Софтуер с отворен код за неправителствените организации в България



Дата15.05.2017
Размер23.63 Kb.
#21394
Софтуер с отворен код за неправителствените организации в България

Съвместен проект на Червената къща “Андрей Николов” – Център за култура и дебат и Центъра за медийни изкуства “Интерспейс”, финансиран от Институт “Отворено общество” - Будапеща

През 2003 година Червената къща “Андрей Николов” – Център за култура и дебат и Центърът за медийни изкуства “Интерспейс” стартират проект, който има за цел да помогне на неправителствените организации в България да преминат към използването на софтуер с отворен код. Проектът се ситуира в контекст, който прави нуждата от една такава инициатива очевидна: в България широко се използва нелицензиран софтуер, а същевременно страната ни е приела закони срещу нарушаването на правата на интелектуалната собственост, в това число и използването на нелицензиран софтуер; ако в момента работещите около 2000 неправителствени организации в страната трябва да лицензират софтуера, който използват, то сумата, която трябва да бъде инвестирана от сектора би възлязла на около 6 милиона щатски долара (докато разходите за използването на софтуер с отворен код са само косвени - за обучението на кадри, които да работят с него, за поддръжка и техническо обслужване, и т.н.). През последните години администрациите на няколко европейски страни започнаха да използват софтуер с отворен код. Доклад, направен по поръчка на Европейската комисия, препоръчва администрациите в страните членки на Европейския съюз да пристъпят към работа със софтуер с отворен код.

Проектът има за цел да разпространи софтуер с отворен код сред неправителствените организации в страната. В продължение на една година на голяма част от тях ще бъде предложена възможността да използват безплатно услугите на един професионален екип от компютърни специалисти. Те ще инсталират софтуер с отворен код на компютри в съответната неправителствена организация, ще обучат служителите как да работят с него и в следващите две години ще бъдат на разположение за консултации и техническа поддръжка. В допълнение ще бъдат направени поредица от презентации, лекции и дебати, които ще привлекат интереса на обществото върху предимствата на софтуера с отворен код.

Като подпомогне неправителствените организации в България да въвеждат софтуер с отворен код в своята работа, проектът ще спести на нестопанския сектор средства, които могат да бъдат вложени за постигане на основните цели на организацията.

Всяка неправителствена организация в България, независимо от сферата на дейност – от политологическите институти до организациите, които подпомагат здравеопазването, от фондациите за защита на хората с увреждания до гражданските сдружения – е добре дошла и може да се възползва от проекта.

На 25 февруари 2003 година от 17.00 часа в сградата на Софийска градска художествена галерия (ул. Гурко” 1) ще се състои публично представяне на възможностите, които софтуерът с отворен код предлага на нестопанските организации за оптимизиране на разходите им. Там ще бъдат обявени условията за участие на НПО в проекта.



Проектът “Софтуер с отворен код за нестопанските организации в България” работи в партньорство с

Европейски проект за популяризирането на приложения на софтуер с отворен код в артистични проекти, финансиран от програма Култура 2000 на Европейската комисия



Инициатива за OpenFest


световен ден за свободен софтуер
14 септември, 2003
www.openfest.org • info@openfest.org

За повече информация:


opensource@redhouse-sofia.org или тел. (02) 988 81 88
dourmana@i-space.org или тел. (02) 989 70 23
www.opensource.netuser.cc или opensource.netuser.cc


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница