Съобщение на Комисията до Съвета и Европейския парламент Западните Балкани и европейската интеграция



Дата25.02.2018
Размер152.65 Kb.
#59275
Комисия на Европейските общности
Брюксел, 21.05.2003г.

COM (2003) 285 final


съобщение на Комисията до Съвета и Европейския парламент
Западните Балкани и европейската интеграция

1. Западните Балкани и предизвикателството на разширяването

Европейският съвет от Фейра през юни 2000г. решението си за възможно най-пълна интеграция на западните балкански държави1 в политическата и икономическата система на Европа и ги призна за потенциални кандидати за членство. Европейският съвет от Копенхаген през декември 2002г. потвърди тази политика и подчерта решимостта на Европейския съюз да продължи да подкрепя техните усилия в посока на реализиране на европейските им стремежи. Европейският съвет от Брюксел през март 2003г. изрази становище, че “бъдещето на Западните Балкани е в Европейския съюз” и покани “Съвета и Комисията да проучат възможните начини и средства въз основа на опита от процеса на разширяване за провеждане на по-активна политика от страна на ЕС към този регион”. Подготовката на западните балкански държави за влизане в структурата на обединена Европа е основен приоритет на Европейския съюз. Обединението на Европа няма да бъде завършено докато тези страни не се присъединят към Европейския съюз.


Процесът на стабилизиране и асоцииране (SAP) представлява европейски политически план за развитие на отношенията на между Западните Балкани и Европейския съюз. Основната му цел е да подпомогне петте държави при провеждане на необходимите реформи и да ги доближи до членството им в ЕС като същевременно се стреми към установяване на стабилност в региона. Необходимо е тази политика да разшири своя обхват, за да укрепи стабилността както и да насочи държавите към по-тясно сътрудничество и в крайна сметка към членство в ЕС.
След подписването на Договора от Атина през април 2003г., който проправи пътя за присъединяване на десетте нови държави към ЕС, срещата в Тесалоники даде и възможност за нов тласък в посока на Процеса на стабилизиране и асоцииране. Успешното развитие на държавите от централна и източна Европа в посока на покриване на критериите за присъединяване към ЕС следва да даде пример и да окуражи усилията на западните балкански държави в тази насока. Настоящото съобщение разглежда възможностите за развитие и разширяване на Процеса на стабилизиране и асоцииране и особено по отношение на това как опитът от настоящия процес на разширяване може да бъде използван с оглед на бъдещото и развитие като определи общата програма за провеждане на европейската интеграция.
2. засилване на процеса на стабилизиране и асоцииране – едно

ново сътрудничество
Процесът на стабилизиране и асоцииране, неговите различни проявления и средства за въздействие и възможностите, които предлага, както и усилията на държавите, дадоха възможност за постигане на съществен напредък. Въпреки това ще бъдат необходими още много усилия, за да се осъществят напълно заложените в процеса на стабилизиране и асоцииране цели, както и да се постигне покриване на критериите за членство в Европейския съюз, установени от Европейския съвет в Копенхаген през 1993г. и формулирани в член 49 и 6 на Договора за създаване на Европейски съюз. Настоящата задача е да се гарантира, че вече постигнатото развитие в европейска посока е необратимо и може да служи като основа на по нататъшни действия. С оглед на това е необходимо обхватът на политиката да се разшири и освен възстановяване да включи и подкрепа за икономическия и политическия преход, включително чрез сближаване на законодателството с общностното право в подходящ момент с оглед на едно бъдещо членство в Европейския съюз. Европейският съюз ще засили подкрепата си за страните от Западните Балкани в техния стремеж към преодоляване на тези предизвикателства.
В тази връзка решимостта и подкрепата на Европейския съюз следва да бъдат координирани със съответно отговорно отношение от страна на правителствата на тези държави да проведат необходимите реформи, да създадат необходимия административен капацитет и да си сътрудничат взаимно. Основното предизвикателство, общо за всички държави в региона, е изграждането на силни, пълноценно функциониращи държави, които са способни да отговорят на нуждите на своите граждани, да гарантират ефективно регионално сътрудничество и да задълбочат отношенията си с Европейския съюз. В тази връзка основен приоритет следва да бъде борбата срещу организираната престъпност и корупцията; постигането на резултати в тази област е от съществено значение за гарантиране на правовия ред, създаване на доверие в държавните институции, насърчаване на повече частни инвестиции и приближаване на страните до членството им в Съюза. Постигането на тези цели зависи от политическата воля на държавите и от техните възможности, както и от способността им да отговорят на стандартите и ценностите на Европейския съюз.
С оглед на европейската перспектива пред държавите от Западните Балкани, установена от Европейския съвет от Копенхаген през 2002г. и Европейския съвет от Брюксел през 2003г., Комисията предлага задълбочаване на процеса на стабилизиране и асоцииране чрез въвеждане на определени елементи, вдъхновени от предприсъединителния процес.


  • Сътрудничество за европейска интеграция

Вторият редовен доклад на Комисията от март 2003г.2 отчита постигнатия от държавите напредък, но същевременно очертава редица слабости на управлението особено по отношение на функционирането и капацитета на държавните институции, прилагането на закона и продължаващите проблеми с организираната престъпност и корупцията. На тези проблеми следва да се обърне внимание, за да се продължи работата в посока на провеждане на политическите и икономическите реформи и във връзка с въвеждането, хармонизирането и прилагането на общностното право.


С оглед на това следва да се обърне внимание на поставянето на началото на сътрудничество за европейска интеграция в западните балкански държави. Вдъхновено от предприсъединителния процес, това сътрудничество ще даде възможност да се определят приоритетите за действие в подкрепа на усилията към сближаване с ЕС. Основната му цел ще бъде да се определят краткосрочни и средносрочни реформи, които страните следва да проведат, да служи като ориентир за степента на постигнатия напредък, както и да осигури насоки за съдействие по програмата CARDS. То ще отразява конкретния етап от развитие на всяка от държавите и ще бъде приспособено към нейните специфични потребности.
Приоритетите на всяко от сътрудничествата ще бъдат определени въз основа на политическите и стратегическите приоритети на Комисията с оглед на отчетените в годишните доклади постижения и при съобразяване с формулираните от Европейския съвет в Копенхаген критерии, както и със специфичните за Западните Балкани обстоятелства, включително условията от 1997г.3 Те ще бъдат определени след неформални консултации със заинтересованите държави. След това Комисията ще представи пред Съвета предложение за одобряване на всяко едно от сътрудничествата.
Очаква се в отговор на предложеното сътрудничество всяка от държавите в региона да изработи и проведе план за действие с график и подробна програма за изпълнение на приоритетите на конкретното сътрудничество. Постигнатият напредък в тази насока ще бъде последван от действията на структурите на SАA, където има такива, или чрез провеждане на традиционен диалог. Той ще бъде наблюдаван редовно от Комисията, именно чрез годишните доклади.



  • Засилена подкрепа за институционално изграждане

Туининг проектите са ефективно средство за институционално изграждане в страните-кандидатки за членство и могат да се окажат също толкова ефективни и в SAP държавите. Основната им идея е да осигуряват отстъпването на служители от държавната администрация на държавите-членки и временното им прехвърляне на работа като консултанти в посреднически институции. Проектът работи по програмата CARDS в страните от SAP от октомври 2002г. Туининг проекти са създадени в Албания и Хърватска и са в процес на подготовка за останалата част от региона. Туининг проектите от сега нататък ще бъдат обединени с програмата CARDS като инструмент за прехвърляне на административни умения към страните от SAP.


Офисът за обмен на техническа информация и сътрудничество (TAIEX) е създаден като част от предприсъединителната стратегия, за да осигури определена техническа информация на страните-кандидатки във връзка с общностното право. Неговите услуги са също подходящи за нуждите на западните балкански страни. Конкретните условия, включващи наличие на човешки ресурси, за съдействието на TAIEX засега се обсъждат. Контролът и оценката на законодателството на страните ще се развиват тепърва, за да се осигури съответствие със стандартите на ЕС. Резултатите от оценката ще бъдат включени в Годишните доклади и ще доведат до периодични ревизии на всяко от сътрудничествата за европейска интеграция.
Имайки предвид нуждата от подобряване на знанията и уменията на персонала на държавната администрация в региона, Комисията ще насърчава откриването на регионално училище или институт за обучение във връзка с реформата в публичната администрация.
При всичките тези усилия специално внимание трябва да се отдели на обмяната на опит с новите държави членки с оглед на успешно проведения при тях присъединителен процес и подготовка за членство в ЕС. Чрез споделянето на този опит с техните съседи те могат да допринесат значително за техния напредък.


  • Подкрепа на правовия ред и сътрудничеството в областта на правосъдието и вътрешните работи

Правовият ред е от фундаментално значение за Европейския съюз. Той е съществен за икономическото развитие, екстрадирането на бежанци, защитата на правата на човека и малцинствата и за борбата срещу организираната престъпност и корупцията. Решаващо е развитието в правосъдието и в областта на вътрешните работи.


Комисията ще започне диалог със страните от региона с цел да определи достижимите, измерими и реалистични показатели за оценка на развитието в областта на правосъдието и вътрешните работи. Това ще послужи също за набелязване на приоритетите в областта на правосъдието и вътрешните работи в сътрудничеството за европейска интеграция. Страните проявяват подчертан интерес към либерализацията на европейския визов режим и емиграционната политика като цяло. Комисията ще бъде подготвена да води конкретни преговори със страните в рамките на процеса за стабилизиране и асоцииране, относно изискванията как да постигнат тези резултати в конкретни срокове. Програмите за сътрудничество трябва да бъдат засилени в тази област.


  • Участие в програмите на Общността

Участието в определени програми на Общността може да бъде разширено и по отношение на страните от SAP. Международното сътрудничество по Шестата RTD рамкова програма е вече отворено за западните балкански страни. Въз основа на опита от програмата TEMPUS, то определено ще допринесе за това регионът да бъде включен в програмите на Общността, например в областта на образованието, професионалното обучение и квалификация, по подходящо време и в зависимост от нуждите и възможностите на страните. Участието ще спомогне за запознаването на страните с политиките и методите на работа на Комисията и ще способства за подготовката им за сближаване с ЕС. Комисията е готова да проучи необходимите законови и финансови предпоставки, за да се постигне тази цел.




  • Насърчаване на икономическото развитие

Преходът от централизирано планирана към работеща пазарна икономика изисква усилия в много области, включително при приватизацията и развитието на финансовия сектор. Комисията ще продължи да предоставя подкрепа в тази област.


Търговията е “крайъгълен камък” на процеса за стабилизиране и асоцииране. Следвайки въвеждането на европейските мерки за търговия в региона, износът на тези страни за ЕС е нараснал значително. Системата от договори за свободна търговия между страните допълнително ще стимулира търговията, инвестициите и съответни икономическото развитие. От съществено значение е тези държави да използват пълноценно от възможностите, които предлагат търговските мерки както и системата от споразумения за свободна търговия. Комисията ще разшири подкрепата си както и други възможни мерки за подобряване на способността на страните да се възползват от тези либерални търговски мерки. Създаването на зона на свободна търговия в региона в сравнително кратък срок е желателно, тъй като ще даде възможност на страните да извлекат допълнителни ползи от либерализацията на търговията.
Разширяването на системата от паневропейското диагонално разширяване по отношение на страните от региона – при условие, че бъде приложено по начин, който напълно отговаря на съответните общностни политики – също ще допринесе за постигане на тази цел. Освен това, то ще представлява още една стъпка в посока насърчаване на по-интензивна търговия в региона, която е съществена за тяхното икономическо развитие и която изисква по-разширено сътрудничество и взаимно доверие като по този начин допринася за цялостното постигане на целите на процеса на стабилизиране и асоцииране. Различните степени на подготвеност на всяка от страните изискват процесът да се провежда стъпка по стъпка така че само тези от страните, които отговарят на установените критерии да могат да се присъединят към системата, включително като разполагат с капацитета да контролират и ръководят подобна система. Като начало ще бъде необходимо сключването на договор за стабилизиране и асоцииране или временно споразумение, чрез който страната ще бъде включена в системата.
Малките и средни предприятия са ключов източник на работни места, нови технологии и благосъстояние, и са от съществено значение за превръщането на централизираната планова икономика в конкурентна пазарна икономика. Следователно, важно е да се подобри средата, в която малките и средни предприятия работят. За постигането на тази цел ще допринесе присъединяването на западните балкански държави с принципи, установени в Европейската харта относно малките предприятия. Това ще им позволи да обменят полезен практически опит с останалите европейски страни.
В икономическата сфера Комисията предлага да се поддържа редовен икономически диалог с всяка страна.
Сключването на отделно споразумение, което да регламентира търговия с енергия, ще окаже много положително влияние за привличане на инвестиции в този стратегически сектор. Комисията ще положи усилия да изработи предложения за разширяване като цяло на Международния енергиен пазар в региона до края на 2003г. и ще препоръча на страните това да бъде направено въз основата на правно обвързващи актове.
Научното и технологично развитие е съществен инструмент за икономическата стабилизация и развитие; условията на сътрудничество в тази област между Общността и Западните Балкани ще бъдат обсъждани по-подробно на срещата на министрите в Тесалоники на 27 юни.


  • В отговор на потребностите – финансова подкрепа

Програмата CARDS ще продължи да бъде основният финансов инструмент за поддържане на процеса на стабилизиране и асоцииране. След първоначалния фокус върху физическото възстановяване, акцентът се премества върху институционалното изграждане, укрепването на административния капацитет и правосъдието и вътрешните работи. С оглед на необходимостта в бъдеще да се наложи да се обърне внимание и на други национални или регионални потребности, Комисията е предложила увеличаване на бюджета на CARDS именно с цел да отговори на тези приоритети, като има предвид конкретните нужди и възможности на всяка страна.


В случай на възникване на необходимост от финансиране на специфична потребност, Общността е готова да разгледа, в сътрудничество с международните финансови институции, възможността за отпускане, по изключение, на макрофинансова помощ, която ще бъде отпусната при определени условия и ще зависи от наличието на финансови ресурси.


  • Засилване на регионалното сътрудничество

Регионалното сътрудничество е неразделна част от подготовката за интеграция в европейските структури. Комисията е окуражена от значителния прогрес, постигнат в тази област и от увеличаващия се брой на регионалните дейности и споразумения, включително и създаването на регионален енергиен пазар в Югоизточна Европа според договореното в Споразумението от Атина от ноември 2002г., с намерението да се разшири за всички енергийни въпроси.


Западните балкански страни трябва да бъдат насърчени постепенно да поемат инициативата за засилване на регионално сътрудничество, чрез проекти като Югоизточния процес на сътрудничество, които те самите са спонсорирали. Трансграничното сътрудничество с държавите-членки на Европейския съюз също следва да бъде насърчавано.
Пактът за стабилност играе важна роля в насърчаването на развитието на този процес в такива области като екстрадицията на бежанци, емиграцията, свободата на придвижването, борбата срещу организираната престъпност, търговията и инвестициите, енергията, транспорта и инфраструктурата.


  • Усилия за заздравяване на демокрацията – парламентарно сътрудничество

Утвърждаването на позициите на парламентите в Западните балкани и спомагането за тяхната по-нататъшна интеграция в мрежата на регионалните или международните парламентарни структури допринася за доброто управление в региона.


Във всички страни от региона следва да бъдат създадени парламентарни комисии за стабилизиране и сътрудничество. Комисиите по европейските въпроси към парламентите трябва да бъдат насърчавани да развиват техните контакти на регионално ниво например в рамките на Балканската конференция на комисиите по европейските въпроси. Този процес трябва да бъде продължен от тази конференция, развивайки връзки с парламентите на държавите-членки и Европейския парламент, например чрез кандидатстване за специален статус в COSAC4, който се събира по време на всяко председателство на ЕС. Това ще даде възможност на Европейския парламент, националните парламенти на държавите-членки, страните кандидатки и на Западните Балкани редовно да обменят мнения по европейските въпроси.


  • Подобряване на политическото сътрудничество

Западните балкански държави трябва да бъдат поканени да се присъединят към декларациите на ЕС, основните позиции и другите решения в рамките на CFSP. Това ще утвърди подреждането на приоритетите и ще ги доближи до ЕС в политически аспект.



Политическият диалог е важен елемент от процеса на стабилизиране и асоцииране. Както е посочено във Втория годишен доклад на Комисията, много въпроси са общи за страните от региона или имат трансгранични аспекти. Политическият диалог между Съюза и всички държави от региона трябва да се развива занапред. Конференцията в Тесалоники е важно събитие в тази насока. Диалогът трябва също така да бъде развиван редовно и на други нива.
3.Заключения и препоръки
Имайки предвид горното, заключенията и препоръките на Европейската комисия са следните:


  • Подготовката на западните балкански държави за бъдеща интеграция в европейските структури е един от основните приоритети на Европейския съюз. Тези страни трябва да имат ясна перспектива за присъединяването към ЕС, когато са удовлетворили всички необходими критерии.




  • Процесът на стабилизиране и асоцииране полага основите за бъдещи реформи, необходими за сближаване с ЕС на страните с оглед на бъдещо членство и трябва да се укрепи чрез мерките, предложени в това съобщение. В бъдеще процесът ще стане по-интензивен, за да доближи страните до Европейския съюз съгласно общата програма за европейска интеграция.




  • Въпреки че Европейският съюз ще оказва възможно най-пълна подкрепа, напредъкът в процеса на европейска интеграция ще зависи главно от решимостта и възможностите на всяка държава да проведе необходимите политически и икономически реформи както и да се придържа към основните ценности и принципи на Съюза.




  • Западните балкански държави трябва да развият занапред конкретно сътрудничество помежду си, и то особено в такива области като екстрадицията на бежанци, емиграцията, свободата на придвижване, борбата срещу организираната престъпност, търговията, енергетиката и транспорта.




  • Западните балкански държави трябва да създадат регионална структура за парламентарно сътрудничество и да задълбочат връзките си с Европейския парламент и парламентите на държавите-членки и на асоциираните страни.




  • Въвеждането на Европейското интеграционно сътрудничество, вдъхновено от предприсъединителната фаза на настоящото разширяване, ще даде свеж тласък за развитие. На Комисията може да се постави в бъдеще задача да развие концепцията на Европейското интеграционно сътрудничество с цел да я представи със следващите доклади за SAP.




  • Страните трябва да бъдат поканени да се присъединят към определени декларации, общи положения и други решения в рамките на CFSP. Политическият диалог на различни нива следва да бъде засилен.




  • Икономическият диалог трябва да бъде разширен към всички държави от региона.




  • Подкрепата за изграждането на институции по програмата CARDS трябва да бъде засилена чрез бъдещото разширяване на туининг програмите и подобните на TAIEX услуги в региона и чрез стриктен контрол на законодателството и административния капацитет. Специално внимание трябва да се обърне на подбора на експерти от новите държави-членки, които имат позитивен опит от успешната подготовка и присъединяване на страните им към Европейския съюз.




  • В областта на правосъдието и вътрешните работи Комисията ще постави началото на диалог със страните в региона с цел да определи основните приоритети и показатели, включително в областта на организираната престъпност и корупцията. Програмите трябва да бъдат развивани в тази област. Комисията насърчава страните в региона да създадат национален план за действие за борба с организираната престъпност.




  • Като средство за увеличаване на възможностите за износ на региона, насърчаване на инвестициите и икономическото развитие, системата на паневропейско диагонално разширяване трябва да бъде разширена към Западните балкански държави, когато отделните държави изпълват необходимите условия и в съответствие с цялостната общностна политика.




  • Малките и средни предприятия са особено важни за икономическото развитие и за успешния преход към пълноценно функционираща пазарна икономика. Западните балкански държави трябва да се присъединят към принципите, прогласени от Европейската харта относно малките предприятия.




  • Участието в съответните програми на Общността ще бъде разширено до Западните Балкани. На Комисията може да си постави задача да подготви съответните предложения.

Комисията предлага разгледаната в настоящото съобщение насока да служи като ориентир в политиката на Европейския съюз по отношение на западните балкански държави, за да ги доближи до общата цел за членство в Европейския съюз.



Списък на съкращенията
CARDS Сътрудничество за възстановяване, развитие и стабилизиране

CFSP Обща политика в областта на външните работи и сигурността

COSAC Конференция на институциите, специализирани по европейски въпроси

EС Европейски съюз

SАA Споразумение за стабилизация и асоцииране

SAP Процес за стабилизация и асоцииране



TAIEX Офис за обмен на техническа информация и сътрудничество


1 Албания, Босна и Херцеговина, Хърватска, бившата югославска република Македония и Сърбия и Черна гора



2 СОМ (2003) 139 Final

3 General Affairs Council Conclusions , 29-30 април 1997г.

4 Конференция на институциите, специализирани по европейските въпроси



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница