София-103. 6 Mhz



Дата28.02.2018
Размер119.72 Kb.
#60176

София-103.6 MHz; Асеновград-98.1 MHz; Балчик- 95.0 MHz; Благоевград-97.6 MHz; Ботевград-107.8 MHz; Бургас-106.5 MHz; Варна-89.50 MHz; Велико Търново-102.4 MHz; Видин-107.70 MHz; Гоце Делчев -88.1 MHz; Девин-88.5 MHz; Девня-94.2 MHz; Добринище-88.0 MHz; Добрич-89.3 MHz; Дулово-101.6 MHz; Дупница-94.7 MHz; Етрополе- 90.4 MHz; Казанлък-101.4 MHz; Кюстендил-96.7 MHz; Пазарджик-95.9 MHz; Перник-90.3 MHz; Петрич-104.5 MHz; Плевен -103.6 MHz; Пловдив -89.9 MHz ; Сандански-99.0 MHz; Свищов-100.0 MHz;Севлиево- 97.7 MHz; Силистра-100.2 MHz; Симитли-107.7 MHz; Сливен-101.7 MHz; Смолян-96.8 MHz; Созопол-99.4 MHz; Стара Загора-102.6 MHz; Търговище-107.4 MHz; Хасково-100.4 MHz; Шумен-89.60 MHz; Белоградчик-89.0 MHz; Исперих-95.0 MHz; Молдова (Тараклия) -97.0 MHz


Канал 3, „Беновска пита“, 04.06.2017 г.
Какво й липсва на културата на България

2017-05-20 13:37:48

Боил Банов – министър на културата

Водещ: Боил Банов – министър на културата. Добре дошъл.

Боил Банов: Здравейте.

Водещ: Веднага фронтално, като човек на изкуството – вие сте режисьор: какво й липсва на културата в България?

Боил Банов: Вероятно, както преди малко казах и за културното наследство, правила, условия за развитие.

Водещ: Подлежи ли творческият процес, вдъхновението – знаете, културата на правила?

Боил Банов: Не, творческият процес трябва да е свободен. Въпросът е, че държавата трябва да създаде правила за развитие на този творчески процес, да има условия за развитие, да може артистът, в която и да е сфера на изкуството, да показва пълноценно своя талант, да го развива и в рамките на възможното да има пазар за него.

Водещ: Хайде сега да не ни обвинят колегите – аз също съм ви колега режисьор – че разговаряме на много административен език. Да го преведем на български. Вие сте режисьор. Защо станахте министър? Защото бяхте заместник-министър – защо станахте министър и защо на ГЕРБ?

Боил Банов: Първо, аз съм администратор от много години.

Водещ: Като директор…

Боил Банов: Вече не съм режисьор. Режисьор съм по диплома, но…

Водещ: Така ли?

Боил Банов: … преди много години са дадох сметка, че…

Водещ: Директорството повече ви влече?

Боил Банов: … с цялата ми любов към театъра, администрирането е по-скоро моята сила.

Водещ: Колко изкарахте в Хасково – 10 години?

Боил Банов: 15.

Водещ: 15.

Боил Банов: 15 години.

Водещ: Така че вас ви влече да създадете правила в изкуството и културата, така ли?

Боил Банов: Влече ме, да, влече ме.

Водещ: Това е чудесен отговор.

Боил Банов: Това ме занимава, интересно ми е, искам да подреждам нещата в изкуството.

Водещ: То и тук си има режисура, между нас казано.

Боил Банов: Има, има, вярно е.

Водещ: Добре, а защо точно ГЕРБ?

Боил Банов: Ами, аз съм дясно мислещ човек по принцип. ГЕРБ от доста години насам изразява по някакъв начин идеите на дясно мислещите хора. Това е, просто.

Водещ: ОК, добре. Бяхте заместник-министър на Вежди Рашидов в предишния мандат на кабинет „Борисов 2“.

Боил Банов: Така е, да.

Водещ: Не идвате, не падате от Марс, казано на разговорен език, така че би трябвало да имате ясен поглед. След като сте решил да бъдете създател на правила, нормотворец, имате ли готов портфейл за това какви законопроекти бихте могли да внесете, ако имате заготовка, ако мога така да се изразя, или трябва спешно да се направят? Защото виждате, че БСП напада ГЕРБ, че нямало дневен ред в Народното събрание, нямало закони.

Боил Банов: Имаме, да.

Водещ: Какво?

Боил Банов: Имаме. Единият е – той е задължителен – императивно транспониране на една директива за колективно управление на авторски права, многопосочна, с много интереси, но мисля, че вече сме намерили баланса. И тук в рамките на дни ще внесем.

Водещ: Какво ще бъде накратко това, по отношение на авторските права - /…/

Боил Банов: Реорганизация, либерализация на колективното управление – с две думи.

Водещ: Което ще?

Боил Банов: Което означава – сега, общо взето, Колективно управление на авторски права – ОКУП, се води от дружествата за колективно управление, от типа на ПРОФОН, „Музикаутор“ и така.

Водещ: Точно за това исках да питам. Така, да?

Боил Банов: Тази директива поставя на една друга основа нещата и допуска т.нар. „малки играчи“ на пазара в реалния бизнес.

Водещ: Като ползвател на тези услуги, като медия и като творец, ще ви похваля, че сте решили. Дано да успеете.

Боил Банов: Ще успеем, то няма как да не успеем, защото нещата са логични. Друго, върху което работим много активно, откакто поех министерството, е Закон за меценатството, който ще променим основно. Има един такъв закон, той е неработещ. Направен е скопено.

Водещ: Аз по тоя закон не знам изобщо да е реализирано нещо.

Боил Банов: Ами, нищо не е реализирано. Той е направен, просто да се каже, че в България има Закон за меценатството.

Водещ: Какви са му недостатъците и какво ще усъвършенствате?

Боил Банов: Изключително мудна, трудна процедура, за да станете меценат. За да дойдете да се регистрирате в министерството, ние ще ви проверим до девето коляно и вашите роднини, и всички, с които сте били близки, ще ви създадем хиляда формалности и условия, за да може да ви откажем на третия месец.

Водещ: Една скоба да отворя веднага, обаче. Може би следите процесите в Европа.

Боил Банов: Следя ги.

Водещ: Виктор Орбан въведе със закон забрана да се финансират и под формата на меценатство, не само по друг начин, вероизповеданията и образованието. Може би тук това е решетка да не се пропуска чуждо влияние.

Боил Банов: Това е много дълга тема, не знам дали ще ни стигне предаването.

Водещ: Не, не, подхвърлям ви.

Боил Банов: В момента Европа се занимава много с това да не допуска чуждо влияние.

Водещ: Така.

Боил Банов: Много се занимава с това как да наложи свое влияние и навсякъде във всички документи накрая пише по едно изречение „обаче културна идентичност“, „обаче еди-каква си идентичност“.

Водещ: С кого?

Боил Банов: Стремим се да направим нещо общо, да се затворим за света, светът да не идва към нас, обаче някак си да признаем културната идентичност вътре и навън.

Водещ: А, и вътре, и вън?

Боил Банов: Да.

Водещ: Нарочно ви питах така.

Боил Банов: Сложен момент е за развитието на Европейския съюз.

Водещ: И? Вдигате бента пред ставането меценат, титулуването „меценат“ /…/

Боил Банов: Не го вдигаме бента, просто ще облекчим механизмите за регистрация, разбира се, спазвайки всички законови разпоредби. За да бъдеш меценат, трябва да имаш прозрачен бизнес – това е ясно.

Водещ: Какви ще бъдат ползите от това да бъдеш меценат? Защото вие знаете, че няма кой да си даде парите, ако няма и той някаква… освен вдъхновение и добри идеи.

Боил Банов: Меценатството не е спонсорство. Спонсорството…

Водещ: Знам.

Боил Банов: Спонсор може да бъде всеки. Идва в един културен институт, дава 1000 лева и казва „Трябва ми реклама“.

Водещ: И там пак условностите са доста.

Боил Банов: Това е опростен процес сравнително.

Водещ: Да.

Боил Банов: Той е ясен. Меценатството е нещо друго. Меценатството е идея, меценатството е мисия. И тази мисия – както навсякъде в света, и в България има хора, които имат в себе си усещане за мисия и за мисионерство, и са готови да го правят. Въпросът е да им се създадат условия, които са нормални.

Водещ: Пак ви казвам – под формата на мисионерство в България се откриват доста скрити и явни училища по ислям. По вдъхновение, по мисия. Как ще се процедира?

Боил Банов: В областта на културата, първо, това е по-трудно да се случи, далеч по-трудно. И второ – моето виждане е, че има качествен продукт и само това. Всичко друго е – ама кой го финансирал, ама как, ама защо, ама как се опитал да пробие – няма никакво значение. На тоя свят има едно просто нещо и то не касае само културата – има качество. Това, което е качествено – дали някой го пробутва, дали го вкарва по един или друг начин, дали някой се отбранява да влезе при него – няма никакво значение. Пред качеството няма граници.

Водещ: Добре, кого подозирате, кои субекти, защото те трябва да притежават и финансова мощ, подозирате, че биха били меценати в България и в кои области?

Боил Банов: Най-големият меценат на България за последното десетилетие, ако не и повече, за съжаление, почина наскоро – проф. Цоцорков. На този човек не му пречеше законът…

Водещ: Тук съмнение нямаше, да.

Боил Банов: … не му пречеха тромавите процедури. Ежегодно той отделяше много сериозни финанси за подкрепа на културни проекти.

Водещ: Да.

Боил Банов: И този човек наистина имаше мисия.

Водещ: Светла му памет.

Боил Банов: Поклон, поклон, да. То не е само в частния бизнесмен. Проблемът е и друг. Този закон поставя нещо, което има в Европа и е много сериозно застъпено – лотария, лотария за финансиране на култура.

Водещ: Да, това е една хубава стара идея.

Боил Банов: Тази идея работи на повечето места в Европа. Тук в закона има едно изречение, че трябва да има някакво лото, и дотам. Сега ще го разработим така, че да го има.

Водещ: Да, вие сигурно знаете, че тази мисъл датира може би от повече отпреди 20 години, да не кажа 24. Как ще го решите тоя въпрос, кой ще бъде официалният… как се казва…

Боил Банов: Донор.

Водещ: Донор.

Боил Банов: Е, трябва да стартира държавата.

Водещ: Държавата.

Боил Банов: И да има лостове това да се пълни отстрани. Тотализаторът в крайна сметка е създаден по тази логика, за да финансира спорта. Не може да няма инструмент държавата, през който да подпомага развитието в областта на културата.

Водещ: Обществено обсъждане на това не сте правили, защото още не сте го обсъждали…

Боил Банов: Не, но в много широк кръг работим в момента, на работни групи…

Водещ: Да.

Боил Банов: И веднага, когато приготвим вариант – надявам се максимум до две седмици – ще го предложим на обществено обсъждане.

Водещ: Друго?

Боил Банов: Авторски права, меценатство… Ами, по много неща работим.

Водещ: Добре. Тогава аз да Ви задам във връзка с това. Какво се случва с българските филми? Имаме хубави телевизионни сериали, понякога и кино – пълно- и късометражни, но къде е ролята на държавата тук в случая? Франция знаете ли колко пари инвестира в кино?

Боил Банов: Е, Франция ако инвестира в киното, да ви кажа, че Германия инвестира тройно повече от Франция.

Водещ: Така.

Боил Банов: Не е в това въпросът. В рамките на нашето законодателство киното има специален закон, което е едно достижение и се признава от всичките ни партньори в Европа. Има един проблем, хроничен – че години това, което по формула е изчислено държавата да подпомага ежегодно, не се достига. Ще го кажа в цифри, за да е ясно – в момента 14 милиона е субсидията за кино, ежегодна, а трябва да бъде 17-17,2 милиона.

Водещ: И 14, и 17 милиона са малко, но това е друга тема.

Боил Банов: Вероятно. Вероятно, но всеки работи в рамките, в обстоятелствата и в икономиката, в която съществува. Искам да ви кажа, че тази година ние имаме два филма в официалната селекция на Кан. Това не се е случвало – не знам, може би 30 години.

Водещ: Да де, ама това…

Боил Банов: Ако се не лъжа, „Козият рог“ беше последният филм.

Водещ: Каква е ролята на държавата тук? Това е благодарение на личните контакти на…

Боил Банов: Не, това са филми, които са спечелили проекти през тази субсидия, държавната.

Водещ: Така?

Боил Банов: Държавата подкрепя кинопроизводството в рамките на възможност. Държавата подкрепя една тенденция, която се надявам кинаджиите да предложат. И там очакваме от тях предложение-закон, което веднага ще реализираме, в което да се засили бюджетирането на нискобюджетни филми – една формула, която се използва много в Европа, която стартира тук от две-три години в България и която е много ключова за даването на възможност на повече хора да създават продукт, а пък така е зародено и киното в Америка – на база на много продукт излизат качествените неща. Това е схемата там.

Водещ: Да, все пак знаете, че… Примерно не знам защо се сещам за „Кръстникът“ – това е високо бюджетен филм, който има историческо значение за цял свят.

Боил Банов: Той, Копола, е правил и други високо бюджетни филми, които нямат такова значение. В смисъл, в…

Водещ: Така де. Не, просто казвам, че може би трябва да има и разнообразие. Добре. Друго – българската музика. Пак Франция – знаете ли колко процента задължително френска музика трябва да се излъчва по френските медии. В България такова правило няма.

Боил Банов: Голяма е темата. Сега включително и на Съвет на министрите върви подобна тема. Там, например, ще ви кажа – става дума за една директива за аудиовизия и за разпростирането на корекция вече не само върху медиите, върху телевизии, но и върху интернет платформи. Т.е. министрите на Европа решиха, че отиват към издаване на директива, която може би декември ще бъде факт, която – простичко да го обясня: в „YouTube“ вече ще има санкционен режим всяка една държава за качване на неща…

Водещ: Процентно присъствие.

Боил Банов: … които са с нецензурно съдържание, които подтикват към тероризъм, които са агресивни спрямо децата. И това е много интересен въпрос. И на това обсъждане отново Франция, например, каза… Предложението беше и за 20% европейско съдържание, т.е. във всяка една платформа да се гарантира поне 20% европейско съдържание. Французите примерно веднага казаха: не 20% - 30%, трябва 30%. И цялата Скандинавия горе, и Белгия, и Холандия казаха: ние, ако искате, и 80% да го направим. Няма проблем, то си е наше. Въпросът е, че ако произвеждаме некачествен продукт и ниско конкурентен продукт, от това нищо няма да се случи. Така че те са…

Водещ: На мен не ми стана ясно обаче в тая голяма дискусия – извинете ме, и ще си позволя една шега – как ще се определи примерно нецензурното съдържание в рапа? Вас Ви изядоха преди известно време, че сте поздравил Криско за рождения ден. Аз Ви поздравявам, че го поздравихте и с това приключвам въпроса. Но ми кажете кое е нецензурно в рапа? Той ползва тези образи.

Боил Банов: Това е проблемът на приемане, подходът за създаване на тази директива. Много бяха споровете, това беше девет часа заседание, не беше никакво формално заседание.

Водещ: Да де, затова ви казвам, че на мен не ми стана ясно това.

Боил Банов: Защото сега акцентът не е на нецензурното съдържание, акцентът се дава на провокацията за насилие.

Водещ: /…/

Боил Банов: Провокацията към тероризъм.

Водещ: Да, но те вървят ръка за ръка, нали знаете?

Боил Банов: Агресията спрямо деца. Обаче утре…

Водещ: Те вървят ръка за ръка.

Боил Банов: … това ще се превърне в нецензурно съдържание.

Водещ: Да.

Боил Банов: А вдругиден ще се превърне вероятно и в редуциране на каквото и да е съдържание.

Водещ: Да.

Боил Банов: Това е една много сериозна тема. Бих казал, че тази тема обединява всичко, за което се бори Европейският съюз и проблемите, които има в момента. Желанието да въведе драстични правила и да се намесва навсякъде, съчетано с желанието всичко да бъде демократично – тези две неща понякога се сбиват много сериозно.

Водещ: Българската литература и драматургията. Трябва ли да получаваме европейски награди, а не български? Господинов, Ина Вълчанова.

Боил Банов: Е, тя е ежегодна награда.

Водещ: Няма лошо.

Боил Банов: Ние винаги имаме представител. И в България си даваме награди и те са сериозни. Недооценен е…

Водещ: Те не са държавни, те са частни.

Боил Банов: Недооценен е секторът. Преди две години създадохме правила в него, за първи път от много време. Направихме регламент, по който да бъдат финансирани – от купуването на книги, зареждането към библиотеките. Отново въпросът е финансов.

Водещ: Това оставете. Какво финансово може да се инвестира?

Боил Банов: Това е…

Водещ: Нямате?

Боил Банов: Начинът да се развива литературата е този. Ако има Закон за меценатството, има фондове – през тези фондове. Ако не – през държавния бюджет трябва да се…

Водещ: Е, не е сериозно.

Боил Банов: … ей това нещо да се закупи, да се даде на библиотеката и да се чете. Това дава възможност на издателя да издаде още едно и още едно, и още едно. Няма друг режим.

Водещ: Подарявате ми Димитър Талев –„Усилни години“.

Боил Банов: Началото му.

Водещ: Да, първи. Не сте ми написал нищо, ще ми напишете после.

Боил Банов: Добре.

Водещ: Тая книга – хайде с вас да… меценатски.

Боил Банов: Не, с подкрепата на Министерство на културата.

Водещ: Така, добре. Пожелавам ви по тоя повод да не ви е гнила ябълката на министър на културата и да подкрепите, ако можете да се преборите. Много хора ще ви подкрепят, и медиите, за повече пари за българската култура /…/

Боил Банов: Ще се преборя.

Водещ: Благодаря.

Боил Банов: Благодаря и аз.

Водещ: И аз ви подарявам една година и ще ми бъде много любопитно да я прочетете – преди 26 години, едно интервю на Ахмед Доган, което го преиздадохме. Удивителни неща се говорят…

Боил Банов: Ще го прочета с интерес.

Водещ: … които се случват и ден-днешен. И една тениска имам да ви дам – от клуба „Беновска пита“. Ето, отзад стои важният въпрос „Защо?“. Защо сменихте режисурата с нормотворчество и министерстване? Вие ми отговорихте – защото искате да създадете норми. Защо бихте бил доволен, какво трябва да направите като министър в тоя мандат? Какво е най-важното?

Боил Банов: Най-важното е всяко едно действие, което прави министерството, да бъде обърнато към конкретния артист.

Водещ: Добре, благодаря още веднъж.

Боил Банов: Благодаря и аз.

Водещ: Желая ви успех и имате съдействието на медиите по всичко.

Боил Банов: Благодаря.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница