Специализиран научен съвет по национално стопанство при вак радослав Георгиев Йорданов



страница1/4
Дата11.01.2018
Размер0.51 Mb.
#44469
ТипАвтореферат
  1   2   3   4
СТОПАНСКА АКАДЕМИЯ “Д. А. ЦЕНОВ” – СВИЩОВ

Катедра “Маркетинг”



СПЕЦИАЛИЗИРАН НАУЧЕН СЪВЕТ

ПО НАЦИОНАЛНО СТОПАНСТВО ПРИ ВАК

Радослав Георгиев Йорданов


СИМУЛАЦИОННО МОДЕЛИРАНЕ
НА ПАЗАРНАТА ДИФУЗИЯ



АВТОРЕФЕРАТ
на дисертационен труд за присъждане

на образователна и научна степен “Доктор”

по научна специалност “Маркетинг” 05.02.26


Научен ръководител:

Доц. д-р Тодор Кръстевич

Стопанска академия “Д. А. Ценов” – Свищов

Рецензенти:

Проф. д-р ик. н. Юлия Узунова

Икономически университет – Варна

Доц. д-р Симеон Желев

Университет за национално и световно стопанство – София

Свищов


2009

Дисертационният труд е обсъден и насочен за защита в Специализирания научен съвет по Национално стопанство при ВАК от катедра “Маркетинг” при Стопанска академия “Д. А. Ценов” – Свищов.

Докторантът работи като главен асистент в катедра “Маркетинг” при Стопанска академия “Д. А. Ценов” – Свищов.

Защитата на дисертационния труд ще се състои на 06.10.2009 г. от 13:00 ч. в зала ......... в Университета за национално и световно стопанство – София, на заседание на Специализирания научен съвет по Национално стопанство при ВАК.

Материалите по защитата са на разположение на интересуващите се в канцеларията на Научния съвет на УНСС – София.

Автор: Радослав Георгиев Йорданов

Заглавие: Симулационно моделиране на пазарната дифузия

Тираж: 70 броя

Излиза от печат на 28.07.2009 г.

Печатна база на Академично издателство “Д. А. Ценов” – Свищов



I. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ДИСЕРТАЦИОННИЯ ТРУД

Актуалност и значимост на изследването

Неизвестното крие рискове. Но то може да обещава и нови възможности. За да редуцира и избегне рисковете, за да съумее да се възползва от възможностите, човек винаги се е опитвал да опознае неизвестното. Стремежът към опознаване на новото може да се реализира в две посоки. Първата се отнася до пространствените изследвания. Втората насока е свързана с изконния стремеж на човека да надникне в бъдещето. Проектиран върху интересите на предприятията, стремежът към познаване на бъдещето се обяснява най-вече с търсенето на възможности за по-добро реализиране на предлаганите продукти, услуги, идеи. Особено големи са неизвестностите около новите продукти, тези, които все още нямат пазарна изява.1

Новите продукти имат ключова роля за оцеляването и развитието на едно предприятие. Важността им произтича от факта, че те определят бъдещия облик, бъдещото състояние на предприятието. Разработването и внедряването на нови продукти е рисково начинание. Огромна част от новите продукти претърпяват неуспех – между 40 и 90% отпадат от пазара още през първата година.2 През 80-те години на XX-ти век от всеки седем концепции за нови изделия само пет навлизат в етапа на изготвяне на прототип, от които едва един се превръща в пазарен успех.3 Високият риск от неуспех на иновациите, и в същото време важността им за развитие на предприятията, обуславят нарастващия интерес на теорията и практиката към комплекс от знания, подпомагащ ефективното управление на нови продукти на пазара. Този комплекс от знания се формира и развива в един от сравнително младите клонове на маркетинга – дифузионната теория.

Иновационният процес в предприятието може да се разглежда като хронологична последователност от четири етапа: (1) генериране на идеи и ноу-хау за иновацията; (2) създаване на иновацията; (3) внедряване (лансиране) на иновацията; (4) пазарна дифузия на иновацията.4 Първите три етапа имат своето подобаващо представяне в българоезичната научна литература. За разлика от тях, четвъртият етап остава недооценен и сравнително рядко могат да се срещнат докладвани резултати от теоретични и емпирични изследвания на процеса на пазарна дифузия на иновациите. Настоящото изследване е фокусирано именно върху крайния етап на иновационния процес – дифузията на иновациите.

Концепцията за жизнения цикъл е важен стратегически инструмент за планиране и управление на продуктите.5 На отделните етапи от жизнения цикъл се препоръчва използването на различни маркетингови стратегии. За адекватното им прилагане маркетинговите мениджъри се нуждаят от надежден инструмент, с помощта на който да прогнозират динамиката на жизнения цикъл на продукта (ЖЦП). Именно това е призванието на дифузионните модели – да улавят динамиката на ЖЦП. В дисертационния труд е предложено използването на симулационен подход за оценяване на дифузионни модели и ранно прогнозиране на жизнения цикъл на продукти за дълготрайна употреба. Приложението на симулационния подход е илюстрирано на примера на мобилните телефонни услуги на българския пазар.

Проблемът за прогнозиране развитието на ЖЦП без наличие на данни за минали продажби се състои от два отделни компонента:



Първият включва конструиране или избор на готов аналитичен модел. С помощта на такъв модел проблемът за прогнозиране на ЖЦП се свежда до определянето на смислени стойности за обозрим (неголям) брой параметри. В настоящото изследване се използва модел, който е базиран на модела на Франк Бас6, но адаптиран по начин, позволяващ отчитане на специфичните условия на избрания продуктово-пазарен контекст.

Вторият компонент на проблема за прогнозиране на ЖЦП се състои в оценяването на параметрите, съставляващи избрания дифузионен модел. Моделът на Бас e най-често подлаган на емпирично валидиране в дифузионните изследвания. Като следствие от широката популярност и добрите резултати, които моделът осигурява в различен контекст, са разработени множество процедури за оценяване на включените в него параметри, в т. ч. процедури, които не стъпват на исторически данни.

Въпреки солидния фундамент на дифузионната теория, натрупан в резултат на голям брой изследвания в продължение на десетилетия (предимно в научни центрове в САЩ и Европа), в маркетинговата теория и практика у нас съществува дефицит на знания, свързани с пазарната дифузия на иновациите. Именно това провокира интереса на автора към изследване процеса на разпространение на иновациите на пазара. Допълнителен стимул представлява изследването на възможностите на симулационния подход за ранно прогнозиране на пазарната дифузия.



Обект и предмет на изследването

Обект на дисертационния труд е процесът на пазарна дифузия на иновациите, а негов предмет изследване възможностите на симулационния подход за оценяване на дифузионни модели и ранно прогнозиране на пазарната дифузия. За илюстриране на предложения подход е изследвана дифузията на мобилни телефонни услуги на българския пазар.

Цел, задачи и методология на изследването

Основната цел на дисертационния труд е да се оцени надеждността на симулационния подход при прогнозиране пазарната дифузия на иновации, за които не съществуват минали дифузионни данни. За постигане на тази цел е необходимо изпълнението на следните задачи:

  1. Изследване възможностите, ограниченията и насоките за подобряване на класическите дифузионни модели.

  2. Сравнителен анализ на симулационни процедури и избор на вариант, осигуряващ най-надеждни резултати при симулационния анализ.

  3. Конструиране на дифузионен модел, отчитащ спецификата на разглеждания продуктово-пазарен контекст.

  4. Валидиране на предложения дифузионен модел на примера на мобилни телефонни услуги на българския пазар.

  5. Сравняване надеждността на прогнозните оценки, получени чрез симулационен и детерминистичен подход.

За изпълнение на поставените задачи са използвани следните научно-изследователски методи: исторически метод, сравнителен метод, метод на системния анализ, метод Монте Карло, методи за статистически анализ (тестване на хипотези, корелационен анализ, дисперсионен анализ, регресионен анализ).

Обработката на данните и изчислителните процедури са извършени с помощта на софтуерните продукти Crystal Ball, SPSS и Microsoft Excel.



Изследователска теза

Решаването на дефинираните задачи е ориентирано към доказване на основната авторова теза, че оценяването на дифузионни модели чрез симулационни процедури е в състояние да осигури надеждни дългосрочни прогнози за развитието на дифузионния процес без да са налице дифузионни данни за иновацията.



Възприети ограничения

Дисертационният труд е замислен и реализиран при отчитане на следните ограничителни условия:



  • Продукти за дълготрайна употреба. По своя първоначален замисъл дифузионните модели са предназначени за описание, прогнозиране и управляване дифузията на продукти за дълготрайна употреба. Предпочитанията на автора са в полза на продукти за дълготрайна употреба, тъй като този тип продукти стоят в основата на огромната част от дифузионните изследвания. Това предоставя възможност за съпоставяне на резултати, черпене от опита и достиженията на други автори, доразвиване на идеи и постановки.

  • Агрегирани дифузионни модели. В изследването са използвани агрегирани дифузионни модели. Дифузионните модели на индивидуално равнище остават извън обхвата на настоящото изследване.

  • Използване на дифузионните модели с дескриптивна и прогнозна цел. Използването на дифузионни модели за постигане на нормативни цели излиза извън обхвата на изследването.

  • Анализ на ниво продуктова категория. Усилията са фокусирани върху възможностите на симулационния подход за моделиране дифузията на ниво продуктова категория, а не на ниво продуктова марка.

  • Потребителски пазари. Изследването е насочено към дифузията на потребителски иновации. Индустриалните иновации попадат извън неговия обхват.

Обем и структура на дисертационния труд

Дисертационният труд е структуриран в четири глави, ориентирани към решаване на поставените задачи. Обемът на основното тяло е 247 страници, на приложенията 9 страници. Обработени са 138 литературни източника. Дисертационният труд съдържа 21 таблици, 67 фигури и 3 приложения.

Изложението има следната структура:


Каталог: uploaded files
uploaded files -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded files -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded files -> Автобиография Лична информация
uploaded files -> Стопански факултет – катедра „стопанско управление” специализиран научен съвет по икономическа
uploaded files -> Утвърдил весела неделчева
uploaded files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
uploaded files -> Христо Смирненски
uploaded files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
uploaded files -> Специализиран научен съвет по отраслова и фирмена икономика при вак на република българия
uploaded files -> О б я в я в а м к о н к у р с: За длъжността “младши експерт


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница