Справка за извършени консултации по обхвата наДоклад за овос на инвестиционно предложение



Дата05.03.2018
Размер92.67 Kb.
#61300
ТРАНСАТЛАНТИК ФРЕЙТЪРС БЪЛГАРИЯ” ЕООД

СПРАВКА
за извършени консултации по обхвата наДоклад за ОВОС на инвестиционно предложение

Добив на подземни богатства – строителни материали от находище на трахити ”Порой” в землищата на с. Порой и с. Бата, община Поморие, област Бургас”



Мотиви за приети и неприети бележки и препоръки

В изпълнение на изискванията на чл.95, ал.3 от ЗООС, чл.9 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда и изискванията на писмо № ОВОСУ-5823/20.12.2008 г. на МОСВ, „трансатлантик ФРЕЙТЪРС” ЕООД проведе консултации по обхвата на Доклада за ОВОС за инвестиционно предложение „Добив на подземни богатства – строителни материали от находище на трахити „Порой” в землищата на с. Бата и с. Порой, община Поморие, област Бургас”.


Покани за консултации бяха отправени към:

  • Община Поморие;

  • Кметство с. Порой;

  • Кметство с. Бата;

  • Регионална инспекция по околната среда и водите – Бургас;

  • Басейнова Дирекция – Черноморски район;

  • „Напоителни системи” ЕАД, клон Бургас;

  • „Водоснабдяване и канализация” ЕАД – Бургас;

  • Областно пътно управление - Бургас;

  • ЕВН България Електроразпределение АД;

  • Регионален исторически музей –Бургас;

  • РИОКОЗ - гр. Бургас;

Беше изпратено уведомление до кметството на с. Медово съгласно чл. 4, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС.

Бяха получени писмени становища от: Община Поморие; Кметство с. Порой, община Поморие); Кметство с. Бата, община Поморие; Басейнова Дирекция – Черноморски район; „Водоснабдяване и канализация” ЕАД – Бургас; „Напоителни системи” ЕАД, клон Бургас; Областно пътно управление - Бургас; (община Поморие), ЕВН България Електроразпределение АД, Регионалната инспекция по околна среда и водите – Бургас; Регионален исторически музей –Бургас;РИОКОЗ - гр. Бургас; Общинската служба по земеделие – Поморие. Копия от становищата прилагаме към настоящата справка.


По повод изказаните становища и препоръки заявявяме нашето мнение:
1. Община Поморие с писмо на Кмета №53-00-1241/20.01.2008 г. изразява положително становище относно консултациите на инвестиционното намерение в рамките на действащото екологично законодателство и особеностите на региона.
2. Приемаме препоръките, посочени в писменото становище на Кмета на с. Порой (писмо изх. № 2/14.01.2009 г.) при осъществяване на инвестиционното предложение да се спазват изискванията на на ЗООС и Наредбата за ОВОС; да се оцени въздействието върху земите и почвите в обхвата на концесионната площ.
3. Кметът на с. Бата (писмо изх. № 2/14.01.2009 г.) препоръчва в Доклада за ОВОС да бъде оценено въздействието върху село Бата, съгласно изискванията на Наредбата за оценка на въздействието върху околната среда. Примаме препоръката.
4. С писмо изх. № 26-00-3179/16.01.2009 г. Директорът на Басейнова Дирекция за управление на водите - Черноморски район информира, че за реализацията на инвестиционното предложение няма ограничения, произтичащи от наличието на СОЗ и водовземни съоръжения в имотите на концесионната площ и съседните такива. При тези условия реализацията на инвестиционното предложение изпълнява изискванията на Закона за водите.

С писмо изх. № ДИ-278/13.04.2009 г. Директорът на Басейнова Дирекция за управление на водите - Черноморски район изпраща информация за санитарно-охранителните зони около водоизточниците и броя на регистрираните в БД Варна водоизточници за собствени потребности на територията на с. Бата и с. Порой, общ. Поморие.


5. „Водоснабдяване и канализация” ЕАД – Бургас в писмо №14029/10.01.2009 г. посочва, че в района на инвестиционното предложение за добив на трахити от Кариера “Порой” преминава трасето на магистрален водопровод “Язовир Камчия-Бургас” –стоманобетонов устообразен профил 1800 мм за водоснабдяване на гр. Бургас и населени места от Общини Поморие, Несебър и Бургас; в съседство със зоната се намират водоизточници и съоръженията с вододайни и санитарно охранителни зони на с. Порой.

В писмото на „Водоснабдяване и канализация” ЕАД – Бургас има неточност, което е видно от приложената карта. Магистралният водопровод - “Язовир Камчия-Бургас” минава извън концесионния контур на находище „Порой”, а не в „района на инв. предложение”.

Приемаме препоръката да съблюдаваме всички изисквания с цел гарантиране сигурността на магистралния водопровод

Най – близкият водоизточник за пинейно и битово водоснабдяване на населението от с. Порой отстои на 800 м, а най – отдалечния - на 1,5 км от концесионния контур.

В Работният проект за развитие на кариерата ще бъде спазен технологичния регламент, определен в специално изготвена оценка за сеизмично въздействие, т.е. ще бъдат спазени всички изисквания, гарантиращи сигурността на магистралния водопровод и водоизточниците.

В предстоящият Доклад за ОВОС ще се оцени въздействието на предвидените с инвестиционното предложение дейности върху количествана и качествата на водте във водоизточниците за ПБВ на с. Поройя.

Инвестиционния проект ще бъде съгласуван с ВИК ЕАД, Бургас.

ВИК ЕАД, Бургас в писмо №2698/07.04.2009 г. информира за имотите с координати на СОЗ – I пояс на водоизточниците, използвани за питейно-битово водоснабдяване на с. Порой, общ. Поморие.



Приемаме препоръката на ВИК ЕАД, Бургас, направена в писмото, Доклада за ОВОС да се разработи съгласно изискванията на Наредба № 3/01.11.2000 г., Приложение 2 към чл. 10, ал. 1 за СОЗ около водоизточници за питейно-битово водоснабдяване.
6. Приемаме препоръката на „Напоителни системи” ЕАД, клон Бургас (писмо № РД 21/14.01.2009 г.) при изготвяне на доклад за ОВОС да бъдат спазени всички нормативни документи, касаещи извършването на тази дейност.
7. С писмо от 10.01.2009 г. ЕВН България АД ни информира, че въздушен електропровод 20 kV „УРОЖАЙ”, преминаващ южно от концесионната площ нанаходището, не е собственост на ЕВН България АД.

При направена допълнителна справка беше установено, че електропроводът е собственост на „Напоителни системи” ЕАД, клон Бургас. Същият е неработещ. „Напоителни системи” дават съгласието си за осъществяване на инвестиционното предложение (виж т.6), като се спазват всички изсквания (т.е. ще бъдат спазени сервитутните изисквания към ел. проводите).
8. С писмо № 36/12.01.2009 г. Областно пътно управление – Бургас ни информира, че концесионния контур на находище „Порой” е в близост до четвъртокласни пътища ІV-90624 „Медово-Бата” и ІV-90622 „Порой-Гълабец”. Указано е, че съгласуване на инвестиционното предложение с ОПУ Бургас не е необходимо, тъй като теренът на инв. предложение е разположен извън зоната, посочена в чл. 26, ал. 1, т. 2 б от Закона за пътищата.
9. С писмо № 7576/14.01.2009 г. Директорът на РИОСВ-Бургас ни информира, че консултациите от РИОСВ ще бъдат получени след внасяне на Заданието за ДОВОС на инв. предложение в МОСВ.
10. Регионален исторически музей (РИМ) -Бургас в свое писмо № 12-2Б-00-11/14.01.2009 г. представя становище на Директора на музея относно Заданието за ОВОС. След направеното първоначално уведомление за инвестиционното предложение е установено, че в неговите рамки попада археологически паметник на културата - № 24 по регистъра на паметниците в Поморийска община Късноримско и късноантично селище и пътна станция „Казалет“. В писмо № 30-8-00-115/24.04.2008 г. РИМ- Бургас препоръчва площта на историческия паметник да бъде извадена от обхвата на инвестиционното намерение.

След оглед и картиране на терена в присъствието на представителя на РИМ археолог Мирослав Класнаков, това беше направено.

Примаме препоръките на РИМ-Бургас: по време на усвояване на територията по границите на извадената част от археологическия обект задължително да присъстват археолози от РИМ. В случай, че бъдат открити археологически паметници в тази зона, изкопните работи да бъдат прекратени до вземане на решение от комисия, назначена от НИПК за определяне на бъдещите действия по тяхното опазване.
11. РИОКОЗ – Бургас с писмо № 94-А-03/13.01.2009 г. дава отрицателно становище за местоположението на обекта, тъй като не е осигурена хигиенно-защитна зона от 1000/2000 м (в зависимост от начина на взривяване на добивания камък) до жилищната зона на с. Бата и с. Порой.

Съгласно НАРЕДБА № 7 за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда ( ДВ. бр.46/1992 г., посл.изм. ДВ. бр.20/1999г.) Хигиенно-защитна зона (ХЗЗ) 2000 м се изисква за Добив на камък по взривен начин (т.201. от Приложение №1 към чл.2, ал.1 от Наредбата).

Хигиенно-защитна зона от 1000 м се разрешава при Добив на камък по взривен начин при специални изисквания по отношение на зоната на въздействие съгласно чл. 7 от наредбата (т. 205. от Приложение №1 към чл.2, ал.1 ). Чл. 7. гласи: При пробивно-взривни дейности размерите на опасните зони от действието на въздушно-ударната вълна и поразяването от скални парчета не може да обхващат повече от 50 на сто от широчината на хигиенно-защитната зона спрямо населените места (500 м).

Добивът на полезното изкопаемо за 25 годишния срок на концесията ще се съсредоточи в част от концесионната площ (до 450 дка). Фронтът на добивното поле ще отстои на 800 m от регулацията на село Бата и над 2000 m от регулацията на с. Порой. Извършена е оценка за сеизмичното въздействие от взривни работи с цел установяване на параметри на бъдещите взривни работи, които да гарантират безопасността на сгради и съоръжения в прилежащата на кариерата зона. Проведени са опитни промишлени взривявания. На база получените резултати е определен технологичен регламент, осигуряващ безопасно провеждане на ПВР, с който ще бъдат съобразени всички проекти и паспорти за ПВР в кариерата. В проекта за развитие на кариерата са изчислени и опасните зони за разпространение на ударно-въздушната вълна и за разлет на късове при взривяването: ударна въздушна вълна - 372 m; разлет на късове – 400 m.

Ще бъдат предприета процедура по намаление на хигиенно-защитната зона (по реда на чл.4 от Наредба №7).
12. С писмо № ОВОСУ – 5823/20.12.2008 г. на основание чл.39, ал.5 от Наредбата за ОС, МОСВ се произнесе за извършване на оценка на степента на въздействие на инвестиционното предложение върху защитена зона „Айтоска планина”, която да бъде съобразена с чл. 23, ал.2 от Наредбата за ОС и да включва::

  • Описание и картиране на типовете природни местообитания, предмет на опазване в защитена зона „Айтоска планина”,попадащи в областта на въздействие на инвестиционното предложение.

  • Описание на състава, структурата, числеността и плътността на популациите на видовете растения и животни, предмет на опаване в ЗЗ „Айтоска планина”, които биха били обект на въздействие при реализирането на инвестиционното предложение.

  • Описание и картиране на местообитанията на видовете, предмет на опазване в защитената зона, попадащи в областта на въздействие на инвестиционното предложние.

  • Определяне на същността и степента на очакваното въздейстние от експлоатацията на обекта върху типовете природни местообитания, предмет на опазване в защитената зона, като степента на загуба, увреждане, и/или фрагментация да бъде изчислена спрямо процентното покритие на типовете природни местообитания в защитената зона „Айтоска планина” и в мрежата като цяло.

  • Определяне ня същността и степента на очакваното въздействие от експлоатацията на обекта върху популациите и местообитанията на видовете, предмет на опазване в защитената зона, като степента на загуба, увреждане, и/или фрагментация да бъде изчислена спрямо числеността на видовете и представителността им в в защитената зона и мрежата като цяло.

  • Определяне на същносттаи степента на очакваното въздействие по отношение на създаването на условия за миграция на видовете.

  • Анализ на въздействието /пряко и косвено/ на инвестиционното предложение върху целостта, структурата и функциите на защитената зона.

  • Описание и оценка на съществуващи други обекти, планове, програми, проекти или инвестиционни предложения, които в комбинация с инвестиционното предложение могат да окажат неблагоприятно въздействие върху защитената зона.

  • Необходимо е в доклада да бъдат ръзгледани и да се оценят алтернативни решения и възможности за реализирането на инвестиционното предложение, по отношение на технологии, пространствено разположение на елементите на инвестиционното предложение – табани, депа и т.н.

  • Да се предложат смекчаващи мерки с оглед природозащитните цели на зоните.

  • Да се предложат възможности зо възстановителни и/или компенсиращи мерки в резултат от реализирането на инвестиционното предложение.

Оценката ще бъде извършена.
13. С писмо изх. № 242/22.04.2009 г. Общинската служба по земеделие – Поморие към Областната дирекция „Земеделие и гори“ на Министерството на земеделието и храните информира за вида собственост, начина на трайно ползване и вида територии на имотите, попадащи в концесионната площ.

14. С писмо изх. №897/17.07.2009г. Държавно ловно стопанство “Несебър” дава съгласувателно писмо, че след проведените консултации Държавно ловно стопанство съгласува инвестиционното предложение “Добив на подземни богатства –строителни материали-трахити” от находище “Порой” в землищата на с. Бата и с. Порой, община Поморие, област Бургас на фирма “Трансатлантик Фрейтърс България” ЕООД.


За площите следва да бъде проведена процедура по реда на чл.14Б от Закона за горите.

Считаме, че представената информация и отправените препоръки в рамките на проведените консултации следва да намерят своята прогноза и оценка в доклада за ОВОС на инвестиционното предложение.



Приложение: копия от писмени становища.
Управител:

/Асен Кузмов/

П Р И Л О Ж Е Н И Е



Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница