Соу „Васил Левски”- гр. Опака февруари 2016 г



Дата12.10.2018
Размер69.62 Kb.
#84113


Училищен вестник, специален брой, посветен нa 19 февруари – патронен празник на

СОУ „Васил Левски”- гр. ОПАКА

Февруари 2016 г.

Храм на истината и правата свобода

Възстановената българска държава да бъде „демократска република”.Такава е повелята на Васил Левски, такава е повелята на българското време, в което живее и той. Тази република ще бъде „храм на истината и на правата свобода”. Истината във всичко, що е свързано с държавата- истината като изповед в храма-така разбира Апостола този първи и най-важен принцип в изграждането на държавната организация. Правата свобода е вторият основополагащ принцип на държавното съзидание. Свободата на личността, на изявата, на правото на глас, на правото на контрол, свобода във всичко, което не засяга интересите на другите - свободата, която се подчинява единствено на истината - така Левски разбира и вижда бъдеща България - като храм на истината и правата свобода.



Писмата на Левски – послания на българския Апостол

Автобиография в стихотворна форма: „ Аз, Васил Лъвский в Карлово роден

От българска майка юнак аз роден,



не щях да съм турский и никакъв роб,

същото да гледам и на милият си род.”

Левски до Панайот Хитов:

…..Пак Ви моля и познавам за най-искрен и пръв любимец български, да дойдете при мен или да Ви пиша какво мисля да правя и ще го направя, ако рече бог с Ваше позволение, ако го намерите благосклонно. И ще Ви моля да ми позволите, за което, ако спечеля,печеля за цял народ- ако изгубя, губя само мене си….

Писмо - дописка до Любен Каравелов:

…..И ние сме хора и искаме да живеем човешки: да бъдем напълно свободни в земята си, там гдето живее българинът - в България, Тракия, Македония. От каквато и народност да живеят в този наш рай ще бъдат равноправни във всичко. Ще имаме едно знаме, на което ще пише: „Свята и чиста република”.

Достойни наследници на Апостола

Всяка година учениците от СОУ „В. Левски” – гр. Опака участват в олимпиадите по съответните учебни предмети. Тази година за областния кръг на олимпиадата по биология се класираха Джанер Бейханов Сабриев и Хакан Бейсимов Шабанов. На олимпиадата по математика се класира Виктория Красимирова Станева от пети клас, а на олимпиадата по математическа лингвистика, която успешно се провежда в нашето училище вече поредна година, се класираха учениците от седми клас Хакан Бейсимов Шабанов и Нуран Нуриев Шабанов. Ето какво споделиха те и техният ръководител г-н Младен Пенев- старши учител по математика, за големия си интерес към тези сложни науки.









Г-н Пенев: Лингвистиката е наука за езика, а математическата лингвистика се опитва да моделира, чрез математически методи езикови явления в естествени езици. Когато решаваме задачи работим с различни гледни точки на езика. Работим с граматика, фонетика, т.е. с думи, а такива има във всички езици или в повечето, и търсим начин да направим сравнение. Сравнението най-често правим с някой познат език, например българския или друг, който не познаваме достатъчно добре. Така откриваме някакво явление, доказваме го отново с думи. Има общовалидни правила, които важат във всички езици. Например едно такова правило е, че в почти всеки език, където има съществителни и прилагателни, те имат точно определено място. В някой езици съществителното стои винаги преди прилагателното, а в други обратното. Друг елементарен математически пример е, че всички езици имат глаголи. От друга страна почти всички езици имат времена. Така тези езици, които често ни звучат странно и непонятно, ако ги погледнем от друг ъгъл можем да открием много общи неща между тях.

Нуран: За мен математическата лингвистика е като лабиринт, защото в него се разсъждава, за да открием изхода, а при задачите разсъждаваме, за да открием решението им. Аз се класирах за втория кръг с решаване на много задачи.

Хакан: Аз мисля, че трупането на информация е важно, но по-важно е мисленето. Задачите на Олимпиадата не са само математически, а са езикови, но методите им на разгадаване са математически

Предлагаме ви една лингвистична задача, чието решение г-н Пенев очаква за месеца на математиката.

Разделете думите:

нервен, неустойка, нежелан, неприязън, небесен, неудоволствие, некадърен, нехранимайко, нежен, немощ, небрежен, негър, немарлив, нектар, непослушен, неимоверен, неолит, неправда

(а) на 2 групи по 9;

(б) на 3 групи по 6

по някакви признаци, свързани със значенията им








Национална седмица на четенето

От 07.12.2015г. до 11.12.2015г. в СОУ „Васил Левски“ град Опака се проведе национална седмица на четенето. В съответствие с изготвения оперативен план, началото се постави с радиопредаване. Бяха предвидени и се осъществиха редица дейности като организиране на кътове с книги, предоставени от учениците, конкурси,четения.


Малките момичета и момчета от ІІ, ІІІ и ІV клас гостуваха на своите Големи приятели от прогимназиалния курс на СОУ „Васил Левски“, за да им прочетат любимите си литературни произведения.
Учениците проявиха изключителен интерес към конкурсите за най-добър четец, най-добър разказвач и за най-грамотен. В пети клас най-добър четец се оказа Фиген Айдънова Арифова, в VІ клас – Иляйда Илханова Идаетова, в VІІ клас – Арзу Руждиева Ремзиева.
В конкурса за най-добър разказвач се класираха Айджан Илмазова Айдънова от VІ“а“, Анелия Диянова Енчева от VІІ клас и Ивана Драгомирова Веселинова от Х клас.
В състезанието за най-грамотен ученик се отличиха Дилек Мюджелова Мехмедова (VІ“а“ кл.)от прогимназиален етап и Павел Пламенов Бобев (ІХ кл.) - от гимназиален етап.
Отличилите се ученици бяха наградени с грамоти от Директора на училището г-н Борислав Борисов.


Аз и Левски

Назад през времето се връщам


и търся с поглед сините очи,
които ми показват пътя
и в днешните стремглави дни.


Когато ме измъчват трудните въпроси
за смисъла на нашия живот,
на разговор със Дякона присядам
и неусетно как намирам брод.


Във дните си забързани и сиви,
когато се подхлъзна и сгреша,
портрета от стената пак поглеждам
и там откривам свойта истина.


Не искам почести и лесна слава
и осъзнавам,че не съм герой,
но си мечтая диря да оставя,
тъй,както я остави той!


165 години просветно дело в град Опака



Стана вече традиция в СОУ „Васил Левски” град Опака да се отбелязва през месец ноември седмица на просветното дело. Всички ученици с голямо желание и ентусиазъм се подготвиха, за да участват в обявените изяви. Учениците – екскурзоводи посрещнаха децата от първи до четвърти клас в училищния музей и им представиха по интересен начин историята на просветното дело. В обявената викторина се състезаваха два отбора – ученици от пети до дванадесети клас, отговаряха на въпроси от област „Просветно дело в Опака”. Всички участници искаха да покажат на публиката от съученици, родители и общественици колко много знаят родната история. Журито се затрудни с крайното класиране, но все пак имаше победител. Най-интересна част от празничната седмица беше организираното за първи път модно ревю на празнични и всекидневни ученически униформи от 60-те, 70-те, 80-те и 90-те + години. Стилисти – медиатори от единадесети клас, с помощта на всички учители и родители издириха и представиха уникални униформи от изминалите десетилетия. Под звуците на тематична музика за чавдарчетата, пионерите и комсомолците, под звуците „Вятърът на промяната”/ Скорпионс/ и „Тухла в стената на Пинк флойд моделите от всички класове дефилираха под аплодисментите на публиката. „Точно попадение”, така всички присъстващи коментираха случилото се събитие. В очите на по-възрастните имаше следи от сълзи и носталгия по спомените от младостта, а съвременното поколение така и не можа да повярва как така са се случвали нещата. Седмицата завърши със създаване на група „Алумни” /възпитаник/ във фейсбук страницата на училището, която има за цел да издири и съхрани в снимки от бивши и настоящи възпитаници историята на просветното дело в Опака

"

Конкурси и награди

През целия месец декември доброто настроение и празничната атмосфера се поддържаше от организираните и проведени мероприятия – коледен шахтурнир, коледен турнир по хандбал, коледен турнир по тенис на маса. Фоайето на училището през целия месец грееше от красивата коледна елха и изработени от учениците коледни и новогодишни картички, рисунки и сурвачки. Много емоции и състезателен дух внесоха обявените конкурси за най- оригинална елха от екоматериали и най- красив коледен венец. Грамота за най-оригинално украсена класна стая получиха 7 клас, най-красив венец-11 клас, а най-хубава елха от екоматериали изработиха 6 „А” клас. В края на последния учебен ден за тази календарна година цялото училище се събра около елхата на малко тържество, където всички посрещнаха добрия старец, всеки клас му изпя по една коледна песен и директорът на училището завърши мероприятието с раздаване на грамоти и призове на отличили се ученици и пожела на всички новата 2016г. да бъде здрава, мирна и ползотворна





ЛИПСВАШ НИ, АПОСТОЛЕ!

Всяка година, на 19 февруари, ние българите се опитваме да отдадем значимото на една личност, допринесла много за България, за нашата свобода. През тази година почитаме 143 години от гибелта на Апостола. Отдаваме дълбок поклон пред светлата му памет. И това ражда нови мисли у мен. Мисля си, че във времето, в което живеем, трябва да се роди един Левски, защото ако в онези трудни времена ни е бил нужен като организатор на всеобщо въстание, днес ни е нужен, за да ни научи да пазим „чистото и свято” име на нашето Отечество. Да ни покаже, че не трябва да се надяваме само на помощ от други , а да се трудим по-усърдно. Слушам каква престъпност има в страната ни и си мисля, че и днес трябва силен водач, който да ни помогне със своите умения и силен дух, някой като Васил Левски.

Липсваш ни, Апостоле, за да станем всички по- добри!

Андрея Ахмедова 6”а”



Диян Владимиров Добрев 6”а”клас




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница