Съобщение за медиите Асамблея на регионалните и местните представители на ес



Дата19.01.2018
Размер168.36 Kb.
#48096



Съобщение за медиите


Асамблея на регионалните и местните представители на ЕС



COR/09/106

Брюксел, 30 ноември 2009 г.



Стратегията за устойчива Европа и прилагането на Договора от Лисабон – главни теми в обсъжданията на пленарната сесия на КР

Очаква се разискванията относно бъдещето на Лисабонската стратегия на ЕС и относно засилената роля на европейските региони и градове според разпоредбите на новия Договор от Лисабон да доминират на последната пленарна сесия от настоящия мандат на Комитета на регионите (2006-2010г.), която се провежда на 3 и 4 декември в зала „Пол Анри Спаак“ на Европейския парламент в Брюксел.



Съобщение на председателя

„Последната пленарна сесия от настоящия мандат на Европейската асамблея на регионалните и местните представители ще се запомни с определянето на ясно виждане за бъдещата ѝ роля и очаквания в две ключови области: прилагането на Договора от Лисабон и преразгледаната Лисабонска стратегия за растеж и работни места.

Влизането в сила на Договора от Лисабон укрепва ролята на регионалните и местните власти в изработването на политиката на ЕС и е важна стъпка към създаването на истинско многостепенно управление в Европа. Комитетът на регионите с нетърпение очаква да започне да прилага разпоредбите на договора съвместно със своите институционни партньори и ние ще гарантираме, че новите права на европейските региони и градове ще бъдат напълно зачитани.

На тази пленарна сесия ще подчертаем и важността на възходящия подход при новото активизиране на Лисабонската стратегия на ЕС за растеж и работни места след 2010 г. Особено в този период на криза трябва да положим повече усилия и да развием подходяща стратегическа рамка за възстановяване на дългосрочния икономически растеж. Става дума за работа в екип, при която всички равнища на управление играят определена роля и с тях трябва да се провеждат консултации. От опит знаем, че поставянето на амбициозни цели отгоре надолу не дава практически резултати.

Приканвам ви да проследите нашите разисквания и да се присъедините към усилията ни да създадем една по-добра и по-силна Европа.“

Люк ван ден Бранде (BE/ ЕНП), председател на Комитета на регионите

Практическа информация за пленарната сесия

Четвъртък, 3 декември, от 15,00 до 21,00 ч. и петък, 4 декември, от 9,00 до 13,00 и от 14,30 до 19,30 ч.

Европейски парламент, заседателна зала, сграда Пол-Анри Спаак, ул. Wiertz 43, Брюксел.
За да видите дневния ред на пленарната сесия и всички проектостановища, натиснете тук.

КР да предложи „Стратегия за устойчива Европа“, за да насърчи растежа и откриването на нови работни места

На декемврийската си пленарна сесия Комитетът на регионите (КР) ще има възможност да изработи своя позиция относно бъдещето на програмата на ЕС за растеж и работни места, известна като Лисабонска стратегия, преди обсъждането ѝ от Европейския съвет през март 2010 г. Членовете ще обсъдят проектостановището по собствена инициатива на Кристин Чапман (UK/ПЕС), член на Националното събрание на Уелс, в което се подкрепя дългогодишния призив на КР за по-широки консултации и участие на местните и регионалните власти в националните програми за насърчаване на икономиката и откриване на нови работни места. В доклада си г-жа Чапман призовава и за още по-голяма интеграция на програмата за заетост и растеж с други стратегии на ЕС като изменението на климата, социалната политика и териториалното сближаване.

Г-жа Чапман предлага нова „Стратегия за устойчива Европа“, основана върху виждането, че световните ресурси са ограничени и че икономическият растеж има цена. „От икономическа гледна точка новата стратегия трябва да се съсредоточи върху развитието на европейската конкурентоспособност в областта на екологизираната икономика. Нуждаем се от Европейска стратегия за екологични умения и екологични работни места, която да осигури рамка за инвестициите в знанията и уменията, необходими за развитието на една устойчива икономика. Но тази нова стратегия трябва също така да се справи с увеличаващото се социално разделение в Европа. Дори преди икономическата криза в Европа се наблюдаваше нарастване на социалното изключване и упорито високи равнища на бедност. Новата стратегия трябва спешно да обнови социалната политика и да ѝ вдъхне нови сили.

Предвид преразглеждането на бюджета на ЕС догодина и сред призивите на някои среди за съкращаване на кохезионното финансиране от ЕС, в становището си г-жа Чапман призовава „лидерите от ЕС да гарантират, че бъдещите разходи на ЕС са насочени към постигане на ключовите цели на новата стратегия, прилагайки успешното отпускане на средства по Лисабонската стратегия в структурни фондове за всички важни области от бюджета на ЕС“. Това би било гаранция, че дори заможните региони в Европа ще продължават да се възползват от структурни фондове за специфични мерки с цел насърчаване на местната конкуренция. (Натиснете тук за интервю с Кристин Чапман.)

В същия дух по време на пленарната сесия ще се обсъди и проектостановището на Мариане Фюгл (АТ/ПЕС), заместник-кмет на Трайзен, относно съобщението на Европейската комисия относно „Нови умения за нови работни места: изпреварващо предвиждане на потребностите на пазара на труда и осигуряване на съответстващи на тях умения“. Тя също така подчертава какви промени ще настъпят при прехода към „екологизирана“ икономика, което ще създаде нови работни места, но може да доведе и до радикално преосмисляне на изискванията за обучение и образование. Докладът подчертава необходимостта от по-гъвкава употреба на еврофондовете (особено на Социалния фонд), за да се улеснят местните и регионалните власти да действат своевременно и да подкрепят ефективно развитието на нови умения. (Натиснете тук за интервю с Мариане Фюгл.)

КР започва да прилага Договора от Лисабон

Друга важна точка от дневния ред на декемврийската пленарна сесия ще бъде Договорът от Лисабон и енергичният му акцент върху субсидиарността и многостепенното управление в Европа. Влизането му в сила на 1 декември прави ЕС по-демократичен, по-прозрачен и по ефективен, и подобрява положението на регионите и градовете в политическата система на ЕС. Той засилва и ролята на Комитета на регионите в сътрудничество с други европейски институции и в частност със Съда на европейските общности и с Европейския парламент.

За пръв път в своята история Европейският съюз определя „териториалното сближаване“ (хармоничното развитие на всичките си региони) като една от своите основни цели и изрично признава правото на самоуправление на местно и регионално равнище. Съгласно залегналия в договора нов принцип на субсидиарността новото европейско законодателство трябва да зачита компетенциите на европейските градове и региони, а Европейската комисия е длъжна да се консултира с широк спектър от специалисти, преди да излезе с каквито и да било законодателни предложения. Всяко законодателно предложение трябва да бъде придружено от оценка на въздействието на финансово-административната тежест върху националните, регионалните и местните администрации, за да се сведе тази тежест до минимум и да бъде съразмерна на целта на предложението. Освен това Договорът от Лисабон предвижда участие на регионалните парламенти в механизмите на наблюдаване на националните парламенти („процедура жълт картон“) и задължава Европейския парламент да се допитва до Комитета на регионите по всички важни сфери от техните компетентности.

Комитетът на регионите получава правото да сезира Съда на европейските общности, за да обжалва новото законодателство на ЕС, ако счита, че то нарушава принципа на субсидиарността, или да защитава своите институционални прерогативи и роля. Договорът от Лисабон също така затвърждава консултативната роля на Комитета и увеличава мандата на неговите членове от четири на пет години.

Преходът към разпоредбите на Договора от Лисабон също води до промени във вътрешната работа на Комитета, например чрез определянето на конкретни процедури за прилагане на новото му право да сезира Съда на ЕО. През изминалата година под председателството на Карл-Хайнц Ламберц (ВЕ/ПЕС), министър-председател на немскоезичната общност на Белгия, малка група членове на КР обсъдиха необходимите изменения в правилника за дейността на Комитета. Г-н Ламберц ще представи изводите на групата на пленарната сесия, която се очаква да адаптира правилника на КР към новия договор. Съгласно разпоредбите от Лисабон съставът на Комитета се определя от Съвета по предложение на Комисията, така че членовете на КР също ще обсъдят техните препоръки относно разпределението на местата между държавите-членки след 2015 г.

В съответствие със стремежа в Договора от Лисабон да се намали бюрокрацията в регионалните и местни власти в Европа, на декемврийската пленарна сесия ще бъде прието и становището относно „Пакет от мерки за по-добро законотворчество 2007-2008 г.“ на Европейската комисия. В проектостановището, изготвено от лорд Греъм Тоуп (UK/АЛДЕ), член на управата на район Сътън, Лондон, се признава, че е постигнат напредък, но се подчертава, че са необходими още подобрения. Въпреки че признава ползата от оценките за въздействието на новите законодателни предложения на ЕС, докладчикът изразява загрижеността си от факта, че последващите изменения от Европейския парламент и от Съвета могат да имат прекалено голямо въздействие върху местните и регионалните власти, което може и да не бъде изцяло предвидено от отговорните лица. В проектодоклада се изразява съжаление и от продължаващата тенденция в държавите-членки излишно да се усложняват и претрупват законите на ЕС при въвеждането им в националното законодателство – т. нар. „goldplating“.



(Натиснете тук за интервю с лорд Греъм Тоуп.)

За вашите папки: становищата накратко

Местните власти и европейската конкурентоспособност

Подчертавайки „несигурността, която цари повсеместно сред местните и регионалните власти по отношение на глобалната цел на настоящата Лисабонска стратегия“ и ефективността на нейното прилагане, Кристин Чапман (член на Националното събрание на Уелс, UK/ПЕС) ще представи проектостановище по собствена инициатива относно бъдещето на Лисабонската стратегия след 2010 г. Тя предлага нови идеи за укрепване на европейската стратегия за растеж и работни места, разкривайки потенциала за инвестиране и икономическа подкрепа на местните и регионални власти. В проектостановището се призовава за създаване на „Европейска стратегия за екологични умения и екологични работни места, с цел да се осигури рамка за инвестициите в знанията и уменията, необходими за развитието на устойчива икономика“. Повтаряйки посланието си, отправено до институциите чрез своята Бяла книга за многостепенното управление, Комитетът на регионите ще пледира за „по-добра координация и по-добро сътрудничество между различните равнища на управление в Европа и за въвеждането на далеч по-ярко регионално измерение“ в новата стратегия. (Натиснете тук за интервю с Кристин Чапман )

Все така за да укрепи конкурентоспособността на европейската икономика, възстановяваща се от въздействията на световната финансова криза, в проектостановището, представено от Мариане Фюгл (заместник-кмет на община Трайзен, АТ/ПЕС), се подчертават положителните промени в пазара на труда, които местните и регионални власти желаят да затвърдят. За да се развият нови умения за нови работни места чрез изпреварващо предвиждане на потребностите на пазара на труда и осигуряване на съответстващи на тях умения, предложенията на КР поставят ударението върху по-ефективната употреба на средствата от Европейския социален фонд (ЕСФ), предназначени за областите и общините. Той трябва да позволи на областите и общините бързо и пряко да получават необходимите им средства и по-добре да координират тяхната употреба. Според докладчика ЕС трябва също така да следи за правилното „адаптиране на наличните финансови инструменти (ЕСФ, ЕФРР), което ще се окаже необходимо за ефективно посрещане на променящите се условия на пазара на труда“. (Натиснете тук за интервю с Мариане Фюгл )

Тъй като бъдещите транспортни мрежи гарантират задоволителен достъп до регионите от цяла Европа и по този начин укрепват териториалното сближаване на ЕС, гарантирайки по-добра социално-икономическа интеграция и устойчиво развитие, Вейно Халикмеги (общински съветник в Перну, Естония, ЕЕ/АЛДЕ) ще представи проектостановище относно устойчиво бъдеще за транспорта: към интегрирана, основана на технологии и лесна за ползване система. Докладчикът предлага да се наблегне върху опростяването на процедурите за европейско финансиране, като се насърчи хармонията между националните и общностните програми за финансиране. Но набляга и на необходимостта от „насочване на значителна част от средствата към намирането на подходящи, устойчиви решения за средноголемите и малките градове, без подходящите технологии да се ограничават само до големите градове.

В отговор на съобщението на Комисията за проучване на „ново партньорство за модернизиране на университетите“ от името на КР Мохамад Масуд (градски съветник в Брадфорд, UK/ЕНП) ще внесе проектостановище, предлагащо платформа за по-добър диалог между университетите и предприятията, за да могат местните власти, които имат ключови отговорности в областта на образованието и обучението, да бъдат в състояние да се възползват от този потенциал на своя територия. В това становище се припомня, че местните и регионалните власти са основните фактори за развитието на иновационни и научни стратегии, защото сами управляват научни заведения и подкрепят иновационните среди. Но също така се констатира, че в редица страни финансово-правната рамка невинаги позволява да се възнаградят усилията за сътрудничество между университетите и предприятията и че дори потиска тези усилия. Ето защо докладчикът предлага да се създадат структури на партньорство, които предоставят рамка за диалог на ключовите дейци от местните и регионалните власти, от бизнес-средите, от сферата на висшето образование чрез организиране на кръгли маси и ателиета, създаване на научни паркове за пренос на технологии, както и провеждането на научни прояви или на студентски изложения.“ (Натиснете тук за съобщението за пресата)

Въпросите за конкурентоспособността в европейски мащаб най-сетне ще бъдат разгледани в светлината на информационните и комуникационните технологии и на ролята им за подобряването на жизнения стандарт на гражданина и за стимулиране на местната и регионалната икономическа дейност. Становището на Людвикас Жукаускас (общински съвет на Окръг Скуодас, LT/ЕНП), озаглавено „ИКТ инфраструктури за наука онлайн: стратегия за НИРД и иновацията в областта на ИКТ в Европа и стратегия в областта на изследванията върху бъдещите и нововъзникващите технологии в Европа“ ще препоръча във връзка с тази тема да се насърчи понятието „иновация, съсредоточена върху потребителя“, което се използва във все повече региони и градове на Европа и което се оказа основен двигател за инвестирането в НИРД и за навлизането на нови иновации на пазара. Докато в изводите на КР се изтъква повсеместната липса на координация в някои сектори като образованието, иновацията, научните изследвания, инвестирането и комерсиализацията на иновационни решения в областта на ИКТ, това становище препоръчва на координацията да се отдели по голямо място в съобщението на Европейската комисия.



Продължаване на дейността на КР в областта на защитата на околната среда

По-малко от месец преди конференцията на ООН по въпросите на изменението на климата в Копенхаген, в която Комитетът на регионите ще участва със свои представители в делегацията на Европейския съюз, членовете на Комитета продължават да обсъждат местните и регионални средства за борба с глобалното затопляне. Комисия DEVE ще представи пред пленарната асамблея проектостановището, изготвено от председателя ѝ Йежи Зайонкала (кмет на Лубянка, PL/СЕН-ЕА), с цел насърчаване на ограничаването на употребата на опасни вещества в електрическите и електронни уреди и процедурите относно отпадъците от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО). Между другото той иска новата директива относно ОЕЕО „да гарантира, че по програмите за съответствие ще бъде осигурено подходящо и непрекъснато обезщетение за съответните местни или регионални власти за всички финансови или административни тежести, които следва да поемат във времето във връзка с прилагането на директивата“. Докладчикът настоява също така „разширяването на отговорността на производителя върху разходите за разделно събиране от домакинствата да не се извършва по желание, а да бъде задължително“.

Аквакултурите и риболовът си остават основни икономически сектори в редица европейски региони. Дейността на регионалните и местните власти в полза на устойчивото развитие минава и през изработването на екологично съобразни мерки в този вид публични политики. Комитетът на регионите отчита този факт в своето становище относно Зелената книга на Европейската комисия за реформа на общата политика в областта на рибарството, изготвено от Рамон Луис Валкарсел Сисо (председател на съвета на автономна област Мурсия, ES/ЕНП). В него докладчикът препоръчва въвеждането на по-селективни и екологично съобразни техники на риболов, въпреки че „усилията в тази насока трябва да отчитат регионалните специфики“. За да се създадат условия за устойчиво развитие на европейската аквакултура, той приканва Европейската комисия „да вземе законодателни мерки за създаването на регистър на производството на аквакултури, благодарение на който публичните администрации ще могат да се осведомяват за точното положение на различните производства, позволеното осеменяване, техния произход и гъстота, както и за санитарните програми в процес на прилагане“.

И накрая докладът по собствена инициатива на Адам Банашак (член на регионалното събрание на Куявско-поморското воеводство, PL/СЕН-ЕА), който прави отчет за политиката на ЕС в областта на горите, насочена по-специално към климатичните цели 20/20/20, допълва проведената дискусия относно употребата на природни ресурси в Европа. В своето проектостановище докладчикът настоява ЕС да насърчи едно многофункционално управление на горите, което да не се ограничава само с основните си задачи, свързани с дърводобива, а да играе роля и в други, надхвърлящи производството области като туризма, лова, експлоатацията (в широк смисъл) на поддървесното пространство и добиването на специфични продукти (например смола, кора за дъбене, корк и др.) – функции, особено важни в икономически план, които позволяват също така да се насърчи биоразнообразието и развитието на селските райони. По отношение на експлоатирането на потенциала на биомасата за енергийни цели докладчикът настоява европейската подкрепа за засаждането на бързорастящи дървета, предназначени за производство на енергия, да получи „решаваща подкрепа, която ще спомогне за съживяването на селските райони чрез създаването на нов пазар за заетостта и би способствала за икономическото развитие на даден микрорегион“.



Да се запази принципът на субсидиарността, за да се подобри европейското законодателство

Влизане в сила на Договора от Лисабон, определяне на председател на Съвета, нов Парламент и нова Европейска комисия: през последните месеци Европейският съюз претърпява редица институционални промени. В този контекст местните и регионалните власти в Европа непоколебимо потвърждават принципите, които трябва да служат като рамка за дейността на ЕС. В този дух лорд Греъм Тоуп (член на съвета на лондонския район Сътън, UK/АЛДЕ) ще представи проектостановището си относно „Пакет от мерки за по-добро законотворчество 2007-2008 г.“ като реакция на съобщението на Европейската комисия относно опростяването и подобряването на общностното законодателство. Загрижен за продължаване на сътрудничеството с Комисията, Комитетът на регионите набляга в този доклад именно върху спазването на принципите на субсидиарността и на пропорционалността, за да се гарантира едно просто и лесно за боравене законодателство. Във връзка с това становището отчита тревожната тенденция на държавите-членки „да усложняват общностните законодателни актове, като добавят към тях излишни разпоредби при въвеждането им в националното законодателство“. В това проектостановище КР повтаря обещанието си „да спомага за оценката на въздействието на новите законодателни предложения с голяма местна и регионална тежест, за да насърчат съгласуването и обмена на добри практики преди приемането на новото законодателство“. (Натиснете тук за интервю с лорд Греъм Тоуп )



Защита и образование: Комитетът на регионите се ангажира с младежите и децата

След организираната през миналия ноември конференция относно защитата на правата на детето Комисия CONST към Комитета на регионите ще представи по време на тази пленарна сесия проектостановището на Ян Оравец (кмет на град Щурово, SK/ЕНП) относно борбата със сексуалната експлоатация на деца и детската порнография“ и „предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите“. Подкрепяйки един глобален подход срещу сексуалната експлоатация на децата, детската порнография и експлоатацията на децата, свързана с трафика на хора, предложенията в това становище покриват всички средства за тази борба - от защитата на жертвите до преследванията срещу извършителите, като се мине през предотвратяването на това явление и привличането на общественото внимание. Едно от направените предложения е градската полиция и общинската полиция, „които най-добре познават местния контекст и поради това могат да играят основна роля за разкриването на престъпни дейности“, да могат да имат достъп до база данни и подходящи умения, за да действат срещу този вид престъпни дейности. (Натиснете тук за съобщението за пресата)

Нарастващият достъп на европейската младеж до информационните технологии налага изработването на същинска политика на обучение по медиен анализ. В проектостановището си по собствена инициатива относно регионалните перспективи в развитието на медийната грамотност – медийното образование в образователната политика на ЕС“ Андраш Салай (градски съветник във Веспрем, HU/АЛДЕ) припомня, че местните и регионалните власти често са отговорни за включването на медиите в образователните програми и че следователно трябва да се помага на тези дейци да насърчават проекти, програми и харти, свързани с медийната грамотност. За тази цел становището на Комисия EDUC към КР предлага няколко конкретни насоки като изграждането на подходяща организационна и професионална инфраструктура. За тази цел в становището се предлага например да се създадат бюра за медийно образование по модела на „медийните бюра“, съществуващи в рамките на програмата МЕДИА (или да се разшири обхвата на последните) или да бъде засилена и дори развита консултативната функция на експертната група по медийно образование, създадена от Европейската комисия.

Актуалната информация и съобщенията за медиите относно становищата и докладите на КР могат да бъдат намерени на неговия уебсайт (http://cor.europa.eu).

Можете да следите най-важните моменти от всички пленарни разисквания на КР по „Европа по сателит“, като се регистрирате на адрес:

http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm.

За да научите повече за дейността и позициите на политическите групи в КР, натиснете тук.

Посетете уебсайта на КР: www.cor.europa.eu

Комитетът на регионите

Около две-трети от законодателството на ЕС се прилага от местните и регионалните власти в държавите-членки. Комитетът на регионите беше създаден през 1994 г., за да даде възможност на представителите на местното самоуправление да заявят позицията си по съдържанието на това законодателство. КР организира пет пленарни сесии годишно, на които неговите 344 членове гласуват становища, изготвяни в отговор на предложеното законодателство. Европейската комисия, която има право на инициатива по отношение на законодателството на ЕС, и Съветът на министрите, който определя окончателното му съдържание (обикновено съвместно с Европейския парламент), са длъжни да се консултират с КР по широк кръг от политически области, включващи околната среда, заетостта и транспорта. Договорът от Лисабон ще засили още повече ролята на Комитета на регионите. В бъдеще Европейският парламент ще трябва да се консултира с Комитета по всички въпроси, които са важни за регионите и общините. Комитетът ще може също така да се обръща към Съда на Европейските общности, ако правата му са нарушени или е на мнение, че определен закон на ЕС нарушава принципа на субсидиарността или не зачита правомощията на местните и регионалните власти.



За повече информация моля свържете се с:

Атенаис Казалис дьо Фондус

Tel.: + 32 (0)2 282 2447

athenais.cazalisdefondouce@cor.europa.eu

Крис Джоунс

Tel. + 32 (0)2 546 8751

christopher.jones@cor.europa.eu

Михаел Алфонс



Tel.: +32 (0)2 546 8559

Michael.Alfons@cor.europa.eu

За да прочетете предишни съобщения за медиите, натиснете тук.
Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница