Спа туризма в България



Дата25.02.2018
Размер179.42 Kb.
#59381
ТипАнализ
Университет по хранителни технологии, гр. Пловдив

Стопански факултет

Курсова работа

на тема


СПА туризма в България

Съдържание:

  1. Същност на СПА туризма. Историческо развитие ................................. 3 стр

  2. Мястото на СПА сред подвидовете на здравния туризъм ............................ 3 стр

  3. Туристически потенциал на България като СПА дестинация ...................... 4 стр

  4. Ресурси ........................................................................................................ 4 стр

  5. Приходи от СПА туризма в сравнение с тези от туризъма като цяло ............ 5 стр

  6. Пазар – темпт на развитие ........................................................................ 5 стр

  7. Имидж на България като СПА дестинация ............................................. 6 стр

  8. Тенденции и перспективи за развитие на СПА туризма като

допълнителен туристически продукт и услуга ....................................... 6 стр

  1. Конкурентност ........................................................................................... 7 стр

  2. Анализ на легловата база и туристопотока в по-популярните СПА дестинации в България .............................................................................. 9 стр

  3. Бостънска матрица ................................................................................... 11 стр

  4. SWOT анализ на СПА туризма в България ........................................... 11 стр

  5. Използвана литература ............................................................................ 13 стр


1. Същност на СПА туризма. Историческо развитие

Историята на СПА философията датира още от Древен Рим. Познатите и до днес Римски бани се появявали на територията на цялата империя и в последствие еволюирали в комплекси за отмора и развлечение, наподобяващи съвременните СПА комплекси. Друга хипотеза за възникването на понятието “СПА” е свързано с белгийския град Спа, който е прочут с горещите си минерални извори, за които се е вярвало, че имат лечебни свойства.

Значението на думата СПА произлиза от латинското „Suns per aqua” или „здраве чрез вода”, а в по-нов директен превод „минерален извор”. В наши дни обаче носи съвсем друга семантика, особено, когато тя се свързва със съвременния начин на отдих и възстановяване.

2. Мястото на СПА сред подвидовете на здравния туризъм

СПА туризма е под вид здравен туризъм. В България СПА се бърка в повечето случаи с балнеология, като макар, че двете понятия се преплитат и застъпват частично основната разлика е във факта, че в СПА отиват здрави хора, които да се отърсят от стреса на ежедневието и да се възстановят бързо и пълноценно, докато генералната идея на балнеологията е лечение на определени заболявания. Самите СПА се разделят на различни под категории, но за всички са валидни следните крайъгълни камъни: регенериране на тялото и духа, здравословно хранене, релаксация, възстановителни процедури, козметика и разкрасяване.



Табл. 1 Подвидове на здравния туризъм

Признаци за определяне на подвидовете и формите на СПА туризма

Според мотивацията на посещение

Според продължителност на престоя

Според мястото на практикуване

Според средствата и технологията на практикуване

- За лечение

- За рехабилитация

- За разтоварване


- еднократен

- краткотраен (1-3

дни)

- дълготраен (2-3 седмици)



- в СПА клубове

- в хотелски вериги

- в туристически места


- клинична среда

- хотелска среда



Табл. 2 Признаци за определяне подвидовете и формите на СПА туризма.

3. Туристически потенциал на България като СПА дестинация

В България съществуват обективни предпоставки за развитието на СПА индустрията. Тези предпоставки се обособяват от природните и климатичните ресурси, наличието на материално техническа база, както и от институционалната подкрепа за развитието на СПА туризма. И не на последно място това, че България е на второ място в света по минерални извори, което е важна предпоставка за успешното развитие на СПА туризма у нас.



4. Ресурси:

Както вече споменахме по-горе България разполага с богато разнообразие от ресурси – над 800 вида минерални води, много находища на лечебна кал, както и с подходящ климат, което благоприятства развитието на СПА туризма у нас.

Според химическият си състав водите в България са подходящи за лечение и профилактика на различни заболявания.

В нашата страна има 142 курорта, от които 58 са балнеолечебни, 56 – планинско-климатични и 28 – морски.

Наличието на модерни балнео и СПА хотели не само по Черноморието, но и във вътрешността на страната - Девин, Хисаря, Велинград, Кюстендил, Сандански, Банско е предпоставка за развитието на СПА туризма в България не само през активния летен сезон, а и през цялата година.

5. Приходи от СПА туризма в сравнение с тези от туризъма като цяло – табл. 4




Години

Дейности

2008

2009

2010

2011

Съотношение на приходите от СПА туризма и туризма в България като цяло в %.

Приходи от СПА туризъм

5

8

7

10

Приходи от туризма

95

92

93

90

6. ПАЗАР – темпт на развитие

През последните години се наблюдава засилен интерес към търсенето на специализирани видове туризъм, чиито темпт нараства значително по-бързо в сравненние с масовия да сега морски и планински туризъм. В това число се наблюдава и значително увеличаване на пазарния дял на здравния туризъм (СПА, уелнес, балнеология). По данни от проучване на агенция “НОЕМА” СПА туризмът е на трето място по брой привлечени туристи в България след морския и планинския. Ако страната ни заложи на целогодишните форми на туризъм, това би довело до положителен ефект и би променило имиджа на страната ни като масова лятна дестинация.

Под категориите на СПА се определя от това дали хотела, където се намира СПА центъра, е изцяло подчинен на здравословния начин за възстановяване на организма, където 3-4 дни човек изцяло се потопява в атмосферата на релаксацията или пък е част от курортен комплекс, където прекарваш 7-10 дни, като се комбинират възстановителните процедури с игра на голф, нощен живот или други забавления.

Все по-популярни стават така наречените дневни СПА, които са част от престижните хотели, където човек може да отиде за 2 часа за масаж на тялото или лицето, сауна, парна баня, козметична процедура включително маникюр и маска на косата, билкова вана или някоя подобна глезотия за тялото, външен вид и духовен баланс и то дори в рамките на работния ден, така че да е подготвен за следващия работен ден.

Накратко, туристическият продукт СПА в днешно време е насочен предимно към потребители, които живеят на високи обороти и се нуждаят от ефикасно и бързо възстановяване, което не на всяка цена е свързано с лечебна вода, а по-скоро с комфорт, спокойствие, рекреация, подходящи масажи и други мануални терапии, козметични манипулации и балансирано хранене.

7. Имидж на България като СПА дестинация

България се превръща във все по-желана туристическа дестинация за СПА туризъм благодарение на нейните ресурси. Най-големият проблем на СПА туризма в България обаче е липсата на реклама и маркетинг. Ето защо България не се промотира все още като СПА дестинация. Ето защо, за да наложи имиджа на целогодишна СПА дестинация, е необходимо да се проведе засилена имиджова реклама с цел привличане на повече чуждестранни туристи.

Прогнозите във връзка със СПА-туризма на България са страната ни да се превърне в сериозен конкурент на пазара на СПА услуги не само на нови пазари като Чехия, Унгария, Словакия, но и на Австрия – страна с традиции в СПА бизнеса.

8. Тенденции и перспективи за развитието на СПА туризма като допълнителен туристически продукт и услуга.

За последните 5 години популярността на СПА туризъм в България е нараснало 3 пъти. По статистика на Google trends най-желаната дестинация за почивка в България е Велинград, като най-голям регистриран туристопоток има през месеците юли и август.

Не малко хора избират да заместят традиционната морска почивка със СПА релаксираща ваканция, което обаче не дефинира изцяло СПА сезона. Хотелите и центровете в СПА дестинации са подходящи за почивка през цялата година. Разнообразието от цените в отделните региони и типове хотели пък, позволява на хора и с малко, и с много възможности да планират своята СПА почивка. Всичко това благоприятства превръщането на България в целогодишна СПА дестинация.

В световен мащаб търсенето на СПА с цел пътуване и ваканция се е повишило 2 пъти от 2006 година насам. Интересът като че ли се провокира от развенчаването на убеждението, че СПА е за „красивите“ и „богатите“. СПА услугите са се превърнали в лесен и достъпен метод за справяне със стреса и цялостно подобряване на душевното и физическо състояние. През последните години, най-голямо е търсенето за wellness, което в превод означава състояние, при което тялото и съзнанието се чувстват добре.

В страните от Европейския съюз, притежаващи хидротермални ресурси, водеща роля и отговорност в разработването и управлението на териториалния потенциал от минерални води и земна топлина имат съответните общини и териториални общности.

Над 90% от водолечебно - оздравителните (SPA) центрове и предприятията на бутилиращата промишленост в Италия се развиват и управляват от сдружения на стопански субекти, създадени със закрила и участие на съответните общини.

Сходна е законодателната уредба и практика във Франция, Германия, Испания, Унгария и други богати на минерални води и геотермална енергия страни.

9. Конкурентноспособност:

С цел повишаване на конкурентоспособността на СПА и Уелнес услугите в туризма, е разработен модел за повишаване на качеството и разнообразието на предлаганите услуги.

България разполага с богати ресурси за развитие на балнеоложкия, СПА и Уелнес туризъм, но приходите от тези специфични форми на туризъм са незначителни – до 3% от общите приходи от туризъм през 2010г.

Конкуренцията е действително сериозна – Италия, Франция, Гърция, Чехия, Унгария и т.н., а пазарът е изключително динамичен. Следователно проблемите в България следва да се решават чрез сполучливи стратегии и модели, които да се въвеждат и прилагат в практиката, чрез усъвършенстване на организацията , управлението, пазара и маркетинговата дейност на туристическите предприятия.

Основните посоки за повишаване конкурентостта на СПА туризма в България са:


  • Подобряване на нормативната уредба и стратегията за СПА и Уелнес туризма;

  • Стимулиране на инвестициите;

  • Утвърждаване на сертификати за качество;

  • Маркетинг позициониране на услугите и сегментиране на пазара;

  • Екологична устойчивост на природните ресурси;

  • Иновации;

  • Организация и управление на персонала.

Чехия е основен конкурент на България в областта на балнеологията и СПА-туризма. Въпреки факта, че е сравнително нова дестинация на туристическия пазар Чехия, успява да се утвърди бързо благодарение на засиленото рекламиране на модерната й столица Прага и условията за балнео- и СПА-туризъм в старната.

Унгария е друг основен конкурент на България в областта на СПА-туризма. Тя разполага с отлично развита материално-техническа база и привлича свойте туристи основно в столицата Букурещ и езерото Балатон. Една от насоките в националната стратегия на страната е развитието и популяризирането на източниците на минерални извори и превръщането им в ключови туристически дестинации.



Таб. № 5. Сравнение на развитието на туризма в конкурентните страни




Страна

Настоящ статут на конкурентните страни

Настоящ статус на България

1

2

3

4

1.




Чехия

Нова дестинация

Популярна за градски и културен туризъм

Добра реклама на СПА туристическия продукт

Дава приоритет на развитието на СПА туризма

За момента туристическата й дейност е концентрирана основно в столицата Прага


Нова дестинация по отношение на СПА туризма
Развит културен, морски, ски туризъм
Недостатъчна рекламна дейност на СПА & уелнес курортите у нас
Има имидж на държава със силно изразен сезонен характер – развит морски и зимен туризъм
Високо качество на СПА продукта на достъпни цени


2.


Унгария

Също нова туристическа дестинация

Популярна за градски туризъм

Дава приоритет на развитието на СПА туризма

3.


Турция

Основно масов морски туризъм с допълнителни продукти

Голямо разнообразие на плажни продукти плюс култура

Висок потенциал за развитие

Възможности за предоставяне на СПА услуги



4.


Испания

Установена световна дестинация (втора след Франция)

Голямо разнообразие от предлагани туристически продукти

Разполага с много висококатегориини хотели, в които се предлагат разнообразни СПА услуги.


5.

Франция

Високо качество и цена

Позната дестинация – много популярна за културен туризъм

Голямо разнообразие на предлаганите продукти

Развит СПА туризъм в някой райони на страната, предимно около столицата (Виши, Енген и др.)

Насърчава СПА и балнео туризм за възрастни хора в неактивния сезон.

Целогодишно предлагане, включително ски спорт, но при по-високи цени отколкото в България



10. Анализ на легловата база и туристопотока в по-популярните СПА дестинации в България

СПА дестинации са тези, в които има хидро минерални находища. Повечето от тях са разположени в Югозападна България и по Черноморието в екологично чисти, незастроени райони. Освен най-известните с минералните си извори Велинград, Хисар и Девин, в страната има и много други не толкова популярни, но много привлекателни спа дестинации - Кюстендил, Вършец, Баня (до Банско), Сепарева Баня, Берковица и Момин проход.

Ще разгледаме най-популярните СПА дестинации в България: Велинград, Сандански, Девин, Хисаря и Троян.

Велинград, познат като СПА столицата на България, има най-много на брой и разнообразни по категория СПА хотели. Те са само 20, но легловата база е около 1500 места. Велинград се посещава предимно от български туристи (95%), почиващи за около седмица (между 5 и 7 дни), но и от чуждестранни туристи, главно от Гърция, Русия и Великобритания, които предпочитат да останат за повече от седмица.

В Сандански на разположение са 16 хотела, 9 от които семейни и още малки къщи за гости и частни квартири. Общата леглова база е около 1300 места, която се запълва почти на 100%, въпреки не особено ниските цени. В Сандански посочват като най - слаб сезон месеците непосредствено след Нова година, като през останалото време на годината се радват на отлична запълняемост от туристи от България предимно, но и от Гърция, която е само на няколко часа път с кола. Там чужденците нощуват средно повече от 7 дни, а някои, които идват от Русия, дори цял месец. Българите пък остават между 3 и 5 дни.

В община Девин има 7-8 хотела, които са довели минералната вода до базата си, като само няколко от тях имат напълно оборудвани, модерни СПА центрове предоставящи леглова база от 580 места. В Девин силният сезон е летният, а най-слабите месеци са ноември и февруари. Гостите отново са само от България и почиват средно около 5 дни, като почти всички включват уикендите, въпреки че цените тогава са по-високи.

Легловата база в Хисаря е 1158 легла, разпределени в хотелите с минерална вода и още около 500 места в балнеосанаториумите и лечебните бази. В Хисаря хотелиерите посочват като най-силен период от годината са летните месеци и периодите, когато се събират повече от 3 почивни дни – национални празници, преди Коледа и след Нова година, 8 декември, Великден, 6 и 24 Май. Туристите са на 100% българи и в повечето случаи остават между 1 и 3 дни, а през лятото за около седмица.

В община Троян са СПА курортите Шипково и Чифлик, които разполагат съответно с 1 и 3 модерни СПА хотела с минерална вода с общ капацитет от около 400 места. В Шипково и Чифлик интересът е насочен най-вече към откритите минерални басейни, което също определя летния сезон като активен. Туристите там отново са предимно от България, най-често семейства с малки деца.

Таблица 6: Разпределение на легловата база и профил на туриста, по СПА дестинации в България

Град

Леглова база (бр. места)

Профил на туриста

Период на престой

Велинград

1500

българи (95%)

гърци, англичани, руснаци



- 5 – 7 дни

- повече от седмица



Сандански

1300

българи

гърци


руснаци

- 3 – 5 дни

- над 7 дни

- около месец


Девин

580

Българи

- около 5 дни

Хисаря

1658

100% българи

- 1-3 дни

- до 7 дни през лятото



Шипково и Чифлик

400

българи – предимно семейства с деца

- няколко дни

По груби сметки общата леглова база на по-големите СПА дестинации в България възлиза на около 4500 легла. Това обяснява до голяма степен запълването на капацитета на хотелите при забележителното развитие на СПА туризма, за сметка на други отрасли по време и след кризата. Като че ли търсенето надвишава многократно предлагането и, макар цените да са значително по-високи от тези в стандартните хотели, не се забелязва отлив на туристи. Напротив, интересът и търсенето за СПА хотели нараства, в сравнение с изминали години по данни на Google Trends.

Според анализа на туристопотока става ясно, че лятото е СПА сезонът на България. Тъй като хотелите са подходящи за целогодишен престой обаче, те настаняват туристи и през зимата, като интересът се засилва около почивни дни и празници. СПА курортите пък са посещавани предимно от туристи от България и много малко чужденци, за разлика от морските дестинации. Това може би се дължи на неактивната реклама на балнео туризма и СПА продукта извън граница. Липсата на актуални данни и статистическа информация за потребителя също забавя развитието на сектора. България освен това не присъства на европейската карта на здравните пътувания.



11. Бостънска матрица:

Матрица на бостънската консултанска група (МБКГ) е изградена на базата на два критерия: темп на растеж на пазара и относителния пазарен дял. Главната й цел е да подържа предимство пред нарастването на конкуренцията.



СПА-туризма в България е вид продукт звезда според Бостънската матрица, защото има относително висок дял на пазара, който се очаква да нараства в бъдеще. Това е високоперспективен туристически продукт.



12. SWOT анализ на СПА туризма в България

СИЛНИ СТРАНИ:

  • висока конкурентоспособност на природния потенциал – в България има над 600 минерални водоизточника, групирани в около 240 находища. Общият им дебит е около 270 млн. литра на денонощие. Над 70% от тях са топли и горещи – с температура 37–101 градуса по целзий.

  • В страната ни има почти всички видове минерални води, които се срещат по света;

  • има 142 курорта, от които 58 са балнеолечебни, 58 планински климатични и 28 морски;

  • климатът е здравословен и има лечебен ефект в определени райони на страната;

  • наличие на модерни балнео- и СПА хотели не само по Черноморието, но и във вътрешността на страната (Девин, Велинград, Хисар, Кюстендил, Сандански, Банско);

  • утвърдени позиции в балнеолечението.

СЛАБИ СТРАНИ:

  • СПА туризмът у нас не е изведен като приоритет на държавната политика по туризъм;

  • България не присъства на европейската карта на здравните пътувания;

  • недостатъчен брой квалифициран медицински и туристически персонал;

  • правната уредба, която има отношение към този вид туризъм, е недостатъчна, а съществуващата такава се нуждае от прецизиране и актуализация;

  • липсва стратегия за развитие на СПА туризма;

  • цената на минералната вода за лечебни нужди е много висока и това не стимулира развитието на този вид туризъм;

  • липса на широка целева реклама в чужбина на балнео-, СПА и уелнес продукта;

  • липса на актуална статистическа и адекватна оперативна информация относно потребителите на продукта.

  • Недостатъчни инвестиции за развитието и популяризирането на СПА туризма у нас

ВЪЗМОЖНОСТИ:

  • У нас има изключително добри условия за развитието на балнеолечение и СПА туризъм.

  • България има потенциал за развитие като желана СПА дестинация благодарение на богатото си разнообразие от природни ресурси и лечебни свойства на водите.

  • България е определена сред петте най-удачни държави в ЕС за инвестиции в СПА. По този начин българските предприемачи имат голямо поле за действие в сектора – главно за реновиране на занемарени курортни селища. Заслужава си да се инвестира във ваканционни селища около находищата на минерална вода, които се намират в слабонаселени места. СПА туризма с всичките му сегменти е сред най-модерните по света и е смятан за особено печеливш, като този сектор от туристическия пазар може да се дефинира като растящ.

  • Освен това голяма част от находищата на минерална вода се намират в екологично чисти райони. Те са в близост до планински, черноморски резервати с невероятна екосистема. Много от тях са разположени във или в близост до исторически и археологически паметници, представляващи интерес както за българския, така и за чуждестранния турист, до природни дадености.

ЗАПЛАХИ:

  • Висока конкуренция в предлагането на СПА услуги от водещи туристически европейски дестинации като Франция, Испания, Австрия, Чехия, Унгария;

  • Слаб интерес от страна на правителството за развитието на ресурсите в страната;

  • Нисък дял на приходите, генерирани от СПА туризма;

  • Повишаване на цените на пакет-услугите и особено на вътрешния пазар след присъединяването на България в ЕС.

Използвана литература

www.spa359.com/downloads/SPA_turizam_Bulgaria.pdf

www.spa359.com

www.noema.bg

www.bab-bg.eu

www.tourism.government.bg



www.capital.bg/biznes/predpriemach/2008/06/27/519522_zashto_spa

www.pm-donni.dir.bg/_wm/library/item.php?did=469990&df=671933&dflid=3
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница