Съобщение на комисията до съвета в съответствие с член 395 от Директива 2006/112/ео на Съвета



Дата12.10.2017
Размер56.81 Kb.
#32237




СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА

в съответствие с член 395 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета

КОНТЕКСТ


В съответствие с член 395 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност (наричана по-долу „Директивата за ДДС“) Съветът, произнасяйки се с единодушие по предложение на Комисията, може да разреши на всяка държава членка да въведе специални мерки за дерогация от разпоредбите на посочената директива с цел опростяване на процедурата по събиране на ДДС или предотвратяване на определени форми на отклонение от данъчно облагане или избягване на данъци. Тъй като тази процедура дава възможност за дерогации от общите принципи, приложими по отношение на ДДС, такива дерогации следва да бъдат пропорционални на целите и ограничени по обхват.

С писмо, получено от Комисията на 23 декември 2015 г., Република Австрия поиска разрешение за въвеждането на мярка, за която е необходима дерогация от специалния режим за облагане на маржа на печалбата, прилаган за туристическите агенти . В съответствие с член 395, параграф 2 от Директивата за ДДС с писмо от 20 април 2016 г. Комисията информира останалите държави членки за отправеното от Република Австрия искане. С писмо от 21 април 2016 г. Комисията уведоми Република Австрия, че разполага с пълната информация, необходима според нея за оценка на искането.


ИСКАНЕТО


Членове 306—310 от Директивата за ДДС предвиждат специален режим за облагане на маржа на печалбата за туристически агенти, по който с данък се облага само разликата (или маржът), между цената (без ДДС), платена от клиента, и фактическите разходи за туристическия агент. Този режим се прилага, когато туристическият агент действа от свое име, а не само като посредник.

По отношение на маржа съгласно член 308 от Директивата за ДДС „Данъчната основа и цената без ДДС по смисъла на член 226, точка 8 по отношение на единичната услуга, предоставена от туристическия агент, е надбавката на туристическия агент, т.е. разликата между общата сума без ДДС, която трябва да бъде платена от пътуващото лице и фактическите разходи за туристическия агент за доставките на стоки или услуги, доставени от други данъчно задължени лица, когато тези сделки са за пряко ползване от пътуващото лице.“

В този контекст Съдът на Европейския съюз (наричан по-долу „Съдът“) постанови, че този член не предвижда никаква възможност за общо определяне на данъчната основа на маржа на печалбата на туристическите агенти и че следователно данъчната основа трябва да се изчисли, като се отчита всяка предоставена от туристическия агент услуга1.

Австрия отправя искане да ѝ се разреши дерогация от член 308 от Директивата за ДДС, в светлината на тълкуването на Съда, като се позволи на туристическите агенти да изчисляват само един марж на печалбата през годината за всички доставки на туристически услуги, които попадат в обхвата на специалния режим на ДДС (т.е. когато туристическият агент не действа като посредник).


СТАНОВИЩЕ НА КОМИСИЯТА


Когато Комисията получи искане по член 395 от Директивата за ДДС, тя го разглежда, за да се убеди, че са изпълнени основните условия за предоставянето на разрешение, т.е. проверява дали предложената конкретна мярка опростява процедурите за данъчно задължените лица и/или за данъчната администрация или дали предложението има за цел предотвратяване на определени видове отклонения от данъчно облагане или избягване на данъци. В този смисъл Комисията винаги действа, като прилага ограничен и предпазлив подход и по този начин се стреми да гарантира, че дерогациите са ограничени по своя обхват, не накърняват действието на общата система на ДДС, действително са необходими и са съизмерими с целта.

Освен това Съдът е постановил, че мерките, предприети за прилагането на член 395 от Директивата за ДДС, с цел да се опрости процедурата за събиране на ДДС или за предотвратяване на определени форми на отклонение от данъчно облагане или избягване на данъци, „трябва да бъдат необходими и подходящи за постигането на преследваната с тях специфична цел и да засягат във възможно най-малка степен целите и принципите на Директивата за ДДС“2.

Следователно съгласно това решение на Съда дерогациите по член 395 от Директивата за ДДС следва да се предоставят само когато особена ситуация в дадена държава членка изисква специфична мярка. В настоящия случай обаче не е посочена основателна причина, поради която Австрия се нуждае от такава дерогация, поискана като мярка за опростяване. Напротив, специалният режим за туристически агенти се прилага навсякъде в ЕС и маржът се изчислява във всички държави членки по еднакъв начин, т.е. за всяка една доставка. Предвид факта, че една специална дерогация ще промени ситуацията, която е еднаква във всички държави членки, което следователно би било заобикаляне на нормалната процедура, която е следната: приемане с единодушие от Съвета по предложение на Комисията, след консултация с Европейския парламент, на изменение на Директивата за ДДС.

Освен това Комисията счита, че такава мярка за дерогация би дала особено предимство на туристическите агенти, установени в Австрия, в сравнение с туристическите агенти, установени в други държави членки. Тъй като мястото на данъчно облагане е мястото на установяване, подобно предимство би могло да създаде проблеми от гледна точка на конкуренцията на вътрешния пазар, особено в момент, когато клиентите купуват все повече и повече от тези услуги онлайн. Туристическите агенти, установени в (или преместващи се в) Австрия, биха получили, както е посочено в искането за дерогация, възможността да изчисляват общ марж на печалбата за една календарна година. Следователно те биха имали възможността, за разлика от туристическите агенти в другите държави членки, да консолидират отрицателни маржове в резултат на някои специфични доставки, с положителни маржове от други доставки, което води до по-нисък дължим ДДС и по-ниско последващо плащане на данъка на администрацията.



През 2002 г. Комисията вече предложи нов режим за туристическите агенти за целите на ДДС. Въпреки това Съветът не успя да постигне съгласие по (измененото) предложение, 3което в крайна сметка беше оттеглено от Комисията през 2014 г.4 Независимо от това Комисията ще продължи да проучва възможностите за подобряване, където е необходимо, на този режим, като вземе под внимание влиянието на гореспоменатото решение на Съда върху туристическите агенти и в светлината на принципа на облагане в държавата членка по местоназначение, по който Европейският съюз постигна съгласие и прие като основен принцип за бъдещото законодателство за ДДС5 и който Комисията по-късно разработи като План за действие относно ДДС6. За тази цел Комисията скоро ще стартира проучване за обща оценка на режима за туристическите агенти, понастоящем основан на принципа на облагане при произхода (включително метода за изчисляване на маржа), с цел, наред с другото, да сведе до минимум административната тежест.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ


Въз основа на горепосочените доводи Комисията възразява срещу отправеното от Република Австрия искане.

1Дело C-189/11, Европейска комисия срещу Кралство Испания, точки 101—103

2 Вж. например решението по дело C-489/09, Vandoorne NV, точки 27

3 Предложение за директива на Съвета за изменение на Директива 77/388/ЕИО по отношение на специалния режим за туристически агенти (COM(2002)64 окончателен) и измененото Предложение за директива на Съвета за изменение на Директива 77/388/ЕИО по отношение на специалния режим за туристически агенти (представено от Комисията в съответствие с член 250, параграф 2 от Договора за ЕО) (COM2003(78) окончателен)

4 Оттегляне на остарели предложения на Комисията — списък на оттеглените предложения (ОВ C 153 от 21.5.2014 г., стр. 3)

5 Вж. Съобщение на Комисията относно бъдещето на ДДС (COM(2011)851, 6.12.2011 г.). То бе приветствано от Съвета в заключенията на Съвета по икономически и финансови въпроси от май 2012 г. http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ecofin/130257.pdf
и от Европейския парламент в резолюцията му от 13 октомври 2011 г. относно бъдещето на ДДС
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&language=BG&reference=P7-TA-2011-0436

6COM(2016)148 final
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?qid=1461242313847&uri=CELEX:52016DC0148

BG   BG

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница