София 1700, Студентски град "Хр. Ботев",  81-95-505



Дата14.01.2017
Размер142.11 Kb.
#12660



УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО

ФИНАНСОВО - СЧЕТОВОДЕН ФАКУЛТЕТ

КАТЕДРА ФИНАНСИ

София 1700, Студентски град “Хр. Ботев”,  81-95-505









П Р О Г Р А М А
за кандидат - докторанти
по научната специалност

Финанси, парично обръщение, кредит и застраховка”



1. Поведение на лихвените проценти. Срочна и рискова структура на лихвените проценти. Теория за предпочитанието към ликвидност. Теория за търсенето и предлагането на кредит (заемни средства). Понятие за срочна структура на лихвените проценти. Крива на доходността. Теория за сегментираните пазари. Теория за предпочитания хабитат. Теория за очакванията. Рискова структура на лихвените проценти.

2. Депозитна и парична мултипликация. Контрол върху паричната база. Парична мултипликация. Поведение на вложителите и банките. Пълен модел на паричното предлагане.

3. Инструменти и провеждане на паричната политика. Операции на открит пазар. Сконтова политика. Задължителни резерви. Крайни цели на паричната политика. Междинни цели на паричната политика. Дискреционна парична политика и времева непоследователност (time inconsistency). Парична политика и лихвени процнти.



4. Валутен съвет и последици от функционирането му в България. Присъединяване към Европейския икономически и монетарен съюз. Същност и механизъм на валутния съвет. Предимства и недостатъци на валутния съвет. Особености на валутния съвет в България: структура, ограничени възможности за провеждане на парична политика, механизъм на функциониране. Варианти за присъединяване към Европейския икономически и монетарен съюз - основни предимства и недостатъци. Изисквания към централната банка-член на Европейската система от централни банки.

5. Търсене на пари. Теорията на Кейнс за предпочитанието към ликвидност. Съвременно развитие на кейнсианския подход. Монетаристката концепция за търсенето на пари. Емпиричен анализ на търсенето на пари.

6. Връзка между парите и инфлацията. Очакванията в паричната теория и политика. Монетаристко и кейнсианско становища. Видове инфлация. Видове очаквания. Последици от очакваната и неочакваната парична политика. Инфлация и крива на Филипс.

7. Финансови кризи. Видове, причини и политики за преодоляването им. Финансовата криза в България през 1996-1997г. Особености на съвременната глобална финансова криза.

8. Банката като предприятие. Профил на специализация на банката. Универсални и специализирани банки. Правни форми на образуване и законови ограничения на банковото предприятие. Избор на организационна структура на банката. Банкови лицензии. Клонови банки, банкови холдинги /банкова група/, дъщерни банки. Банки off-shore.

9. Пасиви и пасивни операции на банката. Структура на пасивите. Собствен капитал и специални изисквания за капиталова адекватност. Капиталови стандарти и методи за тяхното измерване. Текущи, спестовни и срочни депозити. Заеми от банки и други пасиви. Междубанкови пасивни операции. Задбалансови пасивни операции.

10. Активи и активни операции на банката. Структура и видове активи. Парични наличности и вземания от банки. Портфейл от ценни книжа. Кредитен портфейл. Избор на оптимален състав на портфейла. Собствени дълготрайни активи на банката.

11. Управление икономиката на банката. Баланс на търговска банка. Собствен капитал и ликвидност на банката. Методи за управление на ликвидността на банката. Лихвеночувствителни активи и пасиви - ресурсен дисбаланс. Образуване и разпределение доходите на банката.

12. Банкови кредити. Общи условия и ред за кредитиране. Оценка на кредитоспособността. Кредитен риск. Видове обезпечения. Показатели и методи за проверка на на обезпечението. Кредит по текуща сметка /овърдрафт/. Кредитни линии. Сконтови кредити. Кредит срещу залог /ломбард/. Банковите гаранции. Потребителски кредит. Ипотечен кредит.

13. Специални форми на кредитиране. Проектно финансиране, рисково финансиране /venture financing/. Лизинг. Франчайзинг. Факторинг и форфетиране. Консорциален кредит.

14. Банково посредничество по плащанията. Платежни системи и системи за сетълмент на ценни книжа. Форми на безналичен превод. Кредитен превод. Директен дебит. Платежни системи на територията на страната. Международни системи за плащане.

15. Електронни платежни инструменти. Платежни инструменти за отдалечен достъп - банкова платежна карта и електронно банково платежна заявление. Инструменти за електронни пари.

16. Акредитиви. Понятие и схема на акредитивната операция на банката. Видове и механизъм на акредитива.Еднообразни правила на документарните акредитиви на Международната търговска камара (ICC).

17. Платежен баланс. Структура и динамика на платежния баланс в България. Индикатори за състоянието на платежния баланс. Теоретични модели на платежния баланс (еластичност, абсорбция, паричен подход). Моделиране и прогнозиране на платежния баланс.

18. Формиране на валутния курс. Паритет на покупателната способност и лихвен паритет. Паричен модел, модел на свръх-уравновесяване и портфейлен модел на валутен курс. Моделиране и прогнозиране на валутните курсовe

19. Международна парична и финансова система. Роля и функции на МВФ и Световната банка. Стабилизационни програми на МВФ – същност и видове.

20. Оптимална парична зона, еврозона, Европейска централна банка. Теория и практика на общите пари /еврото/. Теория и индикатори за конвергенцията. Структура, цели и инструменти на ЕЦБ. Трасмисионни механизми в еврозоната.

21. Публичен дълг. Структура и динамика на публичния дълг на България. Връзката външен дълг – вътрешен дълг. Управление на публичния дълг.

22. Управление на оборотния капитал на съвременното предприятие. Съвременни техники за управление на паричните средства. Значение на пазарните ценни книжа в състава на финансовите средства на предприятието. Управление на дебиторската задлъжнялост. Управление на запасите. Традиционни и специфични източници за финансиране на оборотния капитал. Показатели за оценка на ефективността на управлението на оборотния капитал.

23. Дългосрочно финансиране на съвременното предприятие. Вътрешни и външни капиталови източници. Цена на финансирането и степен на финансов риск на основните и специфичните капиталови източници. Капиталова структура - същност и значение. Теории за влиянието на капиталовата структура върху цената на капитала на предприятието и върху стойността на предприятието.

24. Съвременни методи и финансови техники за оптимизация на инвестиционния избор при инвестиции в реални активи. Оценка на инвестиционните, оперативните и крайните парични потоци в инвестиционните проекти - подходи и варианти на определяне. Динамични методи за оценка на ефективността на инвестиционните проекти - проблеми и възможности за практическо приложение в нашата страна. Коректно и некоректно формулирани инвестиционни алтернативи. Сравнителен анализ на различните специални техники за инвестиционен избор. Анализ и оценка на риска на инвестиционните проекти.

25. Финансово състояние и финансови резултати на предприятието. Показатели за оценка - същност и проблеми при тяхното използване. Управление на печалбата и рентабилността. Формиране и разпределение на печалбата. Дивиденти и дивидентна политика. Стойност на предприятието - подходи и методи за оценка.

26. Ликвидация, сливания, изкупувания на предприятия. Техники и процедури. Холдингови структури. Специфични особености при оценяването на финансовото състояние на холдинга.

27. Държавни ценни книжа - същност и видове. Нормативна уредба на ДЦК в нашата страна. Първичен и вторичен пазар на ДЦК. Цена и доходност. Спот - ставки и форуърд - ставки. Теории за времевата зависимост на спот-ставките. Особености на ДЦК като инвестиционен обект.

28. Рисковите ценни книжа като инвестиционен обект. Акции - същност и видове. Цена и възвръщаемост. Корпоративни облигации - същност и видове. Цена и доходност. Хибридни и деривативни финансови инструменти - същност, видове и инвестиционни характеристики.

29. Портфейлна теория за инвестициите. Инвестиционни характеристики на портфейла. Пазарен портфейл - същност и особености. Модел за оценка на капиталовите активи - същност и значение. Показатели за оценка на пазарния риск на финансовите инструменти. Институционални инвеститори. Инвестиционни стратегии и инвестиционен мениджмънт.

30. Организация на борсовия пазар. Различия между пазар и борса. Борси с частно-правен и публично-правен статут на учредяване. Посредници. Поръчки. Начини на котиране. Основни борсови сделки. Механизъм за изпълнение на борсовите сделки.

31. Фундаментален и технически анализ – възможности за оценка на инвестицията в обикновени акции. Индекси – европейски, американски, азиатски. Източници на информация за борсовата търговия.

32. Основни тенденции на пазара – биков и мечи пазар. Методи на техническия анализ . Нива на поддържане и съпротива на пазара. Определяне на сигнала за покупка или продажба.

33. Борсови стратегии. Стратегии за търговия с опции на капиталовия пазар. Биков спред за покупка. Мечи спред за продажба. Дълъг стредъл.

34. Икономика на благосъстоянието. Ефективност. Пазарни провали. Справедливост.

35. Публични блага. Икономическа природа на публичното благо. Таксономия на публичните блага. Ефективно доставяне на публични блага - анализ на частичното равновесие; анализ на общото равновесие.

36. Публичен избор. От индивидуални предпочитания към колективни действия. Пряка демокрация – гласуване; правила за гласуване; теорема на медианния гласоподавател; търговия на гласове; теорема на Ероу за невъзможността. Представителна демокрация - избрани политици; държавни служители; други "актьори".

37. Анализ "Разходи – Ползи". Концептуални основи. Методология. Идентификация на релевантните разходи и ползи. Икономическа оценка на разходите и ползите. Обществена норма на дисконт. Риск и несигурност. Социален анализ "разходи - ползи".

38. Финансиране на публичния сектор. Принципи на данъчното облагане. "Анатомия" на данъка. Класификация на данъците. Алтернативи на данъчното облагане.

39. Разпределение на данъчното бреме. Анализ на частичното равнивесие - данъци върху физическа единица; адвалорни данъци; разпределение на данъчното бреме в условията на несъвършена конкуренция. Анализ на общото равновесие.

40. Данъци и ефективност. Свръхданъчно бреме. Измерване на свръхданъчното бреме. Детерминанти на свръхданъчното бреме. Оптимално данъчно облагане.

41. Социално осигуряване /СО/ - същност и обхват. Задължително пенсионно осигуряване. Пенсии за осигурителен стаж и възраст, пенсии за инвалидност и наследствени пенсии. Социални пенсии. Допълнително пенсионно осигуряване.

42. Здравно осигуряване – същност и модели. Финансови аспекти на здравното осигуряване. Системи на финансиране. Развитие на здравното осигуряване в България.

43. Осигуряване при безработица и професионална квалификация - същност, характер, съдържание и обхват. Обезщетения и помощи.



44. Същност на застраховането. Риск и видове риск. Понятие и обект на застрахователната наука. Функции на застраховането. Понятие и определение на риска. Технически риск. Признаци и причини на риска. Класификация на рисковете и специални рискове. Обективен и субективен риск. Борба срещу субективния риск.

45. Застраховане на МПС. Застраховане на имущества. Същност и видове застраховки: Автокаско, Гражданска отговорност, Злополука на местата в МПС, Отговорност на превозвача и Зелена карта. Същност и видове застраховки: Елементарен пожар, Индустриален и търговски пожар, Загуба на доход /спиране на дейност/ и Злополука на работниците.
Л И Т Е Р А Т У Р А
ОСНОВНА ЛИТЕРАТУРА НА БЪЛГАРСКИ ЕЗИК

1. Младенов, М., Пари, банки, кредит, Тракия-М, 2009, София

2. Христов, М., С. Христов Книга за парите. Абагар, Велико Търново, 2002г.

3. Неновски, Н. Търсенето на пари в трансформиращите се икономики. Академично издателство “М.Дринов”, 1998

4. Неновски, Н., К. Христов, Б. Петров (2001). От лев към евро. Кой е най-добрият път?, издателство “Сиела”.

5. Трифонова, С., Парична теория, парична политика, европейска парична интеграция, УИ “Стопанство”, С., 2006 г.

6. Мишкин, Фр., Теория на парите, банковото дело и финансовите пазари, /превод от английски/, Изд. “Отворено общество”, С., 2000 г.

7. Николова, Н., Основи на финансите, изд.Сиела, София, 2009 г.

8. Колектив, Учебно пособие по дисциплината “Финанси”, УИ „Стопанство”, С., 2000 г.

9. Боди, Кейн, Маркъс, Инвестиции, 2000

10. Вачков, Ст., Л. Георгиев, Ат. Камеларов. “Въведение в банковото дело”, ИК „Стено”, Варна, 2009

11. Джонсън Франк и Р.Джонсън, Банков мениджмънт, изд. “PRINCEPS”, Варна, 1996 г.

12.Стефанова, П., Банки и кредитно посредничество, Тракия – М, 2000

13. Стефанова, П., Банки /вътрешни и международни плащания, С., 2000 г.

14. Стоименов, М., Международни финанси, 2008.

15. Масларов, С., Международни финанси, Нов български университет, 2010.

16. Пилбийм К., Международни финанси, FTP, 1995.

17. Николова, Н., Принципи на корпоративните финанси, Изд.Сиела, София, 2010 г.

18. Петров, Г. и колектив - “Корпоративни финанси” С., 2004 г.

19. Ненков, Д., “Оценка на инвестициите в реални активи”, УИ”Стопанство”, С., 2005

20. Александрова, М. – “Оптимизация на инвестиционния избор”, С., 2001 г.

21. Динев, Д.. и Ненков, Д. - “Финанси на съвременната фирма” С., 1992 г.

22. Орешарски, П – “Инвестиции”,Изд. ЕА, С., 2009 г.

23. Недев, Т. Борси и борсови сделки с ценни книжа, София, 2002

24. Браун, К.В. и П.М. Джаксън, Икономика на публичния сектор, Адаптиран вариант, “ПъблишСайСет-Агри” ООД, С., 1998 г.

25. Брусарски, Р., Теория на публичните финанси, УИ „Стопанство”, С., 2007 г.

26. Брусарски, Р., Анализ “Разходи – Ползи”, УИ „Стопанство”, С., 2003 г.

27. Стоянов, В., Теоретични и публични финанси, София , 2009 г.

28. Мъсгрейв, Р. и Пеги Мъсгрейв, Държавни финанси – теория и практика, Изд. “Отворено общество”, С., 1999 г. , /превод от английски език/.

29. Стиглиц, Дж., Икономика на държавния сектор, УИ "Стопанство", С., 1996 г. /превод от английски език/.

30. Гочев,Г.; Манов,Б. Социално осигуряване,С. Изд. Тракия – М, трето издание, 2004

31. Манов, Б. Доброволно пенсионно осигуряване, С. Изд. Рацио 90, 1999 г.

32. Павлов,Н. Социално осигуряване, Академично издателство “Ценов” Свищов, 1998

33. Андреев,Я.,Общо застраховане–Принципи и практика,София, 2006.

34. Андреев, Я., Цв. Андреева, Р. Андреева, Презастраховане – Принципи и практика, София, 2004.

35. Драганов, Хр., Застраховане, София, 2000.

36. Гаврийски, В., Икономика на застраховането, София, 1998.
ДОПЪЛНИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА НА БЪЛГАРСКИ ЕЗИК

1. Лавин, А., ЖП Полен, Теории за парите, гл. 5, КАМА, 2005.

2..Стоянов, В., - Основи на парично-финансовата теория и политика - I,II и III част,изд.”Галик”,1993 г.

3. Трифонова, С., Паричен съвет, банкова система и финансово развитие, УИ “Стопанство”, С., 2002 г.

4. Неновски, Н. Свободните пари. Въпроси на икономическата теория. Академично издателство “М.Дринов”, 2001г.

5. Статии и учебни материали, на личната страница на д-р Николай Неновски: www.nenovsky.com

6. Икономически доклад за Презинеднта на Републиката, 2005, 2006, 2007, 2009

7. Дискусионни материали на Българска народна банка, www.bnb.bg

8. Завадска, З., Банково дело, УИ “Стопанство”, 2004

9. Асенова, М. и др., Банков маркетинг, В.Търново, 2002 г.

10. Божинов, Б. и др., Мениджмънт на банковите разплащания, В.Търново, 2006.

11. Божинов, Б., Електронните пари, В.Търново, 2000 г.

12. Вачков, С. и Л.Георгиев, Въведение в теорията на банкерството, Варна,2000г.

13. Георгиев, Л., Банкови системи, ИК Стено, 2005

14. Георгиев, Л., Финансово посредничество, ИК Стено, 2005

15. Вътев, Ж., Георгиев, Г., Анализ на банковата дейност, Абагар, 2005

16. Стоянов, В., Пари, банки, борси, “Талик”, 1996

17. Стефанова, П., Банките: Рентабилност, ликвидност и капиталова адекватност, 1994

18. Вачков, Ст. и др., В света на модерното банкиране, Варна, 2007 г.

19. Младенов, М., Мрежата за финансова сигурност, С., 2003 г.

20. Стоименов М., Финансиране на международната търговия, Изд. Тракия-М, София, 2009.

21. Минасян, Г., Външен дълг, теория, практика, управление, Издателство “Сиела”, 2004.

22. Минасян, Г., Финансово програмиране, Издателство „ Горекспрес”, 2001.

23. Миркович, К. Meждународна икономика, Първо изд., Изд. “Тракия-М”, София, 2000.

24. Xанке С., Шулер К., Валутният борд и финансовата стабилизация, Фондация Фридрих Еберт, 1997.

25. Корпоративни финанси, учебно помагало, Лотос 23, Варна, 2007 г.

26. Орешарски, П. – “Финансов анализ и управление на инвестициите”, С., 1992 г.

27. Петкова, Ив. Сделки с ценни книжа, С, 1998.

28. Вачков, С. и др., Корпоративни финанси, СТЕНО, Варна, 2006 г.

29. Ненков, Д., Финансов мениджмънт – кратък курс, УИ “Стопанство”, С., 2008г

30. Недев, Т. Въведение в борсовата търговия, София, 1992

31. Стефанов,Л.; Дулевски, Л. Осигурителни системи и осигурителни фондове в България.С

32. Нейков, М., Рискът застраховането, Габрово, АМИ, 1999.

33. Рисково застраховане “Живот”, С., ДЗИ, 1997 г.

34. Йотов, Й., Илиев, Б. Основи на застраховането, В. Търново, 1998.

35. Драганов, Хр., М. Нейков. Имуществено и лично застраховане, София, 2000

36. Гаврийски, В., Застрахователно право, София, 2000 г.
НОРМАТИВНИ АКТОВЕ

1. Кодекс за социално осигуряване.

2. Кодекс за застраховането

3. Закон за кредитните институции

4. Закон за БНБ

5. Закон за Комисия за финансов надзор

6. Закон за ипотечните облигации

7. Закон за гарантиране на влоговете в банките

8. Закон за паричните преводи, електронните платежни инструменти и платежните системи

9. Закон за мерките срещу изпирането на пари.

10. Закон за публично предлагане на ценни книжа.

11. Закон за пазарите на финансови инструменти

12. Закон срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти

13. Закон за дружествата със специална инвестиционна цел

14. Закон за здравното осигуряване

15. Закон за допълнителния надзор върху финансови конгломерати

16. Наредба № 3 на БНБ от 16 юли 2009 г. за условията и реда за изпълнение на платежни операции и за използване на платежни инструменти (в сила от 1 ноември 2009 г.).

17. Наредба № 16 на БНБ от 16 юли 2009 г. за лицензиране на платежните институции и операторите на платежни системи (в сила от 1 ноември 2009 г.).

18. Наредби №№ 5, 6, 12, 18, 20, 21, 31 и 36 и др. на БНБ.

19. Правилник за прилагане на Закона за мерките срещу изпирането на пари.

20. Правилник за работа на БФБорса.

21. Други закони и нормативни актове.


ЛИТЕРАТУРА НА АНГЛИЙСКИ ЕЗИК

1. Friedman, M., A. Meltzer, J. Tobin, P. Davidson, Don Patinkin, Milton Friedman’s Monetary Framework, The University of Chicago Press, Chicago and London, 1974.

2. Walsh C., Monetary Theory and Policy, MIT Press, 2003.

3. Roussenova, L. The 1996-1997 Financial Crisis in Bulgaria, paper presented at the International Seminar on Comparative Experiences in Confronting Central Banking problems, organized by the World Bank, the IMF, the EBRD and the National Bank of Poland, Warsaw, Poland, April, 2002,www1.worldbank.org/finance/htlm/ECA_banking.html

4. Roussenova, L. et al., Central Bank and Financial Services in: Bulgaria and the European Union: Towards an Institutional Infrastructure, Center for the Study of Democracy, Sofia, 1998.

5. European Central Bank ‘The Implementation of Monetary Policy in the Euro Area: General Documentation on Eurosystem Monetary Policy Instruments and Procedures", 2006

6 .Mishkin, F.S. The Economics of Money, Banking and Financial Markets, 7 rd.ed., 2004, Pearson Addison Wesley

7. McCallum, Bennett, Monetary Economics. Theory and Policy, Macmillan, New York

8. Krugman P., Obsfeld M., International Economics (Theory and Policy), NY, 1996.

9. Obstfeld M., Rogoff K., Foundations of International Macroeconomics, MIT, 1996.

10. ECB (2004). The monetary policy of the ECB, 2004.

11. Cullis, J.G. and Ph. R. Jones, Public Finance and Public Choice: analytical perspectives, McGraw-Hill International (UK) Ltd., 1992.

12. Hyman, D.N., Public Finance: A Contemporary Application of Theory to Policy, The Dryden Press, 1999.

13. Rosen, H.S., Public Finance, Irwin / McGraw-Hill, 1999.

14. Brealey R.A., Myers S.C., Allen F. - “Principles of Corporate Finance”, 9th, McGraw-Hill Irwin, 2008

15. Brealey R.A., Myers S.C., Allen F. - “Corporate Finance”, 8th Edition, McGraw-Hill Irwin, 2006Ross, S.A., 16. Westerfield R.W., Jaffe J. – “Corporate Finance – Core Principles and Applications”, 2nd Edition, McGraw-Hill, 2009

17. Ross, S.A., Westerfield R.W., Jaffe J. – “Corporate Finance”, 7th Edition, McGraw-Hill, 2005

18. Copeland, T.E., Weston, J. F. – “Financial Theory and Corporate Policy”, 3rd ed., Reading (Mass.), 1988.


19. Rose, P., Hudgins, S. – “Bank Management and Financial Services”, 7th Edition, Richard D. Irwin, Inc, 2008


20. Higgins, R. – “Analysis for Financial Management”, IRWIN, 1992.

21. Sharpe, W. “Investment” - Prentice-Hall, 1989.

22. Yves Guerard and Glenn Jenkins. Building Private Pension Sistems. San Francisko, California, 1993.

23. L.W.G. Tutt and S.I.M. Tutt. Pension low and Taxasion. The Chartered Insurance Institute. Cambridge, 1996.

24. D.A.Reeve. Pension Planning and Administration. The Chartered Insurance Institute. Cambridge, 1995.

25. Thoyts, R. – “Insurance: Theory and Practice”, Routledge, 2010





Каталог: uploads -> main
main -> П р о г р а м а за кандидат-докторантски изпит по научна специалност Икономика и управление
main -> П р о г р а м а по Икономикс
main -> В ъ п р о с н и к за кандидат-докторантски конкурсен изпит по научно направление „Социология”
main -> Програма в областта на Мениджмънта и Съвременния свят насочена към млади дипломирани икономисти, инженери и юристи
main -> Конюнктурата като икономическо понятие и научно- приложна
main -> Конкурс „Млад икономист 2013г
main -> Конспект за кандидат докторантски изпит по приложение на изчислителната техника в икономиката тема Въведение в информатиката. Данни и информация. Обработка на данни
main -> Световно стопанство и Мeждународни икономически отношения


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница