Справка по Средиземноморския диалог на нато



Дата25.08.2016
Размер36.79 Kb.
#7189
Справка

по Средиземноморския диалог на НАТО
Началото на Средиземноморския диалог на НАТО (MD) e поставено през 1994 г. Партньори на Алианса в рамките на Диалога са 7 средиземноморски държави: Алжир, Египет, Израел, Йордания, Мавритания, Мароко, Тунис.

Дейностите в рамките на MD не се ограничават до един конкретен формат. Основна цел е намирането на баланс между схемите “26+1” и “26+7”, както и използването по целесъобразност на схемата “26+n”.

В близкото минало, Мароко, Египет и Йордания взеха участие в операции ИФОР и СФОР на НАТО в Босна и Херцеговина. Към момента, марокански и йордански военни участват в КФОР.
Средиземноморският диалог след срещата в Истанбул

През юни 2004г. в Истанбул бе приет документ “По-амбициозна и разширена рамка за Средиземноморския диалог”, с който се декларира намерение за засилване на двете измерения на MD - политическия процес и програмата за сътрудничество. Това би следвало да стане на основата на досегашната програма на Средиземноморския диалог, както и на ясно дефинирани принципи: взаимна изгода; съвместна инициатива (joint ownership); акцент върху практическите форми на сътрудничество; взаимно допълване с дейностите на други организации като ЕС и ОССЕ; възможност за включване на нови страни.



Целите на подобно засилено сътрудничество включват: засилване на политическия диалог; постигане на оперативна съвместимост; напредък в отбранителната реформа на страните-партньори; борба с тероризма.

За постигането на тези цели, като приоритетни области на действие се определят: публична дипломация; военно сътрудничество; гарантирането на демократичен контрол над въоръжените сили; борбата с тероризма и разпространението на ОМУ; граничната сигурност; гражданското планиране за извънредни ситуации.

С оглед на набелязаните приоритетни области на действие се предвижда доразвиване на сегашния инструментариум с определени механизми от Партньорство за мир (ПзМ) или подобни на тях, между които: планове за действие по въпроси от практически характер; индивидуални програми за сътрудничество; участие в определени дейности по ПзМ.

Практически стъпки за изпълнение на решенията от Истанбул


През октомври беше приета Работната програма на Средиземноморския диалог за 2005г. В нея са включени 21 области на сътрудничество, сред които борба с тероризма и разпространението на ОМУ, отбранителна реформа, гранична сигурност, участие във военни упражнения и свързаните с тях тренировъчни дейности, управление на въздушното пространство, МОЛВ и др. Програма е много по-амбициозна в сравнение с предишни години и представлява добра база за разширяване и задълбочаване на сътрудничеството.

Беше подсилен финансовият инструментариум на MD. Взето беше решение за адаптиране на финансовата политика на НАТО спрямо страните от MD, така че занапред Алиансът може на покрива до 100% от разходите за участие на партньорите в съвместни мероприятия. Това премахва една от съществувалите досега важни технически пречки пред сътрудничеството. Бе решено и отварянето на Доверителните фондове по ПзМ за участие на страните от Средиземноморския диалог.

Приета беше и стратегия по публична дипломация за MD.

Към момента в Групата за средиземноморско сътрудничество (MCG) в рамките на НАТО тече дискусия по проекта на SOFA за страните от региона.

На 8 декември 2004г., на съвместна вечеря в рамките на редовната министерска среща на НАТО, външните министри на страните от Алианса и на държавите-участнички в Средиземноморския диалог беше отбелязана 10-та годишнина на инициативата. Това беше първата среща на ниво външни министри на страните от НАТО и средиземноморските партньори и може да бъде оценена като стъпка напред по пътя към задълбочаване на политическото измерение на Средиземноморския диалог.


Последни развития

В рамките на проведените през м.октомври 2004 г. консултации във формат MCG+1 средиземноморските партньори заявиха интерес към следните области на практическо сътрудничество:



  • публична дипломация – всичките седем партньори;

  • отбранителна реформа – Алжир, Израел, Мавритания, Мароко;

  • военно сътрудничество - Египет, Израел, Йордания, Мавритания, Мароко, Тунис;

  • разпространение на ОМУ – Алжир, Египет, Израел, Мароко, Тунис;

  • борба срещу тероризма - Алжир, Израел, Йордания, Мавритания, Мароко, Тунис;

  • гражданско планиране за извънредни ситуации - всичките седем партньори;

  • сътрудничество в сферата на науката и екологията - всичките седем партньори.

През януари т.г. Израел връчи на НАТО документ, съдържащ редица конкретни предложения за засилено индивидуално сътрудничество в следните сфери:

  • разпространение на ОМУ;

  • борба срещу тероризма;

  • сътрудничество в областта на въоръженията;

  • военно сътрудничество;

  • гражданско планиране за извънредни ситуации.

Въпросът е бил обсъден по време на осъщественото в края на февруари т.г. посещение на ГС в Израел. Съюзниците са изразили принципна готовност за благоприятно разглеждане на израелските предложения. Същевременно, специално внимание се обръща на нуждата да се търси баланс по отношение на арабските участници в процеса.

В началото на 2005г. Алжир връчи писмо за намеренията си за оказване на подкрепа на Операция “Active Endeavour” (ОАЕ) на НАТО в Средиземно море. Желание за оказване на подкрепа на ОАЕ са заявили още Израел и Тунис.



март 2005г.

Дирекция “НАТО и международна сигурност”




Каталог: info -> Module%2004%20-%20Diplomacia%20i%20sigurnost
info -> Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Промените влизат в сила от 1 юли 2010 г
Module%2004%20-%20Diplomacia%20i%20sigurnost -> Лекция полковник о з. Славчо Велков София 2005г
Module%2004%20-%20Diplomacia%20i%20sigurnost -> Справка относно Истанбулската инициатива за сътрудничество
Module%2004%20-%20Diplomacia%20i%20sigurnost -> Партньорствата в рамките на нато
Module%2004%20-%20Diplomacia%20i%20sigurnost -> Справка за отношенията на нато с Contact countries
Module%2004%20-%20Diplomacia%20i%20sigurnost -> Национална сигурност и национална отбрана. Необходими отбранителни способности
Module%2004%20-%20Diplomacia%20i%20sigurnost -> Типология на тероризма доц д-р Тодор Трифонов
Module%2004%20-%20Diplomacia%20i%20sigurnost -> Решение за евентуалното използване военна сила като средство за разрешаване на спора. Опит за оказване на политически натиск чрез заплаха с военна сила


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница