Съобщение на комисията до европейския парламент и до съвета стратегия за разширяване и основни предизвикателства през периода 2011—2012 г



страница1/13
Дата17.10.2018
Размер0.78 Mb.
#90204
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ДО СЪВЕТА

Стратегия за разширяване и основни предизвикателства през периода 2011—2012 г.

1.Въведение


Процесът на разширяване на Европейския съюз навлезе в нова фаза. Приключването на преговорите за присъединяване с Хърватия, с което се открива пътят за членството на страната от средата на 2013 г., е израз на политиката, която бе възприета вследствие на опустошителните балкански конфликти през 90-те години и чиято цел е установяването на мир, стабилност, демокрация в целия регион и, в крайна сметка, присъединяването на всички държави от него към ЕС. То представлява ново доказателство за преобразуващата сила на политиката на ЕС за разширяване и дава нов тласък за извършването на реформи във всички държави, обхванати от процеса на разширяване.

Политиката на ЕС за разширяване, както е заложена в Договора за Европейския съюз1, е отговорът на съвсем основателното желание на народите на континента ни да се присъединят към стремежа за постигането на една обединена Европа. Интеграцията на страните от Централна и Източна Европа през последното десетилетие показа, че разширяването е от полза за ЕС като цяло и му дава възможност да бъде в по-добра позиция, за да посрещне световните предизвикателства.

Политиката за разширяване доказа, че е мощно средство за извършването на промени в обществото. В страните, които вече се присъединиха към ЕС, и тези, които са на път да се присъединят, бяха извършени впечатляващи промени посредством демократични и икономически реформи, предизвикани от присъединяването. Изпълнението на съответните ангажименти и изисквания и установяването на доверие бяха поставени в центъра на процеса на присъединяване и неговия успех.

Подновеният консенсус за разширяването, договорен на заседанието на Европейския съвет през декември 2006 г. и основан на принципите за консолидиране на ангажиментите, изпълнение на справедливи и строги условия и осъществяване на добра комуникация с обществеността, в съчетание със способността на ЕС да приема нови членове, представлява рамката за политиката на ЕС за разширяване.

Чрез политиката за разширяване ЕС увеличава зоната си на мир, стабилност, демокрация и просперитет — понятия, които придобиха нова актуалност в контекста на неотдавнашните събития:


  • Драматичните събития в Южното Средиземноморие и Близкия изток и създалата се впоследствие обстановка на нестабилност показаха колко важно е съществуването на зона на стабилност и демокрация в Югоизточна Европа, която да е здраво застъпена в процеса на разширяване на ЕС.

  • Неотдавнашната световна финансова криза и трудностите в евро зоната в момента показаха, че националните икономики са взаимозависими както в ЕС, така и извън него. Тези събития показаха, че е важно затвърждаването на икономическата и финансовата стабилност да продължи и да се насърчава растежът, като това бъде направено и в страните, обхванати от процеса на разширяване. Процесът на разширяване е мощно средство за постигането на тази цел.

От приемането на последния пакет от документи относно разширяването досега бяха отчетени допълнителни положителни развития в Западните Балкани. С арестуването на Ратко Младич и Горан Хаджич и предаването им на Международния наказателен трибунал за бивша Югославия (МНТБЮ) бе отстранено сериозно препятствие, което спъваше напредъка на Сърбия по пътя към ЕС, и бе направена важна крачка към постигането на помирение. Установен бе диалог между Белград и Прищина, чиято цел inter alia е да се постигне напредък по пътя към ЕС, и първите резултати от него вече са налице. В повечето страни, обхванати от процеса на разширяване, може да бъде отчетен напредък по отношение на реформите, свързани с ЕС. Въведен бе безвизов режим на пътуване за гражданите на още две страни от Западните Балкани — Албания и Босна и Херцеговина.

Въпреки това в редица държави имаше забавяне при осъществяването на важни реформи, като причината за това често бяха вътрешни политически събития и конфликти. Забавянето и пречките бяха особено големи в Босна и Херцеговина и в Албания. В повечето страни доброто управление, прилагането на принципа на правовата държава, административният капацитет, безработицата, икономическите реформи и социалното приобщаване продължават да бъдат сериозно предизвикателство. Налице са редица будещи безпокойство развития във връзка със свободата на словото в медиите. Различията относно статута продължават да се отразяват отрицателно както на Косово2, така и на региона. Неотдавнашните събития в Северно Косово са причина за сериозно безпокойство. Въпросът с наименованието на бившата югославска република Македония все още не е решен.

Процесът на присъединяване на Исландия напредна през последната година. Напредъкът в преговорите се дължи на вече интегрираните в голяма степен структури на Исландия, като тази интеграция е в резултат на установеното отдавна демократично управление в страната, членството ѝ в Европейското икономическо пространство и Шенгенското пространство и отличната ѝ публична администрация.

В Турция процесът на присъединяване продължава да бъде най-ефективната рамка за насърчаване на реформи, свързани с ЕС, за водене на диалог по въпроси от външната политика и политиката на сигурност, за засилване на икономическата конкурентоспособност и за разнообразяване на снабдяването с енергийни източници. За съжаление вече повече от година не е възможно да бъде отворена нова глава в преговорите за присъединяване. Необходимо е да се постави началото на нов конструктивен етап в отношенията с Турция, който да се основава на предприемането на конкретни стъпки в области от общ интерес.

Предстоящото присъединяване на Хърватия показва, че процесът на разширяване е насочен към постигането на максимален ефект от промените в съответните държави. Подобренията, внесени в процеса чрез подновения консенсус за разширяването от 2006 г., бяха приложени на практика по отношение на Хърватия и доказаха, че са ценни. Текущите и бъдещите преговори с останалите държави, обхванати от процеса на разширяване, трябва да се основават в по-голяма степен на този опит. По-конкретно, трудните преговорни глави, като тези за съдебната власт и основните права и за правосъдието, свободата и сигурността, следва да бъдат отваряни възможно най-рано, за да може страната кандидатка да разполага с достатъчно време за постигане на необходимите резултати във връзка с реформите.

Присъединяването на Хърватия ще бъде важен етап от историческия проект за интеграция на Западните Балкани в ЕС. ЕС непрекъснато е подчертавал приобщаващия характер на политиката си по отношение на Западните Балкани, като се започне от „регионалния подход“ от средата на 90-те години, и най-вече чрез стартирания през 1999 г. Процес на стабилизиране и асоцииране и срещата на върха в Солун през 2003 г., на която бе потвърдено, че бъдещето на Западните Балкани е в ЕС. Той не трябва да прокарва разделителна линия на Балканите, а да служи за стимул и катализатор за останалата част от региона, която да ускори своя напредък по пътя към ЕС. Предвид ангажиментите на ЕС, както и историята и географията на региона, винаги ще има „несвършена работа“, докато целият регион на Западните Балкани не бъде включен след изпълнение на изискванията.

В този контекст Комисията продължава изцяло да подкрепя принципа на собствените заслуги. Темпото, с което една държава напредва по пътя към членството, зависи преди всичко от резултатите ѝ при изпълнението на определените критерии и условия.

Успехът на Хърватия изпраща силни послания към останалите страни, обхванати от процеса на разширяване:



  • ЕС изпълнява ангажиментите си, след като бъдат удовлетворени поставените условия.

  • Критериите и условията за присъединяване са строги и изпълнението им се следи с повишено внимание. Това обаче не е препятствие, а води до по-добра подготвеност на държавата кандидатка, което ще е от полза както за нея, така и за ЕС при присъединяването.

  • Двустранните спорове със съседните държави трябва и могат да бъдат решени чрез воденето на диалог и постигането на компромис в съответствие с установените принципи.

Трайното доверие в процеса на разширяване е важен елемент за постигането на напредък при реформите в страните, обхванати от разширяването, и за получаването на подкрепа от страна на държавите-членки. Развитията през последната година потвърдиха, че постигането на осезаеми резултати по пътя към членството в ЕС е възможно и преди присъединяването, когато са изпълнени съответните условия. Красноречиви примери за това са съдържащите се в настоящото съобщение препоръки на Комисията за преминаване към следващите етапи на процеса на присъединяване и за либерализиране на визовия режим по отношение на Албания и Босна и Херцеговина. От друга страна, когато няма политическа воля и ангажираност за постигането на конкретни резултати или такива изобщо липсват, процесът на присъединяване не е напреднал и има опасност да спре.

В настоящото съобщение се прави оценка на текущото състояние на програмата за разширяване на Европейския съюз, обхващаща Западните Балкани, Турция и Исландия. Съобщението е изготвено въз основа на придружаващия подробен анализ за всяка страна3 като в него се прави преглед на постигнатото от страните в подготовката им за членство, на ситуацията им към настоящия момент и на перспективите им за следващите години и се отправят редица препоръки в тази връзка. Както и предходни години, специално внимание е отделено на редица основни предизвикателства.



Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница