Sofia university



Дата18.12.2018
Размер72.23 Kb.
#107733
ТипЛекции

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ

ФИЗИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

БЪЛГАРИЯ, СОФИЯ 1164

БУЛ. "ДЖЕЙМЗ БАУЧЪР" 5

ТЕЛ.: +359 2 622 446

ФАКС: + 359 2 962 5276, ТЕЛЕКС: 23296 SUKO BG




SOFIA UNIVERSITY

FACULTY OF PHYSICS

1164 SOFIA, BULGARIA

5 JAMES BOURCHIER ВLVD.

ТEL.: +359 2 622 446

FAX: +359 2 962 5276, TELEX: 23 296 SUKO BG



Утвърдена с Протокол на ФС N: …../ ……..

Декан:

/доц. д-р Д. Мърваков/

УЧЕБНА ПРОГРАМА

ПО ДИСЦИПЛИНАТА: ПРИЛОЖЕНИЕ НА ИНФОРМАЦИОННИТЕ ТЕХНОЛОГИИ В ИКОНОМИКАТА И УПРАВЛЕНИЕТО

ВКЛЮЧЕНА В УЧЕБНИЯ ПЛАН НА СПЕЦИАЛНОСТ: ФИЗИКА

СТЕПЕН НА ОБУЧЕНИЕ:МАГИСТЪР, програма НАНООПТОЕЛЕКТРОНИКА И ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ

КРЕДИТИ (ECTS): 5

КАТЕДРА: ФИЗИКА НА ПОЛУПРОВОДНИЦИТЕ

ИЗВАДКИ ОТ УЧЕБНИЯ ПЛАН

Вид на занятията:

Семестър:

Хорариум-часа/
седмично:


Хорариум-часа
Общо:

Лекции


II

2

30

Семинарни упражнения














Практически упражнения

II

2

30

Общо часа:




4

60

Форма на контрол:

Т. О.








А. АНОТАЦИЯ

Курсът запознава студентите с основните приложения на информационните и комуникационните системи в икономиката и управлението: системи за обработка на транзакции TPS, управленски информационни системи, системи подпомагащи вземането на решения, информационни системи подпомагащи дейността на управляващите мениджъри на най-високо ниво, системи за цялостно планиране на ресурсите в предприятието, експертни системи, телекомуникационни системи. Разглеждат се технологичните основи на информационните системи с техните хардуерни, софтуерни и комуникационни компоненти. Курсът запознава с различни методологии за проектиране на информационни системи и технологиите необходими за тяхната практическа реализация. Специално внимание се отделя на обектно-ориентирания подход за проектиране и реализация. Представени са примери за информационни и комуникационни системи от различни области и се разглежда ролята на Интернет като движещ фактор за технологично развитие.

Курсът акцентира върху връзката и сиенергичното използване на отделните технологии /информационни, комуникационни, нано-технологии/ за реализация на нови продукти и услуги.

Пррактическите занятия са базирани върху софтуерни системи от разглежданите видове, запознаване с конкретни технологии и високотехнологични продукти, както и върху разработването на курсови проекти изследващи в дълбочина избрани аспекти на информационните технологии.



Б. СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА:

Лекции



Тема, вид на занятието:

Брой часове

1.

Представяне на курса, въведение в областта. Основни термини и понятия. Информационни системи - определение, структура, компоненти, видове. Пирамида на нивата и функционалните области в рамките на една бизнес организация..

2

2

Бизнес перспектива към информационните системи – ключови фактори за развитие. Интернет. Електронна търговия. Електронен бизнес. Стратегически информационни системи.

2

3

Системи подпомагащи вземането на решения- СПВР. Въведение във вземането на решения – нива, видове решения, етапи на вземане на решения, модели, психологически аспекти. Организационни модели на вземане на решения. Видове и компоненти на СПВР. Автоматично извличане на закономерности от големи бази данни Примери.

2

4

Системи за подпомагане на групово вземане на решения. Групуер. Специфика на груповата работа и вземане на решения. Основни цели и задачи решавани от групуер системите. Инструментални средства и технологии, намиращи приложения при реализацията им.

2

5

Системи подпомагащи работата на мениджърите от най – високо ниво. Специфични цели и задачи, основни характеристики, сравнение с останалите видове информационни системи.Реализация. Примери. Перспективи.

2

6

Системи за цялостно планиране на ресурсите в една бизнес организация ( ERP, XES ). История, същност, технологична инфраструктура, изграждащи приложения. Реализация на ERP системи. Примери. Тенденции.

2

7

Технически основи на информационните и комуникационни системи – хардуер. Основни понятия. Видове и поколения компютри. Технологии за реализация. Нано-технологии. Компютърни архитектури. – основни компоненти. Комуникационни устройства. Перспективи – органични, оптични и квантови компютри.

4

8

Софтуерни компоненти на компютърни системи. Основни типове софтуер. Системен софтуер – операционни системи. Приложен софтуер. Езици за програмиране – поколения, характеристики, области на приложение. Инструментални средства. Съвременни тенденции.

2

9

Проектиране и разработка на софтуер – специфика, исторически преглед. Жизнен цикъл на софтуерния продукт. Управление процеса на софтуерната разработка - подходи и модели. Обектно-ориентиран подход за проектиране и разработка на софтуер. Основни понятия и концепции. Методология за разработка. Унифициран език за моделиране ( UML). Инструментални средства, подпомагащи разработката на софтуер.

4

10

Управление на данните и информацията в една софтуерна система. Бази от данни – видове, организация, проектиране. Системи за управление на бази от данни. Съвременни тенденции – разпределени бази от данни, обектно-ориентирани, мултимедийнибази от данни.

2

11

Телекомуникационни и компютърни мрежи. Основни понятия и термини. Компютърни мрежи-видове, топология, архитектура. Интернет – история, организация, основни протоколи и услуги. Мобилни технологии. Перспективи.

2

12

Управление на знанията-основни понятия, увод в искуствения интелект. Екпертни системи . Разсъждения, базирани на прецеденти ( CBR ). Невронни мрежи. Размита логика и генетични алгоритми. Интелигентни агенти. Роботика. Приложение на изкуствения интелект в роботиката. Многоагентни системи с разпределен изкуствен интелект. Нано-роботика.

4




Общо

30




Практически упражнения




1

Бизнес перспектива към информационните системи

5

2

Високотехнлогични продукти и конкретни технологии

5

3

Проектиране и разработка на софтуер за управления на бизнеспроекти и системи, подпомагащи вземането на решения

5

4

Курсов проект

15




Общо практически упражнения

30




Общо:

60

В. Формата на контрол е: текуща оценка

Г. Основна литература:



  1. Русков, П., Групуер, Университетско издателство “Стопанство” УНСС, 1998

  2. Авторски колектив, JAVA E-Commerce, Софпрес, 2002

  3. Laudon, K., Laudon, J., Management Information Systems, Prentice-Hall, 2000

  4. Shields, M., E-Business and ERP, John Wiley & Sons, 2001

  5. Turban, E., Decision Support and Expert Systems, Macmillan Publishing Company, 1993

Д. Допълнителна литература:

Съставил програмата:



Дата:…………….. /ст.ас. Траян Илиев./


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница