София, септември, 2008 година



Дата31.03.2018
Размер120.88 Kb.
#63631


ЕКОЛОГИЧНА ОЦЕНКА – РЕЗЮМЕ

ПУП-ПРЗ НА ПОЗЕМЛЕН ИМОТ №65231.918.204, кв.12 ПО ПЛАНА НА КК БОРОВЕЦ И ИЗМЕНЕНИЕ НА ОУП НА КТЛ “САМОКОВ-БОРОВЕЦ-БЕЛИ ИСКЪР”


ВЪЗЛОЖИТЕЛ:




КЕН – А ЕООД, София
ИЗПЪЛНИТЕЛ:




София, септември, 2008 година
Разработването на настоящата екологична оценка се извършва на основание чл.81, ал.1, т.1 от Закона за опазване на околната среда и писмо на МОСВ с изх. №ОВОС-4039/30.06.2008г.
Предмет на екологична оценка е Подробен устройствен план-План за застрояване (ПУП-ПЗ) за ваканционно селище в поземлен имот №65231.918.204, кв 12 по плана на КК Боровец и на изменение на Общия устройствен план /ИОУП/ на КТЛ “Самоков-Боровец – Бели Искър. ПУП-ПРЗ и ИОУП са разработени от „Урбано” ЕООД, София с управител Р. Крумова и проектанти арх. Ст. Минчев и арх. Р. Първанов. Проектът на регулационната съставка на плана е изработен от „СВЕТГЕО” ЕООД, София с проектант инж. Св. Наков.
Методическа основа при съставянето на екологичната оценка са указанията за съдържание на доклада за ЕО, посочени в Решение № ЕО-4/2008 на МОСВ за преценяване необходимостта за извършване на екологична оценка.
При разработване на екологичната оценка са използвани методите, посочени в Ръководство за екологична оценка на планове и програми в България, София, 2002 (аналитичен и диагностичен методи, матрица на въздействията, SWOT анализи, интервюта, обсъждания, консултации и др.), както и указанията и методиките на Директива 2001/42/ЕС за оценка на въздействието на някои планове и програми върху околната среда.
Възложител на Екологичната оценка на ПУП-ПРЗ за ваканционно селище в имот № 65231.918.204 по кадастралната карта на гр. Самоков и на изменение на ОУП на КТЛ е Костадин Костов, управител на КЕН-А ЕООД с адрес: гр. София, бул. „Евлоги Георгиев” №141, ет.1, ап.1 и лице за контакти Иванета Бонева, тел. 0897 92 32 10.
Изпълнител на Екологичната оценка е „ПЛАНЕКО” ООД, фирма специализирана в разработването на ДОВОС, Екологични оценки, планове и програми за управление на околната среда или компоненти от нея, с адрес на управление: София 1000, бул. „Ал.Стамболийски” 27-Б, тел. 02/981 23 76, факс: 02/986 71 67, URL: www.planeco-bg.com
Обект на оценка от ЕО е ПУП-ПРЗ на имот № 65231.918.204 с площ 93 005 м2, разположен в землището на община Самоков, по начин на трайно ползване – “Друг вид дърво-производителна гора”, по предназначение – горска, собственост – МЗГ-Държавно лесничейство, както и проект за изменение на ОУП на КТЛ “Самоков-Боровец-Бели Искър”. Съвкупността от двата плана се нарича по-нататък “план”.

Регулационната съставка към ПУП включва освен разделянето на пла­ни­рания имот на 8 урегулирани поземлени имоти, още и улична регулация за създаване на нова улица с ширина 3,75 м. Предлага се устройствен режим – Ок, с плътност на застрояване 20%, интензивност на застрояване – 0.8; необходима озеленена площ – 50 %; етажност на застрояване – 7 етажа. Транспортното обслужване на имота ще се извърши чрез съществуващ път Боровец-Костенец, тангиращ имота от юг. Инженерното обезпечаване ще се извърши чрез присъединяване към съществуващи мрежи и изграждане на собствена мрежа и съоръжения. Основната функция на територията ще бъде за отдих. В разглежданият имот попада съществуваща помпена станция - Шумнатица, общинска собственост, обособена в отделен имот с идентификационен № 65231.918.274.

Имотът, предмет на оценка, е разположен непосредствено източно от регулационната граница на КК Боровец. От запад граничи с вилно селище “Ягода”, от юг – с вилно селище “Малина” и пътя Боровец-Костенец, от север – със земи на ДГФ, от северозапад - със спортен комплекс.

Министерството на регионалното развитие и благоустройството, с писмо изх. № 08-С-31 от 11.04.007 г. е разрешило „на „КЕН-А” ЕООД да изработи ПРЗ на ваканционно селище в по­зем­лен имот № 65231.918.204 по кадастралната карта на гр. Самоков и изменение на Общия устройствен план на Курортно-туристическата локализация „Самоков-Боровец-Бели Искър” при условията и по реда на чл. 134, ал. 3 от ЗУТ – едновременно изработване, съобщаване и одобряване на двата устройствени плана.” Разрешението изисква „Изменението на ОУП на КТЛ да спазва общата характеристика, капацитет и параметри на ядро „Боровец”. Действащият ОУП на КТЛ предвижда през терена на имота да премине кабинкова въжена линия с двустранен сервитут от по 10 м.


Анализът на съществуващото състояние на компонентите на околната среда дава основание за формулиране на следните основни изводи:


  • по отношение на атмосферния въздух – в рамките на проучваният имот няма обекти (точкови, линейни, производствени, битови, комунални и др.), които да предизвикват постоянно негативно влияние върху качествата на атмосферния въздух; третокласният път, тангиращ имота от юг и изток е с неравномерно и сравнително ниско комуникационно натоварване;

  • по отношение на водите – в обхвата на имота няма постоянно течащи повърхностни води; в разглежданият имот няма изградени В и К мрежи и съоръжения, които да могат да се ползват за бъдещото строителство; понастоящем, водоснабдяването на к.к.Боровец се осъществява от два независими източника - от водохващане на р.Мусаленска Бистрица и от яз.”Бели Искър”; съществуващото водоснабдяване не е достатъчно за задоволяване на нарасналите нужди на комплекса; основен проблем за бъдещото строителство е невъзможността да се осигури водоснабдяване с питейна вода без да се извърши цялостна реконструкция на водоснабдителната система на к.к.Боровец и включване на допълнителни водни количества; отпадъчните води се пречистват понастоящем от две локални пречиствателни станции – местностите ”Песъко” и “Ястребец” или отвеждат водите си за пречистване в ПСОВ к.к.Боровец- м.”Яйцето”; отвеждането на формираните отпадъчни води от разглежданата територия за пречистване на ПСОВ к.к.Боровец м.”Яйцето” ще наложи проверка на проводимостта на канализационната мрежа по пътя на водите и разширение на пречиствателната станция “Яйцето”;

  • по отношение на земите и почвите – почвите в района не са уязвими на деградационния процес дехумификация, няма наличие на генетично засолени почви; поради наличие на кисела реакция, почвите са потенциално уязвими на вкисляване; няма данни за наличие на техногенно замърсяване на почвите с тежки метали, нефтопродукти и опасни вещества; почвите в района имат слаба устойчивост спрямо техногенно замърсяване;

  • по отношение на земните недра – имотът е разположен в инженерно-геоложки условия, обусловени от физико-механичните свойства предимно на кватернерните образувания и докамбрийските метаморфити, изграждащи непосредствената геоложката среда на имота; глинесто-песъчливи материали, в които ще се извърши строителството притежават различни физико-механични свойства, но няма да възпрепятствуват строителната дейност; земните недра на разглеждания имот не са проучвани и не са утвърждавани запаси на подземни природни богатства;

  • по отношение на подземните води - подхранват се от валежи и се дренират чрез извори с малък дебит в речно-овражната мрежа, част от които през сухи периоди пресъхват. По химически състав водата е предимно хидрокарбонатно-сулфатно-натриево-калциева; естествените и експлоатационните ресурси на пукнатинните и поровите подземни води в обсега на разглеждания имот и около него не са оценявани, но каптирани техни източници вероятно се ползват за питейно-битови и други цели. Имотът е извън границите на санитарно-охранителната зона на вододайната зона около помпена станция “Шумнатица”;

  • по отношение на ландшафта – разглежданият имот притежава моноструктурен ландшафт, слабо антропогенно модифициран; основните структурни елементи на ландшафта са иглолистно гора, поляна, просека за далекопровод и водостопанско съоражение;

  • по отношение на растителността – растителността в имота е разнообразна и е представена от иглолистни, широколистни, храстови и тревни видове; не е установено наличие на защитени видове; изпълнението на плана не е свързано с унищожаване на ценни биотопи от редки и защитени видове; възможно е да бъдат засегнати единични екземпляри от редки видове, попадащи в отредения терен.

  • по отношение на фауната – не се очаква продължително негативно въздействие; поради обстоятелството, че имота е непосредствено контактен на активна рекреативна зона, в обхвата му е разположена помпена станция, през територията му ще премина лифтово съоръжение;

  • по отношение на защитените територии – проучваният имот не попада в обхвата на защитени територии и зони;

  • по отношение отпадъците и опасните вещества – в обхвата на проучваната територия не е установено наличие на източници на отпадъци и опасни вещества.

  • по отношение на устройствените параметри – имотът е извън регулационните граници на КК Боровец; имота е държавна собственост и се управлява от ДЛ Боровец.


Екологичните проблеми, имащи отношение към плана са:

    • осигуряването на достатъчно количество вода за водоснабдяване на сградите и третирането на отпадъчните води;

    • депото за неопасни отпадъци на община Самоков, което е с изчерпан капацитет, но понастоящем се явява единствена алтернатива за депониране на генерираните от експлоатацията на предвидените обекти битови отпадъци;

    • необходимост от коректно отчитане ролята на всеки от образуващите строителното усвояване и ползването на територията процеси.


Очакваните въздействия от реализирането на плана по компоненти на околната среда са както следва:

  • по отношение на климата и атмосферния въздух - неблагоприятни въздействия върху климата като цяло не се очакват; въздействието върху атмосферния въздух по време на строителството е обективно присъщо, сравнително времеви ограничено и приемливо, предвид характера на предвидените дейности; при експлоатацията, неблагоприятните въздействия върху атмосферния въздух се свързват основно с въздушни емисии от МПС на ползвателите и работещите в обекта т.к. плана не предвижда други източници на атмосферно замърсяване; въздействието се определя като допустимо, епизодично, сезонно;

  • по отношение на повърхностните води - съществуващата водопроводна мрежа и съоръженията към нея, изградени за нуждите на к.к.Боровец не може да гарантира водоснабдяването на обектите на територията на разглеждания ПУП; ПСОВ к.к.Боровец м.”Яйцето” не може да поеме за пречистване отпадъчните води от бъдещото застрояване без разширение; алтернативата на реконструкцията на ПСОВ е изграждане на ЛПСОВ, за която плана не е предвидил петно;

  • по отношение на геоложката среда и подземните води - изкопните работи се очертават в глинесто-песъчливи материали, които се отличават с разнообразни физико-механични свойства, но няма да възпрепятствуват строителната дейност; задължително е проектирането да се предшествува от инженерно-геоложки и хидрогеоложки проучвания и изследвания на непосредствената земна основа и на подземните води в нея; въздействие върху подземните води е възможно от инфилтриране на замърсени води, генерирани при урбанистична намеса (строителство на хотели, обслужващи обекти, канализационни и други съоръжения); то ще бъде отрицателно, пряко, временно, краткотрайно и обратимо, с ограничен териториален обхват в обсега на изкопите и фундаментите и непосредствения терен около тях, оценява се като незначително;

  • по отношение на земите и почвите - поради местоположението и спецификата на разглежданата територия, промени в почвеното плодородие на съседните площи не се очакват. Нарушенията ще бъдат свързани с извършване на строителни и земни работи, с вертикално решение на целия терен; въздействията се оценяват като присъщи, продължителни като време, с ограничен териториален обхват;

  • по отношение на растителността, животинския свят и защитените територии - със застрояването на имота ще бъде засегната растителност-иглолистна, храстова и тревна; контрапункт на въздействието може да бъде предвиденото по план озеленяване; предложената височина на застрояване от 22м, може да се окаже препятствие за някои видове прелитащи птици; инвестиционното предложение не попада в границите на защитена зона и не се очаква да застраши ценни местообитания;

  • по отношение на ландшафта – редуцирането на предвидените устройствени показатели в частност височината на застрояване, ще позволи формиране на рекреативен ландшафт с висок екологичен комфорт; ландшафта и границите на неговата устойчивост позволяват поемен капацитет от 1600д; предвиденото с плана е с около 30% повече от възможностите на природния потенциал; в условията на респектиране на законовите и нормативни изисквания и редуциране на устройствените параметри до допустимите, въздействията върху ландшафта се определят като обективно присъщи и допустими за характеристиките на територията и функциите, определени с предложения план;

  • по отношение отпадъците и опасните вещества - при строителството и експлоатацията на предвидените обекти е възможна проява на неблагоприятно въздействие на отпадъците върху други компоненти на околната среда, ако не се съобразяват съответните технологични изисквания; реализацията на плана е свързана с формиране на значителни количества земни и скални маси, което изисква съответна организация по събирането, транспортирането и третирането им; при неспазване на технологичната дисциплина при боравене с опасни вещества е възможно неблагоприятно въздействие върху хората и/или други компоненти на околната среда; степента на въздействие се определя като средна, ако работата с тези материали не се подчинява на съответните нормативни изисквани;

  • по отношение на шума - формираните по време на строителството шумови нива ще имат значително, но ограничено в териториален и времеви аспект въздействие; по време на експлоатацията, шумовото въздействие се определя като присъщо, регулируемо и управляемо; в обхвата на проучваната територия не се предвиждат източници на нейонизиращи лъчения - предавателна мрежа на мобилните оператори, кабелни телевизии техните ретранслатори и други;

  • по отношение на устройствените параметри - въведената с плана усторйстевна зона “Курортна зона-Ок” и предвидените показатели за застрояване на урегулираните поземлени имоти със 7-етажни хотели не отговаря на разрешението на МРРБ за изграждане на ваканционно селище и ще доведе до значително допълнително увеличаване на легловата база на ядро “Боровец” и общо натоварване на територията; необходимо е предложените с проекта норми за застрояване да бъдат редуцирани с цел гарантиране устойчивостта на ландшафта, максимално запазване състоянието на компонентите на околната среда и формиране на среда с висок стандарт и висок екологичен комфорт;



Нулевата алтернатива е случаят, при който предложеното изменение не се реализира. Това е ситуация, при която развитието на територията ще се подчинява на случайно възникнали външни фактори, на възникване на нови или изчезване на предишни свойства на ландшафта, резултатите от което могат да останат непознаваеми или трудно контролируеми. В случай, че планът не бъде приложен, имотът ще запази предназ­наче­нието си - друга дървопроизводителна гора.

Алтернативи по отношение функционалното предназначение няма т.к. съгласно предвижданията на планове и програми от по-високо ниво, друга функция, освен рекреация за тази част от община Самоков не се предвижда.
Алтернативи по отношение на водите няма. Реализацията на обекта е възможна след осигуряване на необходимото количество питейна вода и гарантиране пречистването на формираните отпадъчни води. На настоящия етап на проектиране не се предлагат алтернативи за водоснабдяване и канализация на бъдещия комплекс. Не е определено петно за изграждане на ЛПСОВ, която като правило следва да обслужи всички УПИ-та в имота.
Алтернативата по отношение устройствената концепция се състои в редуциране на възприетите от плана устройствени параметри и привеждането им в съответствие с тези, одобрени с ОУП на КТЛ за зона „В”, т.к. предвидените показатели за застрояване на урегулираните поземлени имоти със 7-етажни хотели не отговаря на разрешеното от МРРБ за ваканционно селище, което ще доведе до значително допълнително увеличаване на легловата база на ядро „Боровец” и натоварване на територията му.
Екологичната оценка предлага общо 33 мерки за предотвратяване, намаляване и възможно най-пълно отстраняване на неблагоприятните последици от реализацията на плана, представени по компоненти на околната среда с цел създаване на възможност за оперативност при прилагането и контрол по изпълнението им. Мерките, които следва да се приложат след реализацията на обектите са общо 9 и касаят основните компоненти на околната среда.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ НА ЕКСПЕРТИТЕ

В заключение, авторският колектив, разработил Екологичната оценка на Подробен устройствен план-План за застрояване на поземлен имот № 65231.918.204 по кадастралната карта на гр. Самоков и Изменение на ОУП на КТЛ “Самоков-Боровец-Бели Искър” предлага на ВЕЕС към МОСВ да вземе следното решение:

1. Съгласува изменението на ОУП на КТЛ в частта ядро „Боровец” чрез включване в границите му на имот № 65231.918.204 поради следните мотиви:


  • имотът е непосредствено контактен на източната граница на КК “Боровец” и в частност на вилни селища “Ягода” и “Малина”;

  • през източната половина на имота преминава полосата на бъдещ кабинков лифт, с което го приобщава към категорията “засегнати” от специализирана инфраструктура земи;

  • имотът е добре транспортно обслужен, т.к. се тангира от юг и югоизток от съществуващ път Боровец-Костенец;

  • в имота е изградена ПС Шумнатица, което говори за наличие на антропогенна намеса;

  • природните характеристики на имота – релеф, растителност, планински климатични условия, предполагат необходимите условия за изграждане на ваканционно селище.

2. Съгласува изработеният ПУП-ПРЗ на имот №65231.918.204 при условие, че предложените устройствени параметри бъдат редуцирани до тези, предвидени с ОУП на КТЛ “Самоков-Боровец-Бели Искър”, с което ще се съхрани основният принцип на пространствената композиция на курортния комплекс–застрояване с малка височина, плътност и интензивност в зона „В”, към която принадлежи разглежданият имот.


За да отговаря на правилата и нормите за прилагане на ОУП на КТЛ, ПУП-ПРЗ следва да се вмести в посочените параметри – плътност 30% и Кинт – 0.6, препоръчителна височина до 15м., като промени функционалното си предназначение от “ваканционно” на “вилно” селище.

*** *** ***



Приложения:

  1. Местоположение – схема, М 1 : 35 000

  2. Местоположение – схема, М 1 : 10 000

  3. Изменение на ОУП, М 1 : 10 000

  4. ПУП-ПРЗ, М 1 : 2 000





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница