Спасяват педиатрията във Враца с лекари от София и Плевен



страница1/11
Дата23.10.2018
Размер409 Kb.
#94335
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
23.07.2018
Национални вестници



Спасяват педиатрията във Враца с лекари от София и Плевен


Монитор  стр. 5  

Педиатрията във Врачанската болница "Христо Ботев“ ще бъде спасявяна от закриване с лекари от София и Плевен, тъй като такива специалисти няма повече от половин година. Заради напуснали специалисти там не могат да попълнят графиците за дежурства от края на януари, съобщиха медици от там.

Детското отделение е петото по ред в лечебното заведение, което е в тежка криза заради липсата на медици и може да бъде закрито както четири преди него. То е с 20 легла и поема пациенти от Козлодуй до Мездра. Хоспитализираните в него обикновено заемат половината от леглата, но по време на епидемии те не достигат, разказаха лекари.

"Говорил съм с колеги от София, ще идват от другата седмица да дават дежурства“, когато липсват наши кадри заяви пред БНТ д-р Евгени Любенов, изпълнителен директор на многопрофилното лечебно заведение.

Няма да оставим болницата без лекари. Ще помагам всеки път, когато ми е възможно, заяви д-р Йоцка Йончева, която е педиатър с частна практика в града. Тя е от неколцината педиатри, които въпреки ниското заплащане поемат дежурства.

Щатни лекари в отделението заявиха, че запълването на графика става за сметка на извънреден труд в недопустими размери. Д-р Бисер Тодоров разказа, че преди дни бил готов да обяви извънредно положение с медицинска евакуация на пациентите към други болници след като дежурил непрекъснато почти цяло денонощие.

Неотдавна от отделението са напуснали още трима лекари. На тяхно място поемат дежурства доктори от отделението по неонатология.

Преиз месец март педиатрията в болницата беше затворена за кратко, като тогава от там обясниха, че е заради инфекция.

Без достатъчно педиатри е и детското отделение в болницата в Сандански. От липсата на детски лекари се оплакват и в многопрофилната болница в Смолян.

За да не бъдат закрити, там също се командироват специалисти от други градове. Има опасност за доста лечебни заведения, че може да попаднат в ситуация на дефицит на педиатри, информират от Българската педиатрична асоциация.

Статистика показва, че педиатрите в страната са около 1400. По думите на секретаря на асоциацията д-р Димитър Калайков голяма част от тях са пенсионери.

Светостта да лекуваш дете


Монитор  стр. 12  

Да лекуваш дете, е акт, равняващ се на свещенодействие. Затова и педиатрите са почитани наравно с акушер-гинеколозите и акушерките. Това са медиците, които се докосват до най-святото - неопорочения още живот (виж стр. 5).

От осем години обаче броят им в страната е намалял от близо 2500 на 1400. Тези специалисти изчезват - заминават за чужбина или се преквалифицират като общопрактикуващи лекари. И напълно основателно. Защото за пациентите, които те лекуват, по клинични пътеки се плаща твърде малко, а в малките населени места, където хората са бедни, трябва да отговарят за здравето на недохранени и недобре отглеждани деца. Близо половината от 11рактикуващите сега са хора в пенсионна възраст.

За намаляването на педиатрите в България се знае от години, но нищо не се прави, за да получат достойно възнаграждение тези хора и да останат. Кризата за тях вече започна. Врачанската болница може би ще закрие педиатричното си отделение точно заради дефицита. Той е и в болниците в Сандански и Смолян.

Дали този път НЗОК и Лекарският съюз няма да се замислят и да предложат по-добро остойностяване на клиничните пътеки в този сектор за 2019-а. Очакваме някой да се задейства, за да не лекуват децата 70-годишни лекари.
Проф. Евгени Дюкенджиев, специалист по бионика и протезиране:

С протезите Еля живее нов живот, вече ходи по 3 часа на ден


Яна ЙОРДАНОВА

Монитор  стр. 13  



- Проф. Дюкенджиев, предизвикахте истински фурор с изработването на протези за деветгодишната Еля. Имате огромен професионален опит, но това ли беше най-голямото предизвикателство за вас?

- Всъщност думата фурор е по-скоро емоционална и не е много адекватна на реалността. Всъщност за хората нещо предизвиква фурор при липса на информация. Аз работя в тази сфера десетилетия и бих казал, че в Латвия, и дори в цяла Европа, изработването на подобни протези е обичайна практика. В България се завърнах отново преди две години, когато открих клиника. Но не съм популяризирал работата си. Затова и за хората това, което направих за Еля, е фурор. За мен обаче е рутинна дейност. Този случай просто е особен по количеството ампутации. Става дума за дете, родено без две ръце и два крака, което е много рядко срещано. Затова наистина мога да кажа, че Еля е най-сложният случай в практиката ми, тъй като е с вродени ампутации на тазобедрените стави. Тоест тя въобще няма сегменти на долните крайници. Точно тук бяха и теоретичните проблеми, а след това и технологичните, които обаче със съпругата ми доц. Дюкенджиева успяхме да разрешим. За да ме разберат хората, е добре да обясня, че съществува три типа протезиране. Едното е стандартно, типично, което с готови части се изработва дадена конструкция. Можем да направим аналог с готовите дрехи и обувки. Когато има сложно протезиране, готовите части не могат да се използват едно към едно. Затова някои от тях се преработват и се създава протеза или ортеза. Има и трети вид, което се нарича атипично протезиране. Аз се занимавам точно с такова. Всички части се проектират и се правят в единствен екземпляр, защото всеки случай е уникален сам по себе си. Обикновено това касае различни недоразвити крайници и се среща при около 4-5% от пациентите. То не е много популярно и когато публично стане ясно история като тази на Еля, той предизвиква интерес сред обществото.



- С какво обаче ви грабна Еля освен със спецификата на случая?

- Не знам как да ви обясня точно това чувство, което изпитах, при срещата с Еля. Знаете, че всеки лекар има много пациенти и едва ли може да стане близък с всички. В този смисъл, аз имам пациенти, повечето от които са типично протезирани. Детското протезиране е любимата част от дейността ми. Особеното, което ме грабна при Еля, бяха маслинените й очи и нейният интелект. Това хлапе е изключително умно, ако мога да се изразя метафорично, лови идеите във въздуха. Като жив дявол е и това ме привлече в нея чисто емоционално. Всичко друго е рутинна дейност. Има обаче и друг елемент, който може би много повече заслужава определението фурор. Протезирането и това, което правя, наистина е сложно. Но в България има други неща, които изобщо не са популярни. През последните 25 години бях в Латвия и там разработих метод за компенсиране с външна енергия дефицита на мускулна и управляваща активност. Това е уникален способ с много силни резултати, за тези години имам над 50 успешни случая. За да стане по-ясно, мога да го обясня по следния начин - представете си космонавтите, когато кацат на Земята след връщане от полет. Тогава те са изключително безпомощни заради промяната на гравитацията и дори ги носят на ръце. Общо взето така стоят нещата и при децата, страдащи от церебрална парализа. Преди много години съм обучавал специалисти по метода, за който споменах. Към него обаче има цял комплекс от технически устройства. Изработвали сме, да речем, кукла на електрическа пътечка, която ходи сама. Методът включва външно енергетично устройство, което вкарва енергия в тялото. В случая става дума за електрическа пътечка. Има и реципрочна оргезна система, което представлява подобие на скафандърче върху тялото на детето и има допълнителни устройства за стиковка на системите. Най-важното е, че те работят вкъщи. Така майката облича това костюмче на детето, натиска два бутона, регулира скоростта и то започва да ходи. Така че по повод на фурора, случаят с Еля наистина в технологичен смисъл беше много сложен, защото нямаше къде да се закачат долните крайници. Но по инженерна сложност това е просто обикновена конструкция.



- Коя е най-голямата награда за вас като лекар?

- Нека поясним, че не съм точно лекар, а функционален специалист. Аз съм доктор на науките по биомеханика и не съм лекар в класическия смисъл на думата. В Латвия например сме нравили биометрично управляеми ръце. Те се отварят със сигнали от мозъка. Отделно с колегите в Рига сме правили протези на крака с компютърно устройство и датчици. По този начин се следи натоварването на краката. Така че това са фурорите в тази област.



- Защо се завърнахте в България и решихте да продължите кариерата си тук?

- Защото съм българин. Договорът ми в Латвия приключи, тъй като там са срочни, а и вече съм на години. Имам дъщеря на 18 години и с майка й, която е доцент по протезиране, решихме, че е добре да я доведем в България. Искахме да учи тук и да знае езика. Да не говорим, че в Латвия е влажно, няма слънце. Родителите ми тук починаха и трябваше да нагледам имотите.



- А къде точно сте роден?

- В София, но баща ми беше офицер и беше разпределен в Горна Оряховица. Там са живяли с майка ми. А и днес не бих могъл да живея в София, много е пренаселено там.



- Не може обаче да нямате поглед върху здравеопазването ни. Какво е мнението ви?

- Имам, разбира се. Но не ми се иска да коментирам особено. Преди около месец дъщеря ми си счупи глезена, докато караше колело. Заведохме я в Спешна помощ и след това в ортопедичното отделение във Велико Търново. С ръка на сърцето мога да кажа, че у нас има изключителни специалисти. Мога да дам и други лични примери, категоричен съм, че в България лекарите са на много високо ниво. Колкото до финансирането, не ми се иска да се спираме на този въпрос. Аз работя в областта на ортопедната техника. Тук в Агенцията за хора с увреждания са регистрирани 326 фирми производители и търговци. Изработват се какви ли не протези, които са със съмнително качество. Основната част от приходите са в сивия сектор. Затова и пациентите не получават качествени изделия, да не говорим за протези, защото няма специалисти точно в тази област, които да ги изработват. В нормативната уредба дори няма критерий за материал. Финансирането също е голям проблем и аз се сблъсках с това при случая с Еля. Сумата, която държавата отпусна на детето, е половината от цената на протезите. Отделно ги няма в самия класификатор, там има максимум бедрена протеза. И от тук проблемите са много.



- Какво обаче ще е необходимо оттук насетне за Еля?

- Тъй като детето расте, е необходимо след около година протезите да бъдат сменени. А и тя обича да си похапва. Затова и посъветвах майка й да й ограничи храненето. Вече ходи по 3-4 часа, има нов живот. Държавата отпусна 11000 лева, но протезата струва двойно повече. Семейството е социално слабо и трябва да се намери отново разрешение. Благодарен съм, че зам.-кметът на Разград г-н Хасанов помогна.



- Какво ви сподели Еля?

- Много е щастлива. Почти всеки ден се чувам с с майка й по телефона. Еля е изключително умна. Много сладко дете. Говорих и с г-н Хасанов да му се помогне, като му се осигури учител по програмиране. Вече има много повече приятели, живее нов живот. Когато дойде при мен, все едно беше в равнина. Вече мога да кажа, че е в пространството. Може да изпитате какво в чувствала само когато сте вечер в леглото. Надявам се да е щастлива, но въпросът с протезите ще се реши трудно. По-добре е да има обаче протези с акумулатори, които се задвижват от сигнали, идващи от мозъка.




Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница