Специализиран научен съвет по финанси, счетоводство и контрол при висшата атестационна комисия на република българия



страница1/3
Дата31.05.2017
Размер0.66 Mb.
#22489
ТипАвтореферат
  1   2   3


СПЕЦИАЛИЗИРАН НАУЧЕН СЪВЕТ ПО ФИНАНСИ, СЧЕТОВОДСТВО И КОНТРОЛ ПРИ ВИСШАТА АТЕСТАЦИОННА КОМИСИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ИКОНОМИЧЕСКИ ИНСТИТУТ НА БЪЛГАРСКА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ



ВЛАДИМИР ЛЪЧЕЗАРОВ МИЛАНОВ

БАНКОВАТА КОНКУРЕНЦИЯ В БЪЛГАРИЯ – СЪСТОЯНИЕ И ПЕРСПЕКТИВИ

АВТОРЕФЕРАТ

на дисертация за присъждане на образователна и научна степен „доктор”,

шифър на специалността 05.02.05 „Финанси, парично обращение, кредит и застраховка”

Научен ръководител:

ст.н.с. ІІ ст. д-р. Иванка Крайнинска
Рецензенти:

проф. д.ик.н. Методи Христов

доц. др. Павлина Аначкова

София, 2010 г.


Дисертационният труд се състои от увод, три глави, заключение, използвана литература и приложения. Общият обем е 198 страници, в които се съдържат 22 таблици, 17 графики и схеми и 12 приложения.

Владимир Лъчезаров Миланов е задочен докторант към секция „Макроикономика” на Икономическия институт на БАН.


Дисертационният труд е обсъждан и насочен за защита от секция „Макроикономика” на Икономическия институт на БАН.

Защитата на дисертационния труд ще се състои на …….2010 г. от …. ч. в зала 2032 А на Университета за национално и световно стопанство – София на открито заседание на СНС по финанси, счетоводство и контрол при ВАК.

Материалите по защита са на разположение на интересуващите се в канцеларията на отдел „Научни съвети” в УНСС – София, Студентски град „Христо Ботев”.

І. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД



Актуалност на изследваната тема
Банките изпълняват изключително важна роля в условията на пазарна икономика. През тях минават огромен обем парични средства и плащания на населението и фирмите; те мобилизират и превръщат в реално действащ капитал временно свободните парични средства, спестяванията и доходите на различни групи в обществото; изпълняват множество кредитни, инвестиционни, посреднически, доверителни и други операции; опосредстват капиталообразуването и извършват ефективно разпределение и пласмент на свободните капитали в различните сфери на икономиката. В последните години банките в България се специализираха в услуги насочени към различните инвеститори и предоставяне на пакети от услуги, диференцирани по основни групи потребители на банкови продукти. Засилващата се конкуренция, както в банковата система, така и от страна на небанковите институции, наложи използването на модерни пазарни стратегии и управленски подходи. Многообразието от участници на пазара, предлагащи финансови услуги и постоянно обновяващи се потребителски предпочитания, доведе до изграждането на динамични стратегии с диференциран подход по отношение на клиентите.

Функционирането и развитието на банковата система и конкуренцията в нея, са динамично променящ се процес, особено в настоящия момент на световна финансова криза, и поради което те пораждат необходимостта от непрекъснати изследвания. Това от своя страна обуславя актуалността на настоящата разработка.


Предмет и обект на изследването
Предметът на настоящото изследване е междубанковата конкуренция в България, нейното развитие в последните години, както и перспективите развитието й като цяло и на основните банкови пазари. Обект на дисертационния труд са търговските банки, функциониращи в България, както и банковата система като цяло.
Цел и задачи на дисертационния труд
Целта на изследването е въз основа на направения анализ на развитието на банковата система и конкуренцията между банките в нея през последните години, да се очертаят тенденциите и насоките за развитие на междубанковата конкуренция в условията на динамично променяща се среда, както и предвид кризата на световните финансови пазари.
В съответствие с целта на изследването са поставени следните задачи:


  • Да се обобщят и систематизират възловите теоретични концепции за конкуренцията, разгледани през призмата на банковия пазар у нас.

  • Да се очертаят основните външни конкуренти за банките в системата на финансовото посредничество.

  • Да се даде количествена оценка на интензивността на конкуренцията на банковия пазар у нас и степента на концентрация на пазара.

  • Да се анализира действието на междубанковата конкуренция на отделните банкови пазари поотделно, както и подходите на водене на конкуренция – ценови и неценови.

  • Да се разгледа развитието на глобалната финансова криза и въздействието върху банковата система у нас.

  • Да се очертаят възможностите на фискалната и паричната политика за смекчаване на последиците от финансовата криза върху българската банкова система, както и да се препоръчат насоки за водене на конкуренцията между банките.


Изследователска теза
Основната теза на изследването е, че банковата конкуренция в България се поражда и развива вътре в банковата система от самите участниците в нея. Отчита се, че глобалната финансова криза, разразила се от 2007 г. насам, оказва и ще оказва все по - силно външно влияние върху процесите на конкуренция между банките. Друг фактор, който влияе върху развитието на междубанковата конкуренция е глобализацията на финансовите пазари и уеднаквяването на правилата за дейност на банките в Европейския съюз.
В процеса на изследването са използвани следните научни методи и подходи: системен подход – изследвани са групи и сегменти, но като компоненти на банковата система като цяло, т.е. съвместната роля на банките на пазара, като са разгледани и небанковите институции в процеса на финансовото посредничество; дедуктивен подход – стремежът е да се върви от общото функциониране на банковата система към анализ на конкуренцията между банките на основните видове банкови пазари; сравнителния и системния анализ – чрез тях са оценени стратегиите и възможностите на различните участници и потенциалните им бъдещи възможности. Използвани са емпирични изследвания на маркетингови агенции Datamonitor, Nielsen/NetRatings, Ipsos-Insight и TNS/TV Plan.


Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница