Съобщение от комисията до европейския парламент, до съвета, до европейския икономически и социален комитет и до комитета на регионите относно сътрудничеството в областта на правосъдието и вътрешните работи в рамките на Източното



страница1/6
Дата24.10.2018
Размер406.45 Kb.
#95455
  1   2   3   4   5   6




СЪОБЩЕНИЕ ОТ КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ДО СЪВЕТА, ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И ДО КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

относно сътрудничеството в областта на правосъдието и вътрешните работи в рамките на Източното партньорство

1.Въведение


В Стокхолмската програма, приета от Европейския съвет на 2 декември 2009 г.1, бе подчертано значението на външното измерение на политиките в областта на правосъдието и вътрешните работи (по-нататък „ПВР“) за успешното постигане на определените в програмата цели, както и необходимостта тя да бъде изцяло в съответствие с всички други аспекти на външната политика на Европейския съюз.

През последните години действията на ЕС, свързани с външното измерение на правосъдието и вътрешните работи, се развиват постоянно въз основа, наред с другото, на 1) съблюдаване на демокрацията, основните права и върховенството на закона, 2) принципа на партньорство с трети държави, и по-конкретно със съседните държави, и 3) засилване на координацията и обмена на информация относно действията на ЕС и на държавите-членки и пълноценно използване на всички налични инструменти.

В Стокхолмската програма е отправена покана към Комисията да представи план за постигането на напредък в сътрудничеството в областта на ПВР с държавите от Източното партньорство. Необходимостта от такова сътрудничество бе подчертана и в съвместното съобщение на Комисията и на Върховния представител от 25 май 2011 г. „Нов отговор на промените в съседните държави“2, както и в заключенията от заседанието на Съвета по външни работи от 20 юни 2011 г., потвърдени от Европейския съвет през юни. За напредък в тази област се призовава и при текущото преразглеждане на глобалния подход към миграцията.

Улесняването на междуличностните контакти, съпроводено същевременно от насърчаване на основните права, засилване на върховенството на закона, укрепване на съдебната власт и участие в съдебно сътрудничество, е важна предпоставка за поддържане на мира и стабилността и благоприятства икономическото, културното и социалното развитие на всички участващи държави.

Това е един от водещите принципи на Източното партньорство (по-нататък „ИП“), създадено на срещата на върха в Прага през 2009 г. между ЕС и Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Република Молдова (по-нататък „Молдова“) и Украйна. Една от основните цели на Източното партньорство продължава да бъде повишаването на мобилността на гражданите в една сигурна и добре управлявана среда. Като първа стъпка тази цел е свързана със споразумения за облекчаване на визовия режим и за обратно приемане. След сключване и ефективно прилагане на тези споразумения ЕС и държавите партньори ще предприемат постепенни действия за своевременно установяване на безвизови режими, след оценка на обстоятелствата за всеки отделен случай и ако са налице условията за добре управлявана и сигурна мобилност. Срещата на върха на Източното партньорство във Варшава на 29-30 септември 2011 г. следва да потвърди ключовите цели и да даде допълнителен импулс на партньорството, включително в областта на ПВР.

В контекста на сътрудничеството с държавите от Източното партньорство следва да продължи да се обръща особено внимание на справянето с незаконните наркотици, които представляват многоаспектен здравен и социален проблем, както и проблем, свързан със сигурността.

Диалогът и сътрудничеството с държавите от ИП в областта на ПВР вече са добре развити, както на двустранно, така и на многостранно равнище. Следователно не е необходимо да се създават нови рамки, а по-скоро да се укрепят, рационализират и допълнят вече съществуващите.

След опита и поуките от първите години на сътрудничество в рамките на ИП, настоящото съобщение представя конкретни предложения, с които се цели по-нататъшно укрепване на политическото и оперативното сътрудничество, насочени към създаването на общо пространство на ПВР между ЕС и неговите източни партньори:



  • укрепване на съществуващите рамки за диалог и сътрудничество, в това число определяне на принципите на това сътрудничество, както и

  • анализ на постигнатия до момента напредък и предложение за насоки за по-нататъшно засилване на сътрудничеството, в това число и тематични приоритети на това сътрудничество.

2.Укрепване на действащата институционална рамка за диалог и сътрудничество: принципи и структури

2.1.Принципи на сътрудничеството


Укрепването на съществуващото сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи с държавите от Източното партньорство следва да се основава на следните четири основни принципа:

Разграничаване – по-нататъшното развитие на сътрудничеството по въпроси, свързани с ПВР, с всяка от държавите, партньори по ИП, ще зависи от напредъка, осъществен от тази държава партньор по отношение на нейните реформи в областта на ПВР и на прилагането на всички уместни политики. Този напредък ще се следи в тясно сътрудничество със съответната държава партньор.

Обвързаност с условия – по-нататъшното укрепване на сътрудничеството с държавите от Източното партньорство ще бъде постепенно и обусловено от постигнатия напредък и успешното сътрудничество в договорените области.

Съгласуваност на политиката – подходът към сътрудничеството в областта на ПВР с държавите от ИП следва да се разглежда в контекста на цялостната външна политика на ЕС и в съответствие с други уместни политики на ЕС, както и с провежданото сътрудничество с други държави в региона.

Регионално сътрудничество – насърчаването на регионалното сътрудничество е от ключово значение, за да се даде отговор на трансграничните предизвикателства в областта на ПВР и следва да бъде окуражавано.

Освен посочените по-горе принципи, от значение за междуличностните контакти и повишената мобилност са диалогът, подкрепата и ангажирането с организации на гражданското общество, включително мигрантски общности и местните власти както в ЕС, така и в партньорите от ИП, и следователно следва да имат приоритетно място в сътрудничеството в областта на ПВР.



Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница