включени в ПОРБ на МЗХ.

2. Да се разработи методология за съставяне и изпълнение на програмния и ориентиран към резултатите бюджет, в т.ч. дефинирането на показатели за изпълнение, критерии за оценка на ползата/ефекта от предоставяните продукти/услуги, задължения и отговорности на длъжностни лица от специализираната администрация на министерството по управление на програмите.

3. Планирането и отчитането на бюджета на дейностите по здравеопазване на животните, включени в ПОРБ, да се извършват на основата на анализи и оценки за:

- ефективността на разходите за предоставяните продукти/услуги;

- приноса на предоставяните продукти/услуги към изпълнението на политиката Земеделие и селски райони на министерството.

4. Да утвърди Стратегия за здравеопазване на животните с ясно определени цели и приоритети за развитието и управлението на здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях.

5. Да издаде административен акт, с който да определи ръководител на програмата, включваща дейности по здравеопазване на животните, мениджъри по отделните продукти/услуги и финансист.



6. Да се идентифицират и оценят рисковете при изпълнение на дейностите по здравеопазване на животните, включени в програмния формат на бюджет на министерството, с цел осигуряване на адекватни и ефективни механизми за тяхното управление.

На основание чл. 42, ал 1 от Закона за Сметната палата, в срок до пет месеца от получаване на настоящия доклад, министърът на земеделието и храните следва да предприеме мерки за изпълнението на препоръките и да уведоми писмено за това Сметната палата.

Настоящият доклад е изготвен на основание чл. 41, ал. 1 от ЗСП и е приет от Сметната палата с решение № 193/22.07.2010 г.

1Препоръка № 1

2Препоръка № 2

3Препоръка № 3

4Препоръка № 2

5Препоръка № 1

6Препоръка № 4

7Препоръка № 1

8Препоръка № 4

9Препоръка № 2

10Препоръка № 5

11Препоръка № 6


Каталог: search -> download
download -> Доклад №0700010614 за извършен одит Изпълнение на Националната стратегия за научни изследвания за периода от 01. 08. 2011 г до 31. 12. 2014 г юли, 2015 година
download -> Доклад №0200000411 за извършен одит за съответствие при финансовото управление на община Белоградчик за периода от 01. 01. 2010 г до 31. 12. 2010 г
download -> Доклад №0400308215 за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет на община Белица за 2014 г. София, 2015 г. Съдържание част първа 3
download -> Списък на съкращенията
download -> Доклад №0000000709 1 за извършен одит на финансовото управление на бюджета и имуществото на
download -> Доклад №0200008813 за извършен одит за съответствие при възникването и управлението на общинския дълг на Община Кюстендил за периода от 01. 01. 2012 г до 30. 09. 2013 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница